У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.04.2024 Справа №607/8423/24 Провадження №2/607/2177/2024
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ромазан В.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Страхова компанія «Мега-Гарант», третя особа Моторне (транспортне) страхове бюро України про стягнення страхового відшкодування ,
В С Т А Н О В И В:
15 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернулася в Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області із позовом до Акціонерного товариства «Страхова компанія «Мега-Гарант», третя особа Моторне (транспортне) страхове бюро України про стягнення страхового відшкодування в розмірі 105921,27 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 30 листопада 2022 року близько 11:30 год. на перехресті вулиць «проспект Злуки» та «Спортивна» у місті Тернополі мала місце дорожньо-транспортна пригода за участю застрахованих транспортних засобів марки Volkswagen Jetta, д.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням водія Хвалибога Димитрія та Jaguar XF, д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 . За наслідками вказаної ДТП водіями вказаних транспортних засобів на місці було складено Протокол про дорожньо-транспортну пригоду від 30 листопада 2022 року, згідно з якою водій автомобіля Хвалибога Димитрій Volkswagen Jetta, д.н.з. НОМЕР_1 визнав свою вину у даному ДТП. Цивільно-правова відповідальність транспортного засобу марки Volkswagen Jetta, д.н.з. НОМЕР_1 , належного Хвалибога Димитрію на час скоєння дорожньо-транспортної пригоди була застрахована АТ «СК «Мега-Гарант» згідно полісу обов`язкового страхування за № 208892863 з терміном дії з 07.05.2022 року до 06.05.2023 року. 30.11.2022 водій ОСОБА_3 звернувся із повідомленням про дорожньо-транспортну пригоду, власник пошкодженого автомобіля марки Jaguar XF д.н.з. НОМЕР_2 ОСОБА_1 із заявою та усім пакетом документів про страхове відшкодування до повіреного страховика відповідача ТОВ «Фінанс-Лайн», який є асистуючою компанією АТ «Страхова компанія «Мега Гарант» на підставі договору доручення №23/08/22 від 23.08.2022 та займається обслуговуванням «гарячої лінії» та збором документів по страхових випадках АТ «Страхова компанія «Мега гарант». Однак, страховик не прийняв рішення про виплату страхового відшкодування позивачу. Зазначив, що розмір страхового відшкодування позивачу складає 60192,50 грн. та 4 500, 00 грн. вартість послуг за проведення огляду та оцінки пошкодженого автомобіля і визначення матеріальних збитків, 26 103,87 грн. - пеня, 2 084,34 грн. - 3% річних, 3 040,56 грн. - втрат від інфляції, 10 000,00 грн. моральної шкоди, що загалом складає 105 921,27 грн., які підлягають стягненню з Акціонерного товариства «Страхова компанія «Мега-Гарант» в судовому порядку.
Положеннями ч.1 ст.4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Як вбачається з позовної заяви, позивач звернулася до суду з урахуванням ч.6 ст.28 ЦПК України, за місцем заподіяння шкоди, тобто місцем вчинення ДТП.
Проте, з позовної заяви вбачається, що спірні правовідносини виникли із договору страхування, та предметом позову є стягнення страхового відшкодування.
Відповідно до ст. 27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованому у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом; позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиними державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про страхування" (далі - Закон № 85/96-ВР) страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.
Предметом договору страхування можуть бути майнові інтереси, що не суперечать закону, і пов`язані з володінням, користуванням і розпорядженням майном (майнове страхування) (стаття 4 Закону № 85/96-ВР).
Згідно зі статтею 16 Закону № 85/96-ВР, статтею 979 ЦК України договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, відповідно до якої страховик бере на себе зобов`язання в разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору. Страхове відшкодування - грошова сума, що виплачується страховиком за умовами майнового страхування і страхування відповідальності з настанням страхового випадку.
Позивач звернулася в суд із позовом на підставі Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" та просить стягнути з Акціонерного товариства «Страхова компанія «Мега-Гарант» в її користь зазначену суму страхового відшкодування.
Таким чином, частина 6 ст. 28 ЦПК України у даних правовідносинах не може бути застосована, оскільки відповідач не є завдавачем шкоди, а виконує виключно договірне зобов`язання за договором страхування.
Відповідно до ч.2 ст.27 ЦПК України, позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Місцезнаходженням Акціонерного товариства «Страхова компанія «Мега-Гарант», як зазначив позивач є: АДРЕСА_1 , що відповідно до адміністративно-територіального поділу відноситься до Київського району міста Харкова, а тому дана справа не підсудна Тернопільському міськрайонному суду Тернопільської області.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що справа за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Страхова компанія «Мега-Гарант», третя особа Моторне (транспортне) страхове бюро України про стягнення страхового відшкодування підлягає передачі для розгляду до Київського районного суду міста Харкова, тобто за місцезнаходженням відповідача.
У відповідності до положень ч.ч. 1, 2 статті 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються і справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 27, 31, 162, 165, 259, 261, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Страхова компанія «Мега-Гарант», третя особа Моторне (транспортне) страхове бюро України про стягнення страхового відшкодування, передати за підсудністю до Київського районного суду міста Харкова (вулиця Валентинівська, 7Б, м.Харків, Харківська область, 61168).
Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення ( ч.3 ст.31 ЦПК України).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня проголошення ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя В. В. Ромазан
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2024 |
Оприлюднено | 19.04.2024 |
Номер документу | 118421726 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Ромазан В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні