У Х В А Л А
19.04.2024 Справа №607/24487/23 Провадження №2/607/830/2024
місто Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Герчаківської О. Я.,
за участю секретаря судового засідання Баб`як Н. О.,
представника позивачки-відповідачки,
адвокатки Боднар О. В.,
відповідача-позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши клопотання відповідача-позивача ОСОБА_1 про призначення у справі за первісним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором позики, зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання недійсним договору позики судової почеркознавчої експертизи,
В С Т А Н О В И В :
У провадженні судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Герчаківської О. Я. перебувають матеріали цивільної справи № 607/24487/23 за первісним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором позики, зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання недійсним договору позики.
В ході проведення підготовчого судового засідання відповідач-позивач ОСОБА_1 заявив до суду клопотання про призначення почеркознавчої експертизи справжності його підпису у розписці від 27 січня 2017 року на отримання 18190 доларів США. Експертизу просить провести у Тернопільському відділенні Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Зазначає, що рішення по експертизі матиме важливе значення щодо визнання недійсним договору позики.
В судовому засіданні відповідач-позивач ОСОБА_1 підтримав подане клопотання, просив задовольнити, при формулюванні питання на вирішення експерта, поклався на думку суду.
Представник позивача-відповідача, адвокатка Боднар О. В. не заперечувала щодо призначення у виниклому між сторонами спорі почеркознавчої експертизи підпису ОСОБА_1 надала в розпорядження суду оригінал письмової розписки від 27 січня 2017 року (а. с. 101). Недовіри до експертної установи не має.
Суд, заслухавши позицію учасників справи, доходить до переконання, що клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи слід задовольнити, виходячи з наступного.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 197 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) у підготовчому судовому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи.
За приписами положень ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 4 ч. 5 ст. 12 ЦПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Як вбачається із змісту ст. 76 ЦПК України висновки експертів є засобом встановлення даних (доказів), на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу», судова експертиза це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
За змістом ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу.
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта. Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
Згідно з ч. 1 ст. 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Аналіз зазначених норм права свідчить, що суд має право для з`ясування обставин, що мають значення у справі і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки чи ремесла, призначити експертизу за заявою осіб, які беруть участь у справі, у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Судові процедури повинні бути справедливими, особа безпідставно не може бути позбавлена права на забезпечення судом доказів, оскільки це буде порушенням права на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Одними з основних засад судочинства, визначених пунктом 8 частини третьої статті 129 Конституції України, є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з п. 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 12 червня 2009 року «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду» висновок експерта може бути доказом у справі лише в тому разі, коли експертиза була проведена на підставі ухвали суду відповідними судово-експертними установами.
Відповідно до ч. 3 ст. 103 ЦПК України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.
Ознайомившись із матеріалами справи, беручи до уваги зміст спірних правовідносин, предмет первісного та зустрічного позовних вимог та те, що ОСОБА_1 заперечує складання ним розписки, її підписання та отримання коштів, а для вирішення питань, які стосуються предмету позову, необхідні спеціальні знання, суд доходить до висновку, що клопотання відповідача-позивача про призначення судової почеркознавчу експертизи є обґрунтованим та підлягає до задоволення, а тому у справі слід призначити судову почеркознавчу експертизу.
Проведення експертизи слід доручити експертам Тернопільського відділення Київського НДІСЕ.
На вирішення експерту поставити наступне питання: Чи виконано підпис у розписці від 27 січня 2017 року ОСОБА_1 , чи іншою особою?
Відповідно п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України в такому випадку провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.
Таким чином, суд доходить до висновку про зупинення провадження у справі на час проведення експертизи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 103, 113, 252, 353 ЦПК України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання відповідача-позивача ОСОБА_1 про призначення у справі за первісним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором позики, зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання недійсним договору позики судової почеркознавчої експертизи задовольнити.
Призначити у цивільній справі за первісним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором позики, зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання недійсним договору позики судову почеркознавчу експертизу, на вирішення якої постановити наступне питання:
Чи виконано підпис у розписці від 27 січня 2017 року ОСОБА_1 , чи іншою особою?
Проведення експертизи доручити експертам Тернопільського відділення Київського НДІСЕ: вул. Січових Стрільців, 4, м. Тернопіль, 46025.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України за давання завідомо неправдивого висновку і відмову від давання висновку.
Надіслати для проведення експертизи матеріали цивільної справи № 607/24487/23, в яких міститься оригінал розписки від 27 січня 2017 року (а. с. 101).
Оплату вартості проведення експертизи покласти на відповідача ОСОБА_3 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ).
На час проведення експертизи провадження у справі зупинити.
Копію даної ухвали надіслати для виконання експертам Тернопільського відділення Київського НДІСЕ: вул. Січових Стрільців, 4, м. Тернопіль, 46025.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину ухвали суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Повний текст ухвали складено 24 квітня 2024 року.
Головуючий суддя Герчаківська О. Я.
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2024 |
Оприлюднено | 26.04.2024 |
Номер документу | 118603783 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні