У Х В А Л А
про відкриття провадження у справі
13 травня 2024 року м. Чернігів справа № 927/394/24
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛКАРО ХОЛДІНГ» (код 39880549) 49001, м. Дніпро, вул. Костомарівська, 1-а, секція 1, приміщення 6н 49000, м. Дніпро, вул. Січеславська Набережна, 49, офіс 30-а (адреса представника - адвоката Бесчасової Дар`ї Олегівни) ( ІНФОРМАЦІЯ_1 )до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙМ ЛЕНД» (код 40853183) 07400, м. Бровари Броварського району Київської області, вул. Металургів, 22, офіс 2 (prime-land@ukr.net)про стягнення 1 508 715 грн 58 коп.
ВСТАНОВИВ:
24 квітня 2024 року через систему «Електронний суд» до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛКАРО ХОЛДІНГ» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙМ ЛЕНД» про стягнення 615 060,00 грн заборгованості по оплаті послуг, наданих згідно Договору № П-01\04\22 про виконання сільськогосподарських робіт (послуг) від 01.04.2022, 130 866,62 грн нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 214 314,52 грн двадцяти чотирьох процентів річних, 44 648,86 грн п`яти процентів річних з простроченої суми та 503 825,59 пені.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань щодо оплати наданих послуг.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 29.04.2024 постановлено:
позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛКАРО ХОЛДІНГ» про стягнення 1 508 715 грн 58 коп. залишити без руху;
зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕЛКАРО ХОЛДІНГ» протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до господарського суду разом із заявою про усунення недоліків:
- позовну заяву, оформлену з додержанням вимог, передбачених ст. 162 Господарського процесуального кодексу України;
- докази відправлення відповідачу копії заяви про усунення недоліків та копії належно оформленої позовної заяви і доданих до неї документів;
- докази сплати судового збору в сумі 18 104,59 грн;
роз`яснити Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕЛКАРО ХОЛДІНГ», що в разі неусунення всіх недоліків заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала суду від 29.04.2024 направлена позивачу до його електронного кабінету в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» та згідно довідки про доставку електронного листа, роздрукованої з комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду», доставлена до електронного кабінету 29.04.2024 22:19.
Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є, зокрема день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Враховуючи вищенаведені положення ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду від 29.04.2024 є такою, що отримана позивачем 30.04.2024.
08.05.2024, у встановлений судом процесуальний строк, з метою усунення виявлених недоліків, позивачем через систему «Електронний суд» до Господарського суду Чернігівської області подані запитувані докази.
За приписами ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
За таких обставин, суд дійшов висновку про можливість відкриття провадження у даній справі.
Окремо суд зазначає наступне:
згідно зі статтею 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Основним нормативним актом є ГПК України, який визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.
Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці (п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України).
У частині 2 статті 31 ГПК України зазначено, що справа, прийнята судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому суду.
Ключове значення має процесуальне рішення «прийняття судом справи до свого провадження» як процесуальний юридичний факт, оскільки цим фактом визначається повноваження суду щодо передачі справи з одного суду до іншого.
Системний аналіз процесуальних норм, що регулюють процедуру відкриття провадження у справі у сукупності із статтею 31 ГПК України вказує на ключове значення поняття «справа, прийнята судом до свого провадження з додержанням правил підсудності».
Розкриваючи зміст цього поняття, його слід розглядати не як результат у вигляді процесуального рішення (ухвали про відкриття провадження у справі), а як процес у динаміці, як послідовний розвиток процесуальних правовідносин, які виникають між судом та позивачем.
Такі правовідносини розпочинаються процесуальним юридичним фактом звернення до господарського суду шляхом подання позову до суду або здачі на пошту чи передачі іншими відповідними засобами зв`язку. Це правовідносини зазнають послідовних змін завдяки процесуальним діям позивача та процесуальним рішенням суду. Ці процесуальні правовідносини закінчується постановленням судом ухвали про відкриття провадження у справі, що визначає також закінчення цієї стадії процесу та перехід до наступної стадії.
В динаміці розвитку процесуальних правовідносин з часу звернення з позовом не має юридичного значення факт зміни місцезнаходження відповідача, оскільки він не породжує правових наслідків у вигляді процесуальних дій чи рішень.
Адже, суд, отримавши позов, у питанні визначення місцезнаходження відповідача, послуговується відомості про це, зазначені у позові.
Для цілей визначення підсудності відповідно до норм ГПК України місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (частини 1, 2 статті 27 ГПК України) (далі - ЄДР).
Під ЄДР в контексті вказаних норм ГПК України слід розуміти Єдину державну інформаційну систему, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, яка містить серед відомостей про юридичну особу - інформацію про її місцезнаходження (пункт 7 частини 1 статті 1, пункт 10 частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).
Окремо слід зазначити, що в силу закону документи та відомості, що підлягають внесенню до ЄДР, та внесені до нього вважаються в Україні достовірними (частина 1 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).
Таким чином, словосполучення «справа, прийнята судом до свого провадження з додержанням правил підсудності» слід розуміти таким чином, що територіальна юрисдикція суду визначена згідно з даними місцезнаходження, зазначеного у позові відповідно до даних ЄДР про місцезнаходження відповідача на дату звернення з позовом до господарського суду. На підставі цих даних суд встановлює, чи належить вказана у позові адреса місцезнаходження до територіальної юрисдикції даного суду.
Отже, територіальна юрисдикція справи за критерієм місцезнаходження відповідача у випадку відкриття провадження у справі має визначатись на дату подання позивачем позовної заяви відповідно до реєстраційних даних відповідача. Відповідно, днем подання позову є день безпосереднього подання його в суд першої інстанції, здавання його на пошту чи подання іншими відповідними засобами зв`язку.
Відповідні висновки місцевого господарського суду узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 26.04.2023 у справі № 904/2154/22.
Як вже було вказано вище позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛКАРО ХОЛДІНГ» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙМ ЛЕНД» про стягнення 1 508 715 грн 58 коп. надійшла до Господарського суду Чернігівської області через систему «Електронний суд» 24 квітня 2024 року (документ сформований в системі 24.04.2024).
Звертаючись з даним позовом, позивач вказує, що оскільки зареєстрованим місцезнаходженням відповідача є: АДРЕСА_1 дана справа підсудна Господарському суду Чернігівської області.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 24.04.2024 місцезнаходженням юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙМ ЛЕНД» значиться: 17000, смт. Козелець Чернігівського району Чернігівської області, вул. Соборності, 118.
В подальшому, а саме 30.04.2024 була проведена державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, зокрема щодо зміни місцезнаходження (№ реєстраційної дії 1000461070006001069), новим місцезнаходженням відповідача є: 07400, м. Бровари Броварського району Київської області, вул. Металургів, 22, офіс 2 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 10.05.2024).
Однак оскільки станом на дату звернення позивача з позовом до суду (24.04.2024) зареєстрованим місцезнаходженням відповідача було: 17000, смт. Козелець Чернігівського району Чернігівської області, вул. Соборності, 118 дана справа підсудна Господарському суду Чернігівської області.
Керуючись ст. 121, 176, 234, 247 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Здійснювати розгляд позовної заяви за правилами загального позовного провадження.
Призначити розгляд позовної заяви в підготовчому засіданні на 11 червня 2024 року на 09:00 у приміщенні Господарського суду Чернігівської області за адресою: 14000, м. Чернігів, проспект Миру, 20, зал судових засідань № 307.
Встановити процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали. У разі подання відзиву на позов його зміст та порядок подання повинні відповідати ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
Роз`яснити відповідачу, що подання відзиву на позовну заяву є його правом.
Викликати для участі в судовому засіданні представника Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛКАРО ХОЛДІНГ» в якості позивача. Повідомити позивача, що у разі його неявки в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійде заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Викликати для участі в судовому засіданні представника Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРАЙМ ЛЕНД» в якості відповідача. Повідомити відповідача, що його неявка не перешкоджає проведенню судового засідання та розгляду справи.
Відповідно до ст. 197 Господарського процесуального кодексу України, повідомити сторін про наявність в суді технічної можливості проведення судового засідання в режимі відеоконференції (за наявності вільного залу, облаштованого під проведення відеоконференцій) поза межами приміщення суду за допомогою системи відеоконференцзв`язку «EаsyCon» (https://easycon.com.ua/).
Копії цієї ухвали надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Дата набрання ухвалою законної сили - 13.05.2024.
Суддя А.С. Сидоренко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2024 |
Оприлюднено | 15.05.2024 |
Номер документу | 118982984 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Сидоренко А.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні