СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 травня 2024 року м. Харків Справа № 917/1556/23
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Тихий П.В., суддя Плахов О.В., суддя Терещенко О.І.
за участю секретаря судового засідання Березки О.М.
та представників учасників справи:
позивача - не з`явився;
відповідача - не з`явився;
розглянувши заяву представника учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Офтальмологічний центр "Діоптрія" ОСОБА_1 адвоката Олександра Павловича Фадєєва про ухвалення додаткового рішення (вх.№5670 від 22.04.2024) за результатами розгляду апеляційної скарги ОСОБА_2 (вх.№447П/1-43) на рішення господарського суду Полтавської області від 16.01.2024 (повний текст рішення складено 24.01.2024, суддя О.С. Мацко) у справі №917/1556/23
за позовом учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Офтальмологічний центр "Діоптрія" ОСОБА_1 , м. Харків, в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю "Офтальмологічний центр "Діоптрія", Полтавська область, м. Миргород,
до ОСОБА_2 , Полтавська область, м. Миргород,
про відшкодування збитків, завданих господарському товариству його посадовою особою у сумі 716 106,35 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Східного апеляційного господарського суду від 17.04.2024 у справі №917/1556/23 апеляційну скаргу Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишено без задоволення. Рішення Господарського суду Полтавської області від 16.01.2024 у справі №917/1556/23 залишено без змін.
22.04.2024 від представника учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Офтальмологічний центр "Діоптрія" ОСОБА_1 адвоката Олександра Павловича Фадєєва надійшла заява про ухвалення додаткового рішення у справі №917/1556/23, в якому він просить стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) судові витрати на професійну правничу (правову) допомогу у розмірі 20000,00 (двадцять) тисяч грн 00 коп.
22.04.2024 витягом з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду для розгляду справи №917/1556/23 визначено колегію суддів Східного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя Тихий П.В. (суддя-доповідач), суддя Плахов О.В., суддя Терещенко О.І.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 23.04.2024 заяву представника учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Офтальмологічний центр "Діоптрія" ОСОБА_1 адвоката Олександра Павловича Фадєєва про ухвалення додаткового рішення прийнято до провадження та призначено до розгляду на "02" травня 2024 р. о 11:30 год. у приміщенні Східного апеляційного господарського суду.
Представники сторін в судове засідання не з`явились. Від представника учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Офтальмологічний центр "Діоптрія" ОСОБА_1 адвоката Олександра Павловича Фадєєва надійшла заява про розгляд справи без його участі (вх.№6192 від 02.05.2024).
Дослідивши матеріали справи, заяву представника учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Офтальмологічний центр "Діоптрія" ОСОБА_1 адвоката Олександра Павловича Фадєєва про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу, Східний апеляційний господарський суд встановив наступне.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою (ч.1 ст.16 ГПК України).
Відповідно ч.3 ст.123 ГПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених Законом (ч. 2 ст.16 ГПК України).
Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Згідно з п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Між ОСОБА_1 (позивачем по справі) та адвокатом Фадеєвим Олександром Павловичем укладено договір про надання професійної правничої (правової) допомоги (послуг) №11/23 від 15.08.2023 (далі - Договір).
Відповідно до п. 2.1 Договору Адвокат зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види професійної правничої (правової) допомоги (Послуг) ОСОБА_1 далі - КЛІЄНТ) в тому числі:
складати та підписувати заяви по суті справи, позови, заперечення, скарги, клопотання, процесуальні та інші документи правового характеру, спрямовані на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів КЛІЄНТА, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення під час розгляду справи господарської юрисдикції у Господарському суді Полтавської області, Східному апеляційному господарському суді, Касаційному господарському суді у складі Верховного суду за позовом КЛІЄНТА, який діє в інтересах ТОВ «ОФТАЛЬМОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР «ДІОПТРІЯ» до ОСОБА_2 , про стягнення збитків.
Надавати КЛІЄНТУ усні та письмові консультації, з питань підготовки позову та інших заяв по суті справи за позовом КЛІЄНТА, який діє в інтересах ТОВ «ОФТАЛЬМОЛОГЧНИЙ ЦЕНТР «ДІОПТРІЯ» до ОСОБА_2 , про стягнення збитків.
забезпечувати реалізацію прав та обов`язків КЛІЄНТА в господарському судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків КЛІЄНТА під час розгляду справи господарської юрисдикції у тому числі, але не виключно шляхом представництва інтересів КЛІЄНТА під час судових засідань у Господарському суді Полтавської області, Східному апеляційному господарському суді, Касаційному господарському суді у складі Верховного суду за позовом КЛІЄНТА, який діє в інтересах ТОВ «ОФТАЛЬМОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР «ДІОПТРІЯ» до ОСОБА_2 , про стягнення збитків, а КЛІЄНТ зобов`язується оплатити надання професійної правничої (правової) допомоги.
Відповідно до п. 4.5. Договору винагорода (гонорар) за надання Адвокатом Клієнту професійної правничої (правової) допомоги (Послуг) у Східному апеляційному господарському суді, Касаційному господарському суді у складі Верховного суду встановлюється сторонами у відповідній додатковій угоді до цього Договору.
Згідно зі ст.30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Таким чином, системний аналіз наведених вище норм законодавства дозволяє зробити такі висновки:
- договір про надання правової допомоги є підставою для надання адвокатських послуг та, зазвичай, укладається в письмовій формі (виключення щодо останнього наведені у частині 2 ст.27 ЗУ "Про адвокатуру і адвокатську діяльність";
- за своєю правовою природою договір про надання правової допомоги є договором про надання послуг, крім цього, на такий договір поширюються загальні норми та принципи договірного права, включаючи, але не обмежуючись ЦК України;
- договір про надання правової допомоги може бути оплатним або безоплатним. Ціна в договорі про надання правової допомоги встановлюється сторонами шляхом зазначення розміру та порядку обчислення адвокатського гонорару;
- адвокатський гонорар може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплату гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката в залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв;
- адвокатський гонорар (ціна договору про надання правової допомоги) зазначається сторонами як одна із умов договору при його укладенні. Вказане передбачено як приписами цивільного права, так і Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність";
- відсутність в договорі про надання правової допомоги розміру та/або порядку обчислення адвокатського гонорару (як погодинної оплати або фіксованого розміру) не дає як суду, так і іншій стороні спору, можливості пересвідчитись у дійсній домовленості сторін щодо розміру адвокатського гонорару.
Тобто, визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, необхідно виходити з встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами ст.30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".
Відтак, розмір гонорару адвоката встановлений сторонами договору у фіксованому розмірі, не залежить від обсягу послуг та часу витраченого адвокатом, а отже є визначеним та не потребує детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатським бюро, та здійснених витрат у справі.
20.02.2024 між ОСОБА_1 та Адвокатом Фадєєвим Олександром Павловичем укладено додаткову угоду, відповідно до якої визначено розмір винагороди (гонорару) за надання професійної правничої (правової) допомоги (послуг) у Східному апеляційному господарському суді у розмірі 20000,00 грн.
Згідно до п. 4.3 Договору детальний опис наданої професійної правничої (правової) допомоги (Послуг), її види та час надання, зазначаються у актах приймання-передачі наданої професійної правничої (правової) допомоги (Послуг).
У відзиві на апеляційну скаргу (вх.№3188 від 04.03.2024) ОСОБА_1 зазначив, що він очікує понести витрати на професійну правничу (правову) допомогу, що буде надаватися адвокатом Фадєєвим Олександром Павловичем (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №002224 від 26.09.2018, видане Радою адвокатів Харківської області) у розмірі 20000 (двадцять тисяч) грн. 00 коп. відповідно до договору про надання професійної правничої (правової) допомоги (Послуг) №11/23 від 15.08.2023.
19.04.2024 між ОСОБА_1 та Адвокатом Фадеєвим Олександром Павловичем був складений акт №2 приймання-передачі наданої професійної правничої (правової) допомоги (Послуг).
Відповідно до зазначеного вище акту Адвокатом Фадєєвим Олександром Павловичем надано ОСОБА_1 професійну правничу (правову) допомогу (Послуги) щодо розгляду справи №917/1556/23 у Східному апеляційному господарському суді загальною тривалістю 5 (п?ять) годин (300 хвилин).
Загальна вартість наданої професійної правничої (правової) допомоги (Послуг) розгляду справи №917/1556/23 у Господарському суді Харківської області складає 20000 двадцять тисяч грн. 00 коп. 20000 (двадцять) тисяч грн. 00 коп.
19.04.2024 Адвокатом Фадєєвим О.П. складено рахунок на оплату №9 на загальну суму 20000 (двадцять) тисяч грн. 00 коп.
Відповідно до квитанції до прибуткового касового ордеру №6 від 19.04.2024 ОСОБА_1 сплатив на користь Адвоката Фадєєва Олександра Павловича грошові кошти у розмірі 20000 (двадцять) грн. 00 коп. згідно договору про надання професійної правничої (правової) допомоги (послуг) №11/23 від 15.08.2023.
При цьому, колегія суддів зазначає, що розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має право його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.
Відповідно до ч.ч.5, 6 ст.126 Господарського процесуального кодексу України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Розмір гонорару адвоката встановлений сторонами договору у фіксованому розмірі, не залежить від обсягу послуг та часу витраченого представником відповідача, а отже є визначеним, (висновки Верховного суду, викладені у постанові КЦС ВС від 10.11.2021 - №760/7628/19). Вищенаведене узгоджується також із правовою позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 28 грудня 2020 року у справі №640/18402/19.
Відповідно до ч.ч.5, 6 ст.126 Господарського процесуального кодексу України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Колегія суддів зазначає, що від відповідача не надходило заперечень проти задоволення заяви про ухвалення додаткового рішення або клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката.
З огляду на викладене, судова колегія дійшла висновку, що зазначені докази в їх сукупності є достатніми на підтвердження наявності підстав для відшкодування судом витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 20000,00 грн. в суді апеляційної інстанції, оскільки цей розмір судових витрат доведений, документально обґрунтований та відповідає критерію розумної необхідності таких витрат.
У відповідності до положень ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Ураховуючи вищезазначене, вимоги позивача щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Беручи до уваги викладене та зважаючи на зазначені положення законодавства, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 витрат на професійну правничу допомогу у суді першої та апеляційної інстанцій в заявленій сумі.
Керуючись ст.ст. 126, 129, 221, 244 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Офтальмологічний центр "Діоптрія" ОСОБА_1 адвоката Олександра Павловича Фадєєва (вх.№5662 від 22.04.2024) задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) судові витрати на професійну правничу (правову) допомогу у розмірі 20000,00 грн. в суді апеляційної інстанції.
Видати наказ.
Додаткова постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту до Верховного Суду у порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.
Повний текст додаткової постанови складено 06.05.2024.
Головуючий суддя П.В. Тихий
Суддя О.В. Плахов
Суддя О.І. Терещенко
Суд | Східний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 02.05.2024 |
Оприлюднено | 07.05.2024 |
Номер документу | 118835766 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Тихий Павло Володимирович
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Тихий Павло Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні