Справа № 529/402/23
Провадження № 2-о/529/2/24
УХВАЛА
про призначення судово-психіатричної експертизи
16 квітня 2024 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Кириченко О.С.,
присяжних - Онищенко В.В. та Тютюнника Л.М.,
за участі секретаря судового засідання - Бурлиги Н.Л.,
розглянувши у закритому судовому засіданні у залі суду в селищі Диканька Полтавської області клопотання представника заявника ОСОБА_1 -адвоката ВишніГанни Вікторівнипро призначення судово-психіатричноїекспертизи у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , за участі заінтересованих осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Органу опіки і піклування Шевченківської селищної ради Харківської області, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення їй опікуна ОСОБА_1 . В обґрунтування заяви заявник вказує, що вона є рідною сестрою ОСОБА_3 , яка страждає на хронічне стійке психічне захворювання "олігофренія в ступені вираженої дебільності". У зв`язку із цим, ОСОБА_3 встановлено другу групу інвалідності з дитинства. Внаслідок психічної хвороби її сестра ОСОБА_3 не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує постійної сторонньої допомоги, догляду та нагляду.
16 квітня 2024 року до суду надійшло клопотання представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Вишні Г.В. про призначення судово-психіатричної експертизи з метою встановлення психічного стану ОСОБА_3 . Представник заявника просила доручити проведення судово-психіатричної експертизи експертам Комунального закладу охорони здоров`я "Полтавська обласна клінічна психіатрична лікарня ім. О.Ф. Мальцева", що знаходиться по вул. Медична, 1 в м. Полтаві, та поставити на вирішення цієї експертизи питання, вказані у клопотанні. Представник заявниці зазначила, що заявницею гарантується оплата витрат щодо транспортування, перевезення та інших витрат, які можуть бути понесені у зв`язку із проведення судово-психіатричної експертизи. Представник заявниці просила на час проведення судово-психіатричної експертизи зупинити провадження у справі.
Заявник ОСОБА_1 , представник заявника - адвокат Вишня Г.В., заінтересована особа ОСОБА_2 , представник заінтересованої особи ОСОБА_2 - адвокат Томчук Д.С., будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилися.
Заінтересована особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася з огляду на стан здоров`я.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_3 - адвокат Матюх О.В. в судове засідання не з`явився, надав суду заяву, в якій вказав, що підтримує клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_3 та просив провести судове засідання за його та заінтересованої особи ОСОБА_3 відсутності.
Представник заінтересованої особи Органу опікиі піклуванняШевченківської селищноїради Харківськоїобласті в судове засідання не з`явився, від вказаного органу до суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника органу опіки та піклування за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши клопотання представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Вишні Г.В. про призначення судово-психіатричної експертизи з метою встановлення психічного стану ОСОБА_3 , дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що це клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено діагноз: "олігофренія в ступені вираженої дебільності". У зв`язку із цим, ОСОБА_3 встановлено другу групу інвалідності з дитинства. Через психічну хворобу ОСОБА_3 потребує постійного стороннього догляду, нагляду та допомоги.
Відповідно до ч. 1 ст. 298, ч. 1 ст. 299 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи, для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи, суд призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Враховуючи те, що по справах вказаної категорії передбачено обов`язкове призначення судово-психіатричної експертизи, для проведення якої необхідні спеціальні знання в галузі психіатрії, з метою встановлення психічного стану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд дійшов висновку, що клопотання представника заявниці підлягає задоволенню та вважає за необхідне призначити судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Полтавської філії судових експертиз Державної установи "Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України", що знаходиться за адресою: 36013, м. Полтава, вул. Медична, 1.
Вказана експертиза повинна бути проведена у строк до 30 діб з моменту одержання всіх необхідних матеріалів.
З метою належного проведення судово-психіатричної експертизи суд вважає за необхідне зобов`язати заявника ОСОБА_1 , як ініціатора проведення експертизи, надати суду до набрання цією ухвалою законної сили медичну документацію на ім`я ОСОБА_3 .
Оплату витрат по транспортуванню, перевезенню ОСОБА_3 до експертної установи та інших витрат, які можуть бути понесені у зв`язку із доставленням особи до експертної установи покласти на заявника ОСОБА_1 .
Згідно з ст. 109 ЦПК України, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 та п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України на час проведення судово-психіатричної експертизи провадження у справі необхідно зупинити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 103, п. 2 ч. 1 ст. 105, п. 5 ч. 1 ст. 252, п. 9 ч. 1 ст. 253, ст. ст. 260, 261, п. 12, 14 ч. 1 ст. 353 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Вишні Ганни Вікторівни про призначення судово-психіатричної експертизи у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , за участі заінтересованих осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Органу опіки і піклування Шевченківської селищної ради Харківської області, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна - задовольнити.
Призначити судово-психіатричну експертизу для визначення психічного стану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на вирішення якої поставити такі питання:
- чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на яке-небудь психічне захворювання?
- чи мається у ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 хронічний стійкий психічний розлад?
- якщо так, то чи здатна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 усвідомлювати значення своїй дій та (або) керувати ними?
- чи потребує ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 постійної опіки?
- чи може ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням стану здоров`я з`являтися в судове засідання, брати в ньому участь та давати пояснення по суті справи?
Проведення вказаної експертизи доручити експертам Полтавської філії судово-психіатричної експертизи державної установи "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України" (місцезнаходження: м. Полтава, вул. Медична, 1), попередивши їхпро кримінальнувідповідальність застаттями 384,385КК України за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.
Експертизу провести у строк до 30 діб з моменту одержання всіх необхідних матеріалів.
Зобов`язати заявника ОСОБА_1 надати суду до набрання цією ухвалою законної сили медичну документацію на ім`я ОСОБА_3 для направлення експертній установі.
Оплату витрат по транспортуванню, перевезенню ОСОБА_3 до експертної установи та інших витрат, які можуть бути понесені у зв`язку із доставленням особи до експертної установи покласти на заявника ОСОБА_1 .
Матеріали цивільної справи разом з медичною документацією на ім`я ОСОБА_3 надіслати експертній установі для проведення експертизи.
Провадження у вказаній цивільній справі зупинити до одержання висновку експертизи.
Ухвала набирає законної сили через п`ятнадцять днів після її постановлення, якщо на неї не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її постановлення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Головуючий О.С. Кириченко
Присяжні В.В. Онищенко
Л.М. Тютюнник
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2024 |
Оприлюднено | 19.04.2024 |
Номер документу | 118442039 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Кириченко О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні