Справа № 539/596/24
Провадження № 2/539/419/2024
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2024 року Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
в складі: головуючого судді Даценка В.М.
при секретарі Шрейтер С.О.,
з участю представника позивача ОСОБА_1
та представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Лубнигаз» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач АТ «Оператор газорозподільної системи «Лубнигаз» звернувся в суд з позовом до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позову вказує про те, що АТ «Оператор газорозподільної системи «Лубнигаз» здійснює господарську діяльність з розподілу природного газу в межах території м. Лубни та Лубенського району Полтавської області.
Відповідач за особовим рахунком № НОМЕР_1 є споживачем послуг АТ «Оператор газорозподільної системи «Лубнигаз» з розподілу природного газу за адресою АДРЕСА_1 .
З розрахунку річної замовленої потужності та здійснених оплат за розподіл природного газу по особовому рахунку відповідача вбачається, що з січня 2020 року останній користувався послугою розподілу природного газу.
Таким чином між сторонами на підставі публічного договору склалися фактичні договірні відносини з розподілу природного газу.
Свої зобов`язання по наданню послуг з розподілу природного газу з гарантованим рівнем надійності безпеки, якості тиску АТ «Лубнигаз» виконало належним чином.
В свою чергу, ОСОБА_3 , скориставшись послугами АТ «Оператор газорозподільної системи «Лубнигаз» з розподілу природного газу, належним чином не виконував своїх обов`язків з оплати наданих послуг у результаті чого станом на 08.02.2024 виникла заборгованість у розмірі 5608 грн. 35 коп.
Крім того, позивач вважає, що оскільки відповідачкою порушені умови договору, то остання зобов`язана сплатити суму боргу з урахуванням трьох відсотків річних та інфляційних від простроченої суми за період з 21.03.2021 по 23.02.2022.
На підставі вищевикладеного позивач прохає суд стягнути з відповідача 5608 грн. 35 коп. основного боргу, 29 грн. 48 коп. три відсотки річних та 93 грн. 04 коп. інфляційні, а всього заборгованість у розмірі 5730 грн. 87 коп. та 3 028 грн. судового збору.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що між ним та ВАТ «Лубнигаз» було укладено договір від 15.02.2010 року № 85563, за яким він одержує природний газ. Цей догові було неодноразово пролонговано і наразі він є чинним. Умови цього договору не передбачають оплату доставки газу. Натомість позивачем не надано доказів того, що відповідач акцептував приєднання до умов Типового договору з розподілу газу, за яким позивач і просить стягнути заборгованість.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що факт приєднання до умов договору розподілу природного газу підтверджується діями відповідача, який самостійно використовує та оплачує спожитий газ. При цьому позивач зазначив, що договір від 15.02.2010 року № 85563, на який посилається відповідач втратив чинність, що підтверджується тим, що АТ «Лубнигаз» фізично не має можливості поставляти природний газ, оскільки займається лише його розподілом.
В запереченнях на позовну заяву відповідач зазначив, що не є замовником послуги розподілу природного газу, а тому не має обов`язку укладати відповідні договори. Наполягає на тому, що договір від 15.02.2010 року № 85563 є чинним.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, на його задоволенні наполягає.
Представник відповідач проти позову заперечує.
З`ясувавши обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази,суд вважає за необхідне позов задовольнити з наступних підстав.
Правовідносини, які виникли між споживачем та газорозподільною організацією врегульовано Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2494 (далі - Кодексом ГРМ), постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498 "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" суб`єктами ринку природного газу є: оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" передбачено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 3 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ визначено, що його дія поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу - це правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газу.
Доступ до газорозподільної системи - це право користування потужністю складової (об`єкта) газорозподільної системи в обсязі та на умовах, встановлених у договорі (технічній угоді) про надання відповідних послуг з оператором газорозподільної системи.
Оператор газорозподільної системи - це суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Споживачем природного газу (споживач) є фізична особа, фізична особа -підприємець або юридична особа, об`єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.
Відповідно до пункту 2 глави 2 розділу І Кодексу ГРМ оператор ГРМ здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії.
Згідно з пунктом 5 глави 2 розділу І Кодексу ГРМ взаємовідносини, пов`язані з розподілом природного газу споживачам, у тому числі побутовим споживачам, підключеним до/через ГРМ, включаючи забезпечення Оператором ГРМ цілодобового їх доступу до ГРМ для споживання (розподілу) належного їм (їх постачальникам) природного газу, регулюються договором розподілу природного газу, укладеним між Оператором ГРМ та споживачем відповідно до вимог глави 3 розділу VІ цього Кодексу.
Відповідно до пункту 3 глави 3 розділу І Кодексу ГРМ для забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи та можливості розподілу (переміщення) належного споживачу (суміжному суб`єкту ринку природного газу) природного газу ГРМ обов`язковою умовою є наявність фізичного підключення об`єкта споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) до ГРМ.
Споживачі, у тому числі побутові, та суміжні суб`єкти ринку природного газу, які фізично підключені до ГРМ, забезпечуються цілодобовим доступом до ГРМ та можливістю розподілу (переміщення) природного газу ГРМ у порядку, визначеному в розділі VI цього Кодексу.
Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2498 (далі - Типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.
Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об`єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.
Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.
Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Відповідно до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Згідно з пунктом 4 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об`єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) до типового договору розподілу природного газу. Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об`єму споживання природного газу, зокрема мають містити присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як суб`єкту ринку природного газу та за необхідності
ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку, величину приєднаної потужності об`єкта споживача та перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності).
У разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору розподілу природного газу споживач не має права використовувати природний газ із ГРМ та має подати до оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт.
Підпунктом 6 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (пункт 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ).
Таких же висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 01.11.2021 року у справі № 591/4825/20, від 14.09.2022 року № 717/341/21.
Судом встановлено, що оператором газорозподільної системи на території м.Лубни є позивач, а відповідач є споживачем послуг природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . Особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Відповідач фактично споживає природний газ та сплачує його вартість, що не заперечується сторонами.
Таким чином, суд приходить до висновку про існування між сторонами договірних правовідносин, оформлених шляхом приєднання побутового споживача до Типового договору розподілу природного газу.
Відповідач неналежним чином виконує свої зобов`язання за цим договором, внаслідок чого у нього виникла заборгованість в сумі 5608 грн 35 коп.
Так, відповідно до Постанови НКРЕКП від 30.01.2020 № 126 для АТ «Лубнигаз» з лютого 2021 року встановлено тариф 2,148 грн. за 1 м3 на місяць (з урахуванням ПДВ).
За газовий рік (2019-2020) споживач спожив природний газ в обсязі 928 куб. м:
-928 куб. м : 12 міс. х 2,148 грн. за 1 куб. м. = 166,11 грн. за місяць з 01.02.2021.
Відповідно до Постанови НКРЕКП № 2725 від 22.12.2021 року для АТ «Лубнигаз» з 01.01.2022 встановлено тариф 2,388 грн. за 1 м3 на місяць (з урахуванням ПДВ).
За газовий рік (2020-2021) споживач спожив природний газ в обсязі 990 куб. м:
-990 куб. м : 12 міс. х 2,388 грн. за 1 куб. м. = 197,01 грн. за 1 місяць з 01.01.2022.
За газовий рік (2021-2022) споживач спожив природний газ в обсязі 999 куб. м:
- 999 куб. м : 12 міс. х 2,388 грн. за 1 куб. м. = 198,80 грн. за 1 місяць з 01.01.2023.
За газовий рік (2022-2023) споживач спожив природний газ в обсязі 992,47 куб. м:
- 992,47 куб. м : 12 міс. х 2,388 грн. за 1 куб. м. = 197,50 грн. за 1 місяць з 01.01.2024.
Крім того, в зв`язку з неналежним виконанням своїх зобов`язань відповідно до ст.625 ЦК України відповідачем нараховано 3% річних за період з 21.03.2021 до 23.02.2022 29 грн. 48 коп., інфляційні втрати за період з 21.03.2021 до 23.02.2022 93 грн. 04 коп.
Враховуючи обставини цієї справи, наведені норми законодавства, перевіривши розрахунки позивача, суд приходить до висновку, що його вимоги про стягнення суми боргу, 3 % річних та інфляційних витрат є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому суд відхиляє доводи відповідача про те, що наразі його правовідносини з постачання газу регулюються договором від 15.02.2010 року № 85563 про надання послуг з газопостачання, укладеним з ВАТ «Лубнигаз», який після закінчення строку дії був неодноразово пролонгований.
В 2015 році було змінено модель ринку природного газу та запроваджено послугу з розподілу природного газу, яка є окремим видом економічної діяльності. В новій системі АТ «ОГС «Лубнигаз» є оператором ГРМ на території м. Лубен і свої вимоги до відповідача сформував відповідно до наведених норм законодавства.
Послуга з газопостачання не є предметом цього позову. При цьому АТ «ОГС «Лубнигаз» не надає такі послуги. В свою чергу відповідач підтвердив, що наразі здійснює оплату за постачання газу іншій юридичній особі.
Таким чином, доводи про те, що наразі відносини між сторонами слід врегулювати договором від 15.02.2010 року № 85563 є безпідставними.
Відповідно до частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки вимоги позивача суд задовольнив повністю, тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3 028 гривень.
На підставі викладеного, керуючись статтями10,12,13,76,141,247,258,259,263-265,268,273, 354,355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Лубнигаз» (код ЄДРПОУ 05524713, адреса: м. Лубни, вул. Л. Толстого, 87) до ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної систем «Лубнигаз» заборгованість за розподіл природного газу у розмірі 5608 (п`ять тисяч шістсот вісім) грн. 35 коп., 29 грн. 48 коп. три відсотки річних та 93 грн. 04 коп. інфляційних, а всього 5730 (п`ять тисяч сімсот тридцять) грн. 87 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Лубнигаз» судовий збір в сумі 3 028 грн.
Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня отримання копії рішення.
Повний текст рішення складено 08.05.2024.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду В.М. Даценко
Суд | Лубенський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 07.05.2024 |
Оприлюднено | 14.05.2024 |
Номер документу | 118978441 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
Даценко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні