Справа № 626/3771/23
Провадження № 2/626/118/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.05.2024 року м.Красноград
Красноградський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Рибальченко І.Г.
за участю секретаря судового засідання - Матюхової О.С.,
розглянувши у підготовчому засіданні у приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Красноградський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання батьківства та стягнення аліментів,-
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Красноградського районного суду Харківської області перебуває цивільна справа № 626/3771/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа- Красноградський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства та стягнення аліментів.
Представник позивача заявила клопотання, яке підтримала позивач, про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи. В обґрунтування клопотання зазначила, що експертиза необхідна для встановлення спорідненості дитини з відповідачем.
Проведення судової молекулярно-генетичної експертизи доручити експертній установі - ТОВ "Медико-генетичний центр "Мама Папа", Ліцензія МОЗ №1168 від 03.11.2016 року.
Відповідач ОСОБА_2 та його представник в судове засідання не прибули, представник відповідача направив клопотання про відкладення розгляду справи.
Представник позивача проти відкладення розгляду справи заперечувала та наполягала на призначенні судової молекулярно-генетичної експертизи, про що повідомила суд відповідною заявою.
Дослідивши доводи учасників справи, їх представників та матеріали справи, з`ясувавши думки учасників справи, суд вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню з таких підстав.
Частиною першою статті 128 СК України передбачено, що за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.
Згідно із частиною 2 статті 128 СК України, підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
У постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 591/6441/14-ц зазначено, що доказами у вказаній категорії справ можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Частиною третьою статті 12, частинами першою, п`ятою, шостою статті 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно зі статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Європейський суд з прав людини у справі KALACHEVA v. RUSSIA, № 3451/05, § 34, ЄСПЛ, від 07 травня 2009 року зауважив, що "в ході національного розгляду суд призначив ДНК-тест з метою вирішення цього спору про батьківство. Тест продемонстрував, що відповідач був батьком дитини з ймовірністю 99,99 відсотків. Суд враховує, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства".
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про судову експертизу", судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно ч. 5 ст.103 ЦПК України учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.
Відповідно доч.1ст.104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України "Про судову експертизу", виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Враховуючи предмет спору, те, що між сторонами існує спір з приводу батьківства, суд вважає за необхідне клопотання представника позивача задовольнити та призначити у справі судову молекулярно-генетичну експертизу для встановлення кровної спорідненості , для визначення питання спірного батьківства, оскільки дане дослідження потребує спеціальних знань в галузі медицини та генетики.
Враховуючи викладене, проведення експертизи слід доручити експертам ТОВ "Медико-генетичний центр "МАМА-ПАПА", які мають ліцензію МОЗ №1168 від 03.11.2016 року.
Згідно із п.5 ч.1ст.252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення експертизи.
Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, суд вважає за необхідне відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252, п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України, на час проведення експертизи провадження у справі зупинити.
Керуючись ст.ст. 103-104, 252, 253, 260, 261 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання представника позивача - адвоката Коваленко Лариси Дмитрівни про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи - задовольнити.
Призначити у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Красноградський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання батьківства та стягнення аліментів - судову молекулярно-генетичну експертизу.
Виконання судової молекулярно-генетичної експертизи доручити Товариству з обмеженою відповідальністю "Мама Папа", ЄДРПОУ 40652411, з забором біологічних зразків в медичному центрі SMART HEALTH (м.Дніпро,вул. Поля, 2, офіс 120А).
На вирішення експерту поставити наступне питання:
- чи є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , матір`ю якої є ОСОБА_1 .
Експерта попередити про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Витрати на проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
Зобов`язати позивача ОСОБА_1 ( адреса: АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_1 ) та відповідача ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_2 , тел. НОМЕР_2 ) з`явитись у визначений експертами день та час для відібрання біологічних зразків та проведення експертного дослідження, а також зобов`язати позивача забезпечити явку в експертну установу ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Роз`яснити сторонам положення ст.109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі, зокрема про те, що у разі ухилення учасника справи, від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також, яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Експертний висновок направити до Красноградського районного суду Харківської області (63304, м.Красноград, вул.Харківська, б.127, Харківської області) невідкладно після проведення дослідження.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя
Суд | Красноградський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.05.2024 |
Оприлюднено | 15.05.2024 |
Номер документу | 118995186 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Красноградський районний суд Харківської області
Рибальченко І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні