Справа № 201/13971/23
Провадження № 2/201/741/2024
РІШЕННЯ
Іменем України
12 червня 2024 року м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Наумової О.С.,
за участю секретаря судового засідання Моренко Д.Г.,
за участю представника позивача адвоката Ковирєва М.В.,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазаряна 22» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на управління багатоквартирним будинком, інфляційного збільшення та трьох процентів річних,
ВСТАНОВИВ:
13.11.2023 ОСББ «Лазаряна 22» в особі свого представника адвоката Ковирєва М.В.(діє на підставі довіреності від 10.11.2023 а.с. 23) звернулося до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська із позовом до ОСОБА_1 про стягненнязаборгованості зісплати внесківна управліннябагатоквартирним будинком,інфляційного збільшеннята трьохпроцентів річних(а.с. 1-3).
Ухвалою судді Наумової О.С. від 11.01.2024 відкрите провадження по справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (а.с. 31).
06.02.2024 відповідач ОСОБА_1 подав зустрічний позов до ОСББ «Лазаряна 22» про визнання рішення порядку денного зборів співвласників багатоквартирного будинку таким, що не набрало необхідної кількості голосів, зобов`язання оприлюднити повний текст протоколу (а.с. 40-44).
Ухвалою суду від 11.03.2024 прийнято до розгляду зустрічний позов ОСОБА_1 до ОСББ «Лазаряна 22» про визнання рішення порядку денного зборів співвласників багатоквартирного будинку таким, що не набрало необхідної кількості голосів, зобов`язання оприлюднити повний текст протоколу, здійснено перехід до розгляду справи у порядку загального позовного провадження, призначено проведення підготовчого засідання (а.с. 85).
Ухвалою суду від 25.04.2024 закрито провадження у цивільній справі № 201/13971/23 за зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСББ «Лазаряна 22» про визнання рішення порядку денного зборів співвласників багатоквартирного будинку таким, що не набрало необхідної кількості голосів, зобов`язання оприлюднити повний текст протоколу (а.с. 105 107).
Ухвалою суду від 20.05.2024 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача ОСОБА_1 про закриття провадження у справі за позовом ОСББ «Лазаряна 22» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на управління багатоквартирним будинком (а.с. 114 115).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що згідно інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 .
Згідно статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та на підставі протоколу № 1 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку від 12.09.2021 вирішено створити ОСББ у будинку за адресою: АДРЕСА_2 ОСББ «Лазаряна 22». Державна реєстрація об`єднання в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичним осіб-підприємців та громадських формувань проведена 25.09.2021.
Вказаним протоколом установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку було, крім іншого, прийнято рішення про затвердження статуту об`єднання та встановлення з «01» жовтня 2021 року розміру щомісячних внесків співвласників на управлінню багатоквартирним будинком (в т.ч. утримання спільного майна багатоквартирного будинку) у розмірі 7,50 грн. за кв.м загальної площі квартири або нежитлового приміщення.
За змістом ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту є обов`язковим для всіх співвласників. Дана норма також відображена у п. 11 розділу III статуту ОСББ.
У пункті 2 розділу IV статуту Об`єднання визначено, що сплата встановлених загальними зборами об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників.
Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на управління, утримання реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно до загальної площі квартири і квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та Статуту.
Дані вимоги статуту кореспондуються з приписами норм ст. 20, 21 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Пунктом 2 розділу V статуту визначені обов`язки співвласників перед Об`єднанням, серед яких, зокрема: виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; виконувати передбачені статутом об`єднання обов`язки перед об`єднанням; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Відповідач як власник квартири АДРЕСА_3 зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі. Оскільки площа належної відповідачеві квартири становить 66,00 кв.м, то розмір щомісячного внеску відповідача, як співвласника, на управління багатоквартирним будинком (в т.ч. утримання спільного майна багатоквартирного будинку) складає 495 грн. = 66,00 кв.м площа квартири * 7,50 грн./1 кв.м розмір внеску.
Відповідач у порушення норм закону і положень Статуту не сплачує внески, починаючи з «01» жовтня 2021 року.
Рішенням Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська у справі №201/6683/22 була стягнута заборгованість з відповідача по сплаті внесків за період з 01 жовтня 2021 по 31 серпня 2022 року. Однак, починаючи з 01 вересня 2022 року і по поточну дату відповідач продовжує не сплачувати внески, у зв`язку з чим станом на дату подання позову 10.11.2023, утворилася заборгованість в загальному розмірі 6930,00 гривень за період з 30 вересня 2022 року по 31 жовтня 2023 року
Оскільки згідно протоколу №1 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку від 12.09.2021 вирішено затвердити з «01» жовтня 2021 року розмір щомісячних внесків співвласників на управління багатоквартирним будинком, внески підлягають сплаті щомісячно.
Відповідно до ч. 3 ст. 254 ЦКУ строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку. Таким чином, обов`язок по сплаті відповідачем щомісячних внесків підлягає виконанню до спливу відповідного календарного місяця, за який здійснюється нарахування внеску.
Крім того, відповідно до положень ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, позивач має право нарахувати на суму боргу також інфляційні втрати та три проценти річних від простроченої суми (розрахунок доданий до позову).
Згідно проведених розрахунків інфляційне збільшення суми боргу становить 111,08 гривень, а штрафні санкції у вигляді трьох процентів річних від простроченої суми становлять 118,64 гривень. Таким чином загальна сума боргу складає: 6 930,00 грн. (сума основної заборгованості) + 111,08 грн. (інфляційне збільшення) + 118,64 грн. (3% річних) = 7159,72 грн.
Враховуючи викладене, просив стягнути з ОСОБА_1 заборгованість у розмірі 7159,72 гривень, з яких: 6 930,00 грн. заборгованість зі сплати внесків на управління багатоквартирним будинком; 111,08 грн. інфляційне збільшення суми боргу; 118,64 грн. - нараховані 3% річних на суму боргу за весь час прострочення. Також просив стягнути з ОСОБА_1 судові витрати.
Представник позивача адвокат Ковирєв М.В. у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував. Правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався. Пояснив у судовому засіданні, що у серпні 2021 року ініціативна група забажала створити ОСББ і роздала опитувальні листи. 12.09.2021 зібралися мешканці і відразу хотіли закрити ОСББ. Відповідач запропонував обрати голову зборів, була реєстрація присутніх, зареєстровано 90 представників і за результатами голосування ОСОБА_2 обрано головою зборів, яка почала збори. Запропонувала здати опитувальні листи, вони намагалися затвердити і обговорити повістку дня, що було проігноровано. Ініціативна група з головою залишили збори. Деякі мешканці не погодилися і вирішили провести знову збори, вибрали голову і затвердили повістку, проголосували і з опитувальними листами протягом 15 днів зверталися до мешканців, щоб вони висловили думку. Протягом 15 днів не змогли зібрати голоси, але 26 вересня 2021 року ОСОБА_2 оприлюднила інформацію про те, що відбулася реєстрація ОСББ. Відповідач попросив копію протоколу про результати голосування. У ньому було висвітлено тільки частину протоколу, а підписів голосування і листів опитування висвітлено не було. Відповідач неодноразово звертався із питанням про надання протоколів, але йому відмовляли. Бажав перевірити законність зборів. Внески для нього невеликі. Через рік до нього звернулися із питанням про погашення заборгованості. Він попросив протокол, йому частково дали протокол. Потім звернулися до суду. Протокол №1 не відповідає статті 6 Закону про ОСББ щодо підрахунку, мають враховуватися й опитування після зборів. Особисті підписи у листи опитування були відсутні. Статут має відповідати наказу Міністерства регіонального розвитку, де вказано про необхідність 2/3 від загальної кількості голосів. Порядок реєстрації суперечить статті 6 Закону про ОСББ. До моменту реєстрації діє Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», а після Закон про ОСББ. У Законі України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» є вимога про 75 % голосів щодо фінансових питання. Відповідач звертався до поліції, однак йому відповіли, що ознак кримінальних правопорушення не виявлено. Звернувся до державного реєстратора і отримав повну копію протоколу, у якому були особи (голоси по квартирам), де у якості підстав для голосування зазначений ордери на право заселення (власником тоді був університет), були інші сумнів в щодо голосування. Щодо приміщенні 198 стоїть підпис керівника «Строітель-П», незрозуміло кого, адже то є факсиміле, яке може ставитися лише у договорах при згоді на використанні. Законом про ОСББ це не передбачено. Невірно зазначена площа усіх кватир, у технічній документації інша площа, занижений знаменник і проценти підвищилися. Крім того неврахована площа нежитлових приміщень гаражів. Протокол № 1 до теперішнього часу не оприлюднено. Тому рішення загальних зборів не набрало необхідної кількості голосів. Відповідач звернувся до господарського суду із позовом про оскарження протоколу.
Суд, вислухавши сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, доходить таких висновків.
Суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі (ч. 1 ст. 13 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1ст.2 ЦПК Українизавданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до положень ч. 1ст. 4 ЦПК Україникожна особа, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно зістаттею 5ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Частиною 1 ст. 15 ЦК Українипередбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з1ст.16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Суд також може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Судом встановлено, що 25.09.2021 Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазаряна 22» зареєстровано як юридичну особу з організаційно-правовою формою - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку та присвоєно код ЄДРПОУ44520533 (а.с. 6).
Рішенням установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку ОСББ «Лазаряна 22», оформленим протоколом № 1 від 12.09.2021, вирішено створити ОСББ у будинку за адресою: АДРЕСА_2 ОСББ «Лазаряна 22». Цим же рішенням установчих зборів прийнято рішення про затвердження статуту об`єднання та встановлення з «01» жовтня 2021 року розміру щомісячних внесків співвласників на управлінню багатоквартирним будинком (в т.ч. утримання спільного майна багатоквартирного будинку) у розмірі 7,50 грн. за кв.м загальної площі квартири або нежитлового приміщення (а.с. 7-8).
Відповідно до ч. 5 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Пунктом 11розділу IIIстатуту ОСББ «Лазаряна 22» передбачено, що рішення загальних зборів є обов`язковим для всіх співвласників (а.с. 16).
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 (а.с. 5).
Позивачем складено розрахунок заборгованості ОСОБА_1 перед ОСББ «Лазаряна 22» по внескам на утримання будинку за період з 30 вересня 2022 року по 31 жовтня 2023 року, яка становить 6930,00 грн. (а.с. 9).
Факт приналежності квартири на праві власності та наявності заборгованості відповідачем не заперечувався під час розгляду справи.
Згідно зістаттею 317 ЦК Українивласникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Відповідно доч.3ст.13Конституції України, з якою кореспондується частина четвертастатті 319 ЦК України, власність зобов`язує, власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.
Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 322 ЦК України).
Частиною 1 ст. 385 ЦК Українипередбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Відповідно до ч. 2 ст.13 ЦК Українипри здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.
Статтею 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»встановлено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
У статті 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласник багатоквартирного будинку» для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи.
За змістом частин 1, 2 ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» утворювати органи управління, визначати умови та розмір плати за їхню діяльність; приймати рішення про надходження та витрати коштів об`єднання; визначати порядок користування спільним майном відповідно до статуту об`єднання; укладати договори; виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об`єднання в порядку, визначеному законом; визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів; захищати права, представляти інтереси співвласників у судах, органах державної влади і органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності; використовувати допоміжні приміщення у багатоквартирному будинку для потреб органів управління об`єднання; встановлювати сервітути, здавати в оренду допоміжні приміщення та інше спільне майно багатоквартирного будинку.
Статтею 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що ОСББ має право забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків. Для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право: робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання; вимагати відшкодування збитків, заподіяних спільному майну об`єднання з вини власника або інших осіб, які користуються його власністю; вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів; виступати засновником (учасником) інших юридичних осіб. Реалізація прав об`єднання, визначених цією статтею, здійснюється його правлінням за дорученням загальних зборів та відповідно до статуту об`єднання.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
У статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься: затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» до компетенції правління відноситься здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку визначено Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі - Закон № 417-VIII), який регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.
Частиною першою статті 7 Закону № 417-VIII визначені обов`язки співвласників багатоквартирного будинку, зокрема: забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; додержуватися вимог правил утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника (частина друга статті 7 Закону № 417-VIII).
Згідно із висновками, які викладені у постанові Верховного Суду України від 11 листопада 2015 року у справі № 3-945гс15, особа, яка є співвласником будинку, в якому створено ОСББ, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, а об`єднання наділене правом у разі нездійснення таких дій цією особою звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих за цими витратами платежів. Законом, іншими законодавчими актами не передбачено затвердження або погодження органами місцевого самоврядування внесків і платежів, визначених загальними зборами ОСББ.
Верховний Суд в своїх постановах притримується такої ж позиції, зокрема, вона була підтримана Верховним Судом в постанові від 14.07.2020 у справі № 466/8748/16-ц.
Відповідно до статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Аналіз зазначених норм дає підстави дійти висновку, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Особа, яка є власником (співвласником) квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку, у тому числі у якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна відповідно до розміру своєї частки та затверджених тарифів, а також сплачувати вартість інших комунальних послуг.
За змістом ст. ст. 67-68, 162 Житлового кодексу України наймач чи власник житла зобов`язаний своєчасно вносити плату за комунальні послуги по затвердженим тарифам. Плата за комунальні послуги вноситься щомісячно.
Отже, співвласник житлового приміщення у житловому комплексі, в якому створене Об`єднання несе обов`язок зі сплати внесків відповідно до прийнятих загальними зборами рішень, а також з оплати інших платежів за спожиті житлові або комунальні послуги.
Як встановлено судом, відповідач є власником квартири у багатоквартирному будинку.
Між сторонами виникли правовідносини з приводу виконання статутних обов`язків та виконання рішень загальних зборів ОСББ.
Прийняті загальними зборами рішення про затвердження розмірів внесків є діючими, ніким неоспореними та не скасованими, матеріали справи не містять даних на спростування розрахунку заборгованості.
Враховуючи те, що протоколом установчих зборів ОСББ затверджено тарифи та розміри внесків та оплати за житлові послуги, а матеріали справи не містили, на день постановлення оскаржуваного судового рішення, даних про визнання даних рішень загальних зборів недійсними, то позивач довів належними та допустимими доказами вимоги про стягнення заборгованості по сплаті послуг з утримання будинку і прибудинкової території в частині вартості послуг наданих послуг.
Стаття 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» дається визначення поняття комунальної послуги та житлових послуг, а саме: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.
Комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Таким чином, внески і платежі співвласника будинку та платежі на утримання будинку та прибудинкової території, які є предметом позову, є житловими та комунальними послугами.
Статтями 525, 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Правило статті 526 ЦК України є універсальним і підлягає застосуванню як до виконання договірних, так і недоговірних зобов`язань. Недотримання умов виконання призводить до порушення зобов`язання.
За приписами статей 530, 610, 611, 612 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. ст. 156, 162 ЖК України, плата за комунальні послуги в будинку (квартирі), що належить на праві приватної власності, здійснюється за затвердженими в установленому порядку тарифами. Власник зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
ОСББ «Лазаряна 22» надавало відповідачеві житлово-комунальні послуги, факт надання яких не спростовано відповідачем. Отже, в даному випадку, відповідач несе обов`язок перед позивачем щодо оплати коштів за надані позивачем комунальні послуги.
Суд не приймає доводи відповідача про те, що рішення установчих зборів є незаконним і тому він не зобов`язаний сплачувати заборгованість, оскільки ані рішення ані статут ані інші дії ОСББ (як вказано вище) відповідачем не оскаржені у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною 1 ст. 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Нараховані позивачем на суму боргу інфляційні втрати та три проценти річних від простроченої суми (а.с. 10 13), відповідачем не спростовані.
Відтак, загальна сума боргу складає: 6930,00 грн. (сума основної заборгованості) + 111,08 грн. (інфляційне збільшення) + 118,64 грн. (3% річних) = 7159,72 грн.
Суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі ст. 141 ЦПК України у зв`язку із задоволенням позову із відповідача підлягає стягненню сплачений судовий збір в сумі 2684,00 грн. (а.с. 4).
На підставі викладеного, керуючись ст ст. 4, 10, 12, 13, 19, 76-81, 89, 128-131, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазаряна 22» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на управління багатоквартирним будинком, інфляційного збільшення та трьох процентів річних задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )на користьОб`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Лазаряна 22»(ЄДРПОУ44520533) заборгованістьзі сплативнесків науправління багатоквартирнимбудинком за період з 30 вересня 2022 року по 31 жовтня 2023 року у розмірі 6930,00 грн., інфляційне збільшення у розмірі 111,08 грн., три проценти річних у розмірі 118,64 грн., а всього 7159,72 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Лазаряна 22» (ЄДРПОУ 44520533) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2684,00грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Повний текст рішення виготовлений 19 червня 2024 року.
Суддя О.С. Наумова
Суд | Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2024 |
Оприлюднено | 20.06.2024 |
Номер документу | 119820510 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська
Наумова О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні