Ухвала
від 01.05.2024 по справі 585/2040/24
РОМЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 585/2040/24

Номер провадження 2-о/585/108/24

У Х В А Л А

про відкриття провадження у справі

01 травня 2024 року м.Ромни

Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Євлах О.О., розглянувши матеріали до заяви ОСОБА_1 , в інтересах недієздатного ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Комунальна установа Сумської обласної ради Хмелівського психоневрологічного інтернату, відділ опіки та піклування Служби у справах дітей Роменської міської ради, ОСОБА_3 , про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною та про заміну опікуна особі, що визнана недієздатною, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною та про заміну опікуна особі, що визнана недієздатною.

Ознайомившись зі змістом заяви та доданих до неї документів, доходжу такого висновку.

Згідно рішення Роменського міськрайонного суду Сумської області від 21 листопада 2012 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Встановлено опіку над ОСОБА_2 та призначено йому опікуна ОСОБА_3 .

Главою2розділуIV ЦПК Українипередбачено порядок розгляду судом справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.

За змістом ч. 1, 6, 7ст. 300 ЦПК України(у редакціїЗакону України № 2147-VIII від 03.10.2017, яка діє на даний час) суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.

Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.

При цьому нормиЦПК Україниу редакції, яка діяла станом на 21 листопада 2012 року (тобто на час постановлення рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатним), не містили положень щодо строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною та визначали лише можливість скасування такого рішення та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану (ст. 241 ЦПК України, в редакції на 21.11.2012 року).

Слід зазначити, що хоча наразі і діє новий порядок розгляду заяв про визнання фізичної особи недієздатною, який передбачає строковість дії судового рішення та необхідність періодичного продовження такого строку, рішення Роменського міськрайонного суду Сумської області від 21 листопада 2012 року, яким ОСОБА_2 визнано недієздатним, постановлене до внесення відповідних законодавчих змін, а відтак строк дії даного рішення жодними строками не обмежений, оскільки відповідно до ч. 1ст. 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Відтак, за загальним правилом норма права діє стосовно відносин, які виникли після набрання чинності цією нормою. Отже, до певних юридичних фактів застосовується той закон (інший нормативно-правовий акт), під час дії якого вони настали.

Згідно з висновками щодо тлумачення змістустатті 58 Конституції України, викладеними урішеннях Конституційного Суду України від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001, від 13.03.2012 № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до певного юридичного факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

З урахуванням викладеного, зважаючи, що рішенням Роменського міськрайонного суду Сумської області від 21 листопада 2012 року у справі № 1815/4228/2012 не встановлено строк його дії, вважаю, що положення ч. 7ст. 300 ЦПК Українине розповсюджуються на правовідносини, що виникли унаслідок постановлення такого рішення, та питання про поновлення строку дії даного рішення не підлягає розгляду судом.

Згідно з ч. 3ст. 294 ЦПК Українисправи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Відповідно до п.2 ч.1ст.186 ЦПК Українисуддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо є таке, що набрало законної сили, рішення чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, або є судовий наказ, що набрав законної сили, за тими самими вимогами.

Враховуючи вищевикладені обставини, у відкритті провадження у справі за клопотанням ОСОБА_1 про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, згідно вимог п.2 ч.1ст.186 ЦПК України, необхідно відмовити.

Заяву ОСОБА_1 в частинізміни опікунаособі,що визнананедієздатною слідприйняти дорозгляду та відкрити провадження у справі.

За змістом частини 4статті 293 ЦПК України, у випадках, встановлених пунктами 1, 3, 4, 9, 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом у складі одного судді і двох присяжних.

Частиною другоюстатті 67 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»визначено, що суд залучає присяжних до здійснення правосуддя у порядку черговості на строк не більше одного місяця на рік, крім випадків, коли продовження цього строку зумовлено необхідністю закінчити розгляд справи, розпочатий за їхньою участю.

Добір осіб для запрошення до участі у здійсненні правосуддя як присяжних здійснюється за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Згідно частини 4статі 67 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», залучення присяжних до виконання обов`язків у суді та їх виклик здійснюються в порядку, визначеному процесуальним законом.

Відповідно до протоколу попереднього відбору присяжних від 30 квітня 2024 року було попередньо відібрано присяжних: Нудьгу О.М. та ОСОБА_4 .

Оскільки у відкритті провадження у справі за клопотанням ОСОБА_1 про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, а розгляд справи про зміну опікуна особі, що визнана недієздатною, здійснюється без участі присяжних одноособово суддею, тому приходжу до висновку, що присяжних ОСОБА_5 та ОСОБА_4 необхідно увільнити від виконання обов`язків присяжних у цій цивільній справі.

Керуючись ст.ст. 19, 186, 187, 293,294,300ЦПК України,

п о с т а н о в и в:

Відмовити у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , про продовження строку дії рішення Роменського міськрайонного суду Сумської області від 21.11.2012 року, про визнання фізичної особи недієздатною.

Прийняти дорозгляду та відкрити провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , в інтересах недієздатного ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Комунальна установа Сумської обласної ради Хмелівського психоневрологічного інтернату, відділ опіки та піклування Служби у справах дітей Роменської міської ради, ОСОБА_3 , про заміну опікуна особі, що визнана недієздатною.

Розгляд справи проводити в окремому провадженні одноособово суддею.

Призначити судове засідання на 24 травня 2024 року на 10 год. 00 хв., за адресою: м. Ромни Сумської області, бульвар Шевченка, 14, з викликом осіб, які беруть участь у справі.

Увільнити присяжних ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , які визначені автоматизованою системою, від виконання обов`язків присяжних.

Направити заінтересованим особам копію заяви з копіями доданих до неї документів та запропонувати подати письмові заперечення проти заяви та посилання на докази, якими в они обґрунтовуються.

Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслати учасникам справи.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади в Україні за адресою: court.gov.ua/sud1815/.

Ухвала суду, в частині відмови у відкритті провадження, може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області протягом 15 днів з дня її підписання, в іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО

МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Оксана ЄВЛАХ

СудРоменський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення01.05.2024
Оприлюднено03.05.2024
Номер документу118770873
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —585/2040/24

Ухвала від 04.09.2024

Цивільне

Лебединський районний суд Сумської області

Косолап В. М.

Ухвала від 04.09.2024

Цивільне

Лебединський районний суд Сумської області

Косолап В. М.

Ухвала від 16.07.2024

Цивільне

Лебединський районний суд Сумської області

Косолап В. М.

Ухвала від 16.07.2024

Цивільне

Лебединський районний суд Сумської області

Косолап В. М.

Ухвала від 04.07.2024

Цивільне

Лебединський районний суд Сумської області

Косолап В. М.

Ухвала від 20.06.2024

Цивільне

Лебединський районний суд Сумської області

Косолап В. М.

Ухвала від 24.05.2024

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євлах О. О.

Ухвала від 01.05.2024

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євлах О. О.

Ухвала від 01.05.2024

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євлах О. О.

Ухвала від 01.05.2024

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євлах О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні