ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/1989/24
провадження № 2/753/3617/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2024 року Дарницький районний суд м. Києва в складі головуючого судді Заставенко М.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наша щаслива оселя 9-Б» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
25.01.2024 до суду надійшла позовна заява Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наша щаслива оселя 9-Б» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, у якій представник позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наша щаслива оселя 9-Б» заборгованість за житлово-комунальних послуг за період з травня 2021 року по грудень 2023 року в сумі 27 213,14 грн, 3% річних в сумі 2 183,01 грн та інфляційні витрати в сумі 10 799,78 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 . Загальна площа квартири становить 96,2 кв.м. 23.03.2021 у вказаному будинку було зареєстроване ОСББ «Наша щаслива оселя 9-Б». 12.04.2021 відбулися загальні збори ОСББ, на яких було прийнято рішення до переходу на самостійне утримання будинку, затверджений кошторис, згідно якого встановлено щомісячні обов`язкові внески для здійснення витрат на утримання будинку для власників житлових приміщень 6,30 грн./кв.м., внесок до ремонтного фонду 1 грн./кв.м. загальної площі нерухомого майна, внесок до резервного фонду 0,50 грн./кв.м. загальної площі нерухомого майна, внесок за послуги диспетчера та охоронця для власників житлових приміщень 100 грн./міс, робити одноразові внески в межах кошторису таких робіт, на невідкладні роботи, якщо таких коштів не вистачає в ремонтному фонді. Рішенням правління ОСББ було вирішено встановити одноразовий внесок на терміновий ремонт ліфтів у сумі 9 грн./кв.м. з розстроченням платежу на 3 місяці рівними частинами. 20.05.2023 рішенням загальних зборів ОСББ було встановлено щомісячні обов`язкові внески для здійснення витрат на утримання будинку для власників житлових приміщень 9,46 грн./кв.м., внесок за послуги диспетчера та охоронця для власників житлових приміщень 120 грн./міс. Відповідач свої обов`язки зі щомісячних виплат та утримання будинку не виконує, у зв`язку з чим станом на 01.01.2024 має заборгованість у розмірі 27 213,14 грн., які позивач просить стягнути з відповідача, а також 3% річних у розмірі 2 183,01 грн. та інфляційні втрати у розмірі 10 799,78 грн.
Ухвалою від 06.02.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
28.02.2024 відповідач подав до суду заяву проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 05.03.2024 заяву ОСОБА_1 проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження залишено без задоволення.
14.03.2024 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що право власності на квартиру він набув 04.03.2024, та тому у період з моменту травня 2021 року тягар витрат за утримання квартири лежить на власникові - Київській міській раді Відповідач був лише наймачем квартири. Вважає нарахований борг за період з травня 2021 по грудень 2023 необґрунтованим і вимогу щодо його сплати відповідачем безпідставною.
21.03.2024 позивач подав до суду відповідь на відзив, а відповідач 27.03.2024 - заперечення на відповідь на відзив.
Суд, розглянувши матеріали справи і оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що в будинку АДРЕСА_2 23.03.2021 було зареєстроване ОСББ «Наша щаслива оселя 9-Б».
12.04.2021 відбулися загальні збори ОСББ, на яких було прийнято рішення до переходу на самостійне утримання будинку, затверджений кошторис, згідно якого встановлено щомісячні обов`язкові внески для здійснення витрат на утримання будинку для власників житлових приміщень 6,30 грн./кв.м., внесок до ремонтного фонду 1 грн./кв.м. загальної площі нерухомого майна, внесок до резервного фонду 0,50 грн./кв.м. загальної площі нерухомого майна, внесок за послуги диспетчера та охоронця для власників житлових приміщень 100 грн./міс, робити одноразові внески в межах кошторису таких робіт, на невідкладні роботи, якщо таких коштів не вистачає в ремонтному фонді.
20.05.2023 рішенням загальних зборів ОСББ було встановлено щомісячні обов`язкові внески для здійснення витрат на утримання будинку для власників житлових приміщень 9,46 грн./кв.м., внесок за послуги диспетчера та охоронця для власників житлових приміщень 120 грн./міс.
Відповідно до ордеру У 02867 від 07.12.2007 квартира АДРЕСА_1 була надана у користування ОСОБА_1 з сім`єю з чотирьох осіб.
Відповідно до свідоцтва про право власності від 03.11.2023 ОСОБА_1 та членам його сім`ї у рівних долях на праві власності належить квартира АДРЕСА_1 .
Згідно ч. 1 ст. 322 Цивільного кодексу України (далі по тексту - ЦК України) власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
За приписами ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п. 35 Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 №572, обов`язок по сплаті за обслуговування і ремонт будинку, комунальні та інші послуги покладається на власника, наймача, орендаря житлового приміщення.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники багатоквартирного будинку, зокрема, зобов`язані: забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
За правилами ч. 1, 3 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Нормою ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що власник квартири зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Статтею 10 Житлового кодексу України (далі по тексту - ЖК України) встановлено, що громадяни зобов`язані дбайливо ставитися до будинку, в якому вони проживають, використовувати жиле приміщення відповідно до його призначення, додержувати правил користування жилими приміщеннями, економно витрачати воду, газ, електричну і теплову енергію, а ст. 66 ЖК України передбачено, що плата за користування житлом (квартирна плата) обчислюється виходячи із загальної площі квартири.
Відповідно до ст. 151 ЖК України, громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов`язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію.
Так, ст. 67 ЖК України визначено, що плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами, а ст. 68 ЖК України на власників квартир покладається обов`язок своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Згідно п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 № 572, власник та наймач квартири зобов`язаний оплачувати надані житлово - комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
За приписами пп. 5, 10 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами; у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню в розмірах, установлених законом або договорами про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки невизначені відповідним договором.
Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг (такі правові висновки Верховного Суду викладені у постанові від 30 жовтня 2013 року у справі за № 6-59цс13).
Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України. Згідно з диспозицією зазначеної статті цивільні права та обов`язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. За таких обставин, вбачається, що відповідач зобов`язаний сплачувати внески на утримання будинку, а позивач має право вимагати від відповідача виконання обов`язку щодо оплати наданих послуг.
Статтею 525 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
За правилами частини четвертої статей 319 та 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Пунктом ч. 1 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно з законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої ст. 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строк, встановлені договором або законом.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо-будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо-будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Отже, наведені обставини справи та наведені норми свідчать про те, що саме на власника житла покладається обов`язок оплати житлово-комунальних послуг, а відсутність укладеного письмового договору не звільняє відповідача від обов`язку оплати за надані послуги.
Оскільки судом встановлено, що відповідач разом із сім`єю набув права власності на квартиру АДРЕСА_3 лише у листопаді 2023 року, тобто позивачем не доведено що у період з квітня 2021 він являвся членом ОСББ та власником вказаної квартири, суд вважає, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.
За правилом, установленим статтею 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі відмови в позові - на позивача.
Отже з огляду на результат розгляду справи судовий збір залишаються за позивачем.
Керуючись ст. ст. 3, 4, 5, 12, 13, 76-81, 82, 141, 259, 263-265, 273, 274, 279, 354 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наша щаслива оселя 9-Б» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя М.О. Заставенко
Повний текст рішення складено 10.05.2024.
Суд | Дарницький районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.05.2024 |
Оприлюднено | 21.05.2024 |
Номер документу | 119071566 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Дарницький районний суд міста Києва
Заставенко М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні