ПЕТРИКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 187/1942/23
1-кс/0187/142/24
УХВАЛА
"20" травня 2024 р.
Слідчий суддя Петриківського районного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
учасників судового провадження
прокурора ОСОБА_3 ,
слідчого ОСОБА_4 ,
захисника адвоката ОСОБА_5 ,
підозрюваної ОСОБА_6 ,
розглянув клопотання слідчого СВ відділення поліції № 10 Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області капітана поліції ОСОБА_4 про встановлення строку стороні захисту для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження у кримінальному провадженні №12023041520000296, відомості про яке 02.10.2023 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України щодо підозрюваної
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження смт Петриківка, зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ;
ВСТАНОВИВ:
16.05.2024 до Петриківського районного суду Дніпропетровської області звернулася слідчий СВ ВП №10 Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області з погодженим із прокурором клопотанням про встановлення строку стороні захисту для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження № 12023041520000296.
Клопотанням мотивоване тим, що в провадженні СВ ВП№10Дніпровського РУПГУНП вДніпропетровській областіперебуваютьматеріали досудовогорозслідування,які внесенідо Єдиногореєстру досудовихрозслідувань зафактом вчиненнякримінального правопорушення,передбаченого ч.1ст.364КК України.В данійсправі буловручено підозрута надаліповідомлено сторону захисту про завершення досудового розслідування. В повідомленні про завершення досудового розслідування вказано про надання стороні захисту доступу до матеріалів досудового розслідування право на яке підозрювана та її захисник мають змогу реалізувати у будь-який зручний час починаючи з 30.04.2024. Під час вручення підозрюваній повідомлення про завершення досудового розслідування, остання в розмові зі слідчим вказала про те, що її захисник знаходиться у відпустці за межами Дніпропетровської області до 10.05.2024. Однак, після спілкування зі своїм захисником, на повідомленні про завершення досудового розслідування письмово вказала про те, що адвокат має змогу прибути орієнтовно 20.05.2024. Однак, в період часу з 30.04.2024 по 16.05.2023 підозрювана та її захисник для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження не з`являлись. Отже стороні захисту забезпечені належні умови для реалізації права на доступ до матеріалів, а враховуючи зволікання підозрюваної та її захисника, слідчий просить встановити строк для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.
Слідчий та прокурор у судовому засіданні підтримали клопотання та просили його задовольнити, та визначити строк для ознайомлення до 27.05.2024.
Захисник адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, оскільки сторона захисту не зволікала з ознайомленням справи, так як він та підозрювана неодноразово повідомляли сторону обвинувачення, що захисник буде перебувати у відпустці. Підозрювана з`являлася на всі виклики слідчого, однак не ознайомлювалася з провадженням, оскільки бажала знайомитися виключно з захисником.
Вивчивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, заслухавши думку сторін, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 290 КПК України після завершення досудового розслідування прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати, зокрема, стороні захисту доступ до матеріалів досудового розслідування, з забезпеченням права робити копії або відображення матеріалів.
Сторони кримінального провадження зобов`язані письмово підтвердити протилежній стороні факт надання їм доступу до матеріалів із зазначенням найменування таких матеріалів.
Право на ознайомлення з усіма матеріалами досудового розслідування гарантує реалізацію конституційного права підозрюваного на отримання інформації, зокрема, щодо суті пред`явленого обвинувачення та стану розгляду справи, а також забезпечує підозрюваному чи його захиснику можливість підготувати захист від пред`явленого обвинувачення.
Водночас, ознайомлення підозрюваного чи його захисника з матеріалами досудового розслідування не є абсолютним, про що також зазначив Конституційний суд України у своєму рішенні по справі №1-4/2012 про ознайомлення обвинуваченого та захисника з матеріалами кримінальної справи. Ознайомлення обвинуваченого чи його захисника з матеріалами справи в межах розумних строків відповідає завданням кримінального судочинства, визначеним уст. 2 КПК України, що з одного боку забезпечує реалізацію прав і свобод людини і громадянина, а з іншого - вимагає від особи відповідальної поведінки, зумовленої законними потребами, інтересами інших осіб (зокрема потерпілого) та суспільства в цілому.
Згідно ч. 10 ст. 290 КПК України у разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів.
Судом встановлено, що в провадженні СВ ВП № 10 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали кримінального провадження № 12023041520000296 від 02.10.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
В межах даного провадження, 09.04.2024 начальнику Управління освіти, молоді та спорту Петриківської селищної ради ОСОБА_6 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
30.04.2024 року досудове розслідування у кримінальному провадженні завершено, у зв`язку з чим було відкрито матеріали досудового розслідування, надано стороні захисту доступ до матеріалів кримінального провадження у зв`язку з чим на виконання вимог ст. 290 КПК України, на підставі доручення прокурора Слобожанської окружної прокуратури, а саме: у зв`язку із тим, що під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023041520000296 від 02.10.2023 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України зібрано докази, які в своїй сукупності є достатніми для складання обвинувального акту, підозрювану ОСОБА_6 особисто, та її захисника ОСОБА_5 , (шляхом направлення рекомендованого листа з описом-вкладенням та повідомлення у месенджері «WhatsApp»), повідомлено про завершення досудового розслідування.
Матеріали кримінального провадження № 12023041520000296 від 02.10.2023, які відкриті стороні захисту та надані для ознайомлення, складаються з 7 томів письмових матеріалів та речових доказів. Том 1 - на 276 аркушах, Том 2 - на 278 аркушах, том 3 - на 252 аркушах, Том 4 - на 239 аркушах, Т - 5 на 102 аркушах, Том 6 - на 2 аркушах (спец пакет в якому знаходяться оригінали документів, вилучених під час досудового розслідування) та бірки судових експертиз, Том 7 -на 248 аркушах, та речові докази, які зберігаються у камері зберігання речових доказів ВП № 10, а саме пакувальна коробка радіатора системи опалення.
Факт надання доступу до матеріалів досудового розслідування для ознайомлення стороною захисту з матеріалами кримінального провадження підтверджується матеріалами клопотання та фактично не оспорювалось стороною захисту в ході розгляду даного клопотання.
В судовому засіданні підозрювана вказала, що з матеріалами кримінального провадження не знайомилася, з причин, що її захисник перебуває у відпустці.
Вказане підтвердив і захисник.
При цьому, сторона захисту не заперечувала, що з частиною матеріалів провадження вони знайомі, зокрема, тими які долучалися до відповідних клопотань сторони обвинувачення та які були їм вручені.
Щодо зволікання стороною захисту при ознайомленні з матеріалами досудового розслідування/
За змістом п. 19 ч. 1 ст. 3 КПК України стороною захисту у кримінальному провадженні є, серед інших, підозрюваний та його захисник, останній відповідно до ч. 4 ст. 46 КПК України користується процесуальними правами підозрюваного, захист якого він здійснює.
При встановленні факту зволікання, слідчий суддя зважає, що КПК України не містить чіткого переліку ознак, за наявності яких поведінка сторони кримінального провадження може вважатися «зволіканням», а вказане поняття є оціночною категорією. Тому питання наявності такого зволікання має вирішуватись у світлі обставин кожної конкретної справи та з урахуванням положень статей 28, 42, частин 1, 10 ст. 290 КПК України.
З огляду на ці норми, для встановлення факту зволікання під час ознайомлення із матеріалами досудового розслідування суд враховує:
-обсяг матеріалів досудового розслідування;
-складність провадження;
-умови доступу до матеріалів;
-час, який сплинув з моменту надання такого доступу;
-інші критерії для визначення розумності строку, зокрема, поведінку конкретних учасників кримінального провадження і спосіб реалізації стороною обвинувачення повноважень, передбачених ст. 290 КПК України.
Перевіривши поведінку сторони захисту на предмет наявності ознак зволікання, суд дійшов висновку про наявність таких ознак у діях підозрюваної, оскільки остання взагалі не знайомилася з матеріалами кримінального провадження.
При цьому, суд оцінює критично доводи підозрюваної, що вона не знайомиться з провадженням через брак юридичних знань, оскільки ознайомлення з цими матеріалами є складовими конституційного права на захист, і відкриття матеріалів досудового розслідування стороні захисту є обов`язком сторони обвинувачення. Надання доступу до матеріалів, також включає в себе можливість робити копії або відображення матеріалів, тому на цій стадії ознайомлення з матеріалами не обмежуються виключно їх аналізом.
Матеріали справи не містять відомостей, що підозрювана відмовилася від ознайомлення з провадженням та доручила таке ознайомлення тільки захиснику, а отже підозрювана має вчинити дії щодо реалізації права на отримання доступу до матеріалів досудового розслідування.
Суд враховує також безперешкодне надання стороною обвинувачення доступу до матеріалів із можливістю здійснювати їх фотографування, надання їх електронних копій, забезпечення стороні захисту усіх необхідних умов для ефективної реалізації свого права на ознайомлення з ними.
Однак, незважаючи на обізнаність підозрюваної про надання їй доступу до матеріалів досудового розслідування, донині остання жодного разу до ознайомлення з матеріалами досудового розслідування не приступала.
Викладені обставини переконують суд у тому, що поведінка підозрюваної свідчить про зволікання в ознайомленні з матеріалами досудового розслідування.
З урахуванням позиції сторони обвинувачення, вимог п. 10 ст. 290 КПК України, обсягу матеріалів, з якими повинні ознайомитися сторона захисту, складності кримінального провадження, умов доступу до матеріалів, слідчий суддя вважає доцільно встановити підозрюваній строк для ознайомлення до 27.05.2024 включно.
При цьому, слідчим суддею враховується, що згідно з ч. 3 ст. 219 КПК України строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому статтею 290 цього Кодексу не включається у строки досудового розслідування.
Отже, встановлення саме такого строку буде розумним, не завдасть шкоди кримінальному провадженню, але, одночасно, дозволить підозрюваній в повному обсязі реалізувати своє право на підготовку до обвинувачення.
Щодо зволікання з ознайомленням з матеріалами кримінального провадження з боку захисника.
В судовому засіданні встановлено, що захисник з 29.04.2024 по 19.05.2024 перебував у відпустці, про що повідомлялося сторону обвинувачення, а отже зволікання в ознайомленні з боку захисника судом не встановлено, тому суд не вбачає підстав для встановлення строку для ознайомлення з матеріалами справи безпосередньо вказаному учаснику.
Враховуючи вказане клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 2, 7 , 28, 290, 309, 372, 376, 392 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого задовольнити частково.
Встановити підозрюваній ОСОБА_6 строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02.10.2023 за №12023041520000296, до 27.05.2024 включно, після спливу якого підозрювана буде вважатися такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів кримінального провадження.
В іншій частині клопотання відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст судового рішення буде складено та оголошено (підписано) 23.05.2024 о 13:00 годині.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Петриківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2024 |
Оприлюднено | 24.05.2024 |
Номер документу | 119219077 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про встановлення строку ознайомлення з матеріалами кримінального провадження |
Кримінальне
Петриківський районний суд Дніпропетровської області
Соловйов І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні