ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
УХВАЛА
16 травня 2024 року Справа № 910/2273/24
Суддя господарського суду Миколаївської області Алексєєв А.П., попередньо розглянувши матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕС Горохівська», код 42549388 (Миколаївська область, Вознесенський район, сільрада Бузька, комплекс будівель та споруд № 1, будинок 7), яка пред`явлена до відповідача Російської Федерації в особі Міністерства юстиції Російської Федерації, 01318000 (м. Київ, Повітрофлотський проспект, 27) про відшкодування шкоди,
ВСТАНОВИВ:
Позивач через систему Електронний суд звернувся до Господарського суду м. Києва із позовом, в якому просить стягнути з держави Російська Федерація збитки, завдані пошкодженням майна позивача у розмірі 3240482,97 доларів США та упущену вигоду у розмірі 73084868,54 грн.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 04.03.2024 року позовну заяву разом з доданими до неї матеріалами передано за встановленою підсудністю Господарському суду Миколаївської області.
10.05.2024 року матеріали справи № 910/2273/24 надійшли до Господарського суду Миколаївської області.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.05.2024 року, головуючим суддею в даній справі визначено суддю Алексєєва А.П.
Позовна заява має бути пред`явлена із додержанням вимог, викладених у ст. 162, 164, 172 ГПК (Господарський процесуальний кодекс України).
Частиною 1 ст. 174 ГПК передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Подана позовна заява має певні недоліки, що має наслідком залишення її без руху відповідно до приписів ст. 174 ГПК.
По-перше.
Як зазначено у ч. 1 ст. 14 ГПК суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК позовна заява, окрім переліку документів та інших доказів, що додаються до заяви, має містити зазначення доказів, що підтверджують вказані у ній обставини.
Дана норма ГПК є імперативною, тобто обов`язковою для учасника господарського процесу.
При цьому, встановлена п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК вимога зазначити докази, що підтверджують вказані у позовній заяві обставини, є самостійною по відношенню до вимоги про необхідність зазначення у позовній заяві переліку документів та інших доказів, що додаються до неї, яка встановлена п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК.
Від дотримання позивачем вимог п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК при складанні і поданні позову напряму залежить правильність з`ясування судом та іншими учасниками справи викладених у позові обставин та якими саме доказами позивач ці обставини підтверджує.
Крім того, обов`язку позивача з додержання вимог п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК прямо кореспондується обов`язок відповідача з додержання вимог п. 4, п. 5 ч. 3 ст. 165 ГПК і неналежне виконання цього обов`язку однією стороною також потягне за собою неналежне виконання свого обов`язку другою стороною.
Тобто, виходячи з положень п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК, у тексті позовної заяви має бути зазначено, що доказом відповідної обставини, факту, події є відповідні документи (письмові докази), показання свідка (свідків), висновок експерта, річ (речові докази), електронні докази.
Наприклад, якщо у тексті позову є посилання на обставину пошкодження устаткування позивача внаслідок ракетних обстрілів збройними формуваннями країни-агресора, то у тексті позову має бути зроблене посилання, що доказом зазначеної обставини є, зокрема дефектний акт від 06.03.2023 року.
По-друге.
Позовна заява повинна містити перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви (п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України).
Наведений у позовній заяві перелік документів та інших доказів має певні недоліки.
Так, наприклад, у п. 2 переліку позивач зазначив, що до позовної заяви додається звіт ФЕС Горохівська.
Проте, позивачем не зазначено реквізити даного документа у достатньому для його ідентифікації обсязі (має бути зазначена дата і номер документу).
Це також стосується документів зазначених у пунктах 3-15 переліку додатків.
По-третє.
Позовна заява повинна містити, зокрема зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви (п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України).
Позивачем не зазначено щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових та електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Згідно положень ч. 2 ст. 174 ГПК в ухвалі про залишення позовної заяви без руху, окрім зазначення недоліків позовної заяви, зазначається спосіб і строк їх усунення.
Таким чином, позивачу необхідно у десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали:
1. Виправити позовну заяву в частині:
- привести позовну заяву до вимог зазначених у п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК;
- у переліку документів та інших доказів, що додаються до позовної заяви, зазначити реквізити кожного документа у достатньому для ідентифікації обсязі (назва, дата, номер);
- зазначити про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових та електронних доказів.
2. Направити виправлений примірник позовної заяви на адресу суду в електронній формі або письмовій формі (на вибір позивача).
3. Направити виправлений примірник позовної заяви відповідачу. Докази направлення виправленої позовної заяви надати суду.
Згідно ч. 3, ч. 4 ст. 174 ГПК якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
При вирішенні питання про залишення позову без руху суддя не надавав оцінку достатності або недостатності всіх обставин, наявності або відсутності доказів. Суддя перевіряв матеріали позовної заяви саме на відповідність формі, встановленій ст. ст. 162, 164 ГПК та виконання позивачем вимог, встановлених ст. 172 ГПК.
На підставі викладеного, керуючись ст. 174, 232-235 Господарського процесуального кодексу України,
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕС Горохівська» залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк у 10 днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків зазначених у цій ухвалі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя А.П. Алексєєв
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2024 |
Оприлюднено | 20.05.2024 |
Номер документу | 119068525 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Алексєєв А.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні