Рішення
від 16.05.2024 по справі 128/405/24
ВІННИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 128/405/24

РІШЕННЯ

Іменем України

16 травня 2024 року м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Фанда О.А.,

за участю секретаря судових засідань Олексієнко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в місті Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Служба у справах дітей Оратівської селищної ради, про позбавлення батьківських прав, -

в с т а н о в и в:

02 лютого 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що 23 квітня 2016 року між ним та відповідачем зареєстровано шлюб. Від шлюбу мають малолітнього сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Вінницького районного суду Вінницької області від 02 вересня 2021 року шлюб між сторонами розірвано. Після припинення стосунків, та після подальшого розірвання шлюбу, син ОСОБА_3 залишився проживати з позивачем, в будинку АДРЕСА_1 , де вони проживають на даний час. З 2019 року відповідач не проживає разом з сином ОСОБА_3 . Понад чотири роки відповідач не приймає участі у вихованні сина ОСОБА_3 . Відповідач не проживає зі позивачем та сином понад 4 роки, вона самоусунулася від виконання батьківських обов`язків, взагалі не цікавиться життям сина, не приймає участі у його вихованні, навчанні. Відповідач не відвідує школу та не цікавилась навчанням сина. На скільки відомо позивачу, відповідач в даний час перебуває за кордоном в Польщі. Зі свого боку позивач жодних перешкод у спілкуванні з сином відповідачу не чинить, та ніколи не чинив. В даний час позивач повністю матеріально забезпечує сина. В свою чергу відповідач коштів на утримання сина не надає.

Оскільки відповідач ухиляється від виконання обов`язків пов`язаних з вихованням дитини, зокрема не виховує дитину, не піклується про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, не створює належні умови для розвитку її природних здібностей, не поважає гідність дитини, не готує її до самостійного життя та працю, тому наявні всі підстави для позбавлення відповідача батьківських прав.

Посилаючись на вищевказане, позивач просить суд позбавити батьківських прав ОСОБА_2 стосовно сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В судове засідання позивач не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідач в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, причин неявки суду не повідомила.

Представник третьої особи Служби у справах дітей Оратівської селищної ради подала заяву про розгляд справи без її участі.

Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1ст. 164 СК Українимати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:

1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини;

3) жорстоко поводяться з дитиною;

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Згідно дост. 165 СК Україниправо на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Частинами 1-3статті 150 СК Українивстановлено, що батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Частинами 1-2, 4ст. 155 СК Українизакріплено, що здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і кожен в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Судом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що сторони з 23 квітня 2016 року перебували у шлюбі, який розірвано рішенням суду 02 вересня 2021 року.

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 від 12 серпня 2016).

Згідно інформації Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області від 18 квітня 2023 року на утриманні ОСОБА_1 перебуває його син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно інформації Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області від 18 серпня 2023 року колишня дружина ОСОБА_1 ОСОБА_4 не проживає з сином з 2019 року.

Згідно довідки, виданої 18 серпня 2023 року, син ОСОБА_1 навчається в 2-му класі Чернявського ліцею Вінницького району Вінницької області.

Відповідно до ч. 4ст. 19 СК Українипри розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування.

Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи (ч. 5ст. 19 СК України).

При цьому суд може не погодитися із висновком органу опіки та піклування, оскільки він є недостатньо обґрунтованим і суперечить інтересам дитини (ч. 6ст. 19 СК України).

З висновку органу опіки та піклування Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області вбачається, що спільне сімейне життя батьків дитини не склалося, шлюб між подружжям розірвано. За адресою: АДРЕСА_1 , проживають: ОСОБА_1 батько, ОСОБА_1 син, ОСОБА_5 - прабаба. Дитина проживає в хороших умовах, в будинку чисто, охайно, є необхідна побутова техніка, меблі, в дитини окрема кімната, окреме місце для сну та відпочинку, дитина забезпечена сезонним одягом та взуттям, шкільним приладдям та харчуванням, розвитком та вихованням дитини займається батько ОСОБА_1 . Зі слів батька, мати ще до розлучення залишила сина з батьком та прабабою, спору щодо визначення місця проживання дитини не було, мати ОСОБА_2 проживає за межами України, там працевлаштована, однак, дитину матеріально не утримує, усі витрати покладені на батька.

Враховуючи, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, що тягне за собою правові наслідки, як для батьків, так і для дитини, то допускається лише тоді, коли змінити таку поведінку в кращу сторону неможливо і лише при наявності вини у діях батьків.

Посилаючись на вказані обставини, орган опіки та піклування Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області, та беручи до уваги те, що батько ОСОБА_1 не надав достатньо обґрунтованих доказів щодо ухилення від виконання батьківських обов`язків матері дитини ОСОБА_2 відносно їх спільного сина ОСОБА_1 , виконавчий комітет вважає за недоцільне позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 .

За таких обставин відсутні підстави вважати, що відповідач умисно ухиляється від виконання батьківських обов`язків.

Крім цього, зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.

Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.

Європейський суд з прав людини у справі «Хант проти України» від 07 грудня 2006 року (заява № 31111/04) наголошував на тому, що питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (параграф 57, 58).

Статтею 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованоїпостановою Верховної Ради України від 27 лютого1991 року № 789-ХІІпередбачено, що, держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.

Проаналізувавши всі надані докази по справі у їх сукупності, виходячи із конкретних обставин даної справи, суд дійшов висновку, що позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , не буде відповідати меті такого заходу: захисту інтересів дитини та стимулювання батьком щодо належного виконання своїх обов`язків. Разом з тим, аналізуючи участь у вихованні дитини відповідачем до 2019 року судом встановлено, що відповідачу необхідно приймати більш активну участь у вихованні та утриманні дитини.

Суд вважає, що сам факт звернення ОСОБА_1 до суду з позовом про позбавлення батьківських прав, є достатнім стимулюючим заходом щодо спонукання відповідача змінити ставлення до виховання дитини, піклування про її фізичний і духовний розвиток.

Питання про відшкодування судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 164, 165, 166 Сімейного Кодексу України, ст.ст. 12,13,81,141,259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Служба у справах дітей Оратівської селищної ради, про позбавлення батьківських прав - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 .

Третя особа: Служба у справах дітей Оратівської селищної ради, місцезнаходження: вул. Героїв Майдану, 82, смт. Оратів, Вінницького району Вінницької області.

Повний текст рішення складено 24 травня 2024 року.

Суддя О.А. Фанда

СудВінницький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення16.05.2024
Оприлюднено27.05.2024
Номер документу119256841
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —128/405/24

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Карпенко Світлана Олексіївна

Постанова від 27.08.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сало Т. Б.

Постанова від 27.08.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сало Т. Б.

Ухвала від 20.08.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сало Т. Б.

Ухвала від 14.08.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сало Т. Б.

Ухвала від 09.07.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сало Т. Б.

Ухвала від 27.06.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сало Т. Б.

Рішення від 16.05.2024

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Фанда О. А.

Рішення від 16.05.2024

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Фанда О. А.

Ухвала від 16.04.2024

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Фанда О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні