Ухвала
від 17.04.2024 по справі 873/49/24
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

УХВАЛА

(додаткова)

"17" квітня 2024 р. Справа№ 873/49/24

Північний апеляційний господарський суд

суддя: Сибіга О.М.

секретар судового засідання Король Д.А.

за участю представників сторін згідно протоколу судового засідання від 17.04.2024

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали заяви про покладення на Товариство з обмеженою відповідальністю «Земляк-агро» судових витрат на професійну правничу допомогу, понесених в межах справи № 873/49/24 за заявою №13-2/03 від 13.03.2024 у третейській справі №18/24 (третейський суддя Мамченко Ю.В.)

у справі № 873/49/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НОР-ЕСТ АГРО»

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Земляк-агро»

про стягнення заборгованості та нарахованого розміру грошових коштів у зв`язку із неналежним та несвоєчасним здійсненням виконання грошового зобов`язання,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «НОР-ЕСТ АГРО» (далі Постачальник, Позивач) звернулось до Постійно діючого Третейського суду при Асоціації українських банків з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Земляк - Агро» (далі Покупець, Відповідач) про стягнення заборгованості та нарахованого розміру грошових коштів у зв`язку із неналежним та несвоєчасним здійсненням виконання грошового зобов`язання.

Рішенням Постійно діючого Третейського суду при Асоціації «Інформаційно-фінансового бізнесу» від 11.03.2024 у третейській справі №18/24 позов Товариства з обмеженою відповідальністю «НОР-ЕСТ АГРО» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Земляк - Агро» задоволено у повному обсязі. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Земляк - Агро» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НОР-ЕСТ АГРО» третейський збір у сумі 2 997,00 грн.

10.04.202 через канцелярію Північного апеляційного господарського суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «НОР-ЕСТ АГРО» надійшла заява №08-1/04 від 08.04.2024 року про покладення на Товариство з обмеженою відповідальністю «Земляк-агро» судових витрат на професійну правничу допомогу в порядку, передбаченому ст. 123, 124, 126, 129, 244 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 15.04.2024 розгляд заяви №08-1/04 від 08.04.2024 року Товариства з обмеженою відповідальністю «НОР-ЕСТ АГРО» призначено на 17.04.2024 о 13 год. 20 хв.

У відповідності до вимог ч. 5 статті 6 Господарського процесуального кодексу України, суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу на їхні офіційні електронні адреси, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Частиною 12 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

В судове засідання 17.04.2024 представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Земляк - Агро» не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Розглянувши заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю «НОР-ЕСТ АГРО» про покладення на Товариство з обмеженою відповідальністю «Земляк - Агро» судових витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 10 800 грн., суд дійшов висновку про її задоволення з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів заяви, на підтвердження наданих послуг та їх вартості адвокатом Бонтлаб В.В. (повноваження якого підтверджено витягом з Єдиного реєстру адвокатів України, свідоцтво № 3280 від 24.04.2008), надано такі документи:

- договір про надання правничої допомоги № 11-10-2023 від 11.10.2023, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «НОР-ЕСТ АГРО» та Адвокатським бюро «Василя Бонтлаба»;

- акт № 18 від 05.04.2024 здачі-приймання правничої допомоги згідно Договору № 11/10/2023 від 11.10.2023, який підписано Товариством з обмеженою відповідальністю «НОР-ЕСТ АГРО», в особі директора Сисоєнка В.М. та Адвокатським бюро «Василя Бонтлаба» в особі адвоката Бонтлаба В.В., згідно якого загальна вартість наданої правничої допомоги складає 10 800 (десять тисяч вісімсот) гривень 00 копійок, обсяг наданих послуг зафіксовано у зазначеному акті;

- платіжна інструкція № 4067 від 08.04.2024 на суму 10 800 грн. 00 коп., оплата за надання правничої допомоги.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

За змістом статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 зазначеного Закону).

Згідно зі статтею 15 Господарського процесуального кодексу України суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.

Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (стаття 16 Господарського процесуального кодексу України).

Пунктом 12 частини 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

Відповідно до частин 1, 2 статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Частиною 3 статті 126 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

За змістом частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Оцінюючи доводи позивача стосовно розміру заявлених до відшкодування витрат, суд дійшов наступних висновків.

Загальне правило розподілу судових витрат визначене в частині 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до частини 5 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

При цьому, на предмет відповідності зазначеним критеріям суд має оцінювати поведінку/дії/бездіяльність обох сторін при вирішенні питання про розподіл судових витрат.

Звертаючись із заявою, позивачем зазначено про понесення ним судових витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 10 800,00 грн., на підтвердження чого подано акт № 18 від 05.04.2024 здачі-приймання правничої допомоги згідно Договору № 11/10/2023 від 11.10.2023, відповідно до якого адвокатом надано послуги клієнту. Обсяг наданих послуг зафіксовано у вказаному акті.

Дослідивши подані докази та оцінивши обсяг послуг, що були надані адвокатом позивачу в межах справи № 873/49/24 за заявою №13-2/03 від 13.03.2024 Товариства з обмеженою відповідальністю «НОР-ЕСТ АГРО» про видачу виконавчого документа на примусове виконання Рішення Постійно діючого Третейського суду при Асоціації «Інформаційно-фінансового бізнесу» від 11.03.2024 у третейській справі № 18/24, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що витрати позивача на професійну правничу допомогу у вигляді гонорару успіху в сумі 5 900, 00 грн. - є обґрунтованими та співмірними об`єму наданих і отриманих юридичних послуг, підтверджені належними доказами, у зв`язку з чим підлягають відшкодуванню позивачу у повному обсязі за рахунок відповідача на підставі ч. 4, ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Статтями 76, 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення заяви позивача та ухвалення додаткової ухвали про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Земляк-агро» на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу адвоката, під час розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «НОР-ЕСТ АГРО» про видачу виконавчого документа на примусове виконання Рішення Постійно діючого Третейського суду при Асоціації «Інформаційно-фінансового бізнесу» від 11.03.2024 у третейській справі № 18/24 в розмірі 10 800,00 грн.

Керуючись статтями 124, 126, 129, 234, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «НОР-ЕСТ АГРО» №08-1/04 від 08.04.2024 року про покладення на Товариство з обмеженою відповідальністю «Земляк-агро» судових витрат на професійну правничу допомогу - задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Земляк-агро» (61172, місто Харків, вулиця Роганська, будинок 143А, ідентифікаційний код - 36374397) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НОР-ЕСТ АГРО» (09800, Київська область, Тетіївський район, місто Тетіїв, вулиця Соборна, будинок 3, ідентифікаційний код - 38953469) судові витрати на професійну правничу допомогу в сумі 10 800 (десять тисяч вісімсот) гривень 00 копійок, понесені в межах справи №873/49/24 за заявою вих.№13-2/03 від 13.03.2024 року Товариства з обмеженою відповідальністю «НОР-ЕСТ АГРО» про видачу виконавчого документа на примусове виконання Рішення Постійно діючого Третейського суду при Асоціації «Інформаційно-Фінансового Бізнесу» від 11.03.2024 року у справі № 18/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НОР-ЕСТ АГРО» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Земляк-агро».

Додаткова ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та підлягає оскарженню в порядку, строки та випадках, визначених ст. ст. 286-289 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст додаткової ухвали складено 23.04.2024.

Суддя О.М. Сибіга

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення17.04.2024
Оприлюднено26.04.2024
Номер документу118589718
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи щодо оскарження рішень третейських судів та про видачу наказів на примусове виконання рішень третейських судів, з них про видачу наказу на примусове виконання рішення третейського суду

Судовий реєстр по справі —873/49/24

Судовий наказ від 21.05.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Сибіга О.М.

Судовий наказ від 21.05.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Сибіга О.М.

Судовий наказ від 21.05.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Сибіга О.М.

Судовий наказ від 21.05.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Сибіга О.М.

Ухвала від 17.04.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Сибіга О.М.

Ухвала від 17.04.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Сибіга О.М.

Ухвала від 15.04.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Сибіга О.М.

Ухвала від 05.04.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Сибіга О.М.

Ухвала від 19.03.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Сибіга О.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні