Рішення
від 08.02.2024 по справі 911/164/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" лютого 2024 р. Справа № 911/164/21

Господарський суд Київської області у складі судді Бацуци В. М.

при секретарі судового засідання Панченко К. О.

за участю представників учасників справи:

від прокуратури: Стовбчатий А. Ю. (службове посвідчення № 070665 від 01.03.2023 р.);

від позивача: не з`явились;

від відповідача-1: не з`явились;

від відповідача-2: не з`явились;

від відповідача-3 (у режимі відеоконференції): Бейлик А. Б. (адвокат ордер серії ВХ № 1009331 від 22.02.2021 р.);

від третьої особи: не з`явились;

розглянувши матеріали справи

за позовом Заступника керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області, м. Бровари, Київська область

в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації, м. Київ

до

1) Вишгородської районної державної адміністрації, м. Вишгород, Вишгородський район, Київська область

2) Іванківської селищної ради, селище міського типу Іванків, Вишгородський район, Київська область

3) Громадської організації Садівницьке товариство Лісова мрія, м. Хмельницький(з), Хмельницька область

за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Державне підприємство Cпеціалізоване лісогосподарське підприємство Київоблагроліс, селище міського типу Іванків, Іванківський район, Київська область.

про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним договору оренди та усунення перешкод у користуванні майном

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступник керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області звернувся в Господарський суд Київської області в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації, ДП СЛП Київоблагроліс із позовом до Іванківської районної державної адміністрації, Блідчанської сільської ради, ГО Садівницьке товариство Лісова мрія про 1) визнання незаконним і скасування розпорядження Іванківської районної державної адміністрації Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки в оренду № 257 від 04.03.2009 р.; 2) визнання недійсним договору оренди землі від 05.10.2009 р., укладеного між ГО СТ Лісова мрія та Блідчанською сільською радою; 3) усунення перешкоди у здійсненні ДП СЛП Київоблагроліс права користування та розпорядження земельною ділянкою лісового фонду з кадастровим номером 3222080300:02:001:0002 загальною площею 3,4999 га, яка розташована на території Блідчанської сільської ради Іванківського району Київської області, шляхом її витребування (повернення) на користь ДП СЛП Київоблагроліс з незаконного володіння ГО СТ Лісова мрія.

Позовні вимоги обґрунтовані прокурором в інтересах позивачів безпідставним створенням відповідачами перешкод у здійсненні позивачем права користування та розпорядження спірною земельною ділянкою тим, що розпорядження № 257 від 04.03.2009 р. Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки Іванківської районної державної адміністрації було прийнято, а на його підставі договір № 106 від 25.10.2009 р. оренди землі між Блідчанською сільською радою Іванівківського району Київської області та Громадською організацією Садівницьке товариство Лісова мрія був укладений всупереч положенням Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Лісового кодексу України, інших нормативно-правових актів - за відсутності відповідних правових підстав для їх прийняття та укладення, а також за відсутності відповідних повноважень.

Рішенням Господарського суду Київської області від 03.12.2021 р. у справі № 911/164/21 (суддя Христенко О. О.) позов Заступника керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі ДП СЛП Київоблагроліс до Вишгородської районної державної адміністрації, Іванківської селищної ради, ГО Садівницьке товариство Лісова мрія про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним договору оренди та усунення перешкод у користуванні майном залишено без розгляду; у задоволенні позову заступника керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації до Вишгородської районної державної адміністрації, Іванківської селищної ради, ГО Садівницьке товариство Лісова мрія про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним договору оренди та усунення перешкод у користуванні майном відмовлено повністю.

Додатковим рішенням Господарського суду Київської області від 17.12.2021 р. задоволено заяву ГО Садівницьке товариство Лісова мрія про ухвалення додаткового рішення про покладення на позивачів судових витрат на професійну правничу допомогу у справі № 911/164/21; присуджено до стягнення з Київської обласної державної адміністрації на користь ГО Садівницьке товариство Лісова мрія 60 000,00 грн судових витрат на професійну правничу допомогу.

Постановою Північного апеляційного Господарського суду від 22.11.2022 р. рішення Господарського суду Київської області від 03.12.2021 р. та додаткове рішення Господарського суду Київської області від 17.12.2021 р. у справі № 911/164/21 залишено без змін.

Постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 29.03.2023 р. постанову Північного апеляційного Господарського суду від 22.11.2022 р. та рішення Господарського суду Київської області від 03.12.2021 р. у частині відмови в задоволенні позовних вимог Заступника керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації до Вишгородської районної державної адміністрації, Іванківської селищної ради, ГО Садівницьке товариство Лісова мрія про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним договору оренди та усунення перешкод у користуванні майном, додаткове рішення Господарського суду Київської області від 17.12.2021 р. та постанову Північного апеляційного господарського суду від 22.11.2022 р. у частині залишення додаткового рішення без змін у справі № 911/164/21 скасовано, справу № 911/164/21 у частині позовних вимог Заступника керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації до Вишгородської районної державної адміністрації, Іванківської селищної ради, ГО Садівницьке товариство Лісова мрія про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним договору оренди та усунення перешкод у користуванні майном, а також вирішення заяви Громадської організації Садівницьке товариство Лісова мрія про ухвалення додаткового рішення про покладення на позивачів судових витрат на професійну правничу допомогу у справі № 911/164/21 передано на новий розгляд до суду першої інстанції, у решті постанову Північного апеляційного господарського суду від 22.11.2022 р. та рішення Господарського суду Київської області від 03.12.2021 р. у справі № 911/164/21 залишено без змін.

При цьому, скасовуючи рішення Господарського суду Київської області від 03.12.2021 р., додаткове рішення Господарського суду Київської області від 17.12.2021 р. та постанову Північного апеляційного господарського суду від 22.11.2022 р. у справі № 911/164/21, Верховний Суд у своїй постанові від 29.03.2023 р. зазначив, що вирішуючи питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства, необхідно враховувати пункт 5 розділу VIII Прикінцеві положення ЛК (постанова Великої Палати Верховного Суду від 23.10.2019 у справі № 488/402/16-ц, подібні за змістом висновки наведено у постановах Верховного Суду від 31.03.2021 у справі № 360/1998/18, від 06.04.2021 у справі № 380/375/17, від 15.07.2020 у справі № 369/9900/16, від 21.02.2018 у справі № 488/5476/14, на які здійснено посилання прокурором в обґрунтування підстави касаційного оскарження судових рішень, передбачену пунктом 1 частини 2 статті 287 ГПК).

У пункті 5 розділу VIII Прикінцеві положення ЛК передбачено, що до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентуються галузевими нормативними документами. Планшети лісовпорядкування належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування. Отже, планово-картографічні матеріали можуть бути належним доказом у справі, виходячи зі змісту інформації, яку вони містять (подібні за змістом висновки наведено у постановах Верховного Суду України та Верховного Суду від 21.01.2015 у справі № 6-224цс14, від 01.07.2015 у справі № 6-50цс15, від 01.03.2018 у справі № 911/2049/16, від 07.11.2018 у справі № 488/5027/14-ц, від 07.11.2018 у справі №488/6211/14-ц, від 14.11.2018 у справі № 183/1617/16, від 13.06.2018 у справі № 369/1777/13-ц, від 13.11.2019 у справі № 361/6826/16, на які здійснено посилання прокурором в обґрунтування підстави касаційного оскарження судових рішень, передбачену пунктом 1 частини 2 статті 287 ГПК).

Крім того, у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 361/6826/16 наведено висновок про те, що ВО Укрдержліспроект створене з метою проведення лісовпорядкування на всій території лісового фонду України, яке включає систему державних заходів, спрямованих на забезпечення охорони і захисту, раціонального використання, підвищення продуктивності лісів та їх відтворення, оцінку лісових ресурсів, а також підвищення культури ведення лісового господарства. ВО Укрдержліспроект здійснює комплекс лісовпорядних робіт для всіх лісокористувачів, незалежно від форм власності і відомчої підпорядкованості за єдиною системою в порядку, встановленому Державним агентством лісових ресурсів України за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища, тобто володіє інформацією про лісовпорядкування.

Як свідчать матеріали справи, прокурором на підтвердження заявлених позовних вимог надано планово-картографічні матеріалами лісовпорядкування, згідно з якими, за твердженням прокурора, спірна земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення і такі матеріали лісовпорядкування є належними доказами на підтвердження права постійного користування земельною ділянкою, зокрема: копії карти-схеми викопіювання з планшету Іванківського ДАЛГ, перспективний план ведення лісового господарства Іванківського державного агролісгоспу Київської області (книга 4 таксаційний опис Шпилівського лісництва) за 2001 рік, протокол першої лісовпорядної наради по базовому лісовпорядкуванні лісів Асоціації Київагроліс від 03.07.2000, проект організації і розвитку лісового господарства Іванківського державного агролісгоспу Київської області за 2001 рік; фрагменти з публічної кадастрової карти України з нанесеними межами частини кварталів і меж їх таксаційних виділів по ДП СЛП Київоблагроліс відповідно до матеріалів лісовпорядкування 2001, 2003 років та межами земельних ділянок згідно з поданими кадастровими номерами, у тому числі кварталу № 41 Шпилівського лісництва Іванківського ДАЛГ, ця інформація надана ВО Укрдержліспроект, що підтверджено листом від 02.12.2019 № 691.

У частині 3 статті 2 ГПК однією з основних засад (принципів) господарського судочинства визначено принцип змагальності сторін, сутність якого розкрита у статті 13 цього Кодексу.

Відповідно до частин 3, 4 статті 13 ГПК кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

За змістом частини 1 статті 73, частин 1, 3 статті 74 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (стаття 76 ГПК).

У статті 79 ГПК визначено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово наголошувала на необхідності застосування передбачених процесуальним законом стандартів доказування та зазначала, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, цей принцип передбачає покладення тягаря доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов`язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний. Тобто певна обставина не може вважатися доведеною, допоки інша сторона її не спростує (концепція негативного доказу), оскільки за такого підходу принцип змагальності втрачає сенс (пункт 81 постанови Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у справі № 129/1033/13-ц).

Принцип змагальності (статті 13 ГПК) і принцип рівності сторін (статті 7 ГПК), що пов`язані між собою, є основоположними компонентами концепції справедливого судового розгляду у розумінні статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Вони вимагають справедливого балансу між сторонами: кожній стороні має бути надана розумна можливість представити свою справу за таких умов, що не ставлять її чи його у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (стаття 86 ГПК).

Вирішуючи спір у справі, що розглядається, судами попередніх інстанцій наведених норм матеріального та процесуального права, а також правових висновків Верховного Суду, на які послався прокурор у касаційній скарзі, враховано не було.

При оцінці наявних у матеріалах справи доказів, наданих позивачем на підтвердження позовних вимог, у тому числі належності спірної земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення, право на розпорядження якою належить обласній державній адміністрації, яка є органом, уповноваженим державою як власником земельної ділянки здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, та перебування спірної земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства, суди попередніх інстанцій не встановили правовий режим спірної земельної ділянки, при цьому в обґрунтування своїх рішень фактично використали концепцію негативного доказу, що само по собі порушує принцип змагальності, та не застосували принцип вірогідності, а також не оцінили докази у взаємному зв`язку в їх сукупності, у тому числі з урахуванням конфігурації спірної земельної ділянки та її місцерозташування серед оточуючих її земельних ділянок.

Разом із тим, не встановивши належним чином зазначені обставини, а також обставини, які стали підставою для відмови в позові, висновки судів попередніх інстанцій про не доведення порушення прав держави в особі Київської ОДА, на захист яких подано позов прокурора, є передчасними та такими, що не ґрунтуються на всебічному, повному та об`єктивному дослідженні наявних у справі доказів.

Водночас суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що ґрунтуються, у тому числі на висновках Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 06.07.2021 у справі № 911/2169/20, про залишення без розгляду позовних вимог прокурора в інтересах держави в особі державного підприємства, оскільки прокурором не доведено наявність підстав, передбачених статтею 23 Закону України Про прокуратуру, для представництва інтересів цієї юридичної особи у спірних правовідносинах у суді.

Натомість при новому розгляді справи суду першої інстанції необхідно вирішити питання про залучення ДП СЛП Київоблагроліс як третю особу, оскільки рішення у цій справі може вплинути на права та обов`язки цієї юридичної особи.

У відповідності до ст. ст. 6, 32 Господарського процесуального кодексу України справу № 911/164/21 передано для розгляду судді Бацуці В. М.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 10.05.2023 р. прийнято до провадження судді Бацуци В. М. справу № 911/164/21 за позовом Заступника керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації, ДП СЛП Київоблагроліс до Вишгородської районної державної адміністрації, Іванківської селищної ради, ГО Садівницьке товариство Лісова мрія про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним договору оренди та усунення перешкод у користуванні майном, визначено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження і призначено її розгляд у підготовчому засіданні із викликом та за участю представників учасників справи на 07.06.2023 р.

29.05.2023 р. до канцелярії суду від позивача надійшли пояснення № е5078/09.02.3-N/09.02-N/2023 від 25.05.2023 р., що долучені судом до матеріалів справи, в яких він просить суд задовольнити позовну заяву Заступника керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в повному обсязі.

30.05.2023 р. до канцелярії суду від відповідача-2 надійшло клопотання № 06-31-1572 від 19.05.2023 р. про розгляд справи без представника.

07.06.2023 р. за наслідками підготовчого засідання судом винесено ухвалу, якою відкладено його проведення на 05.07.2023 р. Крім того, даною ухвалою залучено до участі у справі третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, - ДП СЛП Київоблагроліс.

29.06.2023 р. на електронну пошту суду від відповідача-2 надійшло клопотання (документ не підписано з використанням ЕЦП) № 06-31-2047 від 28.06.2023 р. про долучення до матеріалів справи, разом із доданими до нього документами, що долучено судом до матеріалів справи.

05.07.2023 р. за наслідками підготовчого засідання судом винесено ухвалу, якою відкладено його проведення на 06.09.2023 р.

01.09.2023 р. на електронну пошту суду від відповідача-3 надійшли додаткові письмові пояснення б/н від 31.08.2023 р., що долучено судом до матеріалів справи, в яких він просить суд позовну заяву прокуратури залишити без задоволення.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 06.09.2023 р. закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті із викликом та за участю представників учасників справи на 04.10.2023 р.

04.10.2023 р. перед судовим засіданням через систему Електронний суд до суду від відповідача-3 надійшла заява б/н від 04.10.2023 р. про закриття провадження у справі, в якій він просив суд закрити провадження у справі № 911/164/21 в частині позовної вимоги Заступника керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації про усунення перешкоди у здійсненні ДП СЛП Київоблагроліс права користування та розпорядження земельною ділянкою лісового фонду з кадастровим номером 3222080300:02:001:0002 загальною площею 3,4999 га, яка розташована на території Блідчанської сільської ради Іванківського району Київської області, шляхом її витребування (повернення) на користь ДП СЛП Київоблагроліс з незаконного володіння ГО СТ Лісова мрія, в зв`язку з відсутністю предмета спору.

04.10.2023 р. перед судовим засіданням до канцелярії суду від позивача надійшло клопотання б/н б/д, в якому він просить суд розглянути справу без участі представника позивача на підставі поданих пояснень.

04.10.2023 р. за наслідками судового засідання судом винесено ухвалу, якою відкладено розгляд справи на 01.11.2023 р.

24.10.2023 р. до канцелярії суду від відповідача-2 надійшли пояснення № 06-31-3300 від 18.10.2023 р. по суті справи, що долучено судом до матеріалів справи, в яких він просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог прокурора та застосувати до них строк позовної давності.

01.11.2023 р. за наслідками судового засідання судом винесено ухвалу, якою відкладено розгляд справи на 22.11.2023 р.

22.11.2023 р. за наслідками судового засідання судом винесено ухвалу, якою відкладено розгляд справи на 13.12.2023 р.

04.12.2023 р. до канцелярії суду від відповідача-2 надійшло клопотання № 06-31-3815 від 30.11.2023 р. про розгляд справи без представника.

15.12.2023 р. до канцелярії суду від відповідача-2 надійшло клопотання № 06-31-3520 від 07.11.2023 р. про розгляд справи без представника.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 18.12.2023 р. постановлено, що 13.12.2023 р. судове засідання у призначений судом час відповідно до ухвали Господарського суду Київської області від 22.11.2023 р. не відбулось у зв`язку із тимчасової втратою працездатності судді. Крім того даною ухвалою призначено проведення судового засідання суду на 17.01.2024 р.

27.12.2023 р. до канцелярії суду від відповідача-2 надійшло клопотання № 06-31-4021 від 18.12.2024 р. про розгляд справи без представника.

17.01.2024 р. за наслідками судового засідання судом винесено ухвалу, якою відкладено розгляд справи на 31.01.2024 р.

30.01.2024 р. до канцелярії суду від відповідача-2 надійшло клопотання № 06-31-250 від 22.01.2024 р. про розгляд справи без представника.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 31.01.2024 р. постановлено, що 31.01.2024 р. судове засідання не відбулось у зв`язку із тим, що 31.01.2024 року з 15 год. 13 хв. до 16 год. 39 хв. була оголошена та тривала повітряна тривога. Крім того даною ухвалою призначено проведення судового засідання суду на 08.02.2024 р.

08.02.2024 р. у судовому засіданні за наслідками розгляду заяви відповідача-3 б/н від 04.10.2023 р. про закриття провадження у справі, судом було відмовлено в його задоволенні за безпідставністю та необґрунтованістю.

08.02.2024 р. у судовому засіданні прокурор надав усні пояснення щодо позовних вимог, заявлених в інтересах позивача, позовні вимоги підтримав, вважає їх обґрунтованими і правомірними та такими, що підлягають задоволенню з підстав, зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача-3 у судовому засіданні надав усні пояснення щодо своїх заперечень проти позову, просив суд відмовити в задоволенні позову повністю з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.

Представники інших учасників справи у судове засідання не з`явились, про судове засідання були повідомлені належним чином.

За наслідками судового засідання судом оголошено вступну і резолютивну частини рішення у даній справі.

Заслухавши пояснення представників учасників справи, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Указу Президента України Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектору економіки від 03.12.1999 р. № 1529/99 та наказу Мінагрополітики України Про прискорення передачі земель лісового фонду, що перебували у користуванні реформованих колективних сільськогосподарських підприємств від 11.06.2001 р. № 156, рішенням Блідчанської сільської ради Про надання згоди на передачу земель лісового фонду бувшого колективного сільськогосподарського підприємства Тетерів Іванківському міжлісгоспу від 20.06.2000 р. № 60 надано згоду на передачу земель лісового фонду бувшого колективного сільськогосподарського підприємства Тетерів загальною площею 2 063, 3 га у постійне користування Іванківському міжлісгоспу.

Рішенням Іванківської районної ради Про передачу лісів реформованих сільськогосподарських підприємств в постійне користування Іванківському міжлісгоспу від 21.11.2000 р. № 11/109 вирішено запропонувати Київській обласній раді передати ліси реформованих сільськогосподарських підприємств площею 19 401, 5 га у постійне користування Іванківському міжлісгоспу асоціації Київагроліс.

Рішенням Київської обласної ради Про землі лісового фонду Київської області, що вивільнені внаслідок реформування колективних сільськогосподарських підприємств від 25.01.2001 р. № 254-15-ХХІІІ вирішено в тому числі уповноважити районні ради Київської області протягом 2001 року вирішувати питання щодо надання земель лісового фонду, які знаходяться за межами населених пунктів і вивільнені внаслідок реформування колективних сільськогосподарських підприємств, у тимчасове користування для спеціального використання на умовах оренди строком на 10 років спеціалізованим лісогосподарським підприємствам.

Додатком до вищевказаного рішення Лісовий фонд реформованих колективних сільськогосподарських підприємств, який передається у тимчасове користування (на умовах оренди строком на 10 років) спеціалізованим лісогосподарським підприємствам встановлено, що Іванківську районну раду уповноважено передати у тимчасове користування на умовах оренди строком на 10 років Іванківському державному агролісогосподарському підприємству головного управління сільського господарства і продовольства облдержадміністрації площу земель лісового фонду (га) у кількості 19 401, 5 га.

Листом № 35 від 20.03.2007 р., наявним в матеріалах справи, Іванківське спеціалізоване Державне агролісогосподарське підприємство Держагролісгосп повідомило, про те, що Іванківський держагролісгосп не заперечує щодо виділення земельної ділянки на території Блідчанської сільської ради поза межами населеного пункту для розташування дачного кооперативу.

Рішенням Блідчанської сільської ради Іванківського району Київської області № У-10/116 від 19.10.2007 р. Про погодження виділення земельних ділянок за межами населених пунктів Блідчанської сільської ради погоджено виділення земельної ділянки площею 3,5 га у довгострокову оренду Громадській організації Садівницьке товариство Лісова мрія за межами населених пунктів на території сільської ради.

Розпорядженням Іванківської районної державної адміністрації Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки № 991 від 04.12.2007 р. надано дозвіл Садівницькому товариству Лісова мрія на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки, орієнтовною площею 3,5 га, для ведення садівництва дачного кооперативу за рахунок земель запасу Блідчанської сільської ради.

Розглянувши клопотання ГО Садівницьке товариство Лісова мрія про відведення земельної ділянки, комісією Іванківської районної державної адміністрації внаслідок обстеження земельної ділянки передбаченої для відведення в оренду громадській організації Садівницьке товариство Лісова мрія було складено акт вибору та обстеження земельної ділянки, передбаченої для відведення в оренду громадській організації Садівницьке товариство Лісова мрія для ведення садівництва за рахунок земель запасу за межами населеного пункту в адміністративних межах Блідчанської сільської ради Іванківського району б/н від 20.02.2008 р., зі змісту якого вбачається, що земельна ділянка орієнтовною площею 3,5 га намічена до відведення розташована на землях запасу за межами населеного пункту в адміністративних межах Блідчанської сільської ради Іванківського району та межує із землями Блідчанської сільської ради, рельєф ділянки рівнинний, дощовими, талими та ґрунтовими водами не підтоплюється. На земельній ділянці ростуть поодинокі зелені насадження. Ділянка вільна від забудови. Відведення земельної ділянки буде проводитись за рахунок земель запасу Блідчанської сільської ради Іванківського району. Орієнтовна площа земельної ділянки намічуваної до відведення 3, 5 га сіножаті.

Висновком Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури Іванківської районної державної адміністрації № 177 від 15.02.2008 р. Про погодження місця розташування земельної ділянки, передбаченої до відведення ГО Садівницьке товариство Лісова мрія погоджено місце розташування земельної ділянки наміченої до відведення в оренду для ведення садівництва громадській організації Садівницьке товариство Лісова мрія орієнтовною площею 3, 5 га сіножатей за рахунок земель запасу за межами населеного пункту в адміністративних межах Блідчанської сільської ради Іванківського району.

Висновком Головного державного санітарного лікаря Іванківського району № 194 від 19.02.2008 р. Про погодження місця розташування земельної ділянки, передбаченої до відведення ГО Садівницьке товариство Лісова мрія погоджено місце розташування земельної ділянки наміченої до відведення в оренду для ведення садівництва громадській організації Садівницьке товариство Лісова мрія орієнтовною площею 3, 5 га сіножатей за рахунок земель запасу за межами населеного пункту в адміністративних межах Блідчанської сільської ради Іванківського району.

Погодженням Управління культури і туризму Київської обласної державної адміністрації № 3/1804/02 від 28.02.2008 р. погоджено місце розташування земельної ділянки наміченої до відведення в оренду для ведення садівництва громадській організації Садівницьке товариство Лісова мрія орієнтовною площею 3, 5 га сіножатей за межами населеного пункту в адміністративних межах Блідчанської сільської ради Іванківського району Київської області.

Висновком Управління земельних ресурсів у Іванківському районі Головного управління земельних ресурсів у Київській області № 265 від 29.02.2008 р. Про погодження місця розташування земельної ділянки, передбаченої до відведення ГО Садівницьке товариство Лісова мрія погоджено місце розташування земельної ділянки наміченої до відведення в оренду для ведення садівництва громадській організації Садівницьке товариство Лісова мрія орієнтовною площею 3, 5 га сіножатей за рахунок земель запасу за межами населеного пункту в адміністративних межах Блідчанської сільської ради Іванківського району.

Висновком № 06-13/1687 від 11.03.2008 р. Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України Про погодження місця розташування земельної ділянки, передбаченої до відведення ГО Садівницьке товариство Лісова мрія для ведення садівництва за рахунок земель запасу за межами населеного пункту в адміністративних межах Блідчанської сільської ради Іванківського районну Київської області, на підставі розпорядження Іванківської райдержадміністрації від 04.12.2007 р. № 991, рішення Блідчанської сільської ради від 19.10.2007 р. № 10-116-V, акту обстеження та вибору земельної ділянки від 20.02.2008 р. погоджено місце розташування земельної ділянки наміченої до відведення в оренду для ведення садівництва громадській організації Садівницьке товариство Лісова мрія орієнтовною площею 3, 5 га сіножатей за рахунок земель запасу за межами населеного пункту в адміністративних межах Блідчанської сільської ради Іванківського району.

Розпорядженням Іванківської районної державної адміністрації № 498 від 13.05.2008 р. Про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки затверджено матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки, орієнтовною площею 3.5 га, для ведення садівництва Садівницькому товариству Лісова мрія за рахунок земель запасу Блідчанської сільської ради. Земельна ділянка розташована за межами населиних пунктів на території Блідчанської сільської ради. Надано дозвіл Садівницькому товариству Лісова мрія на розробку проекту відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 3.5 га, в оренду для ведення садівництва за межами населених пунктів на території Блідчанської сільської ради.

08.08.2008 р. між громадською організацією Садівницьке товариство Лісова мрія та Київським обласним головним управлінням земельних ресурсів було підписано технічне завдання на виконання робіт, згідно зі змісту якого виконувана робота: розробка проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадській організації Садівницьке товариство Лісова мрія для ведення садівництва за рахунок земель запасу за межами населеного пункту в адміністративних межах Блідчанської сільської ради Іванківського району; підстава для виконання робіт: клопотання ГО Садівницьке товариство Лісова мрія , дозвіл Розпорядження Іванківської районної державної адміністрації № 498 від 13.05.2008 р.; характеристика об`єкту: 1. Місце розташування за межами населеного пункту Блідчанської сільської ради Іванківського району; 2. Форма власності: комунальна власність; 3. Цільове призначення: код цільового використання у відповідності з УКЦВЗ 2.2. для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби; Вихідні дані: 1. Дозвіл Іванківської районної державної адміністрації; 2. Розмір земельної ділянки 3, 4999 га (34999 кв. м); 3. Наявні обмеження: відсутні; 4. Земельні сервітути: відсутні; 5. Умови надання земельної ділянки: оренда.

Довідкою Іванківського районного відділу земельних ресурсів Київського головного управління земельних ресурсів № 2340 від 09.08.2008 р. про правовий статус земельної ділянки, що передбачається до відведення ГО Садівницьке товариство Лісова мрія повідомлено, що згідно з державною статистичною звітностю (форма 6-зем) станом на 01.09.2008 р. земельна ділянка площею 3,4999 га, що передбачена до відведення громадській організації Садівницьке товариство Лісова мрія за межами населеного пункту в адміністративних межах Блідчанської сільської ради як сіножаті графа 11, землі запасу шифр рядка 93.

Розпорядженням Іванківської районної державної адміністрації № 257 від 04.03.2009 р. Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки в оренду 1) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду Громадській організації Садівницьке товариство Лісова мрія для ведення садівництва за межами населених прутків за рахунок земель запасу Блідчанської сільської ради; 2) надано в оренду Громадській організації Садівницьке товариство Лісова мрія терміном на 49 років земельну ділянку загальною площею 3,4999 га, для ведення садівництва за межами населених пунктів за рахунок земель запасу Блідчанської сільської ради; доручено Блідчанській сільській раді укласти договір оренди земельної ділянки, встановити ставку орендної плати відповідно до нормативної грошової оцінки земельної ділянки та внести зміни до земельно-кадастрової документації.

05.10. 2009 р. між Блідчанською сільською радою Іванківського району Київської області (надалі Орендодавець) та відповідачем-3 (надалі - Орендар) було укладено договір оренди землі (надалі Договір), згідно з умов п. 1. якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення садівництва, яка знаходиться на території Блідчанської сільської ради Іванківського району Київської області за межами населеного пункту.

Відповідно до п. 2. Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 3, 4999, га.

Згідно з п. 8. Договору договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Пунктом 15. Договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду для ведення садівництва.

Пунктом 16. Договору передбачено, що цільове призначення земельної ділянки землі рекреаційного призначення.

Відповідно до п. 43 Договору цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий в орендаря, третій в органі, який провів державну реєстрацію Іванківському рай.від. Київської регіональної філії ДП Центр ДЗК.

05.10.2009 р. між Блідчанською сільською радою Іванківського району Київської області (надалі Орендодавець) та Громадською організацією Садівницьке товариство Лісова мрія (надалі - Орендар) було підписано акт приймання-передачі земельної ділянки.

Актом б/н від 15.07.2013 р. встановлення на місцевості меж земельної ділянки, прийомки-передачі на зберігання встановлених межових знаків землекористування Садівницького товариства Лісова мрія для ведення садівництва в адміністративних межах Блідчанської сільської ради Іванківського р-ну Київської області, наявним в матеріалах справи, надано земельній ділянці для ведення садівництва площею 3, 4999 га кадастровий номер земельної ділянки 3222080300:02:001:0002.

Згідно з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 208353598 від 06.05.2020 р., наявної в матеріалах справи, на земельну ділянку з кадастровим номером 3222080300:02:001:0002, що знаходиться за адресою: Київська обл., Іванківський р., с/рада Блідчанська, цільове призначення: для ведення садівництва зареєстроване право власності за Іванківською районною державною адміністрацією, а також право оренди земельної ділянки строком дії на 49 років за Садівницьким товариством Лісова мрія.

Згідно з Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-3222267872021 від 23.03.2021 р. наявного в матеріалах справи, цільове призначення земельної ділянки, що знаходиться за адресою: Київська область, Іванківський район, Блідчанська сільська рада, з кадастровим номером 3222080300:02:001:0002, площею 3, 4999 га для колективного садівництва, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки: ведення садівництва.

Як було зазначено вище, прокурор у позовній заяві, поданій в інтересах держави в особі позивача, просить суд визнати незаконним і скасувати розпорядження Іванківської районної державної адміністрації Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки в оренду № 257 від 04.03.2009 р., усунути перешкоди у здійсненні ДП СЛП Київоблагроліс права користування та розпорядження земельною ділянкою лісового фонду з кадастровим номером 3222080300:02:001:0002 загальною площею 3,4999 га, яка розташована на території Блідчанської сільської ради Іванківського району Київської області, шляхом її витребування (повернення) на користь ДП СЛП Київоблагроліс з незаконного володіння ГО СТ Лісова мрія.

З приводу вказаних позовних вимог прокурора в інтересах позивача суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 3 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного

повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про

надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря,

якщо вони не суперечать цьому Кодексу.

Відповідно до ст. 17 цього ж кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених цим Кодексом; д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов`язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів; ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до ст. 19 цього ж кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) землі України за основним цільовим призначенням

поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

2. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Відповідно до ст. 55 цього ж кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.

2. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті: а) зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; в) окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.

Відповідно до ч. 1 ст. 57 цього ж кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Згідно з ч. ч. 1-2 ст. 84 цього ж кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

2. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.

Згідно з ст. 162 цього ж кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) охорона земель - це система правових, організаційних, економічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського і лісогосподарського призначення, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісогосподарського призначення, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.

Частино 1 ст. 164 цього ж кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) охорона земель включає: а) обґрунтування і забезпечення досягнення раціонального землекористування; б) захист сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників від необґрунтованого їх вилучення для інших потреб; в) захист земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, забруднення відходами виробництва, хімічними та радіоактивними речовинами та від інших несприятливих природних і техногенних процесів; г) збереження природних водно-болотних угідь; ґ) попередження погіршення естетичного стану та екологічної ролі антропогенних ландшафтів; д) консервацію деградованих і малопродуктивних сільськогосподарських угідь.

Оскільки земельна ділянка та права на неї на землях лісогосподарського призначення є об`єктом земельних правовідносин, то суб`єктний склад і зміст таких правовідносин має визначатися згідно з нормами земельного законодавства та лісового законодавства у частині використання й охорони лісового фонду (аналогічний висновок Верховного Суду України, викладений у постанові від 21.01.2015 у справі № 6-224цс14).

Відповідно до ст. 5 Лісового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства.

Віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства.

Згідно з ст. 7 цього ж кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу.

Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності.

Суб`єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.

Відповідно до ст. 8 цього ж кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності.

Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.

Згідно з ст. 17 цього ж кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

У постійне користування ліси на землях комунальної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створені спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища.

Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Положеннями ст. 32 цього ж кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено, що районні державні адміністрації у сфері лісових відносин на їх території: 1) забезпечують реалізацію державної політики у сфері лісових відносин; 2) беруть участь у розробленні та забезпеченні виконання регіональних (місцевих) програм з охорони, захисту, використання та відтворення лісів; 3) передають у власність, надають у постійне користування для нелісогосподарських потреб земельні лісові ділянки площею до 1 гектара, що перебувають у державній власності, у межах сіл, селищ, міст районного значення та припиняють права користування ними; 4) приймають рішення про виділення в установленому порядку для довгострокового тимчасового користування лісами лісових ділянок, що перебувають у державній власності, у межах сіл, селищ, міст районного значення; 5) беруть участь у здійсненні заходів щодо охорони і захисту лісів, ліквідації наслідків стихійних явищ, лісових пожеж, залучають у встановленому порядку до цих робіт населення, транспортні й інші технічні засоби та обладнання; 6) вносять у встановленому порядку пропозиції про обмеження або тимчасове припинення діяльності підприємств, установ та організацій у разі порушення ними лісового законодавства; 7) вирішують інші питання у сфері лісових відносин відповідно до закону.

Відовідно до ст. 45 цього ж кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.

Згідно з п. 11 ст. 46 цього ж кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) лісовпорядкування передбачає зокрема забезпечення державного обліку лісів і державного лісового кадастру.

Відовідно до ст. 47 цього ж кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) лісовпорядкування є обов`язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань лісового господарства.

У лісах, що перебувають у державній власності, лісовпорядкування ведеться за рахунок коштів державного бюджету, у лісах комунальної власності - місцевого бюджету, у лісах приватної власності - за кошти їх власників. Ведення лісовпорядкування може здійснюватися за рахунок інших джерел, не заборонених законом.

Положеннями ст. 48 цього ж кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено, що у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об`єкта лісовпорядкування.

Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.

У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об`єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону.

Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.

Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов`язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.

Відповідно до п. 5 прикінцевих положень цього ж кодексу до здійснення державної реєстрації, але не пізніше 1 січня 2027 року, державними та комунальними лісогосподарськими підприємствами, іншими державними і комунальними підприємствами та установами права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення, які надані їм у постійне користування до набрання чинності Земельним кодексом України, таке право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування.

За змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Державним комітетом СРСР по лісовому господарству 11 грудня 1986 року (надалі Інструкція), планшети лісовпорядкувальні належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції присвячена процедурі їх виготовлення.

Згідно з вимогами п. 2.1.4 даної Інструкції складені оригінали планшетів, які мають межі з іншими землекористувачами, завіряються в органах землевпорядкування того району, де проводяться лісовпорядкувальні роботи.

Крім того, в Інструкції зазначені вимоги щодо оформлення планшету. При складанні оригіналу планшету він повинен бути викреслений у відповідності з прийнятими умовними знаками і містити в собі повне топографічне та лісотаксаційне наповнення. На ньому повинні бути зазначені область, район, лісгосп, лісництво, номер і площа планшету, картографічна основа, використана при складанні планшету, підписи і прізвища виконавця, які складали даний планшет: начальника лісовпорядної партії, геодезиста, інженера-таксатора. Всі ці дані розміщуються за рамкою планшета у встановлених місцях. В кожному кварталі проставляється його номер та площа таксаційних виділів, а по окружній границі - найменування суміжних землекористувачів та номери суміжних планшетів (п. 2.1.2 Інструкції). На основі креслення оригіналу планшету розбивається прямокутна координатна сітка з цифруванням її ліній за рамкою планшету (п. 2.3.2).

Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентуються галузевими нормативними документами. Планшети лісовпорядкування належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування.

Щодо належності та достатності поданих до суду планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування (копії карти-схеми викопіювання з планшету Іванківського ДАЛГ, перспективний план ведення лісового господарства Іванківського державного агролісгоспу Київської області (книга 4 таксаційний опис Шпилівського лісництва) за 2001 рік, протокол першої лісовпорядної наради по базовому лісовпорядкуванні лісів Асоціації «Київагроліс» від 03.07.2000 р., проект організації і розвитку лісового господарства Іванківського державного агролісгоспу Київської області за 2001 рік) та фрагменту з публічної кадастрової карти України з нанесеними ВО Укрдержліспроект межами частини кварталів і меж їх таксаційних виділів щодо ДП СЛП Київоблагроліс, як доказів віднесення земельної ділянки площею 3, 4999 га з кадастровим номером 3222080300:02:001:0002 до земель лісогосподарського призначення та її розміщення в межах 41 кварталу Шпилівського лісництва ДП СЛП Київоблагроліс, суд вважає за потрібне зазначити наступне.

Вирішуючи питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства, необхідно враховувати пункт 5 розділу VIII «Прикінцеві положення» ЛК (постанова Великої Палати Верховного Суду від 23.10.2019 у справі № 488/402/16-ц, подібні за змістом висновки наведено у постановах Верховного Суду від 31.03.2021 у справі № 360/1998/18, від 06.04.2021 у справі № 380/375/17, від 15.07.2020 у справі № 369/9900/16, від 21.02.2018 у справі № 488/5476/14.

Як було зазначено вище, у пункті 5 розділу VIII Прикінцеві положення ЛК передбачено, що до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентуються галузевими нормативними документами. Планшети лісовпорядкування належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування. Отже, планово-картографічні матеріали можуть бути належним доказом у справі, виходячи зі змісту інформації, яку вони містять (подібні за змістом висновки наведено у постановах Верховного Суду України та Верховного Суду від 21.01.2015 у справі № 6-224цс14, від 01.07.2015 у справі № 6-50цс15, від 01.03.2018 у справі № 911/2049/16, від 07.11.2018 у справі № 488/5027/14-ц, від 07.11.2018 у справі №488/6211/14-ц, від 14.11.2018 у справі № 183/1617/16, від 13.06.2018 у справі № 369/1777/13-ц, від 13.11.2019 у справі № 361/6826/16.

У постанові Верховного Суду від 13.11.2019 р. у справі № 361/6826/16 наведено висновок про те, що ВО Укрдержліспроект створене з метою проведення лісовпорядкування на всій території лісового фонду України, яке включає систему державних заходів, спрямованих на забезпечення охорони і захисту, раціонального використання, підвищення продуктивності лісів та їх відтворення, оцінку лісових ресурсів, а також підвищення культури ведення лісового господарства. ВО Укрдержліспроект здійснює комплекс лісовпорядних робіт для всіх лісокористувачів, незалежно від форм власності і відомчої підпорядкованості за єдиною системою в порядку, встановленому Державним агентством лісових ресурсів України за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища, тобто володіє інформацією про лісовпорядкування.

Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судом у процесі розгляду справи, Українське державне проектне лісовпорядне виробниче об`єднання Укрдержліспроект відповідно до листа від 02.12.2019 р. № 691 на запит прокурора надало фрагмент з публічної кадастрової карти України з нанесеними межами частини кварталів і меж їх таксаційних виділів щодо ДП СЛП Київоблагроліс, відповідно до матеріалів лісовпорядкування 2001, 2003 років та межами земельних ділянок згідно з поданими кадастровими номерами, згідно із якого вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 322080300:02:001:0002 площею 3,4999 га накладається на землі лісогосподарського призначення 41 кварталу Шпилівського лісництва ДП СЛП Київоблагроліс, що розташовано на території с. Блідча за межами населеного пункту.

При цьому, як вбачається з матеріалів справи, в тому числі з листа Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання Державного агентства лісових ресурсів України № 284 від 07.04.2021 р. та було встановлено в процесі розгляду справи, лісовпорядкування матеріалів лісового фонду Іванківського АПК, в тому числі кварталу 41 Шпилівського лісництва Іванківського АПК проводилось 2000-2001 роках, а чергове лісовпорядкування проведено в 2019 р., матеріали знаходяться в стадії розробки.

Разом з цим, як вбачається зі змісту листа Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання Державного агентства лісових ресурсів України № 383 від 13.05.2021 р. наданого останнім на адвокатський запит адвоката Бейлика А. Б. № 29/21 від 28.04.2021 р. накладення меж Шпилівського лісництва на фрагмент з Публічної кадастрової карти України виконано за допомогою ліцензійного програмного забезпечення «Digitals» відповідно до матеріалів лісовпорядкування 2001 року та межами земельних ділянок згідно з поданими кадастровими номерами (322080300:02:001:0002) у масштабі 1:10000. Крім того, ВО Укрдержліспроект у даному листі також зазначило, що до компетенції останнього не входить виконання робіт пов`язаних із землеустроєм та експертними дослідженнями, а тому ВО Укрдержліспроект не надало відповіді на всі поставлені адвокатом Бейликом А. Б. у його адвокатському запиті питання, а саме: 1. Чи здійснювався працівниками ВО Укрдержліспроект (іншими уповноваженими особами) виїзд на місцевість (де знаходиться 41 квартал та 21, 22, 24, 26, 27 таксаційні виділи Шпилівського агролісництва) та чи здійснювались працівниками або іншими уповноваженими особами на місцевості заміри та інші технічні обміри при формування відповіді та нанесенні (накладені) меж (межових ліній чорного та білого кольору) частини 41 кварталу та № 21, 22, 24, 26, 27 таксаційних виділів Шпилівського лісництва (агролісництва) Іванківського ДАЛГ (АПК) на фрагмент з публічної кадастрової карти України та межами земельної ділянки кадастровий номер 322080300:02:001:0002 при наданні відповіді від 02.12.2019 р. № 691 на № 35-7672 від 25.11.2019 р. за підписом Головного інженера Бокало І. М.; 2. Чи є достовірними на 100 % (точне співпадіння) чи орієнтовними (з можливою похибкою) нанесення (накладення) меж (межових ліній чорного та білого кольору) частини 41 кварталу та № 21, 22, 24, 26, 27 таксаційних виділів Шпилівського лісництва (агролісництва) Іванківського ДАЛГ (АПК) на фрагмент з публічної кадастрової карти України та межами земельної ділянки кадастровий номер 322080300:02:001:0002 при наданні відповіді від 02.12.2019 р. № 691 на № 35-7672 від 25.11.2019 р. за підписом Головного інженера Бокало І. М.; 3. Чи може ВО Укрдержліспроект вказувати про достовірність (в тому числі технічну) (точне співпадіння) нанесення меж частини 41 кварталу Шпилівського агролісництва та меж таксаційних виділів № 21, 22, 24, 26, 27 (згідно лісовпорядкування від 2001 р.) використовуючи інформацію (фрагмент) публічної кадастрової карти України станом на 2019 р. та межі земельної ділянки кадастровий номер 322080300:02:001:0002 станом на 2019 р.; 4. Чи вважається достовірними та технічно вірними станом на 2020 р. та станом на 2021 р. (станом на даний час) нанесені (накладені) ВО Укрдержліспроект в 2019 р. межі (межові лінії чорного та білого кольору) частини 41 кварталу та № 21, 22, 24, 26, 27 таксаційних виділів Шпилівського лісництва (агролісництва) Іванківського ДАЛГ (АПК) (лісовпорядкування 2001 р.) на фрагмент з публічної кадастрової карти України та з урахуванням меж земельної ділянки кадастровий номер 322080300:02:001:0002 при наданні відповіді від 02.12.2019 р. № 691 на № 35-7672 від 25.11.2019 р. за підписом Головного інженера Бокало І. М.

Таким чином, суд дійшов висновку, що подані прокурором до суду планово-картографічні матеріали лісовпорядкування та фрагмент з публічної кадастрової карти України з нанесеними ВО Укрдержліспроект межами частини кварталів і меж їх таксаційних виділів щодо ДП СЛП Київоблагроліс не можуть бути належними та достатніми доказами у справі, виходячи зі змісту інформації, яку вони містять, оскільки матеріали лісовпорядкування лісового фонду Іванківського АПК, в тому числі кварталу 41 Шпилівського лісництва Іванківського АПК розроблялись в 2000-2001 роках, при цьому погодження місця розташування та виділення Садівницькому товариству Лісова мрія земельної ділянки для ведення садівництва за рахунок земель запасу Блідчанської сільської ради відбувалось у період з 2007 р. - 2009 р., а встановлення на місцевості меж земельної ділянки та присвоювання кадастрового номеру - в 2013 р., що не дозволяє дійти беззаперечного висновку на основі матеріалів лісовпорядкування 2001 р. щодо розміщення станом на 04.03.2009 р. та станом на момент розгляду справи спірної земельної ділянки в межах 41 кварталу Шпилівського лісництва ДП СЛП Київоблагроліс, віднесення її до земель лісогосподарського призначення, а також, тим самим спростувати та заперечити доводи відповідачів.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 13 та ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 цього ж кодексу належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 77 цього ж кодексу допустимість доказів полягає у тому, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Згідно з ст. 78 цього ж кодексу достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Верховний Суд у своїй постанові від 26.03.2024 р. № 910/6757/23 відзначає, що чинний Господарський процесуальний кодекс України не містить таке поняття як "достатність" доказів, натомість законодавцем запроваджено новий стандарт доказування "вірогідність доказів".

Відповідно до ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

2. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

При цьому, Верховний Суд у цій же постанові наголошує, що стандарт доказування "вірогідність доказів", на відмінну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач, при цьому, тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду і на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.

Положеннями ст. 86 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

2. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

3. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Верховний Суд в ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово звертався загалом до категорії стандарту доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 02.10.2018 р. у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 р. у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 р. у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 р. у справі № 917/2101/17, від 08.11.2023 р. у справі № 16/137б/83б/22б (910/12422/20).

Принцип змагальності (статті 13 Господарського процесуального кодексу України) і принцип рівності сторін (статті 7 Господарського процесуального кодексу України), що пов`язані між собою, є основоположними компонентами концепції "справедливого судового розгляду" у розумінні статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Вони вимагають "справедливого балансу" між сторонами: кожній стороні має бути надана розумна можливість представити свою справу за таких умов, що не ставлять її чи його у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною.

Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 р. у справі № 129/1033/13-ц (провадження № 14-400цс19).

Такий підхід узгоджується також з судовою практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (пункт 1 статті 32 Конвенції). Так, зокрема, у рішенні 23.08.2016 у справі "Дж. К. та Інші проти Швеції" ("J.K. AND OTHERS v. SWEDEN") ЄСПЛ наголошує, що "у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування "поза розумним сумнівом ("beyond reasonable doubt"). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням "балансу вірогідностей". … Суд повинен вирішити, чи являється вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри".

Схожий стандарт під час оцінки доказів застосовано у рішенні ЄСПЛ від 15.11.2007 у справі "Бендерський проти України" ("BENDERSKIY v. Ukraine"), в якому суд оцінюючи фактичні обставини справи звертаючись до балансу вірогідностей вирішуючи спір виходив з того, що факти встановлені у експертному висновку, є більш вірогідним за інші докази.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема зі змісту позовної заяви, прокурор в обгрунтування позовних вимог вказує про те, що земельна ділянка площею 3, 4999 га з кадастровим номером 3222080300:02:001:0002 в силу положень ст. ст. 19, 57, 84 Земельного кодексу України та ст. 5 Лісового кодексу України відноситься до земель державної власності лісогосподарського призначення, використовується для ведення лісового господарства та розміщена в межах 41 кварталу Шпилівського лісництва ДП СЛП Київоблагроліс, що підтверджується, зокрема листом ДП СЛП Київоблагроліс № 385 від 19.12.2019 р. Про надання інформації, перспективним планом ведення лісового господарства Іванківського державного агролісгоспу Київської області від 2001 р., протоколом першої лісовпорядної наради по базовому лісовпорядкуванні лісів Асоціації Київоблагроліс від 03.07.2000 р., проектом організації і розвитку лісового господарства Іванківського державного агролісгоспу Київської області (книга 4 таксаційний опис Шпилівського лісництва) від 2001 р., листом Департамента агропромислового розвитку Київської обласної державної адміністрації № 02-04.1-1/1746 від 24.12.2019 р., листом Департамента екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації № 05.1-02-209/6891/4820 від 18.12.2019 р., листом Держлісагентства Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства № 04-48/2461 від 20.12.2019 р. Щодо надання інформації про погодження на вилучення та зміну цільового призначення земельних ділянок, листом ДП СЛП Київоблагроліс № 379 від 18.12.2019 р. Про надання інформації, листом Секретаріата Кабінету Міністрів України № 10453/0/2-20 від 26.03.2020 р., листом Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання Державного агенства лісових ресурсів України № 691 від 02.12.2019 р. Щодо надання інформації, наявними в матеріалах справи, а також тим, що ДП СЛП Київоблагроліс є правонаступником Київської обласної державної організації Київагроліс та агролісогосподарських підприємств, агролісництв: Богуславського державного агролісництва; Поліського спеціалізованого державного агролісогосподарського підприємства; Таращанського державного агролісогосподарського підприємства; Державного підприємства Тетіївське державне агролісництво; Бородянського державного агролісництва; Києво-Святошинське державного агролісництва, що підтверджуються статутом ДП СЛП Київоблагроліс, затвердженим розпорядженням голови Київської ОДА від 02.12.2016 р. № 503.

При цьому, відповідачі у своїх заявах по суті спору вказують на необгрунтованість та безпідставність позовних вимог прокурора, оскільки земельна ділянка площею 3, 4999 га з кадастровим номером 3222080300:02:001:0002 станом на момент прийняття Іванківською районною державною адміністрацією спірного рішення та станом на момент розгляду справи відносилась та відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення, склад угідь: сіножаті, вид використання: ведення садівництва, що підтверджується рішенням Блідчанської сільської ради Іванківського району Київської області № У-10/116 від 19.10.2007 р. Про погодження виділення земельних ділянок за межами населених пунктів Блідчанської сільської ради, розпорядженням Іванківської районної державної адміністрації Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки № 991 від 04.12.2007 р., листом Іванківського спеціалізованого державного агролісогосподарського підприємства Держагролісгосп № 35 від 20.03.2007 р., актом вибору та обстеження земельної ділянки, передбаченої для відведення в оренду громадській організації Садівницьке товариство Лісова мрія для ведення садівництва за рахунок земель запасу за межами населеного пункту в адміністративних межах Блідчанської сільської ради Іванківського району б/н від 20.02.2008 р., висновком Управління земельних ресурсів у Іванківському районі Головного управління земельних ресурсів у Київській області № 265 від 29.02.2008 р. Про погодження місця розташування земельної ділянки, передбаченої до відведення ГО Садівницьке товариство Лісова мрія, висновком Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури Іванківської районної державної адміністрації № 177 від 15.02.2008 р. Про погодження місця розташування земельної ділянки, передбаченої до відведення ГО Садівницьке товариство Лісова мрія, висновком Головного державного санітарного лікаря Іванківського району № 194 від 19.02.2008 р. Про погодження місця розташування земельної ділянки, передбаченої до відведення ГО Садівницьке товариство Лісова мрія, погодженням Управління культури і туризму Київської обласної державної адміністрації № 3/1804/02 від 28.02.2008 р., висновком Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України Про погодження місця розташування земельної ділянки, передбаченої до відведення ГО Садівницьке товариство Лісова мрія для ведення садівництва за рахунок земель запасу за межами населеного пункту в адміністративних межах Блідчанської сільської ради Іванківської районну Київської області № 06-13/1687 від 11.03.2008 р., розпорядженням Іванківської районної державної адміністрації Про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки № 498 від 13.05.2008 р., технічним завданням на виконання робіт від 08.08.2008 р., довідкою Іванківського районного відділу земельних ресурсів Київського головного управління земельних ресурсів № 2340 від 09.08.2008 р. про правовий статус земельної ділянки, що передбачається до відведення ГО Садівницьке товариство Лісова мрія, актом б/н від 15.07.2013 р. встановлення на місцевості меж земельної ділянки, прийомки-передачі на зберігання встановлених межових знаків землекористування Садівницького товариства Лісова мрія для ведення садівництва в адміністративних межах Блідчанської сільської ради Іванківського р-ну Київської області, інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 208353598 від 06.05.2020 р., витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-3222267872021 від 23.03.2021 р., технічною документацією щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Садівницькому товариству Лісова мрія для ведення садівництва в адміністративних межах Блідчанської сільської ради Іванківського району Київської області від 24.07.2013 р., витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 02.03.2021 р., листом Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об`єднання Державного агентства лісових ресурсів України № 383 від 13.05.2021 р., наявними в матеріалах справи.

Отже, з огляду на вищенаведене, враховуючи положення господарського процесуального кодексу України щодо стандарту доказування, в тому числі такого стандарту доказування, як "вірогідність доказів", проаналізувавши аргументи учасників справи, зокрема прокуратури та відповідача-3, дослідивши та оцінивши усі надані учасниками справи докази, суд вважає за потрібне вказати, що у процесі розгляду справи, прокурором у відповідності до приписів ч. 3 ст. 13 та ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України не було надано суду всіх достатніх належних, достовірних та вірогідних доказів, що підтверджують віднесення земельної ділянки площею 3, 4999 га з кадастровим номером 3222080300:02:001:0002 до земель лісогосподарського призначення та її розміщення в межах 41 кварталу Шпилівського лісництва ДП СЛП Київоблагроліс, та які у своїй сукупності переважали б доводи відповідачів щодо того, що земельна ділянка площею 3, 4999 га з кадастровим номером 3222080300:02:001:0002 станом на момент прийняття Іванківською районною державною адміністрацією спірного рішення та станом на момент розгляду справи відносилась та відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення, склад угідь: сіножаті, вид використання: ведення садівництва та не розміщена в межах 41 кварталу Шпилівського лісництва ДП СЛП Київоблагроліс, а тому позовні вимоги прокурора в інтересах держави в особі позивача про визнання незаконним і скасування розпорядження Іванківської районної державної адміністрації Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки в оренду № 257 від 04.03.2009 р., усунення перешкод у здійсненні ДП СЛП Київоблагроліс права користування та розпорядження земельною ділянкою лісового фонду з кадастровим номером 3222080300:02:001:0002 загальною площею 3,4999 га, яка розташована на території Блідчанської сільської ради Іванківського району Київської області, шляхом її витребування (повернення) на користь ДП СЛП Київоблагроліс з незаконного володіння ГО СТ Лісова мрія є такими, що не ґрунтуються на нормах законодавства України, а тому суд не знаходить підстав для задоволення позову в цій частині.

Крім того, прокурор у позовній заяві, поданій в інтересах держави в особі позивача, просить суд визнати недійсним договір оренди землі від 05.10.2009 р., укладеного між ГО СТ Лісова мрія та Блідчанською сільською радою.

З приводу вказаної позовної вимоги позивача суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з ст. 93 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

2. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об`єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

3. Оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років.

4. Право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного фонду власником земельної ділянки на строк до 50 років, крім випадків, визначених законом.

5. Орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда).

6. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи.

7. Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 124 цього ж кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

3. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

У процесі розгляду справи судом встановлено, що вказана позовна вимога прокурора є похідною від його позовних вимог в інтересах держави в особі позивача до відповідачів про визнання незаконним і скасування розпорядження Іванківської районної державної адміністрації Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки в оренду № 257 від 04.03.2009 р.; усунення перешкоди у здійсненні ДП СЛП Київоблагроліс права користування та розпорядження земельною ділянкою лісового фонду з кадастровим номером 3222080300:02:001:0002 загальною площею 3,4999 га, яка розташована на території Блідчанської сільської ради Іванківського району Київської області, шляхом її витребування (повернення) на користь ДП СЛП Київоблагроліс з незаконного володіння ГО СТ Лісова мрія.

Оскільки, враховуючи те, що як було встановлено судом, вимога прокурора в інтересах держави в особі позивача до відповідачів про визнання недійсним договору оренди землі від 05.10.2009 р., укладеного між ГО СТ Лісова мрія та Блідчанською сільською радою, є похідною від його позовних вимог в інтересах держави в особі позивача до відповідачів про визнання незаконним і скасування розпорядження Іванківської районної державної адміністрації Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки в оренду № 257 від 04.03.2009 р.; усунення перешкоди у здійсненні ДП СЛП Київоблагроліс права користування та розпорядження земельною ділянкою лісового фонду з кадастровим номером 3222080300:02:001:0002 загальною площею 3,4999 га, яка розташована на території Блідчанської сільської ради Іванківського району Київської області, шляхом її витребування (повернення) на користь ДП СЛП Київоблагроліс з незаконного володіння ГО СТ Лісова мрія, що в свою чергу є такими, що не ґрунтуються на нормах законодавства України, то суд також не вбачає підстав для задоволення позову в цій частині.

Як було зазначено вище, відповідач-2 у своїх поясненнях № 06-31-3300 від 18.10.2023 р. по суті спору просить суд відмовити прокурору у задоволенні позову повністю зокрема у зв`язку із пропущенням ним позовної давності.

Згідно ст. 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Відповідно до ст. 257 цього ж кодексу загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Частиною 1 ст. 261 цього ж кодексу встановлено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Відповідно до ч. 2-5 ст. 267 цього ж кодексу заява про захист цивільного права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду незалежно від спливу позовної давності.

3. Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.

4. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

5. Якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, та те, що обставини, викладені у позовній заяві прокурора, поданій в інтересах держави в особі позивача, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи, його позовні вимоги є такими, що не ґрунтуються на нормах законодавства України та судом у процесі розгляду справи не було встановлено порушення цивільного права або інтересу позивача, то суд не вбачає підстав для відмови у задоволенні позову у зв`язку із спливом строків позовної давності.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та незаконними, а тому не вбачає підстав для задоволення позову.

Судові витрати відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на прокурора.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 233, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Відмовити у задоволенні позову повністю.

2.Судові витрати покласти на прокурора.

3.Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його апеляційне оскарження, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду.

Суддя В.М.Бацуца

Повний текст рішення складено і підписано

14 травня 2024 р.

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення08.02.2024
Оприлюднено17.05.2024
Номер документу119044284
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про припинення права користування земельною ділянкою щодо припинення права оренди