Справа № 201/13971/23
Провадження № 2/201/741/2024
УХВАЛА
про відмову у задоволенні клопотання про закриття провадження
20 травня 2024 року м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Наумової О.С.,
за участю секретаря судового засідання Моренко Д.Г.,
за участю представника позивача - адвоката Ковирєва М.В.,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні клопотаннявідповідача ОСОБА_2 про закриття провадження у справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазаряна 22» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на управління багатоквартирним будинком,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні суду перебуває цивільна справа за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазаряна 22» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.
Ухвалою суду від 11.01.2024 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін.
20.05.2020 відповідач ОСОБА_2 подав клопотання про закриття провадження у справі, на обґрунтування якого вказав, що він звертався до суду з зустрічною позовною заявою про визнання рішення за п. 7 порядку денного зборів співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 , від 12.09.2021, оформлене протоколом №1 таким, що не набрало необхідної кількості голосів.
Ухвалою суду від 11.03.2024 прийнято до розгляду цей зустрічний позов.
05.04.2024 представник ОСББ «Лазаряна 22» звернувся із клопотанням про закриття провадження в частині зустрічного позову, проти якого відповідач заперечував, оскільки вважав, що справа може розглядатися у порядку цивільного судочинства, про що зазначено у відповідях на його звернення до правоохоронних органів та слідує із висновка Великої Палати Верховного Суду у постанові від 01.02.2022 у справі № 910/5179/20, на яку посилався позивач. Однак ухвалою суду від 25.04.2024 закрите провадження за зустрічним позовом.
Враховуючи, що основний позов ОСББ до відповідача пред`явлений як до члена ОСББ, як співвласника і носія корпоративних прав, відносини між ОСББ і відповідачем щодо діяльності останнього є корпоративними, основний позив пов`язаний зі здійсненням корпоративних прав та з внесками на управління ОСББ, то відповідно до ухвали суду від 25.04.2024 належить до юрисдикції господарського суду, просив також закрити провадження за основним позовом ОСББ «Лазаряна 22» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на управління багатоквартирним будинком.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримав заяву і просив її задовольнити.
Представник позивача ОСББ «Лазаряна 22» - адвокат Ковирєв М.В. в судовому засіданні проти заяви про закриття провадження заперечував, вважав, що справа має розглядатися у порядку цивільного судочинства, оскільки спірні правовідносини пов`язані із стягненням витрат на житлово-комунальні послуги і не є корпоративними.
Вислухавши пояснення учасників судового засідання щодо заяви, дослідивши у відповідній частині матеріали справи, суд доходить до такого висновку.
Так,у провадженні суду перебуває цивільна справа за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазаряна 22» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.
06.02.2024 відповідач ОСОБА_2 звернувся із зустрічним позовом до ОСББ «Лазаряна 22» про визнання пункту 7 рішення порядку денного зборів співвласників багатоквартирного будинку, оформленого протоколом № 1 від 12.09.2021, таким що не набрало необхідної кількості голосів, просив зобов`язати відповідача оприлюднити повний текст протоколу № 1.
Ухвалою суду від 11.03.2024 прийнято до розгляду зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСББ «Лазаряна 22» про визнання рішення порядку денного зборів співвласників багатоквартирного будинку таким, що не набрало необхідної кількості голосів, зобов`язання оприлюднити повний текст протоколу, здійснено перехід до розгляду справи у порядку загального позовного провадження, призначено проведення підготовчого засідання.
Ухвалою суду від 25.04.2024 закрите провадження за зустрічним позовом, оскільки даний спір має розглядатися у порядку господарського судочинства.
Відповідач вважає, що основний позов також має розглядатися у порядку господарського судочинства.
Вирішуючи клопотання відповідача, суд виходить із такого.
У відповідності з п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За приписами ч. 1 ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних зі здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням, мають юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування.
Отже, ознаками господарського спору, який належить до юрисдикції господарського суду, є, зокрема, участь у спорі суб`єкта господарювання, наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих Цивільним та Господарським кодексами України (далі - ЦК України та ГК України), іншими актами господарського і цивільного законодавства, а також спору про право, що виникає з відповідних відносин, наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом, відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Предметна та суб`єктна юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначена статтею 20 ГПК України. Так, за п. п. 1, 3 ч. 1 цієї статті господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Частиною 1 ст. 385 ЦК України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Відповідно до визначень, наведених у ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» ОСББ - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
За статтею 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Отже законодавець визначає ОСББ як юридичну особу приватного права (створену в добровільному порядку шляхом її заснування власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку на підставі домовленості між собою), створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Зміст та види діяльності, яка здійснюється саме ОСББ після його створення як юридичної особи, передбачено статтею 16 вказаного Закону.
У частині 1 ст. 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» йдеться про те, що для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, отримання послуги з управління побутовими відходами, об`єднання за рішенням загальних зборів має право, серед іншого, визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Спори у правовідносинах, які стосуються порядку створення,реєстрації,реорганізації,діяльності іліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, з огляду на характер спірних правовідносин, розглядаються господарськими судами, оскільки такі спори виникають при здійсненні права управління юридичною особою, а тому є найбільш наближеними до спорів, пов`язаних з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи (пункт 3 частини першої ст. 20 ГПК України) незалежно від суб`єктного складу такого спору.
Подібні висновки містяться в постановах Великої Палати Верховного Суду від 02 жовтня 2019 року у справі № 501/1571/16-ц, від 6 лютого 2019 року у справі №462/2446/17, від 02 лютого 2021 року у справі № 906/1308/19.
За ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Позивач ОСББ «Лазаряна 22» звернувся із вимогою до ОСОБА_2 як до власника житлового приміщення, співвласника ОСББ, який володіє і користується спільним майном співвласників, про стягнення витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, до складу яких входять отримані співвласниками житлово-комунальні послуги.
Заявлені позовні вимоги не стосуються питань створення, діяльності, управління або припинення діяльності ОСББ.
Враховуючи предмет, характер спору та суб`єктний склад його сторін, спір у цій справі виник стосовно прав і обов`язків відповідача щодо відшкодування витрат на утримання багатоквартирного будинку у вигляді несплачених відповідачем внесків за отримані житлово-комунальні послуги та інші послуги, пов`язані із управлінням будинком.
Отже спір стосується користування та розпорядження спільним майном як співвласника багатоквартирного будинку та як учасника правовідносин з надання житлово-комунальних послуг, тому має вирішуватися в порядку цивільного судочинства.
Зазначене відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 02.02.2021 у справі №906/1308/19.
Така позиція підтримана Верховним Судом у постанові від 12.05.2021 у справі № 910/15494/20.
Тому узадоволенніклопотання відповідача ОСОБА_2 про закриття провадження слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.255, 259- 260 ЦПК України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенніклопотання відповідача ОСОБА_2 про закриття провадження у справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазаряна 22» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на управління багатоквартирним будинком - відмовити.
Ухвала суду є остаточною та не підлягає апеляційному оскарженню.
Повний текстухвали виготовлений 22 травня 2024 року.
Суддя О.С. Наумова
Суд | Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2024 |
Оприлюднено | 24.05.2024 |
Номер документу | 119218609 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська
Наумова О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні