ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
22 квітня 2024 року Черкаси справа №925/493/24
Господарський суд Черкаської області у складі судді Грачова В.М., розглянувши матеріали за позовом Комунального некомерційного підприємства «Черкаська міська інфекційна лікарня» до Комунального некомерційного підприємства «Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини» про стягнення 176553 грн. 21 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач Комунальне некомерційне підприємство «Черкаська міська інфекційна лікарня» звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до Комунального некомерційного підприємства «Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини» (далі-відповідач) про стягнення, на підставі акта ревізії фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства «Черкаська міська інфекційна лікарня» за період з 01.01.2021 року по 31.01.2023 року та окремих питань за період з 01.01.2016 року по 31.12.2020 року № 04-30/004 складеного 28.04.2023 року Управлінням Північного офісу держаудитслужби в Черкаській області, договорів оренди, договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг №151 від 28.03.2023 року, 172065 грн. 77 коп. боргу за спожиті комунальні послуги та 4487 грн.44 коп. боргу за оренду нерухомого майна, що разом становить 176553 грн. 21 коп.
Розглянувши подану позовну заяву, господарський суд залишає її без руху, виходячи з наступного.
Пункт 2 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України, передбачає, що до позовної заяви мають бути додані документи, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Частиною 1 статті 4 Закону України Про судовий збір встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з підпунктом 1, підпунктом 2 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України Про судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру позивачем сплачується судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру позивачем сплачується судовий збір у розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 1 січня 2024 року статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2024 рік встановлений прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3028 грн.
Позивачем заявлено одну майнову вимогу - судовий збір становить 3028 грн. - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який позивачем не сплачено натомість заявлено у позові клопотання, в якому на підставі ч.1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" позивач просить відстрочити йому сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі, враховуючи відсутність на рахунках позивача грошових коштів, призначених для сплати судового збору на момент звернення його до суду.
Питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати врегульоване статтею 8 Закону України "Про судовий збір".
Частиною першою статті 8 Закону України "Про судовий збір" унормовано, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
З аналізу ж статті 8 Закону України «Про судовий збір» чітко вбачається, що законодавець, застосувавши конструкцію «суд, враховуючи майновий стан сторони, може…», тим самим визначив, що питання звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору осіб, які не зазначені в статті 5, або у справах із предметом спору, не охопленим статтею 5, є правом, а не обов`язком суду навіть за наявності однієї з умов для такого звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення.
Суд зазначає, що необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб`єктів, узгоджується зі статтею 129 Конституції України, якою як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, і не може бути визнане обмеженням права доступу до суду в розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, а також звільнення від його сплати або зменшення його розміру з підстав, передбачених статтею 8 Закону України "Про судовий збір", є прерогативою суду, який вирішує питання відкриття провадження (прийняття заяви, скарги тощо).
Зазначені норми є диспозитивними і встановлюють не обов`язок, а право суду на власний розсуд звільнити особу від сплати судового збору (відстрочити, розстрочити його сплату або зменшити його розмір). (Судом враховано позицію викладену в постанові Верховного Суду від 12.03.2021 року у справі № 912/1061/20).
Враховуючи викладене, суд в задоволенні клопотання позивача про відстрочення йому сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі відмовляє.
Таким чином, позивач - Комунальне некомерційне підприємство «Черкаська міська інфекційна лікарня» в порушення вимог пункту 2 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України не додав до позовної заяви документи, які підтверджують сплату судового збору у встановленому розмірі.
Також відповідно до пункту 5 частини 3 статті 162 ГПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.
Зі змісту позовної заяви випливає, що позивач заявляє вимоги в тому числі на підставі договорів оренди, однак, до позовної заяви не додав вказані правочини, що є порушенням вимог п.5 ч. 3 ст. 162 ГПК України.
Відповідно до частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Отже, у даному випадку, враховуючи, що позовна заява Комунального некомерційного підприємства «Черкаська міська інфекційна лікарня» була подана без додержання вимог ст.ст 162, 164 Господарського процесуального кодексу України, тому її слід за правилами ч. 1 ст.174 цього ж Кодексу залишити без руху для усунення недоліків.
Керуючись п. 5 ч. 3 ст. 162, п.2 ч.1 ст. 164, ч.1 ст. 174, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити в задоволенні клопотання Комунального некомерційного підприємства «Черкаська міська інфекційна лікарня» про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
2. Залишити позовну заяву Комунального некомерційного підприємства «Черкаська міська інфекційна лікарня» до Комунального некомерційного підприємства «Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини» про стягнення 176553 грн. 21 коп. за вх. № 6602/24 від 17.04.2024 року - без руху.
3. Установити Комунальному некомерційному підприємству «Черкаська міська інфекційна лікарня» строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подачі належним чином засвідчених копій договорів оренди, сплати судового збору у сумі 3028 грн. і подання вказаних доказів до Господарського суду Черкаської області - протягом десяти днів з дня одержання цієї ухвали.
Ця ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя В.М. Грачов
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2024 |
Оприлюднено | 25.04.2024 |
Номер документу | 118555007 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Грачов В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні