Справа № 738/652/24
№ провадження 2/738/269/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М ЕН ЕМ УК РА ЇН И
16 квітня 2024 року Менський районний суд Чернігівської області
у складі:
головуючого судді: Савченка О.А.
з участю
секретаря: Лях Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Березнянський» про розірвання договору оренди землі,-
В С Т А Н О В И В:
Стислий виклад позиції позивача, заперечень відповідача.
У березні 2024 року ОСОБА_1 (далі по тексту позивач), діючи через свого представника адвоката Минець О.В. (далі по тексту представник позивача), звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Березнянський» (далі по тексту ТОВ «Березнянський» або відповідач), в якому просить розірвати договір оренди землі, укладений 06 серпня 2012 року з ТОВ «Березнянський».
Позов мотивовано тим, що позивач, згідно Свідоцтва про право на спадщину за законом від 16 червня 2015 року, є власником земельної ділянки площею 3,9182 га, кадастровий номер 7423055300:06:000:0079, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Березнянської селищної ради. 06 серпня 2012 року попереднім власником земельної ділянки було укладено Договір оренди землі, за умовами якого він передав вказану земельну ділянку в оренду ТОВ «Березнянський» на строк 5 років з правом поновлення. 11 березня 2016 року між позивачем та ТОВ «Березнянський» укладено додаткову угоду № 1 до договору оренди земельної ділянки від 06 серпня 2012 року, за якою права та обов`язки Орендодавця перейшли до позивача. Згідно з умовами договору орендна плата на момент укладення договору становить: 3% від проіндексованої грошової оцінки земельної ділянки за кожен рік оренди та вноситься в термін не пізніше 1-31 жовтня, остаточний розрахунок до 01 грудня поточного року. В порушення умов договору оренди, ТОВ «Березнянський» не сплатив позивачу в обумовлені терміни орендну плату за користування земельною ділянкою за 2022-2023 роки. Посилаючись на істотне порушення умов договору оренди земельної ділянки з боку ТОВ «Березнянський», позивач реалізує своє право на розірвання вищевказаного договору оренди в судовому порядку.
Представник відповідача в установлений судомтермін відзивуна позовнузаяву знаявними доказамине подав.
Позиції учасників справи під час розгляду справи по суті.
Позивач в судове засідання не з`явилася. Відповідно до Ордеру на надання правничої (правової) допомоги доручила свої інтереси в суді представляти адвокату Минець О.В.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, просив розгляд справи проводити без сторони позивача, позовні вимоги підтримує, наполягає на їх задоволенні.
Представник відповідача ТОВ «Березнянський» в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив, в установлений судом термін відзиву на позовну заяву, доказів чи клопотання про розгляд справи тільки з його участю не подав.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, зміст спірних правовідносин.
Згідно Свідоцтва про право на спадщину за законом від 16 червня 2015 року, позивачка є власником земельної ділянки площею 3,9182 га, кадастровий номер 7423055300:06:000:0079, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Березнянської селищної ради, яку вона успадкувала після померлої ОСОБА_2 . (а.с.4).
06 серпня 2012 року ОСОБА_2 уклала з ТОВ «Березнянський» Договір оренди землі загальною площею 3,9182 га з кадастровим номером 7423055300:06:000:0079 терміном на 5 років з правом поновлення (а.с.6).
11 березня 2016 року між позивачкою та ТОВ «Березнянський» укладено Додаткову угоду № 1 до Договору оренди земельної ділянки (паю), згідно якою права та обов`язки орендодавця за договором оренди землі від 06 серпня 2012 року перейшли до ОСОБА_1 (а.с.7).
Згідно пункту 40 умов вищевказаного Договору оренди землі, розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є несплата орендної плати протягом трьох місяців після закінчення терміну розрахунків. Пункт 11 Договору передбачає, що орендна плата вноситься в такі строки: 1-31 жовтня, остаточний розрахунок до 01 грудня поточного року.
Однак, як встановлено судом і не спростовано відповідачем, ТОВ «Березнянський», в порушення умов Договору оренди землі та Закону України «Про оренду землі», не сплатив в передбачені в договорі терміни орендну плату за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7423055300:06:000:0079 за 2022-2023 роки.
З наданої Головним управлінням ДПС у Чернігівській області інформації щодо отриманих доходів та утриманих податків ОСОБА_1 за період 1 квартал 2022 року - 4 квартал 2023 року слідує, що позивач за 2022-2023 роки не отримувала орендну плату від ТОВ «Березнянський».
Згідно довідки секретаря Березнянської селищної ради № 02-20/214 від 09.02.2024 до бюджету Березнянської селищної територіальної громади за 2023 рік ПДФО (ККД 11010400 «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата») при виплаті орендної плати за користування земельними ділянками фізичних осіб від ТОВ «Березнянський» не надходило.
Згідно довідки секретаря Березнянської селищної ради № 02-19/310 від 01.03.2024 до бюджету Березнянської селищної територіальної громади за січень, лютий 2024 року ПДФО (ККД 11010400 «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата») при виплаті орендної плати за користування земельними ділянками фізичних осіб від ТОВ «Березнянський» не надходило.
Таким чином, відповідач не використовує земельну ділянку за цільовим призначенням, орендну плату не сплачує, у результаті чого істотно порушує умови укладеного договору оренди, позивач внаслідок такого порушення значною мірою позбавляється того, на що розраховував при укладенні договору, що є підставою для його розірвання.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Положеннями ст. 55, 124 Конституції України та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, передбачено, що кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом, зокрема таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України (далі - ЗК України), ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до частини першої статті 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі статтею 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У частині першій статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до частин першої та другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Законом України «Про оренду землі» визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.
За приписами ст. 1 ЗУ «Про оренду землі», яка кореспондується з положеннями ч. 1 ст. 93 ЗК України, орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Права та обов`язки орендодавця та орендаря встановлені статтями 24 та 25 Закону України «Про оренду землі».
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно з положеннями статей 21, 22 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Орендна плата може справлятися у грошовій формі. За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.
Згідно зі статтями 13, 15, 21 Закону України «Про оренду землі» основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.
Згідно з ч. 3, 4, 5 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Відповідно до п. 40 Договору оренди землі розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є несплата орендної плати протягом трьох місяців після закінчення терміну розрахунків.
Згідно з частиною четвертою статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно Постанови Верховного Суду від 27 травня 2021 року у справі № 198/15/20, якщо орендар затримує виплату орендної плати за договором оренди на строк більше ніж 3 місяці, орендодавець має право розірвати договір в односторонньому порядку згідно зі статтею 782 ЦК України, яка передбачає, що наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
Згідно ч. 1, 3 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною першою статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частинами першою, другою та п`ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Звертаючись до суду із позовом, позивач зазначила підставою для розірвання спірного договору оренди землі факт несплати орендарем орендної плати, а саме послалася на те, що відповідачем не виплачено орендну плату за 2022-2023 роки, що знайшло своє підтвердження в судовому засіданні і не спростовано відповідачем.
В даному випадку суд приходить до висновку, що оплата орендної плати є істотною умовою договору, а її не отримання орендодавцем у визначені строки та у розмірах за 2022-2023 роки, є істотним порушенням договірних умов, оскільки позбавляє орендодавця можливості отримати гарантовані договором кошти за використання земельної ділянки іншою особою в установлений строк.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами та такими, що підлягають задоволенню.
За змістом статті 141 ЦПК судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.
Так, згідно квитанції до платіжної інструкції на переказ готівки № 4 від 19 березня 2024 року (а.с.1) позивачем було сплачено 1 211 гривень 20 копійок судового збору, які підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 79, 80-85, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
У ХВ АЛ ИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_1 доТовариства зобмеженою відповідальністю«Березнянський» пророзірвання договоруоренди землі задовольнити.
Розірвати Договір оренди землі від 06 серпня 2012 року, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ «Березнянський» (код ЄДРПОУ 30865826) щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7423055300:06:000:0079, площею 3,9182 га переданої в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Березнянської селищної ради Чернігівського (раніше Менського) району Чернігівської області.
Стягнути з Товариства зобмеженою відповідальністю«Березнянський» (код ЄДРПОУ 30865826) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ) 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду через Менський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо всудовому засіданнібуло оголошенолише вступнута резолютивнучастини судовогорішення абоу разірозгляду справи(вирішенняпитання)без повідомлення(виклику)учасників справи,зазначений строкобчислюється здня складенняповного судовогорішення.
Учасник справи,якому повнерішення абоухвала судуне буливручені удень його(її)проголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий: О.А. Савченко
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2024 |
Оприлюднено | 18.04.2024 |
Номер документу | 118385648 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Савченко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні