08.05.24
22-ц/812/865/24
Справа № 484/6800/23
Провадження № 22-ц/812/865/24
УХВАЛА
08травня 2024року Миколаївськийапеляційний суд в складі колегії суддів судової палати в цивільних справах:
головуючого: Темнікової В.І.,
суддів: Крамаренко Т.В., Тищук Н.О.,
розглянувши матеріали цивільної справи заапеляційною скаргоюМіністерства оборониУкраїни на рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 02 квітня 2024 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Концерна "Військторгсервіс", Міністерства оборони України, третя особа: Чорноморська товарна біржа, про визнання договору купівлі-продажу дійсним, -
в с т а н о в и в:
Рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 02 квітня 2024 року позов задоволено повністю. Визнано дійсним договір купівлі-продажу нежитлового приміщення №Н-15 від 28 березня 2003 року, укладений на Чорноморській товарній біржі між ОСОБА_1 та представником Міністерства оборони України - Державного підприємства Міністерства оборони України "Управління торгівлі Південного оперативного командування" в особі Авраменко Валентини Валентинівни, за яким Державне підприємство Міністерства оборони України "Управління торгівлі Південного оперативного командування" продало, а ОСОБА_1 купила нежитлове приміщення магазину загальною площею 291,6 кв.м, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Повне судове рішення складене 03 квітня 2024 року.
Не погодившись із вказаним рішенням суду, 03 травня 2024 року Міністерство оборони України, шляхом формування документа у системі «Електронний суд», звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій також мітиться клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Вклопотанні провідстрочення сплати судового збору зазначає, що Міністерство оборони вживаються заходи спрямовані на оплату судового збору, однак станом на момент подання скарги, надати суду платіжне доручення з відміткою органу Державної казначейської служби України не має можливості, тому необхідний додатковий час для здійснення оплати судового збору.
Посилаючись на ч. 2 ст. 8 ЗУ «Про судовий збір», висновок Великої Палати Верховного Суду від 14 січня 2021 року у справі №0940/2276/18, скаржник просив відстрочити сплату судового збору.
Відповідно до частини першої статті 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 14 січня 2021 року в справі № 0940/2276/18 зробила правовий висновок про те, що положення пунктів 1 та 2 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи юридичної особи), а положення пункту 3 частини першої
статті 8 Закону України «Про судовий збір» можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з положеннями статті 12 ЦПК України, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Міністерством оборони України не надано жодних належних доказів на підтвердження неможливості сплати судового збору.
Крім того, слід зазначити, що обставини, пов`язані з фінансуванням установи чи органу з державного бюджету України, не можуть вважатися достатньою підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору.
Ураховуючи наведене, у задоволенні клопотання Міністерства оборони України про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги слід відмовити.
Відмова у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання касаційної скарги не може вважатися обмеженням доступу до суду у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір».
Згідно підпункту 6 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», ставка судового збору за подання апеляційної скарги становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Відповідно до підпункту 2 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру фізичною особою становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0.8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Станом на 01 січня 2023 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2684 грн.
Отже, враховуючи ціну позову та дату звернення до суду з позовом, апелянту необхідно сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 1288 грн 32 коп. (2684х 0,4 х 150% ) х0,8.
Враховуючи наведені норми національного законодавства, практику Верховного Суду та рішень ЄСПЛ щодо обов`язку учасника справи здійснити сплату судового збору у визначеному законом розмірі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що розмір судового збору за подання апеляційної скарги у цій справі 1288,32 грн не є надмірним фінансовим тягарем для заявника, а наведені Міністерством оборони України доводи не є достатніми для відстрочення або розстрочення визначеного апеляційним судом судового збору.
За наведених обставин, у задоволенні клопотання Міністерства оборони України про відстрочення сплати судового збору слід відмовити, а апелянту необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1288 грн 32 коп.
Враховуючи викладене та відповідно до ст. 357 ЦПК України апеляційну скаргу необхідно залишити без руху та надати особі, яка подала апеляційну скаргу,строкдля оплати судового збору.
Керуючись ст. 356, 357 ЦПК України, ст.8Закону України«Про судовийзбір» суд, -
ухвалив :
У задоволенні клопотання Міністерства оборони України про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Апеляційну скаргу Міністерства оборониУкраїни на рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 02 квітня 2024 року - залишити без руху.
Надати апелянту строк для усунення зазначеного в цій ухвалі недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення йому цієї ухвали, а саме:
- сплатити 1288 ( одна тисяча двісті вісімдесят вісім ) грн 32 коп. судового збору на зазначений нижче рахунок;
- оригіналплатіжного документу про оплату вищезазначеної суми надати до Миколаївського апеляційного суду;
Реквізити рахунку для сплати судового збору:
Отримувач коштів: Миколаїв. ГУК/тг м. Миколаїв/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030
Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО): 899998
Рахунок отримувача: UA318999980313111206080014478
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу: *;101;
У випадку не усунення вказаних недоліків у зазначений строк, апеляційна скарга буде вважатися неподаною та повернута апелянту.
Головуючий В.І. Темнікова
Судді: Т.В. Крамаренко
Н.О. Тищук
Суд | Миколаївський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.05.2024 |
Оприлюднено | 10.05.2024 |
Номер документу | 118895232 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Миколаївський апеляційний суд
Темнікова В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні