Справа № 577/4948/23
Провадження № 2-о/577/149/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" квітня 2024 р.
Конотопський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Гетьмана В.В.,
при секретарі Лиховоз Л.І.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника ОСОБА_2 ,
представника органу опіки та піклування Дем`яненко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Конотопа цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_3 , орган опіки та піклування Конотопської міської ради про встановлення факту самостійного виховання неповнолітніх дітей,-
В С Т А Н О В И В :
Заявник звернувся до суду із вказаною заявою та просить встановити факт самостійного виховання та утримання ним своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 без участі матері. Вимоги обгрунтовує тим, що він та ОСОБА_3 є батьками неповнолітніх дітей ОСОБА_6 і ОСОБА_7. Рішенням Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 22.07.2020 р. шлюб між ними розірваний, доньки постійно проживають з ним за адресою АДРЕСА_1 і повністю знаходяться на його утриманні. Мати дітей страждає на тяжке психічне захворювання, неодноразово перебувала на лікуванні в спеціалізованій лікарні. Проживає зі співмешканцем в іншому місці, тому не приймає участі у вихованні і утриманні дітей. Забезпечує доньок усім необхідним для повноцінного фізичного, ментального та розумового розвитку, сприяє задоволенню їх потреб та створенню належних умов життя, що в сукупності свідчить про самостійне виховання ним своїх дітей. Встановлення даного факту необхідно для захисту та реалізації законних прав і інтересів малолітніх дітей та його прав, як батька, уникнення суперечностей при визначенні даного факту зі сторони органів державної влади, місцевого самоврядування, інших фізичних та юридичних осіб, що і змусило звернутися із заявою до суду.
ОСОБА_1 , його представник ОСОБА_2 заявлені вимоги підтримали та просять задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_3 до судового засідання не з`явилася, подала заяву про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримує.
Представник органу опіки та піклування Конотопської міської ради Дем`яненко А.О. в судовому засіданні вимоги підтримує.
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Порядок розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у порядку окремого провадження визначений главами 1 і 6 розділу IV ЦПК України.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Ч.ч. 1-2 ст.315 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у ст.315 ЦПК України, не є вичерпним.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав (для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету його встановлення); чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення (для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови); встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.
При вирішенні питання про прийняття до розгляду заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов`язаний з`ясувати питання про підсудність та юрисдикційність. Оскільки чинним законодавством передбачено позасудове встановлення певних фактів, що мають юридичне значення, то суддя, приймаючи заяву, повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу. Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження, а коли справу вже відкрито - закриває провадження в ній.
Як встановлено Верховним Судом у постанові Великої Палати від 22.09.2022 р. в справі № 462/5368/16-ц захист цивільних прав та інтересів не досягається встановленням юридичних фактів. Таке встановлення є елементом оцінки обставин справи й обґрунтованості вимог. Тому воно не зумовить попередження порушення або відновлення порушеного, невизнаного, оспорюваного права чи інтересу.
Так, документами (доказами), що підтверджують самостійне виховання дитини можуть бути: довідки, листи, акти, інша інформація установ та організацій, рішення суду про позбавлення батьківських прав, розірвання шлюбу та визначення місця проживання дитини, визнання батька дитини безвісно відсутнім, рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання дитини з одним із батьків, тощо.
Норми чинного законодавства України не передбачають право суду перебирати на себе повноваження інших державних органів.
У разі відмови заявнику в прийнятті певних документів, якими він підтверджує наявність відповідних обставин чи в прийнятті певного рішення, заявник має право оскаржити такі дії чи рішення до суду. А суд може, за наявності достатніх правових підстав, визнати неправомірними дії компетентних державних органів щодо розгляду спірного питання.
Тобто, вказані факти можуть бути встановлені судом, зокрема, під час розгляду справ про оскарження дій чи рішень щодо відмови компетентних органів у наданні соціальної пільги або незабезпечення соціальними гарантіями тощо, а не в окремому провадженні за правилами цивільного судочинства.
Також, не відповідатиме завданням цивільного судочинства і є недопустимим звернення до суду із заявою про встановлення певного факту з метою створення підстав для звільнення від доказування в можливій іншій справі (для встановлення обставин, які би не потрібно було надалі доказувати під час розгляду іншої справи).
Оскільки, вимоги про встановлення факту виховання і утримання дитини без участі біологічної матері не є вимогою, яка підлягає розгляду в порядку окремого провадження у розумінні положень ст.ст. 293, 315 ЦПК України, провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 12, 76-81, 89, 92, 260, 263-265, 268, 293,315 ЦПК України,-
У Х В А Л И В:
Провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_3 , орган опіки та піклування Конотопської міської ради про встановлення факту самостійного виховання неповнолітніх дітей, закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали виготовлено 19 квітня 2024 року.
Заявник: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Заінтересована особа: ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована АДРЕСА_1 ).
Заінтересована особа: Орган опіки та піклування Конотопської міської ради Сумської області (юридична адреса м. Конотоп Сумської області, пр. Миру, 8).
СуддяВ. В. Гетьман
Суд | Конотопський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2024 |
Оприлюднено | 22.04.2024 |
Номер документу | 118470443 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Конотопський міськрайонний суд Сумської області
Гетьман В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні