Справа № 382/1568/14-ц
Провадження 6/382/31/24
У Х В А Л А
Іменем України
15 травня 2024 року Яготинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Кисіль О. А.
за участю секретаря Русу В. Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "АСТЕР-ФІНАНС"» про заміну стягувача у виконавчому провадженні,
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся до Яготинського районного суду Київської області з заявою про звміну сторони у виконавчому провадженні.
Заяву обгрунтовано тим, що рішенням від 15.01.2015 колегією суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Київської області: заочне рішення Яготипського районного суду Київської області від 30 вересня 2014 року скасовано та ухвалено нове рішення; - позов публічного акціонерного товариства комерційний банк «Експобанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором задоволено частково; -стягнуто з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк «Експобанк» прострочену заборгованість за договором кредиту № 345/АК-2008 від 20 лютого 2008 року у розмірі 22 292,81 доларів США, що згідно з офіційним курсом Національного Банку України становить 262 497 грн. 77 коп., прострочену заборгованість за нарахованими процентами у розмірі 1 050,24 доларів США, шо згідно з офіційним курсом Національного Банку України становить 12 366 грн. 57 коп., прострочену заборгованість за нарахованою щомісячною комісією у розмірі 7 431 грн. 29 коп. та пеню у розмірі 10 000 грн., а всього 292 295 (двісті дев`яносто дві тисячі двісті дев`яносто п`ять) грн. 63 коп.; - в решті позовних вимог Публічного акціонерного товариства комерційний банк «Експобанк» відмовлено.
Вищевказане рішення суду направлено на примусове виконання до Яготинського ВДВС у Бориспільському районі Київської області ЦМУМЮ (м. Київ). Відкрито ВП 52512637.
Між ПУБЛІЧНИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ЕКСПОБАНК» (надалі - Банк, АТ «КБ «ЕКСПОБАНК») та Товариством з обмеженою відповідальністю «МАДІС», ідентифікаційний код юридичної особи 31721018 (надалі - ТОВ «МАДІС», Первісний кредитор), яке діяло в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «АСТЕР-ФІНАНС», ідентифікаційний код юридичної особи 40033382, на підставі Договору комісії №02122019 від 02.12.2019 року, укладено Договір №5 від 20.01.2020 року про відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги (надалі - Договір-1).
В порядку та на умовах, визначених Договором-1, за результатами відкритих торгів (аукціону), оформлених протоколом №UА-ЕА-2019-12-11-000007-b від 17.01.2020 року. Банк відступив щляхом продажу Первісному кредитору належні Банку, а Первісний кредитор набув у обсязі та на умовах, визначених цим Договором-1, права вимоги Банку до позичальників та/або заставодавців (іпотекодавців) та/або поручителів, зазначених у Додатку №1 до цього Договору-1 (надалі - Боржники), включаючи права вимоги до правонаступників Боржників, спадкоємців Боржників, страховиків або інших осіб, до яких перейшли обов`язки Боржників або які зобов`язані виконати обов`язки Боржників, за кредитними договорами (договорами про надання кредиту (овердрафту)) та/або договорами поруки та/або договорами іпотеки (іпотечними договорами) та/або договорами застави, з урахуванням усіх змін, доповнень і додатків до них, згідно реєстру у Додатку №1 до цього Договору-1 (надалі - Права вимоги). Розмір Прав вимоги, які переходять до Первісного кредитора, вказаний у Додатку №1 до цього Договору-1.
В подальшому, між ТОВ «МАДІС», як Первісним кредитором та Товариством з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «АСТЕР-ФІНАНС», ідентифікаційний код юридичної особи 40033382 (надалі - ТОВ «ФК «АСТЕР-ФІНАНС», Новий кредитор) укладено Договір №2 від 21.01.2020 року про відступлення (купівлі- продажу) прав вимоги (надалі - Договір-2).
В порядку та на умовах, визначених цим Договором-2, Первісний кредитор відступив (передав у власність), а Новий кредитор прийняв (набув) належні Первісному кредитору Права вимоги до Боржників, включаючи права вимоги до правонаступників Боржників, або інших осіб, до яких перейшли обов`язки Боржників або які зобов`язані виконати їх обов`язки, за кредитними договорами, договорами іпотеки, договорами застави та договорами поруки, з урахуванням усіх змін, доповнень і додатків до них, згідно реєстру у Додатку №1 до цього Договору-2. Розмір Прав вимоги, які переходять до Нового кредитора, вказаний у Додатку №1 до цього Договору-2.
Відповідно до Додатку №1 (порядковий №62) до Договору-1 та Договору-2, Первісний кредитор, серед іншого, також відступив Новому кредитору, а Новий кредитор набув Права вимоги Банку до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за кредитним договором №345/АК-2008 від 20 лютого 2008 року в розмірі 569 819,06 грн.
Враховуючи викладене просив: замінити сторону виконавчого провадження з примусового виконання рішення від 15.01.2015 Апеляційного суду Київської області у справі №382/1568/14-ц, а саме стягувана - Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Експобанк», його правонаступником - ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «АСТЕР-ФШАНС» (код ЄДРПОУ 40033382).
В судове засідання представник ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "АСТЕР-ФІНАНС"» не з`явився, в заяві до суду просив розглядати справу в його відсутність, заявлені вимоги підтримав, просив їх задоволити.
Боржник ОСОБА_1 та ПАТ "КБ "ЕКСПОБАНК" не з`явилися в судове засідання, заяв та клопотань не направили.
Згідно з частиною 3 ст. 442 ЦПК України, неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
За приписами частини 1 статті 446 ЦПК України, процесуальні питання, пов`язані з виконанням судових рішень у цивільних справах, вирішуються судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, якщо інше не визначено цим розділом.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Згідно довідки з архіву Яготинського районного суду Київської області від 22.03.2024 року цивільна справа №383/1568/14-ц провадження №2-382/551/14 за позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк «Експобанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, знищена про що свідчить складений акт №4 від 28.06.2022 року про знищення справ, що не підлягають зберіганню.
Статтею 512 Цивільного кодексу України передбачено зміну кредитора у зобов`язанні на іншу особу внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). Згідно з приписами частини 1 статті 514 ЦК України, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не передбачено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 442 ЦПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Відповідно до правової позиції, висловленої Верховним Судом України в постанові від 20.11.2013 (справа № 6-122цс13), заміна кредитора у зобов`язанні можлива з підстав відступлення вимоги (цесія), правонаступництва (смерть фізичної особи, припинення юридичної особи) тощо й до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, у тому числі бути стороною виконавчого провадження шляхом подання ним та розгляду судом заяви про заміну стягувача. Підставами виникнення цивільних прав і обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 3 зазначеного Закону відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих написів нотаріусів.
Положеннями частини п`ятої статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Таким чином, виходячи з положень ЦПК України та Закону України «Про виконавче провадження», суд може замінювати сторону виконавчого провадження при примусовому виконанні за виконавчим документом, виданим судом при розгляді цивільної справи у порядку цивільного судочинства.
Виконавчий напис нотаріуса є різновидом виконавчого документа у розумінні статті 3 Закону України «Про виконавче провадження», який є відмінним від виконавчого листа за формою, змістом, а також суб`єктом та процедурою видання, отже положення статті 442 ЦПК України не можуть бути застосовані за аналогією у випадку заміни сторони у виконавчому написі нотаріуса, виконавче провадження за яким ще не відкрито, а доказів щодо його існування заявником не надано.
Відтак, на думку суду вимоги про заміну сторони у виконавчому провадженні у виконавчому написі нотаріуса до відкриття виконавчого провадження є передчасними, оскільки у випадку незгоди із рішеннями, діями чи бездіяльністю державного чи приватного виконавця після подання виконавчого документа, заявник вправі їх оскаржити в загальному порядку.
З врахуванням зазначених обставин справи, суд прийшов до висновку, що станом на день розгляду вказаної заяви суду не надано належних доказів, які б свідчили про необхідність замінити сторони стягувача.
Слід зазначити, що одним із принципів цивільного судочинства є принцип диспозитивності, який означає, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до ЦПК, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених ЦПК. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Таким чином, суд позбавлений можливості самостійно збирати докази у даній справі, а вказані обставини в своїй сукупності вказують, на відсутність правових підстав для задоволення заяви про заміну сторони стягувача у виконавчому написі, з огляду на те, що відсутні докази того, що відкрито виконавче провадження. У такому випадку з огляду на відсутність доказів відкритого виконавчого провадження заміна відповідної сторони виконавчого провадження правонаступником є неможливою, що узгоджується з висновками викладеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 червня 2020 року у справі № 922/4519/14.
Керуючись ст.ст. 442, 446 Цивільного процесуального кодексу України, ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», суд
УХВАЛИВ:
Заяву ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "АСТЕР-ФІНАНС"» про заміну стягувача у виконавчому провадженні, - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Кисіль О.А.
Суд | Яготинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2024 |
Оприлюднено | 23.05.2024 |
Номер документу | 119186712 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Яготинський районний суд Київської області
Кисіль О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні