ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"08" травня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/2724/23
Господарський суд Одеської області у складі судді Сулімовської М.Б., за участю секретаря судового засідання Толкунової М.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДВІР СЕРВІС" у справі
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМАГРОЛІЗИНГ-УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 37768114, 03110, м. Київ, вул. Олександра Пироговського, 19, корпус 4)
до відповідача: Приватного підприємства "ОРГАНІК СІСТЕМС" (код ЄДРПОУ 75600, Херсонська обл., Скадовський р-н, м. Гола Пристань, вул. 1 Травня, буд. 304, поштова адреса: 54051, м. Миколаїв, просп. Миру, 34, 6 поверх)
про стягнення 513974,51 грн.
за участю представників учасників справ:
від позивача (стягувача): не з`явився
від відповідача (боржника): не з`явився
від ТОВ "ТЕХНОДВІР СЕРВІС": не з`явився
в с т а н о в и в:
25.04.2024 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДВІР СЕРВІС" надійшла заява, в якій заявник просить суд здійснити заміну стягувача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМАГРОЛІЗИНГ-УКРАЇНА" на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДВІР СЕРВІС".
Ухвалою суду від 29.04.2024 прийнято заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДВІР СЕРВІС" про заміну сторони у виконавчому провадженні по справі №916/2724/23 до розгляду; призначено розгляд заяви у судовому засіданні на 08.05.2024.
06.05.2024 до суду від представника Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДВІР СЕРВІС" надійшло клопотання про розгляд заяви за відсутності уповноваженого представника.
06.05.2024 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМАГРОЛІЗИНГ-УКРАЇНА" надійшли пояснення, в яких останній просить суд задовольнити заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДВІР СЕРВІС" та провести її розгляд за відсутності представника.
07.05.2024 суду від Приватного підприємства "ОРГАНІК СІСТЕМС" надійшла заява про розгляд заяви у справі № 916/2724/23 за відсутності представника відповідача.
У судове засідання 08.05.2024 сторони та Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДВІР СЕРВІС" не з`явились.
Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДВІР СЕРВІС", суд дійшов наступних висновків.
26.06.2023 позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОМАГРОЛІЗИНГ-УКРАЇНА" звернувся до Господарського суду Одеської області із позовом до відповідача Приватного підприємства "ОРГАНІК СІСТЕМС" про стягнення 513974,51 грн.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 29.08.2023 у справі №916/2724/23 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМАГРОЛІЗИНГ-УКРАЇНА" задоволено у повному обсязі.
Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 11.12.2023 апеляційну скаргу Приватного підприємства "ОРГАНІК СІСТЕМС" залишено без задоволення; рішення Господарського суду Одеської області від 29.08.23 у справі №916/2724/23 залишено без змін.
18.12.2023 на виконання рішення Господарського суду Одеської області від 29.08.2023 судом було видано відповідний наказ.
12.04.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю "ПРОМАГРОЛІЗИНГ-УКРАЇНА", як первісним кредитором, та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДВІР СЕРВІС", як новим кредитором, укладено договір відступлення права вимоги №06/03Л, в якому первісний кредитор відступає новому кредитору, а новий кредитор набуває право вимоги, належне первісному кредитору, і стає кредитором за договором фінансового лізингу №06/03Л від 23.03.2020, укладеним між первісним кредитором і Приватним підприємством "ОРГАНІК СІСТЕМС".
За цим договором новий кредитор набуває право вимагати від боржника належного виконання наступних обов`язків за договором фінансового лізингу № 06/03Л, від 23.03.2020:
- сплату лізингових платежів за договором фінансового лізингу в розмірі 368750, 34 грн.;
- сплату додаткової винагороди лізингодавця в розмірі 14750,25 грн.;
- сплату пені в розмірі 25025,71 грн.;
- сплату трьох процентів річних в розмірі 6255,81 грн.;
- сплату інфляційних втрат в розмірі 19954,66 грн.
До нового кредитора переходить право вимоги первісного кредитора, передбачене в пункті 2 цього договору, в обсязі та на умовах, що існують на дату укладення цього договору.
Як стверджує заявник, на підставі вище вказаного договору відступлення права вимоги ТОВ "ТЕХНОДВІР СЕРВІС" стало кредитором і набуло право вимагати від ПП "ОРГАНІК СІСТЕМС" сплати заборгованості за договором фінансового лізингу в загальному розмірі 434736,77 грн.
Статтею 1291 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За змістом статей 18, 326 Господарського процесуального кодексу України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
За змістом ч. ч. 1-3 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частиною 1 ст. 512 ЦК України передбачено, що кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Згідно з ч. 1 ст. 516 ЦК України, заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 204 ЦК України визначено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Питання процесуального правонаступництва регламентовані статтею 52 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якою у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
За загальним правилом, правонаступництво - це перехід прав і обов`язків від одного суб`єкта до іншого. Правонаступництво є самостійною підставою заміни кредитора у зобов`язанні, його слід розглядати як певний юридичний механізм похідного правонабуття, за яким до правонаступника переходять суб`єктивні права та обов`язки попередника. Правонаступництво для юридичних осіб може наставати в разі їх припинення з правонаступництвом. Припинення юридичної особи з правонаступництвом, тобто реорганізація юридичної особи, може проводитися у формі злиття, приєднання, поділу або перетворення.
Водночас, процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права. Для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідною умовою є наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи - правонаступника.
Отже, правонаступництвом є перехід прав і обов`язків від одного суб`єкта до іншого. Розрізняють дві форми правонаступництва: універсальне та часткове (сингулярне). При універсальному правонаступництві до правонаступника (фізичної або юридичної особи) разом з правами первісного кредитора переходять і його обов`язки. Таке правонаступництво має місце у разі спадкування, реорганізації юридичної особи шляхом перетворення, злиття, приєднання. При частковому (сингулярному) правонаступництві, до правонаступника переходять тільки певні права та обов`язки кредитора.
Верховний Суд неодноразово зазначав про існування універсального та сингулярного правонаступництва (постанови Верховного Суду від 12.04.2023 у справі № 925/436/22, від 12.08.2021 у справі № 910/4288/20)
Для настання процесуального правонаступництва необхідно встановити факт переходу до особи матеріальних прав попередника. У кожному конкретному випадку для вирішення питання про можливість правонаступництва господарському суду необхідно досліджувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.
В обох випадках для встановлення процесуального правонаступництва юридичної особи суд має визначити підстави такого правонаступництва, а також обсяг прав та обов`язків, який перейшов до правонаступника у спірних правовідносинах (постанова Великої Палати Верховного Суду від 30.06.2020 у справі №264/5957/17).
Згідно з ст.334 ГПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 242 цього Кодексу. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
При цьому суд, з урахуванням того, що виконавче провадження є самостійною стадією судового процесу, а сторони виконавчого провадження належать до учасників справи, вказує, що у разі, якщо процесуальне правонаступництво має місце на стадії виконавчого провадження, заміна сторони виконавчого провадження означає й заміну учасника справи.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За змістом статті 15 Закону України "Про виконавче провадження", сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ, боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення. У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
З огляду на вищевикладене та враховуючи те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДВІР СЕРВІС" набуло замість Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМАГРОЛІЗИНГ-УКРАЇНА" право вимоги до Приватного підприємства "ОРГАНІК СІСТЕМС" за договором фінансового лізингу № 06/03Л від 23.03.2020 сингулярно у загальному розмірі 434736,77 грн., господарський суд вважає за можливе задовольнити заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДВІР СЕРВІС" про заміну стягувача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМАГРОЛІЗИНГ-УКРАЇНА" на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДВІР СЕРВІС" згідно з наказом Господарського суду Одеської області від 18.12.2023 по справі № 916/2724/23.
Керуючись ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження", ст.ст. 234, 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
у х в а л и в:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДВІР СЕРВІС" у справі № 916/2724/23 задовольнити.
2. Замінити стягувача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОМАГРОЛІЗИНГ-УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 37768114, 03110, м. Київ, вул. Олександра Пироговського, 19, корпус 4) на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДВІР СЕРВІС" (код ЄДРПОУ 45527634, 03110, м. Київ, вул. Кочура Григорія, буд. 19, корп. 4) згідно з наказом Господарського суду Одеської області від 18.12.2023 по справі № 916/2724/23 за вимогами в загальному розмірі 434736,77 грн., з яких: 368750,34 грн. лізингових платежів за договором фінансового лізингу, 14750,25 грн. додаткової винагороди лізингодавця, 25025,71 грн. пені, 6255,81 грн. 3% річних, 19954,66 грн. інфляційних втрат.
3. Ухвалу направити Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМАГРОЛІЗИНГ-УКРАЇНА", Товариству з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДВІР СЕРВІС", Приватному підприємству "ОРГАНІК СІСТЕМС".
Суддя Сулімовська Марина Богданівна
Ухвала набрала законної сили 08.05.2024 та може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені статтями 254 - 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено і підписано 16.05.2024.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 08.05.2024 |
Оприлюднено | 20.05.2024 |
Номер документу | 119098954 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Сулімовська М.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні