ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
"14" травня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/2033/24
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Малярчук І.А.,
дослідивши матеріали справи №916/2033/24 за позовом Публічного акціонерного товариства «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» (39610, Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Свіштовська, буд. 3, код ЄДРПОУ 00152307) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛАН ОЙЛ» (65003, Одеська обл., м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, буд. 72, код ЄДРПОУ 43290206) про визнання недійсною додаткову угоду,
ВСТАНОВИВ:
08.05.2024 за вх.№2085/24 до Господарського суду Одеської області надійшла позовна заява ПАТ «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» до ТОВ «ГЛАН ОЙЛ» про визнання недійсною додаткову угоду.
Відповідно до ч.1 ст.176 ГПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд, з огляду на відсутність підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження, вбачає наявними підстави для відкриття провадження по справі №916/2033/24.
Частиною 6 ст. 6 ГПК України встановлено, що адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Положення статті 12 Господарського процесуального кодексу визначають, серед іншого, наступні форми господарського судочинства.
Так, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні. Умови, за яких суд має право розглядати вимоги про стягнення грошових сум у наказному провадженні, а справи - у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом. Для цілей цього Кодексу малозначними справами є: справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Для цілей цього Кодексу розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення (ч.ч.3, 4, 5, 7 ст.12 Господарського процесуального кодексу України).
У порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи. У порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. При вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження. У порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті, зокрема, справи: у спорах, які виникають з корпоративних відносин, та спорах з правочинів щодо корпоративних прав (акцій); у спорах щодо захисту прав інтелектуальної власності, крім справ про стягнення грошової суми, розмір якої не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; у спорах, що виникають з відносин, пов`язаних із захистом економічної конкуренції, обмеженням монополізму в господарській діяльності, захистом від недобросовісної конкуренції; у спорах між юридичною особою та її посадовою особою (у тому числі посадовою особою, повноваження якої припинені) про відшкодування збитків, заподіяних такою посадовою особою юридичній особі її діями (бездіяльністю); у спорах щодо приватизації державного чи комунального майна; в яких ціна позову перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч.ч.1, 2, 3, п.п.4, 5, 6, 7, 8 ч.4 ст.247 Господарського процесуального кодексу України).
Наразі, у справі №916/2033/24 позивачем заявлено немайнову вимогу щодо визнання недійсною додаткову угоду від 30.06.2021 до договору поставки нафтопродуктів №166/2/2118 від 31.01.2020, тобто, з врахуванням положень ч.ч.5, 7 ст.12 Господарського процесуального кодексу України, справа не є справою незначної складності, у зв`язку з чим дана справа, підлягає судом розгляду у порядку загального позовного провадження та у ній призначається підготовче засідання суду.
Поряд із цим, позивач у позовній заяві від 08.05.2024 за вх.№2085/24 виклав клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Офіс Генерального прокурора, в обґрунтування підставності якого, прокурор зазначив про те, що Територіальним управлінням Бюро економічної безпеки у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №72023140000000012 від 24.01.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 209, ч.3 ст. 212 КК України, ????згідно вказаного кримінального провадження до передачі акцій товариства Державі посадовими особами ПАТ «Укртатнафта» у змові з окремими акціонерами товариства системно виводились кошти підприємства та нарощувалась безнадійна дебіторська заборгованість шляхом укладання непрозорих договорів на поставку продукції та надання послуг з комерційними структурами, серед переліку яких є відповідач - ТОВ «Глан Ойл» (код 43290206). ????Умови оспорюваної додаткової угоди від 30.06.2021 до договору поставки нафтопродуктів №166/2/2118 від 31.01.2020 є невигідними для позивача, оскільки відтермінування оплати на 15 років за вже поставлені нафтопродукти не передбачає для ПАТ «Укртатнафта» відшкодування матеріальних втрат, зокрема від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час на який відтерміновується оплата, такі умови оспорюваної додаткової угоди від 30.06.2021 до договору поставки нафтопродуктів №166/2/2118 від 31.01.2020 сприяють збільшенню дебіторської заборгованості перед ПАТ «Укртатнафта», що є предметом розслідування в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №72023140000000012 від 24.01.2023. ????У зв`язку з чим, на виконання умов ст. 36 КПК України на прокурора покладено здійснення процесуального керівництва досудовим розслідуванням, позивач вважає, що рішення у даній страві може вплинути або мати значення для вищевикладеного кримінального провадження, відтак позивач просить суд залучити до участі у справі в якості третьої особи Офіс Генерального прокурора, як орган прокуратури вищого рівня щодо обласних та окружних прокуратур, який згідно ст.ст. 7, 8 ЗУ «Про прокуратуру» організовує та координує діяльність усіх органів прокуратури та визначає роботу прокурора з метою забезпечення ефективного виконання функцій прокуратури.
Відповідно до ч.ч.1, 3, 4 ст.50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Пунктом 2 частини 6 ст. 23 ЗУ "Про прокуратуру" визначено, що під час здійснення представництва інтересів держави у суді, прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом, вступити у справу, порушену за позовом (заявою) іншої особи, на будь-якому етапі судового провадження.
Враховуючи наведені норми чинного законодавства та неподання прокурором заяви про вступ у справу №916/2033/24, суд не взмозі залучити Офіс генерального прокурора до участі у справі саме в якості третьої особи, так як вказана процесуальна дія не передбачена ГПК України, у зв`язку з чим суд відмовляє у задоволенні клопотання позивача викладеного у позовній заяві від 08.05.2024 за вх.№2085/24 про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Офісу Генерального прокурора.
Керуючись ст.ст.12, 50, 53, 232, 233, 234, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Відкрити провадження у справі №916/2033/24.
2. Розглядати справу №916/2033/24 в порядку загального позовного провадження.
3. Призначити підготовче засідання суду на "17" червня 2024 р. о 09:50.
4.Засідання відбуватиметься у залі судових засідань №12(ВКЗ) у приміщенні Господарського суду Одеської області, за адресою: м. Одеса, пр-т Шевченка,29, тел. (0482) 307-976.
5. Зобов`язати позивача надати суду: оригінали доданих до позову у копіях документів для огляду суду.
6. Зобов`язати відповідача надати суду: адресу електронної пошти; номери засобів зв`язку.
7. Запропонувати відповідачу надати суду: відзив на позов у порядку ст.165 ГПК України, попередній (орієнтовний) розрахунок сум судових витрат, докази їх надсилання іншим учасникам справи.
8.Встановити відповідачу строк: до 17.06.2024 включно для реалізації процесуального права на подання до суду відзиву на позов, попереднього (орієнтовного) розрахунку сум судових витрат.
9. Повідомити учасників по справі, що отримати інформацію по справі можна на офіційному веб-порталі судової влади в мережі Інтернет за наступною веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua/sud5017/pro_sud/judge/.
10. До уваги учасників по справі: учасники справи мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді. Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно: зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua; подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі. Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заявці.
11. Зобов`язати представників учасників справи з`явитися в судове засідання.
12. Відмовити у задоволенні клопотання ПАТ «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» викладеного у позовній заяві від 08.05.2024 за вх.№2085/24 про залучення третьої особи.
13. У відповідності до ч.2 ст.235 ГПК України ухвала набрала законної сили 13.05.2024 та згідно ч.2 ст.254, ст.255 ГПК України оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.
Суддя І.А. Малярчук
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2024 |
Оприлюднено | 16.05.2024 |
Номер документу | 119011206 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Малярчук І.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні