Ухвала
від 08.05.2024 по справі 183/7445/22
САМАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 183/7445/22

Провадження № 1-кс/206/562/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2024 року Самарський районний суд м. Дніпропетровська в складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

при секретареві ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області капітана поліції ОСОБА_3 про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідуванння у кримінальному провадженні № 42022130000000169 внесеному 05 вересня 2022 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України,

за участю:

прокурора ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

підозрюваного ОСОБА_6 ,

ВСТАНОВИВ:

До Самарського районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області ОСОБА_3 про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.

Клопотання обґрунтовано тим, що Слідчим управлінням ГУНП в Луганській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України. 17 квітня 2024 року відкриті матеріали досудового розслідування, про що телефоном та письмово повідомлені підозрюваний ОСОБА_6 та його захисник ОСОБА_5 , а також представник потерпілого у кримінальному провадженні. В період з 17 квітня 2024 року по теперішній час підозрюваному, його захиснику відкриті матеріали кримінального провадження у вигляді 21 томів, загальною кількістю 4 396 аркушів (в тому числі речові докази документи, відповідно до постанов про їх визнання, матеріальні носії інформації до них в кількості 33 шт. з медіа та текстовими файлами, а також речові докази, відповідно до постанов про їх визнання (1 пакет). Доступ до матеріалів досудового розслідування надається у приміщенні тимчасового розміщення СУ ГУНП в Луганській області за адресою: м. Дніпро, вул. Філософська, 39А. Станом на 06 травня 2024 року підозрюваний ОСОБА_6 ознайомився лише з 5 томами матеріалів кримінального провадження, окрім матеріальних носіїв інформації до них з медіа та текстовими файлами, а також отримав доступ до інших матеріалів кримінального провадження.

Обґрунтовуючи своє клопотання про встановлення стороні захисту строку для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження слідчий зазначає, що поведінка підозрюваного ОСОБА_6 позбавляє можливості належним чином виконати вимоги ст. ст. 104, 290 КПК України, а самі матеріали кримінального провадження не становлять значної складності, оскільки в ньому фігурує лише один підозрюваний, значна частина матеріалів стосується перевірки причетності до вчинення злочину інших осіб, яким про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень не повідомлялось, а також епізодів кримінальних проваджень, по яким ОСОБА_6 про підозру не повідомлялось та які в подальшому виділені прокурором в окреме провадження.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання з наведених в ньому підстав та просив його задовольнити, а також повідомив, що ознайомлення сторони захисту з матеріалами кримінального провадження триває з 17 квітня 2024 року, а з метою пришвидшення строку ознайомлення слідчим були відкопійовані файли та відеозаписи, які містяться на матеріальних носіях інформації для передання їх стороні захисту, однак сторона захисту відмовилась їх отримувати.

Підозрюваний ОСОБА_6 та його захисник ОСОБА_5 заперечували проти задоволення клопотання та пояснили, що обсяг матеріалів досудового розслідування занадто великий, що перешкоджає швидкому ознайомленню з ними, але станом на сьогоднішній день вони ознайомились виключно з письмовими матеріалами кримінального провадження в обсязі 21-го тому. На сьогоднішній день існує потреба в ознайомленні з файлами та відеозаписами, які містяться на матеріальних носіях інформації. Захисник ОСОБА_5 звернув увагу на те, що вказані файли, складають великий об`єм даних, а відеозаписи мають значну тривалість. Пояснив, що надані їм відкопійовані слідчим файли та відеозаписи, які містяться на матеріальних носіях інформації не були ними прийняті, оскільки на той момент він не пересвідчився у відповідності вказаних файлів та відеозаписів, які містяться на матерільних носіях інформації в матерілах кримінального провадження, тим, які мала намір передати їм сторона обвинувачення.

Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши пояснення прокурора, підозрюваного та його захисника, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 290 КПК України, визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування. Прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні, у тому числі будь-які докази, які самі по собі або в сукупності з іншими доказами можуть бути використані для доведення невинуватості або меншого ступеня винуватості обвинуваченого, або сприяти пом`якшенню покарання. Прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надати доступ до приміщення або місця, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем держави, і прокурор має намір використати відомості, що містяться в них, як докази у суді. Відкриття матеріалів досудового розслідування, що містяться в інформаційно-комунікаційній системі досудового розслідування, здійснюється шляхом надання доступу до них або надання електронних копій таких матеріалів, засвідчених в установленому порядку.

Частиною 10 статті 290 КПК України передбачено, що сторонам кримінального провадження, зокрема, підозрюваному та його захиснику, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ.

Разом з цим, право на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження не є абсолютним. Таке право має реалізовуватися без зловживань і без шкоди для кримінального провадження. Ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в межах розумних строків відповідає завданням кримінального провадження та засаді розумних строків. Це, з одного боку, забезпечує реалізацію процесуальних прав сторони захисту, а з іншого - вимагає від особи відповідальної поведінки, зумовленої законними потребами, інтересами інших осіб (зокрема, потерпілого) та суспільства в цілому. Про що зазначено у рішенні Конституційного Суду України від 18.01.2012 у справі № 1-4/2012.

У разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів ч. 10 ст. 290 КПК України.

Судом встановлено, що в провадженні ГУНП в Луганській області перебуває кримінальне провадження внесене до ЄРДР за № 42022130000000169 від 05 вересня 2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України.

07 березня 2024 року ОСОБА_6 повідомлено про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України.

17 квітня 2024 року прокурор ОСОБА_4 доручив слідчим СУ ГУНП в Луганській області ОСОБА_3 та ОСОБА_7 відповідно до вимог ч. 1-5 ст. 290 КПК України повідомити підозрюваному ОСОБА_6 та його захиснику про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів кримніального провадження № 42022130000000169 від 05 вересня 2022 року, а також надати доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них.

17 квітня 2024 року старшим слідчим СУ ГУНП в Луганській області ОСОБА_7 складено повідомлення про завершення досудового розслдіування зі змісту якого вбачається, що підозрюваний ОСОБА_6 повідомляється про те, що досудове розслідування по кримінальному провадженню, внесеному до ЄРДР за №42022130000000169 від 05 вересня 2022 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України, в яких він підозрюється завершено, а зібрані під час розслідування докази є достатіними для складання обвинувального акту.

Повідомлення отримано 17 квітня 2024 року підозрюваним ОСОБА_6

17 квітня 2024 року старшим слідчим СУ ГУНП в Луганській області ОСОБА_7 складено повідомлення про завершення досудового розслдіування зі змісту якого вбачається, що захисник ОСОБА_5 повідомляється про те, що досудове розслідування по кримінальному провадженню, внесеному до ЄРДР за № 42022130000000169 від 05 вересня 2022 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України, в якому він є захисником підозрюваного ОСОБА_6 завершено, а зібрані під час розслідування докази є достатіними для складання обвинувального акту.

Повідомлення отримано 17 квітня 2024 року захисником ОСОБА_5 .

До матеріалів долучено також копію клопотання підозрюваного ОСОБА_6 про надання дозволу на виїзд з міста Дніпро, повідомлення про зміну місця проживання, в якому зазначено про те, що підозрюваний ОСОБА_6 повідомляє старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області ОСОБА_3 та прокурора ОСОБА_4 про те, що він має намір в період з 22 по 30 квітня 2024 року ознайомитися з матеріалами кримінального провадження. 19 квітня 2024 року захисником ОСОБА_5 отримано відповідь на вищевказане клопотання.

23 квітня 2024 року захисником ОСОБА_5 отримано для передачі підозрюваному ОСОБА_6 повідомлення старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області ОСОБА_3 від 23 квітня 2024 року, зокрема, про необхідність прибути до СУ ГУНП в Луганській області для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, які будуть надані слідчим 24 квітня 2024 року починаючи з 10 години 00 хвилин.

30 квітня, 06, 07 травня 2024 року підозрюваному надавався доступ до матеріалів досудового розслідування. В судовому засіданні підозрюваний підтвердив, що з усіма письмовими матеріалів досудового розслідування він дійсно ознайомився, про що також були надані відповідні протоколи про надання доступу до матеріалів (додаткових матеріалів) досудового розслідування.

Захисник ОСОБА_5 ознайомлювався з матерілами досудового розслдіування 23, 24, 26, 30 квітня, 02, 07 травня 2024 року та підтвердив в судовому засіданні, що він ознайомився також з усіма письмовими матеріалами досудового розслідування, про що було надано також відповідні протоколи про надання доступу до матеріалів (додаткових матеріалів) досудового розслідування.

Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про належне забезпечення стороні захисту можливості реалізації права на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в порядку ст. 290 КПК України.

Кримінальний процесуальний кодекс України не містить переліку підстав, за яких поведінка сторони кримінального провадження може вважатися зволіканням при реалізації права на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, до яких їй надано доступ в порядку ст. 290 КПК України. Поняття «зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ» є оціночною категорією, а тому в кожному випадку питання про його наявність чи відсутність вирішується в залежності від конкретних обставин провадження, зокрема, умов надання доступу до матеріалів досудового розслідування.

У судовому засіданні стороною захисту не оспорювалось, що після завершення досудового розслідування на виконання вимог ст. 290 КПК України, окрім безперешкодного доступу до кримінального провадження у приміщенні СУ ГУНП в Луганській області, їм також пропонувалось отримали відкопійовані дані з матеріальних носіїв інформації, що містяться у матеріалах кримінального провадження.

Таким чином, сторона захисту не була позбавлена можливості отримати електронні копії, зокрема, файли та відеозаписи, які містились на матеріальних носіях інформації у кримінальному провадженні, оскільки така змога була забезпечена стороною обвинувачення, а сторона захисту відмовилась приймати відкопійковані дані, оскільки не пересвідчилась у їх відповідності тим, що містяться на матерільних носіях інформації в матеріалах кримінального провадження.

Так, слідчий суддя враховує, що 17 квітня 2024 року підозрюваним ОСОБА_6 та його захисником ОСОБА_5 було отримано повідомлення про завершення досудового розслідування, повідомлено також і про право на доступ до матеріалів досудового розслідування, тобто, такий доступ був забезпечений ще з 17 квітня 2024 року.

Станом на 08 травня 2024 року останні ознайомлені в повному обсязі з письмовими матеріалами досудового розслідування, проте не ознайомлені з файлами та відеозаписами, що містяться на матеріальних носіях інформації в матеріалах кримінального провадження, про можливість надання копії яких прокурор наголошував про будь який час.

З огляду на встановлений об`єм матеріалів досудового розслідування та відсутність будь-яких об`єктивних підстав, що вказували б на неможливість сторони захисту реалізувати належне їй право на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність обмеження права сторони захисту на ознайомлення із матеріалами досудового розслідування певним строком.

Разом з тим, вирішуючи питання розумності строку при визначенні граничних меж для ознайомлення сторони захисту із матеріалами досудового розслідування, слідчий суддя враховує обсяг матеріалів досудового розслідування, з якими залишилось ознайомитись, строк, протягом якого сторона захисту вже реалізовує своє право на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, а саме з 17 квітня 2024 року; умови, за якими залишилось ознайомитись тільки з файлами та відеозаписами, які містяться на матеріальних носіях інформації, які вже скопійовані та готові для передачі стороні захисту, а тому вважає достатнім встановити стороні захисту строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування до 10 травня 2024 року включно, що не порушить збалансованість прав та інтересів, як сторони обвинувачення, так і сторони захисту, з урахуванням раніше вжитих заходів забезпечення кримінального провадження, строк яких спливає 13 травня 2024 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 290 -372 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області капітана поліції ОСОБА_3 задовольнити.

Встановити підозрюваному ОСОБА_6 та його захиснику адвокату ОСОБА_5 строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022130000000169 внесеному 05 вересня 2022 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України до 10 травня 2024 року включно, після спливу якого сторона захисту буде вважатись такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів вказаного кримінального провадження.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудСамарський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення08.05.2024
Оприлюднено10.05.2024
Номер документу118916745
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання

Судовий реєстр по справі —183/7445/22

Ухвала від 16.05.2024

Кримінальне

Дніпровський апеляційний суд

Піскун О. П.

Ухвала від 15.05.2024

Кримінальне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Кушнірчук Р. О.

Ухвала від 14.05.2024

Кримінальне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Кушнірчук Р. О.

Ухвала від 13.05.2024

Кримінальне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Кушнірчук Р. О.

Судовий наказ від 13.05.2024

Кримінальне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Плінська А. В.

Судовий наказ від 13.05.2024

Кримінальне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Плінська А. В.

Ухвала від 08.05.2024

Кримінальне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Кушнірчук Р. О.

Ухвала від 29.04.2024

Кримінальне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Сухоруков А. О.

Ухвала від 29.04.2024

Кримінальне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Сухоруков А. О.

Ухвала від 18.04.2024

Кримінальне

Самарський районний суд м.Дніпропетровська

Кушнірчук Р. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні