Рішення
від 19.04.2024 по справі 903/128/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19 квітня 2024 року Справа № 903/128/24

Господарський суд Волинської області у складі судді Слободян О.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Західземлепроект"

до відповідача: Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Володимир-Волинське лісомисливське господарство"

про стягнення 568160грн. 44коп.

встановила: позивач - ТОВ "Західземлепроект" звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача - ДСГП "Ліси України" в особі філії "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" 568160грн. 44коп. заборгованості за надані послуги. Також, повідомив, що судові витрати, які понесені та витрати, які можуть бути понесені становлять судовий збір за подання позовної заяви.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем взятих на себе зобов`язань згідно умов договору № 067/22 на виконання робіт (послуг) із землеустрою від 06.06.2022 в частині оплати наданих позивачем послуг.

Ухвалою суду від 12.02.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами. Встановлено позивачу строк в 5 днів з дня отримання відзиву, для подання відповіді на відзив в порядку ст.166 ГПК України. Встановлено відповідачу строк до 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі, для подання відзиву на позов в порядку ст.ст. 165, 178 ГПК України. Роз`яснено відповідачу, що в разі ненадання у встановлений судом строк без поважних причин відзиву, суд вирішує справу за наявними у справі матеріалами. Встановлено відповідачу строк в 5 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження справі, для подання заяви з запереченням проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження в порядку ч.4 ст.176 ГПК України.

12.04.2024 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№01-75/2076/24), в якому він зазначив, що після укладення договору №067/22 від 06.06.2022 між ДП "Локачіагроліс" (Замовник) та ТОВ "Західземлепроект" (Виконавець) виникли взаємні права та обов`язки. Сторони визначили найменування робіт, що повинні були бути виконані згідно договорів, ціну, строк виконання робіт та строк дії договорів. Таким чином договором було визначене зобов`язання: однієї сторони - виконати роботи, іншої - оплатити виконані роботи. Разом з тим, строк виконання робіт відповідно до договору був встановлений сторонами до 30.12.2022. До 30.12.2022 роботи, визначені в договорі, позивачем виконані не були, а, відповідно, і зобов`язання по оплаті невиконаних робіт не виникло. Також, при укладенні додаткових угод, позивачем допущено порушення норм Закону України "Про землеустрій". Відповідно до п. г ч. 2 ст. 28 даного Закону розробники документації із землеустрою зобов`язані виконувати роботи із складання документації із землеустрою у строк, передбачений договором. Максимальний строк складання документації із землеустрою, крім документації із землеустрою, яка одночасно є містобудівною документацією, не повинен перевищувати шести місяців з моменту укладення договору. Сторони, укладаючи додаткові угоди, продовжували строк виконання робіт, чим порушили зазначені норми законодавства. Якщо додаткові угоди вважати новими договірними взаємовідносинами між сторонами, то вони не містять вказівок на порядок та строки розрахунків за виконані роботи. Жодного рахунку-фактури починаючи з 06.06.2022 і по сьогодні ТОВ "Західземлепроект" ні ДП "Локачіагроліс", ні ДП «Володимир-Волинське лісомисливське господарство», ні філії "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" ДП "Ліси України" за виконані роботи виставлено не було. Оскільки рахунки не були належним чином надані Виконавцем, то їх не було включено у реєстр платежів, що призвело до відсутності оплати та порушення виконання умов договору. Крім того, зазначає, що ДП «СЛАП «Локачіагроліс» припинено, проте новий договір у вигляді додаткової угоди до договору №067/22, якою б було замінено ДП «СЛАП «Локачіагроліс» на правонаступника - ДП "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" з ТОВ «Західземлепроект» не укладався. До відання філії "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" ДП "Ліси України" не відносяться землі, що територіально розміщені у зазначеному позивачем районі. Відповідач вважає, що звернення до суду із позовом є необґрунтованим та передчасним, просить у задоволенні позову відмовити повністю.

15.03.2024 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній зазначив, що ДСГП "Ліси України" в особі філії "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" визнає та підтверджує обставини, що на виконання договірних зобов`язань ТОВ "ЗАХІДЗЕМЛЕПРОЕКТ" надано послуги, а відповідачем їх прийнято без будь-яких зауважень на суму 568160,44грн. згідно з договором №067/22 від 06.06.2022 та актами здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг). Строк дії договору встановлено до 30.12.2022, тобто в межах дії договору сторони підписали додаткову угоду №1 до договору, якою встановили строк виконання робіт (послуг) - 30.06.2023 (п. 4.1). Додаткові йгоди від 10.01.2023 та від 30.06.2023 також підписані в межах дії договору. Водночас, припинення строку договору не свідчить про припинення зобов`язань за договором. В даному випадку, сторони підписували додаткові угоди до договору, спрямовані на подальшу співпрацю та подальше врегулювання правовідносин між сторонами, а також належного виконання сторонами взятих на себе зобов`язань згідно з договором. Крім того, умовами договору встановлено, що розрахунки за надані послуги здійснюються на підставі виставленого рахунку-фактури та актів здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг), що підписуються обома сторонами на умовах відтермінування платежу протягом не більше 10 календарних днів. Рахунок на оплату товару (рахунок-фактура) не є первинним документом, а є документом, який містить тільки платіжні реквізити сторони, тобто, носить інформаційний характер. Просить суд позовні вимоги задоволити повністю та стягнути з відповідача 568160,44грн основного боргу, а також витрати по сплаті судового збору.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, господарський суд встановив наступне.

06.06.2022 між ДП «Спеціалізоване агропромислове підприємство «Локачіагроліс» (Замовник) та ТОВ "ЗАХІДЗЕМЛЕПРОЕКТ" (Виконавець) укладено договір №067/22 на виконання робіт (послуг) із землеустрою (Договір).

Відповідно до пунктів 1.1, 1.2 Договору Виконавець зобов`язується виконати Замовникові роботи (послуги), зазначені в п.1.2 Договору (виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 1884,0 га згідно додатку №2 до цього договору), а Замовник - прийняти і оплатити такі роботи (послуги).

Згідно з пунктом 2.2 Договору ціна Договору по виготовленню проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок становить 942000грн. по твердих діючих на день підписання договору, розцінках.

Пунктом 3.1 Договору встановлено, що розрахунки за надані послуги здійснюються на підставі виставленого рахунку-фактури та актів здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг), що підписуються обома сторонами на умовах відтермінування платежу протягом не більше 10 календарних днів.

Пунктом 4.1 договору передбачено, що строк виконання робіт (послуг): початок - з моменту підписання договору, закінчення - до 30.12.2022.

Згідно пунктів 5.1, 5.2, 5.3 Договору приймання-передача робіт (послуг) за Договором оформляється актом здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг), який підписується сторонами. По завершенні робіт (послуг) Виконавець передає Замовнику результати виконаних робіт (послуг) та два примірники Акта здачі- приймання виконаних робіт (наданих послуг). Замовник зобов`язаний протягом трьох робочих днів підписати Акт здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг) та передати його Виконавцю або направити Виконавцю письмові зауваження до роботи (послуги).

Замовник зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати за виконані роботи (послуги) (п.6.1.1 Договору).

Згідно п. 7.2 Договору у разі затримки надання послуг або надання не в повному обсязі, заявлених Замовником, Виконавець сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми невиданих послуг за кожний день затримки. Дана сума виключається із платежу наступного періоду (місяця, декади, тощо).

В пункті 10.1 договору сторони узгодили, що він набирає чинності з моменту його підписання і діє до 30.12.2022, а в частині розрахунків - до їх повного завершення.

Реорганізація сторін договору не є підставою для зміни або припинення чинності цього договору та він зберігає свою чинність для їх правонаступників (п.10.3 Договору).

Також, між сторонами підписано Протокол погодження договірної ціни, який є додатком №1 до договору та є його невід`ємною частиною (п. 11.1). Сторони підтвердили, що між ними досягнуто згоди про розмір договірної ціни в сумі 942000грн.

Додатком №2 Договору, який є також його невід`ємною частиною (п. 11.1) сторони узгодили перелік документацій із землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Затурцівської територіальної громади загальною площею 1884,0 га з цільовим призначенням: для ведення лісового господарства.

30.12.2022 між Державним підприємством "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" та ТОВ "ЗАХІДЗЕМЛЕПРОЕКТ" підписано додаткову угоду №1 до договору №067/22 від 06.06.2022, згідно якої встановили строк виконання робіт (послуг): початок - з моменту підписання даної додаткової угоди, закінчення - 30.06.2023 (п.4.1 Договору) та внесли зміни в п.10.1 Договору, яким погодили, що Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 30.06.2023, а в частині розрахунків - до їх повного виконання.

10.01.2023 між Державним спеціалізованим господарським підприємством "Ліси України" в особі директора філії "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" та ТОВ "ЗАХІДЗЕМЛЕПРОЕКТ" укладено додаткову угоду №2 до договору №067/22 на виконання робіт (послуг) із землеустрою про те, що на підставі п. 8 наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 №842 "Про припинення Державного підприємства "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" та затвердження складу комісії з припинення", наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 03.01.2023 №16 "Про затвердження передавального акту Державного підприємства "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" є правонаступником прав та обов`язків Державного підприємства "Володимир-Волинське лісомисливське господарство". Відповідно до п. 3.1 Положення про філію "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" філія діє від імені ДСГП "Ліси України" та в його інтересах.

Таким чином, додатковою угодою №2 до договору №067/22 на виконання робіт (послуг) із землеустрою сторони внесли зміни в договір, а саме змінили преамбулу договору та протоколу погодження договірної ціни (Додаток №1).

Також у п. 5, 6 додаткової угоди вказано, що всі інші умови Договору залишаються без змін. Дана додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання сторонами і є невідємною частиною Договору. Відповідно до ч.3 ст.631 ЦК України умови даної додаткової угоди застосовуються до правовідносин між Замовником та Виконавцем з 02.01.2023.

Також, 30.06.2023 між Державним спеціалізованим господарським підприємством "Ліси України" в особі директора філії "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" та ТОВ "ЗАХІДЗЕМЛЕПРОЕКТ" укладено додаткову угоду №3 до договору від 06.06.2022 №067/22 на виконання робіт (послуг) із землеустрою. Згідно даної додаткової угоди сторони внесли зміни до п.4.1, 10.1 Договору та встановили строк виконання робіт (послуг): початок - з моменту підписання даної одаткової угоди, закінчення - 31.12.2023; договір набирає чинності з моменту його підписання і діє дпо 30.12.2023, а в частині розрахунків - до їх повного завершення.

Договір з додатками та додаткові угоди до нього підписані сторонами та завірені печатками.

На виконання умов договору №067/22 на виконання робіт (послуг) із землеустрою від 06.06.2022 ТОВ "ЗАХІДЗЕМЛЕПРОЕКТ" надало послуги з виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, які розташовані на території Затурцівської сільської ради Володимирського району Волинської області на загальну суму 568160грн. 44коп., що підтверджується: актом №2 здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг) від 22.01.2024 по договору №067/22 від 06.06.2022 на суму 33 927 грн. 80 коп.; актом №3 здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг) від 22.01.2024 по договору №067/22 від 06.06.2022 на суму 210 659 грн. 94 коп.; актом №4 здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг) від 22.01.2024 по договору №067/22 від 06.06.2022 на суму 156 787 грн. 10 коп.;актом №5 здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг) від 22.01.2024 по договору №067/22 від 06.06.2022 на суму 46 022 грн. 45 коп.; актом №6 здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг) від 22.01.2024 по договору №067/22 від 06.06.2022 на суму 70 772 грн. 30 коп.; актом №7 здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг) від 22.01.2024 по договору №067/22 від 06.06.2022 на суму 49 990 грн. 85 коп.

Згідно з даними актами документації відповідають умовам договору, належним чином офомлені і передані Замовнику. Акти здачі-приймання не містять зауважень відповідача щодо виконаних позивачем робіт.

Зазначені акти здачі-приймання робіт (наданих послуг) підписані директором ТОВ "ЗАХІДЗЕМЛЕПРОЕКТ" та директором філії "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" ДСГП "Ліси України" та завірені їх печатками.

Позивач зазначає, що в порушення умов п. 3.1 договору відповідачем не виконані свої зобов`язання щодо оплати робіт (наданих послуг) на умовах відтермінування платежу протягом не більше 10 календарних днів. Станом на 305.02.2024 розрахунок за надані послуги на загальну суму 568160 грн. 44 коп. замовником не здійснено.

Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

В силу ст. 173 Господарського кодексу України та ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За змістом ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно ч.ч. 1, 7 ст.193 ГК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язань - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.

Відповідно до ст.599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Відповідно до статті 853 ЦК України замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.

Згідно ст. 854 ЦК України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Частиною 4 ст.882 Цивільного кодексу України передбачено, що передавання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і його підписує друга сторона.

За визначенням ст. 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ст. 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Згідно ст.203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей. Перелік вказаних вимог, додержання яких є необхідним для дійсності правочину, є вичерпним.

Згідно з статтями 598, 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом; припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом; зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Судом враховано відсутність будь-яких звернень замовника до виконавця з відмовою від договорів у зв`язку із закінченням строку їх дії чи невиконанням.

Додаткові угоди до договору є дійсними, про інше суду не доведено.

Сторони договору підписували додаткові угоди до договору, як те не заборонено приписами ЦК України та ГК України, таким чином врегульовували свої правовідносин з метою належного виконання сторонами своїх зобов`язань за договорами.

Крім того, ДСГП "Ліси України" в особі філії "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" 22.01.2024 підписано акти здачі-приймання виконаних робіт саме по укладеному договору, якими підтверджено, що відповідна документація за договором №067/22 від 06.06.2022 оформлена належним чином і прийнята замовником без зауважень.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач виконав для відповідача роботи (надав послуги) на загальну суму 568160 грн. 44 коп. В актах здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг) від 22.01.2024, що підписані сторонами, зазначено, що документації відповідають умовам договору, належним чином оформлені і передані замовнику.

Заперечуючи позовні вимоги відповідач зазначає, що станом на 30.12.2022 ТОВ "Західземлепроект" взяті на себе обов`язки по виготовленню технічних документацій із землеустрою виконані не були, відповідно будь якого обов`язку по договору №067/22 від 06.06.2022 у замовника не виникло. Договір як не виконаний припинив свою дію. Додаткова угода № 1 від 30.12.2022 є самостійною угодою, що передбачала дату початку та строки виконання робіт, і не може бути пов`язана із правами та обов`язками що були закріплені у Договорі №067/22 від 06.06.2022.

Також, відповідач вважає, що позивачем допущено порушення норм Закону України "Про землеустрій" щодо строку із складання документації із землеустрою. Крім того, стверджує, що звернення з таким позовом є передчасним, оскільки позивачем, починаючи з 06.06.2022, не було виставлено жодного рахунку-фактури за виконані роботи ні ДП "Локачіагроліс", ні ДП «Володимир-Волинське лісомисливське господарство», ні філії "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" ДП "Ліси України", а тому відсутній факт прострочення відповідачем.

Статтею 631 ЦК та ч.7 ст.180 ГК передбачено, що строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов`язання сторін, що виникли на основі цього договору. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.

Згідно правових висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові №910/9072/17 від 26.06.2018, закінчення строку дії договору не є підставою для припинення визначених ним зобов`язань, оскільки згідно зі статтею 599 ЦК України, частиною першою статті 202 ГК України такою підставою є виконання, проведене належним чином.

Також, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 18.11.2019 №910/16750/18 зазначив, що навіть після припинення дії договору, невиконані стороною зобов`язання за ним залишаються чинними для такої сторони-боржника, і вказана обставина не звільняє останнього від виконання обов`язку протягом того часу, коли існує відповідне зобов`язання. Верховний Суд також вказав, що поняття "строк дії договору" та "строк виконання зобов`язання" не є тотожними.

Суд звертає увагу на те, що сторони підписали додаткові угоди №1 від 30.12.2022, №2 від 10.01.2023 та №3 від 30.06.2023, які спрямовані на подальшу співпрацю та врегулювання правовідносин між сторонами, а також належного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором.

Сам факт підписання сторонами додаткової угоди свідчить про намір сторін продовжувати виконання господарського зобов`язання, що нівелює юридичне значення факту закінчення строку договору за раніше досягнутими домовленостями.

За загальним правилом зобов`язання припиняється на підставах, встановлених договором або законом (ст. 598 ЦК України, ст. 202 ГК України). Перелік цих підстав наведено у статтях 599- 601, 604- 609 ЦК України.

Системний аналіз зазначених норм дає змогу дійти висновку, що закон не передбачає такої підстави для припинення зобов`язання, яке лишилося невиконаним, як закінчення строку дії договору.

Отже, сам факт закінчення строку дії двостороннього правочину, не припиняє зобов`язальних правовідносин сторін цього правочину та не звільняє другу сторону такого правочину від відповідальності за невиконання нею свого обов`язку.

Посилання відповідача на те, що ДП «Спеціалізоване агропромислове підприємство «Локачіагроліс» припинено, а новий договір у вигляді додаткової угоди до договору №067/22, якою б було замінено ДП «СЛАП «Локачіагроліс» на правонаступника - ДП "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" з ТОВ «Західземлепроект» не укладався, не заслуговує на увагу суду, оскільки згідно наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 04.10.2021 №599 «Про припинення Державного підприємства «Спеціалізоване агропромислове підприємство «Локачіагроліс» та затвердження складу Комісії з припинення» ДП «Спеціалізоване агропромислове підприємство «Локачіагроліс» припинено шляхом реорганізації, а саме - приєднання до Державного підприємства "Володимир-Волинське лісомисливське господарство". Пунктом 7 даного Наказу встановлено, що ДП "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" є правонаступником прав та обов`язків ДП «Спеціалізоване агропромислове підприємство «Локачіагроліс».

Стосовно посилань відповідача на порушення положень підпункту "г" частини 2 статті 28 Закону України "Про землеустрій" в частині перевищення максимального строку виготовлення землевпорядної документації, який становить 6 місяців з дати укладення договору, суд враховує, що виходячи з частини 3 ст.6, ст. 626 ЦК України сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.

Щодо тверджень відповідача про те, що починаючи з 06.06.2022 позивачем не було виставлено жодного рахунку-фактури за виконані роботи суд зазначає, що умовами п. 3.1 Договору передбачено, що розрахунки за надані послуги здійснюються на підставі виставленого рахунку-фактури та актів здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг), що підписуються обома сторонами на умовах відтермінування платежу протягом не більше 10 календарних днів. За своєю правовою природою рахунок на оплату товару (рахунок-фактури) не є первинним документом, а є документом, який містить тільки платіжні реквізити, на які потрібно перераховувати грошові кошти як оплату за надані послуги, тобто, носить інформаційний характер. Ненадання рахунку не є відкладальною умовою у розумінні приписів статті 212 ЦК України та не є простроченням кредитора у розумінні статті 614 ЦК України, а тому не звільняє відповідача від обов`язку оплатити товар.

Така правова позиція є сталою в судовій практиці і викладена в постановах Верховного Суду від 28.03.2018 у справі №910/32579/15, від 22.05.2018 у справі №923/712/17, від 21.01.2019 у справі №925/2028/15, від 02.07.2019 у справі №918/537/18, від 29.08.2019 у справі №905/2245/17, від 26.02.2020 у справі №915/400/18, від 29.04.2020 №915/641/19.

Як вбачається з умов договору, додаткових угод до нього та актів здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг), у них зазначено усі необхідні реквізити, в тому числі, й номер розрахункового рахунку для здійснення оплати отриманих відповідачем послуг, а тому сама лише відсутність виставлених рахунків-фактур не може бути підставою для відмови у позові з огляду на ненастання через це строку оплати наданих послуг.

Помилковим є посилання відповідача на відсутність рахунку-фактури як на доказ оплати за послуги позивачу, оскільки самі лише рахунки-фактури не є безумовними доказами реальності здійснених господарських операцій з надання послуг, вони не можуть бути єдиними доказами на підтвердження факту реального виконання робіт, а отже як докази можуть оцінюватися судом лише у сукупності з іншими доказами у справі.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову та наявності підстав для його задоволення у повному обсязі.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст.73 ГПК України).

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи положення ст.129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 86, 129, 233, 236-238, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (01601, м.Київ, вул.Руставелі Шота, буд. 9А, код ЄДРПОУ: 44768034) в особі філії "Володимир-Волинське лісомисливське господарство" (44702, Волинська обл, Володимирський район, м.Володимир, вул. Ковельська, буд.130, код ЄДРПОУ ВП: 45030784) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Західземлепроект" (79015, Львівська обл, м.Львів, вул. Героїв УПА, буд. 73, код ЄДРПОУ 38287170) 568160грн. 44коп. основного боргу, а також 8522грн. 40коп. витрат по сплаті судового збору.

Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.

Повне рішення складено та підписано 24.04.2024.

Суддя О. Г. Слободян

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення19.04.2024
Оприлюднено26.04.2024
Номер документу118590583
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —903/128/24

Судовий наказ від 13.09.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Слободян Оксана Геннадіївна

Ухвала від 02.09.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 21.08.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Постанова від 08.08.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 03.06.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 03.06.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Рішення від 19.04.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Слободян Оксана Геннадіївна

Ухвала від 21.02.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Слободян Оксана Геннадіївна

Ухвала від 12.02.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Слободян Оксана Геннадіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні