Повістка
від 09.05.2024 по справі 908/3546/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 22/243/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.05.2024 Справа № 908/3546/23

м. Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Ярешко О.В.,

При секретарі судового засідання Красніковій С.І.

За участі представників учасників справи:

від позивача адвокат Франюк А.В., довіреність № 153-Д від 12.09.2023 (у режимі відеоконференції)

від відповідача не з`явився

від третіх осіб-1-4 не з`явилися

розглянувши в судовому засіданні матеріали заяви вих. № б/н від 29.04.2024 Приватного підприємства Нацпрод про розподіл судових витрат у справі № 908/3546/23

за позовом Державного підприємства Гарантований покупець (вул. Симона Петлюри, буд. 27, м. Київ, 01032)

до відповідача: Приватного підприємства Нацпрод (вул. Волгоградська, буд. 26А, оф. 5, м. Запоріжжя, 69035)

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Сім`ї Бродських, 19, м. Київ, 03057)

третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Приватне акціонерне товариство Національна енергетична компанія Укренерго (вул. Симона Петлюри, буд 25, м. Київ, 01032)

третя особа-3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Публічне акціонерне товариство Запоріжжяобленерго (вул. Сталеварів, буд 14, м. Запоріжжя, 69035)

третя особа-4, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю НІК (бул. Лесі Українки, буд 34, кімн. 202, м. Київ, 01133)

про стягнення 17 068 597,32 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 23.04.2024 у справі № 908/3546/23 позовні вимоги Державного підприємства Гарантований покупець задоволені повністю. Стягнуто з Приватного підприємства Нацпрод (вул. Волгоградська, буд. 26А, оф. 5, м. Запоріжжя, 69035, код ЄДРПОУ 32185257) на користь Державного підприємства Гарантований покупець (вул. Симона Петлюри, буд. 27, м. Київ, 01032, код ЄДРПОУ 43068454) 17068597 (сімнадцять мільйонів шістдесят вісім тисяч п`ятсот дев`яносто сім) грн. 32 коп. заборгованості та 256028 (двісті п`ятдесят шість тисяч двадцять вісім) грн. 96 коп. судового збору.

30.04.2024 до суду через систему Електронний суд від відповідача надійшла заява вих. № б/н від 29.04.2024 про розподіл судових витрат у справі № 908/3546/23, згідно якої просив стягнути з позивача на користь відповідача понесені останнім витрати в розмірі 317361,28 грн.

Згідно з протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 30.04.2024, заяву визначено для розгляду судді Ярешко О.В.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 30.04.2024 вказана заява прийнята до розгляду, судове засідання з розгляду заяви призначено на 09.05.2024, учасники процесу повідомлені про розгляд заяви. Клопотання відповідача про встановлення додаткового строку для подання суду доказів задоволено. Встановлено відповідачу додатковий строк до 04.05.2024 для подання доказів оплати, про які зазначено в заяві, з доказами їх надіслання іншій стороні. Встановлено позивачу строк до 07.05.2024 включно для подання суду письмового заперечення/пояснення щодо заяви з доказами надіслання іншій стороні.

У судове засідання 09.05.2024 з`явився представник позивача. Представники відповідача та інших учасників справи не з`явилися.

Відповідно до ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Згідно ч.ч. 3, 4 ст. 244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Враховуючи, що матеріали справи є достатніми, учасники справи в судове засідання не викликалися, суд визнав можливим розглянути заяву без участі представників відповідача та інших учасників.

Судом 09.05.2024 ухвалено додаткове судове рішення в цій справі. У судовому засіданні 09.05.2024 судом підписано та проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Частиною 8 ст. 129 ГПК України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Згідно ч. 1 ст. 221 Господарського процесуального кодексу України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

У судовому засіданні 23.04.2024, до закінчення судових дебатів, представник відповідача заявив, що ним будуть подані докази понесення витрат на правову допомогу в установлений законодавством строк.

Відповідно ст. 126 ГПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Відповідно до статті 19 зазначеного Закону, видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.

Статтею 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Відповідачем надано до матеріалів справи копію договору про надання правової допомоги від 20.09.2023 № 3462, укладеного між ПП "Нацпрод" (клієнт) та Адвокатським об`єднанням «Арцінгер», відповідно до п. 1.1 якого об`єднання зобов`язується надавати клієнту правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених договором, умовами співробітництва, погодженими у переписці сторін та додатковими умовами до нього.

Обсяг правової допомоги та повноваження об`єднання визначено у розділі 2 цього договору.

Відповідно п. 4.1, розмір винагороди об`єднання за надання клієнту правової допомоги та порядок її сплати визначається додатковими угодами, що підписуються сторонами.

Згідно додаткової угоди № 3 від 11.12.2023, сторони погодили надання об`єднанням клієнту на умовах та за винагороду, зазначену нижче, правової допомоги, зокрема, підготовка клопотання про зупинення провадження у справі № 908/3546/23 (п. 1.1); представництво клієнта у суді першої інстанції під час розгляду справи, що включає обсяг правової допомоги, згідно наведеного переліку (п. 1.2).

Відповідно до п. 4 додаткової угоди № 3, сторони погодили, що за підготовку клопотання про зупинення провадження у справі, клієнт сплачує АО "Арцінгер" гонорар у сумі, що дорівнює 1000 доларів США (враховуючи ПДВ) у гривневому еквіваленті, що буде розраховано за офіційним курсом гривні до долара США, встановленим Національним банком України на день виставлення рахунку. Відповідно до п. 5 Додаткової угоди, за представництво клієнта у суді першої інстанції під час розгляду справи судом, клієнт сплачує АО "Арцінгер" гонорар у сумі, що дорівнює 7000 доларів США (враховуючи ПДВ) у гривневому еквіваленті, що буде розраховано за офіційним курсом гривні до долара США, встановленим Національним банком України на день виставлення рахунку.

Одночасно з виставленням рахунку за результатами наданої правової допомоги сторонами підписується акт (звіт) приймання-передачі наданої професійної правової (правничої) допомоги (п. 11 додаткової угоди).

29.04.2024 між ПП "Нацпрод" та Адвокатським об`єднанням «Арцінгер» підписано звіт про виконання договору про надання правової допомоги, згідно якого об`єднанням (його адвокатами) надано клієнту правову допомогу згідно з додатковою угодою № 3 від 11.12.2023 до договору № 3462 від 20.09.2023 (в обсязі відповідно до п.п. 1.1, 1.2 додаткової угоди). Наведено перелік наданої правової допомоги. Зазначено, що загальна вартість наданої та оплаченої правової допомоги (такої, що підлягає оплаті за умовами договору та додаткової угоди до неї) становить 6666,66 доларів США, що в гривневому еквіваленті на дату виставлення рахунків становить 317361,28 грн. Вказано, що правова допомога відповідає встановленим клієнтом критеріям і надана в повному обсязі, сторони претензій одна до одної не мають.

Представником відповідача складено письмову деталізацію наданої правової допомоги у справі.

При цьому, як у звіті, так і в письмовій деталізації зазначена сума 13860,00 доларів США.

Представник позивача проти задоволення заяви заперечив.

08.05.2024 через систему «Електронний суд» надійшло заперечення на заяву відповідача. Понесені відповідачем судові витрати, пов`язані з розглядом справи № 908/3546/23, покладаються виключно на відповідача, оскільки позов ДП Гарантований покупець задоволено повністю. Сума заявлених до відшкодування витрат відповідача перевищує суму, вказану ним у попередньому (орієнтовному) розрахунку. Заявлена відповідачем сума адвокатських витрат суперечить складеному ПП «Нацпрод» та АО «Арцінгер» звіту про виконання договору про надання правової допомоги від 29.04.2024, в якому зазначено, що «Загальна вартість наданої та оплаченої правової допомоги (такої, що підлягає оплаті за умовами договору про надання правової (правничої) допомоги та додаткової угоди до неї) становить 6666,66 дол. США». Розмір витрат на оплату послуг адвоката позивача не співмірний із складністю справи, обсягом наданої правової допомоги, а також часом, витраченим на виконання відповідних робіт (наданих послуг).

Положеннями статті 59 Конституції України встановлено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Право особи на отримання правової допомоги під час розгляду справи господарськими судами гарантоване статтею 131-2 Конституції України, статтею 16 Господарського процесуального кодексу України, відповідними положеннями Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно п. 2 ч. 1, п. 1 ч. 4 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

Вказані приписи були наведені судом у рішенні від 23.04.2024.

Судовим рішенням в цій справі судові витрати покладені на відповідача.

Відтак, судові витрати, що полягають в наданні відповідачу професійної правничої допомоги, покладають на відповідача.

Суд також вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідачем у відзиві було зазначено, що він очікує при розгляді даної справи понести витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 7000 дол. США у гривневому еквіваленті, що буде розраховано за офіційним курсом гривні до дол. США на день виставлення рахунку за надання правової допомоги у суді першої інстанції.

Рахунки-фактури на оплату правової допомоги були виписані 26.04.2024 на суму 833,33 та 5833,33 долари США.

На 26.04.2024 Національним банком України був встановлений курс долара США: за 1 долар США 39,6702 грн.

Таким чином, сума 6666,66 доларів США еквівалентна сумі 264467,74 грн., сума ПДВ складає 52893,54 грн., що разом становить 317361,28 грн.

Вивчивши надані відповідачем звіт та письмову деталізацію наданої правової допомоги судом встановлено, що вони містять надання однієї й тієї ж правової послуги різними адвокатами адвокатського об`єднання, а саме: 18.12.2023 аналіз поданої позовної заяви двома адвокатами. Сума наданих послуг включена до звіту за надання допомоги обома адвокатами.

Також включено суми (окремо) за участь у підготовчому судовому засіданні 27.12.2023 двох адвокатів Дядюка Є.М. та Гутнік І.М. При цьому, не обґрунтовано неможливість представлення інтересів відповідача у підготовчому судовому засіданні 27.12.2023 одним із адвокатів, виходячи з того, що ці обидва адвокати аналізували позовну заяву, тобто, представляти інтереси відповідача міг один адвокат.

Оскільки заявлені відповідачем витрати на професійну правничу допомогу не підлягають стягненню з позивача в зв`язку з задоволенням позову, та, відповідно, покладенням на відповідача судових витрат, суд не оцінює складені відповідачем документи на підтвердження понесення ним цих витрат, та не досліджує співмірність витрат на оплату послуг адвоката складності справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг) та обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт.

На підставі викладеного вище, суд відмовляє в задоволенні заяви вих. № б/н від 29.04.2024 Приватного підприємства Нацпрод про розподіл судових витрат, у зв`язку з її необгрунтованістю.

Керуючись ст.ст. 123, 126, 129, 221, 241, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні заяви вих. № б/н від 29.04.2024 Приватного підприємства Нацпрод про розподіл судових витрат відмовити.

Відповідно ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено згідно з вимогами ст. 238 ГПК України та підписано 10 травня 2024.

Рішення розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень за вебадресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя О.В. Ярешко

Дата ухвалення рішення09.05.2024
Оприлюднено13.05.2024
Номер документу118960213
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/3546/23

Ухвала від 27.05.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Парусніков Юрій Борисович

Повістка від 09.05.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Ярешко О.В.

Ухвала від 03.05.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Ярешко О.В.

Рішення від 23.04.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Ярешко О.В.

Ухвала від 30.04.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Ярешко О.В.

Ухвала від 18.04.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Ярешко О.В.

Ухвала від 19.03.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Ярешко О.В.

Ухвала від 19.03.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Ярешко О.В.

Ухвала від 19.03.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Ярешко О.В.

Ухвала від 23.02.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Ярешко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні