Рішення
від 24.05.2024 по справі 300/8767/23
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" травня 2024 р. справа № 300/8767/23

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за матеріалами адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ТБК-ГАРАНТ", в інтересах якого діє адвокат Щадей Надія Василівна, до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення за №0141370410 від 04.12.2023, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТБК-ГАРАНТ" (надалі по тексту також - позивач, платник податків, скаржник, товариство, ТОВ "ТБК-ГАРАНТ"), в інтересах якого на підставі ордера про надання правової допомоги від 20.12.2023 діє адвокат Щадей Надія Василівна (надалі по тексту - представник позивача, адвокат Щадей Н.В.), звернулося в суд з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (надалі по тексту також відповідач, контролюючий орган, ГУ ДПС в Івано-Франківській області, Головне управління ДПС в області) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення за №0141370410 від 04.12.2023 (надалі по тексту також - оскаржуване податкове повідомлення-рішення, ППР, спірне ППР, оскаржуване рішення).

Підставою звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "ТБК-ГАРАНТ" із вказаним позовом є протиправна, на думку позивача, кваліфікація Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області, складу податкового правопорушення за наслідками проведення камеральної перевірки даних товариства та прийняття податкового повідомлення-рішення за №0141370410 від 04.12.2023, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в загальній сумі 62 946,80 гривень.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ГУ ДПС в Івано-Франківській області проведено камеральну перевірку позивача, з питань своєчасності реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі по тексту також ЄРПН) ТОВ "ТБК-ГАРАНТ", виписаних з 17.05.2021 по 11.01.2023. За результатами проведеної перевірки контролюючим органом складено акт від 23.11.2023 за №13753/09-19-04-10-15/39906006 (надалі по тексту також акт, акт перевірки). В подальшому, на підставі вказаного акту, Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області, на переконання позивача, безпідставно, необґрунтовано, в порушення норм Податкового кодексу України, прийнято податкове повідомлення-рішення за №0141370410 від 04.12.2023, відповідно до якого нараховано штраф в розмірі 62 946,80 гривень за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

Свою позицію товариство обґрунтовує також тим, що Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (надалі по тексту також Закон №2260-ІХ), який набрав чинності 27.05.2022, внесені зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (надалі по тексту також ПК України). Так, пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України законодавець передбачив, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Зокрема, згідно з підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, в разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Водночас, звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено лише для платників податків щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 до 27.05.2022 (тобто до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану") за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022.

Позивач також вказує на те, що Законом України від 12.01.2023 за №2876-ІХ "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування" (надалі по тексту також Закон №2876-ІХ), який набрав чинності 08.02.2023, збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної, залежно від дня її складення та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Також міркування позивача зводяться до того, що Законом №2876-IX не визначено особливостей застосування тих чи інших положень та дати, з якої відповідні положення мають застосовуватись, а на момент винесення ППР (04.12.2023) вже набули чинності зміни, внесені Законом України від 12.01.2023 за №2876-ІХ до ПК України в частині доповнення підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України пунктами 89 та 90, які, зокрема, пом`якшили відповідальність платника на період дії воєнного стану за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.

На переконання позивача, контролюючий орган помилково застосував санкції у розмірі 40, 30%, 20%, 10% на підставі пункту 1201.1 статті 1201 ПК України, в той час, як застосуванню підлягає пункт 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, де визначена відповідальність платника податків у розмірах 2%, 5%, 10%, 15% відповідно. ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" зазначає про те, що строк реєстрації податкових накладних, зокрема, №404 від 09.06.2022, №413 від 14.06.2022, №411 від 14.06.2022, №406 від 07.06.2022, №405 від 06.06.2022, №410 від 14.06.2022, №412 від 15.06.2022, №403 від 06.06.2022, №402 від 03.06.2022, №526 від 09.08.2022, №616 від 12.10.2022, №653 від 28.10.2022, №596 від 14.09.2022, №571 від 15.09.2022, №636 від 21.10.2022, №626 від 19.10.2022, №661 від 24.10.2022, №660 від 28.10.2022, №638 від 28.10.2022, №657 від 31.10.2022, №746 від 06.12.2022, №15 від 04.01.2023, №9 від 03.01.2023, №22 від 06.01.2023, №3 від 02.01.2023, №28 від 11.01.2023, №21 від 06.01.2023, №4 від 02.01.2023, №27 від 11.01.2023, не є пропущеним, оскільки під час воєнного стану граничними строками є 05 число місяця, для податкових накладних, що зареєстровані з 01 по 15 число попереднього місяця, та 18 число місяця для податкових накладних складених з 16 по останнє число попереднього місяця (пункт 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України), а також зважаючи на той факт, що вони були відправлені на реєстрацію в межах операційного дня, однак квитанції про реєстрацію надіслані/отримані в наступний робочий день (пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України).

ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" стверджує, що всі інші граничні строки реєстрації податкових накладних, які мають дату складання після 24.02.2022, розраховані без врахування положень пункту 89 підрозділ 2 розділу XX ПК України, визначені контролюючим органом не правильно, що призвело до застосування хибного розміру штрафних санкцій.

Додатковим обґрунтуванням протиправності оскаржуваного рішення, позивач вказав на пункт 521 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, яким, на переконання останнього, запроваджено звільнення від санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних під час дії карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

За наведених підстав просив позов задовольнити і скасувати податкове повідомлення-рішення за №0141370410 від 04.12.2023.

Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 01.01.2024 на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також КАС України) відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами (а.с.11-12).

На виконання повідомлення про відсутність можливості роздрукувати документи великого обсягу від 21.12.2023 (а.с.10) представник позивача скерувала до суду примірник позовної заяви з додатками, реєстрацію якого проведено в суді 02.01.2024 за вх.№104/24 (а.с.15-98).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Так, на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від ГУ ДПС в Івано-Франківській області надійшов відзив від 15.01.2024 за №540/5/09-19-05-01, реєстрацію якого з відповідними доказами здійснено судом 15.01.2024 за вх.№1259/24 (а.с.99-119).

В даному відзиві контролюючий орган не погоджується із доводами ТОВ "ТБК-ГАРАНТ", наведеними у позовній заяві, вказує на їх безпідставність і необґрунтованість з огляду на наступні обставини та аргументи. Пунктом 201.10 визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Згідно даних з ЄРПН позивачем здійснено реєстрацію податкових накладних з порушенням термінів реєстрації, визначених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, на загальну суму 349 224,30 гривень з податку на додану вартість.

Відповідач вказує на те, що Законом України від 12.01.2023 за №2876-ІХ "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування", який набрав чинності 08.02.2023, ПК України доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшено строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, які встановлені пунктом 1201.1 статті 1201 ПК України. Втім, визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до ПН/РК, граничний термін реєстрації яких припадає на період з дати набрання чинності Закону №2876-ІХ (тобто датою складання починаючи з 16.01.2023), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні і шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.

Таким чином, штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України застосовуються у разі порушення платником податку граничних строків реєстрації, передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, по податкових накладних із датою складання, починаючи з 16.01.2023. Відтак, порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК з датою складання не пізніше 15.01.2023 включно, тягне за собою накладання штрафу у розмірах, встановлених пунктом 1201.1 статті 1201 ПК України.

На переконання контролюючого органу, підлягають до спростування висновки позивача, щодо вчасного направлення ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" податкових накладних на реєстрацію в межах операційного дня та отримання квитанцій про реєстрацію в наступний робочий день.

Відповідач вказує на те, що згідно з пунктом 5 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 за №1246 (надалі по тексту також Порядок №1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до ЄРПН у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 2001.3, 2001.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 ПК України, а також з урахуванням Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" і Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно з пунктом 3 Порядку №1246 (з урахуванням пункту 69.18 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України зі змінами від 13.12.2022 за №2836-ІХ, станом на момент реєстрації вищезазначених податкових накладних) встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.

Контролюючий орган акцентує увагу на тому, що реєстрація ПН/РК в ЄРПН, складених до 16.01.2023, повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України, а саме до моменту набрання чинності Закону №2876-ІХ, тобто з 08.02.2023.

Також відповідач заперечив проти доводів ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" про звільнення останнього від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних на підставі пункту 521 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України. Так, контролюючий орган вказує на те, що підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного стану, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Втім, постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 за №651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Таким чином, товариством порушено граничний термін реєстрації ПН/РК в ЄРПН, за що останнє підлягало притягненню до фінансової відповідальності відповідно до положень пункту 1201.1 статті 1201 ПК України.

У зв`язку із вказаним контролюючий орган вважає, що податкові накладні зареєстровані в ЄРПН з порушенням строків реєстрації, а штрафна санкція в ППР за №0141370410 від 04.12.2023 в розмірі 62 946,82 гривень визначена правомірно. Просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Головного управління ДПС в Івано-Франківській області на адресу суду подано додаткові пояснення від 18.03.2024 за №3559/5/09-19-05-01, реєстрацію яких здійснено в суді 18.03.2024 за вх.№8430/24 (а.с.121-125). У своїх поясненнях відповідач вказує на те, що з набранням чинності Закону №2260-ІХ, тобто з 27.05.2022 припинили застосовуватись положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних )фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного стану, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 521 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України. Платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 521 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України з 01.03.2020 по 26.05.2022.

Обґрунтовуючи свою позицію, відповідач зазначає, що пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, дата складання яких припадає на період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року. Отож, якщо податкові накладні складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 1201.1 статті 1201 ПК України.

Додатково контролюючий орган вказав на те, що Закон №2876-ІХ, яким збільшено строки реєстрації податкових накладних в ЄРПН, не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже дія останнього не розповсюджується на період до набрання чинності.

Оскільки податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації ПН/РК в ЄРПН є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо ПН/РК, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-ІХ (тобто з 08.02.2023) або до накладних, строк реєстрації яких не закінчився станом набрання чинності цим Законом.

ГУ ДПС в Івано-Франківській області подало до суду додаткові пояснення від 01.05.2024 за №6099/5/09-19-05-01, реєстрацію яких з відповідними доказами здійснено судом 01.05.2024 за вх.№13540/24 (а.с.126-135).

Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 02.05.2024 витребувано у ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" належним чином оформлені письмові докази (документи), які засвідчують обставину направлення (подання) на реєстрацію окремих із спірних накладних до Єдиного реєстру податкових накладних (а.с.136).

На виконання ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.05.2024 представник позивача адвокат Щадей Н.В. 03.05.2024 подала засобами електронного зв`язку через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи додаткові пояснення у справі з приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 03.05.2024", реєстрацію яких разом із витребуваними судом документами здійснено 03.05.2024 за вх.№13879/24 (а.с.140-162). Адвокат Щадей Н.В. у своїх поясненнях висловила міркування про те, що положення Закону №2876-ІХ повинні застосовуватись контролюючим органом станом на момент прийняття рішення, хоч такі і прийняті після моменту допущення платником порушень, однак скасовує чи пом`якшує його відповідальність в силу статті 58 Конституції України, підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 ПК України, а також пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України.

Додатково представник позивача вказала на те, що підпункт 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України (в редакції від 15.03.2022) не стосується окремо реєстрації податкових накладних, а прийому електронних документів в загальному. При цьому тривалість операційного дня відповідно до пункту 3 Порядку №1246 була з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Тобто норми ПК України не передбачали іншої тривалості саме операційного дня, що суперечило б положенням Порядку №1246. З огляду на вказані обставини просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши зміст позовної заяви, відзиву на позов, додаткових пояснень і заперечень, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТБК-ГАРАНТ", 22.07.2015 зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку у Головному управлінні Державної податкової служби в Івано-Франківській області, як платник податку на додану вартість.

До основного виду економічної діяльності ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" за КВЕД 46.73 віднесено "Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням".

Також серед видів діяльності за КВЕД віднесено 47.52 "Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарнотехнічними виробами в спеціалізованих магазинах", 49.41 "Вантажний автомобільний транспорт", 41.20 "Будівництво житлових і нежитлових будівель", 43.99 "Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.", 43.12 "Підготовчі роботи на будівельному майданчику", 45.31 "Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів", 45.32 "Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів", 46.71 "Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами". Коментовані обставини підтверджуються Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 26.02.2024, котрий отримано судом з відкритої (публічної) мережі Інтернет за допомогою веб сервісу "Опендатабот" (https://opendatabot.ua/).

ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" подало в період з 17.05.2021 по 11.01.2023 до ДПС України податкові накладні (в загальній кількості 81) для їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, квитанціями про направлення податкових накладних і не заперечується сторонами (а.с.40-93, 114-118, 144-158).

Головним державним інспектором Івано-Франківського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Зелінською Анастасією Іванівною на підставі пункту 20.1.4 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ ПК України, у порядку пункту 76.2 статті 76 розділу ІІ ПК України, проведено камеральну перевірку ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При проведенні вказаної перевірки, посадовою особою контролюючого органу встановлено порушення товариством граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних (кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації ПН/РК від 1 до 254 календарних днів) в ЄРПН, встановлених статтею 201 та пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, з податку на додану вартість на загальну суму 349 224,30 гривень (а.с.33-35).

За результатами камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Івано-Франківській області складено акт від 23.11.2023 за №13753/09-19-04-10-15/39906006 (а.с.33-35).

На підставі коментованого акту перевірки, відповідачем прийнято повідомлення-рішення форми "Н" за №0141370410 від 04.12.2023, яким застосовано до ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" штраф у розмірі 62 946,80 гривень (а.с.36).

Відповідно до розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.37-38), який є додатком до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, податковий орган застосував розмір штрафу за наступними ставками (а.с.37-38):

- 10% від суми ПДВ, які відображені у податкових накладних позивача, що несвоєчасно зареєстровані на суму 20 133,79 гривень

- 20% від суми ПДВ, які відображені у податкових накладних позивача, що несвоєчасно зареєстровані на суму 6 711,34 гривень;

- 30% від суми ПДВ, які відображені у податкових накладних позивача, що несвоєчасно зареєстровані на суму 28 890,96 гривень;

- 40% від суми ПДВ, які відображені у податкових накладних позивача, що несвоєчасно зареєстровані на суму 7 210,71 гривень.

Позивач, не погоджуючись із податковим повідомлення-рішенням за №0141370410 від 04.12.2023 про застосування штрафу в розмірі 62 946,80 гривень, вважаючи його таким, що прийняте з порушенням вимог Податкового кодексу України, та без наявності на те обґрунтованих підстав, звернувся до суду за захистом своїх порушених прав, ставлячи вимогу про його скасування.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1. статті 1 ПК України).

Відповідно до підпункту 62.1.3. пункту 62.1 статті 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (пункт 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).

За приписами підпункту 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова (пункт 76.1. статті 76 ПК України).

Згідно пунктів 86.2 і 86.8 статті 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п`ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Повертаючись до фактичних обставин справи, встановлених вище по тексту судового рішення Головним управлінням ДПС в області за наслідками проведення камеральної перевірки своєчасності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" з 17.05.2021 по 11.01.2023 та зареєстрованих по 01.02.2023. За результатами проведеної перевірки контролюючим органом складено акт від 23.11.2023 за №13753/09-19-04-10-15/39906006 (надалі по тексту також акт, акт перевірки). В подальшому, на підставі вказаного акту, Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області, на переконання позивача, безпідставно, необґрунтовано, в порушення норм Податкового кодексу України, прийнято податкове повідомлення-рішення за №0141370410 від 04.12.2023, відповідно до якого нараховано штраф в розмірі 62 946,80 гривень за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних (а.с.33-38).

Згідно акту камеральної перевірки від 23.11.2023 за №13753/09-19-04-10-15/39906006 контролюючим органом встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації 81 податкової накладної, спір щодо своєчасності реєстрації яких у цій справі стосується лише 29 податкових накладних, зокрема: №404 від 09.06.2022, №413 від 14.06.2022, №411 від 14.06.2022, №406 від 07.06.2022, №405 від 06.06.2022, №410 від 14.06.2022, №412 від 15.06.2022, №403 від 06.06.2022, №402 від 03.06.2022, №526 від 09.08.2022, №616 від 12.10.2022, №653 від 28.10.2022, №596 від 14.09.2022, №571 від 15.09.2022, №636 від 21.10.2022, №626 від 19.10.2022, №661 від 24.10.2022, №660 від 28.10.2022, №638 від 28.10.2022, №657 від 31.10.2022, №746 від 06.12.2022, №15 від 04.01.2023, №9 від 03.01.2023, №22 від 06.01.2023, №3 від 02.01.2023, №28 від 11.01.2023, №21 від 06.01.2023, №4 від 02.01.2023 і №27 від 11.01.2023.

Основними доводами позивача щодо протиправності оскаржуваного рішення є:

- звільнення від санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних під час дії карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) на підставі пункту 521 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України;

- необхідність застосування пунктів 89 та 90 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, правовою дією яких збільшено граничні строки реєстрації ПН/РК у ЄРПН, визначені пунктом 201.10 статті 201 ПК України та зменшено розміри штрафних санкцій, встановлені пунктом 1201.1 статті 1201.1 ПК України;

- своєчасне (в межах операційного дня до 20:00 год.) направлення для реєстрації, контролюючому органу, через програмне забезпечення, податкових накладних в ЄРПН, а саме податкових накладних: №404 від 09.06.2022, №413 від 14.06.2022, №411 від 14.06.2022, №406 від 07.06.2022, №405 від 06.06.2022, №410 від 14.06.2022, №412 від 15.06.2022, №403 від 06.06.2022, №402 від 03.06.2022, №526 від 09.08.2022, №616 від 12.10.2022, №653 від 28.10.2022, №596 від 14.09.2022, №571 від 15.09.2022, №636 від 21.10.2022, №626 від 19.10.2022, №661 від 24.10.2022, №660 від 28.10.2022, №638 від 28.10.2022, №657 від 31.10.2022, №746 від 06.12.2022, №15 від 04.01.2023, №9 від 03.01.2023, №22 від 06.01.2023, №3 від 02.01.2023, №28 від 11.01.2023, №21 від 06.01.2023, №4 від 02.01.2023, №27 від 11.01.2023 (а.с.40-93, 145-158).

Досліджуючи такі аргументи позивача, суд керується наступними аргументами.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (пункт 201.10 статті 201 ПК України).

З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин ПК України передбачений обов`язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 1201.1 статті 1201 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

-10% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

-20% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

-30% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

-40% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

-50% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17 березня 2020 року №533- IX (надалі по тексту також - Закон № 533- IX).

У зв`язку із набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) " від 30 березня 2020 року №540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року №591-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)") підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктом 521 такого змісту:

"За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

порушення вимог законодавства в частині:

обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку;

порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню".

Пункт 521 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.

Постановою від 27 червня 2023 року №651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" від 3 березня 2022 року №2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (надалі по тексту також - Закон №2118-IX).

Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом №2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова "трьох місяців" замінено словами "шести місяців".

В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" від 12 травня 2022 року №2260-IX (надалі по тексту також - Закон №2260-IX).

У зв`язку із набранням чинності 27.05.2022 Закону №2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

"У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику".

Відтак, з набранням чинності Законом №2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон №2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з 27.05.2022 припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 521 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

Законом №2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.

З 27.05.2022 пункт 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений підпунктом 69.11.

Згідно з новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Надалі, Законом України від 13 грудня 2022 року №2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п`ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо:

-реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;

-реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.

Із вказаного правового регулювання, слід зробити висновок про те, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 521 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.

Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.

Втім, ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" складено податкові накладні в період дії мораторію (а саме ПН: №345 від 17.05.2021, №763 від 30.08.2021, №762 від 30.08.2021, №1069 від 06.12.2021, №1096 від 20.12.2021, №1133 від 28.12.2021, №1134 від 29.12.2021) (розділ ІІ акту перевірки, а.с.33-34), однак зареєстровані в ЄРПН після скасування дії мораторію, а саме після 26.05.2022, контролюючий орган правомірно застосував штрафні (фінансові) санкції відповідно до пункту 1201.1 статті 1201 ПК України.

В той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року №2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 1201.1 статті 1201 ПК України.

В період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" цього кодексу.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).

До аналогічного висновку прийшов Верховний Суд в постановах від 30.01.2024 у справі №280/4484/23, від 12.03.2024 у справі №160/13661/23 і від 02.04.2024 у справі №520/18349/23.

Вкотре повертаючись до фактичних обставин справи, встановлених вище по тексту судового рішення, слід вказати на те, що складені ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" податкові накладні в період 01.02.2022 по 31.05.2022 (а саме податкові накладні: №112 від 08.02.2022, №156 від 01.03.2022, №157 від 09.03.2022, №169 від 16.03.2022, №175 від 23.03.2022, №182 від 30.03.2022), зареєстровані після 15 липня 2022 року, іншими словами, з порушенням граничного строку, тобто контролюючий орган правомірно застосував штрафні (фінансові) санкції відповідно до пункту 1201.1 статті 1201 ПК України.

Щодо доводів позивача про необхідність застосування до спірних правовідносин пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, то суд вказує на таке.

Законом України від 12 січня 2023 року №2876-IX "Про внесення змін до розділу XX "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування" (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

- 2% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 5% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 10% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 15% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 25% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року №1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Закон №2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов`язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.

Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом, тобто 08 лютого 2023 року.

В частині податкових накладних №402 від 03.06.2022, №412 від 15.06.2022, №411 від 14.06.2022, №413 від 14.06.2022, №410 від 14.06.2022 і №405 від 06.06.2022, то суд відзначає наступне.

Згідно наявних в матеріалах справи копій про реєстрацію податкових накладних, зображення екрану пристрою персонального комп`ютера, поданого позивачем у вигляді "screenshot" оформленого письмовим документом як відомості з ІКС "Єдине вікно подання електронної звітності" (особистий кабінет платника податків), копій податкових накладних (а.с.145-158 включно зі зворотами) по перелічених вище податкових накладних, останні направлені ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" на реєстрацію в ЄРПН 01.07.2022 при граничному строку реєстрації 30.06.2022. Отже слід констатувати про те, що такі подані з порушенням граничних строків реєстрації передбачених пунктом 201.10 статті 201 ПК України і контролюючим органом правильно застосовано розмір штрафної санкції відповідно до пункту 1201.1 статті 1201 ПК України.

Відтак, не підлягає до задоволенню позовна вимога про скасування податкового-повідомлення рішення за №0141370410 від 04.12.2023 в частині помилкового встановлення контролюючим органом обставини із недотримання граничних термінів реєстрації накладних та відповідно застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації вказаних податкових накладних.

Окремо суд відзначає про те, що ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" не заперечує проти того, що податкові накладні:

-№526 від 09.08.2022 зареєстровано саме 05.09.2022;

-№616 від 12.10.2022 зареєстровано саме 02.11.2022;

-№661 від 24.10.2022 зареєстровано саме 18.11.2022;

-№660 від 28.10.2022 зареєстровано саме 18.11.2022;

-№746 від 06.12.2022 зареєстровано саме 04.01.2023.

З огляду на відсутність в матеріалах справи поданих позивачем відомості з ІКС "Єдине вікно подання електронної звітності", наявних в особистому кабінеті платника податків, в частині даних про точний день, годину та хвилини направлення товариством на реєстрацію в ЄРПН вище перелічених податкових накладних, однак з огляду на наявність акту камеральної перевірки, то слід ствердити про те, що вказані податкові накладні подано ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" також з порушенням граничних строків реєстрації передбачених пунктом 201.10 статті 201 ПК України. В даному випадку позивач не довів обставини невірного застосування контролюючим органом розмір штрафної санкції відповідно до пункту 1201.1 статті 1201 ПК України.

Відомості із акта перевірки засвідчують, що за коментованими податковими накладними зафіксовано несвоєчасне їх направлення на реєстрацію, у зв`язку із чим мало місце порушення граничних термінів реєстрації на 5, 2, 3, 3 і 4 дні відповідно (а.с.34, зворотній бік а.с.34).

Як і в попередньому випадку, не підлягає до задоволенню позовна вимога про скасування податкового-повідомлення рішення за №0141370410 від 04.12.2023 в частині застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних №526 від 09.08.2022, №616 від 12.10.2022, №661 від 24.10.2022, №660 від 28.10.2022 і №746 від 06.12.2022.

Оскільки в межах спірних правовідносин податкові накладні позивач склав в період з 17.05.2021 по 11.01.2023, а зареєстрував в ЄРПН в період 28.06.2022 по 01.02.2023 з порушенням строку, визначеного пунктом 201.1 статті 201 ПК України, то суд приходить до висновку про правомірність застосування контролюючим органом штрафних (фінансових) санкцій на підставі пункту 1201.1 статті 1201 ПК України.

Суд вкотре вказує на те, що строки для реєстрації податкових накладних визначені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, і до 08 лютого 2023 року такі були незмінними, а саме для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом

Податкові накладні позивача, які наведені вище, зареєстровані з порушенням термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, які визначені у пунктом 201.10 статті 201 ПК України.

Оцінюючи аргументи ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" про своєчасність (в межах операційного дня до 20:00 год.) направлення для реєстрації, контролюючому органу, через програмне забезпечення, податкових накладних для реєстрації в ЄРПН, суд виходить із слідуючих мотивів.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН визначено у Порядку ведення Єдиного державного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (надалі по тексту також - Порядок №1246), який є та був чинним на час спірних правовідносин.

За визначенням у пункті 1 Порядку №1246 операційним днем є частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Як встановлено у пункті 3 Порядку №1246 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Відповідно до пункту 11 Порядку №1246 після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

У пункті 13 Порядку №1246 передбачено формування за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (пункт 14 Порядку №1246).

Як визначено у підпункті 14.1.56-2 пункту 14.1 статті 14 ПК України електронний кабінет - сукупність інформаційно-телекомунікаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, призначених для взаємодії між платниками податків та державними, у тому числі контролюючими, органами з питань реалізації прав та обов`язків, визначених цим Кодексом та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання цього Кодексу та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Взаємодія реалізується через: портальне рішення для користувачів - платників податків, робота в якому здійснюється он-лайн (через мережу Інтернет у режимі реального часу) та не вимагає обов`язкового використання спеціалізованого клієнтського застосування; портальне рішення для користувачів - державних органів, у тому числі контролюючих; програмний інтерфейс (API), що дає змогу реалізувати повноту функціоналу електронного кабінету; інші засоби, бази даних, реєстри, що ведуться в електронному вигляді, інформаційні, телекомунікаційні, інформаційно-телекомунікаційні системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Відповідно до пункту 421.2 статті 421 ПК України електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов`язків, визначених цим Кодексом та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання цього Кодексу та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, в тому числі, шляхом, реєстрації, коригування податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних та акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

При цьому згідно з пунктом 421.6 цієї ж статті ПК України електронний кабінет працює постійно (24 години на дату кожного календарного дня), крім часу, необхідного для його технічного обслуговування. Проведення технічного обслуговування електронного кабінету у день, на який припадає граничний строк подання податкових декларацій, та з 8 до 20 години будь-якого іншого календарного дня забороняється. Технічне обслуговування електронного кабінету проводиться у порядку, що визначається методологом електронного кабінету.

Законом України від 15 березня 2022 року №2120-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану", який набрав чинності 17 березня 2022 року, доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема, підпунктом 69.18, відповідно до якого установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.

Зміст норми підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України підтверджує те, що дія цієї норми стосується електронних документів, але буквальне тлумачення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України дає підстави вважати, що цією нормою врегульовано порядок приймання електронних документів контролюючим органом шляхом звуження часових рамок, протягом яких контролюючий орган міг реалізувати свою поведінку у вигляді надання електронних сервісів та приймання електронних документів.

Відповідно, дія підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України поширюється на правовідносини, які складаються в процесі приймання електронних документів контролюючим органом, проте не регулює питання надсилання таких документів платником податків не встановлюючи жодних обмежень поведінки платника щодо вчинення дій, спрямованих на реалізацію виконання обов`язку щодо подання відповідних даних контролюючому органу.

Правове значення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України полягає в тому, що цією нормою звільнено контролюючий орган від обов`язку забезпечувати функціонування електронних сервісів після 18 години та у позаробочі дні.

Разом із тим, аналізований правовий припис підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України не стосується порядку вчинення дій платником податків, а отже, не змінює граничних строків та порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в аспекті спрямованих платником дій для таких цілей.

Так, контролюючий орган вчиняє дії щодо прийняття податкових накладних/розрахунків коригування та надсилання квитанцій в інші строки та з урахуванням обмежень, введених підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України - у робочі дні з 8 години до 18 години. Тобто, такі скорочені строки вчинення дій контролюючим органом щодо прийняття електронних документів не означають одночасного обмеження платника податків щодо виконання податкового обов`язку поданням податкових накладних/розрахунків коригування на реєстрацію.

Виходячи зі співвідношення предметів регулювання підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України на норм статті 201 ПК України та Порядку №1246, вчиненню платником дій щодо надіслання на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у визначений у Порядку №1246 строк кореспондують дії контролюючого органу щодо приймання та проведення реєстрації означених накладних відповідно до строків, установлених у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, що становить належний порядок вчинення платником дій з надсилання та прийняття контролюючим органом для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування під час воєнного стану.

При цьому, задля забезпечення належної реалізації процедури реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган зобов`язаний прийняти податкові накладні/розрахунки коригування, надіслані у межах граничних строків та впродовж операційного дня, визначених для платника у Порядку №1246, та на наступний робочий день до 18 години, якщо прийняття таких податкових накладних/розрахунків коригування є неможливим у межах попереднього дня з урахуванням строків у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, прийняти їх та зареєструвати. Іншими словами, у контролюючого органу зберігається обов`язок належного реагування на правомірні дії платника, але з урахуванням обмеженого робочого часу податкового органу згідно з підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України.

Наведений підхід узгоджується з принципом "належного урядування", згідно з яким у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи мають діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява №33202/96, параграф 120, ECHR 2000-I; "Онер`їлдіз проти Туреччини" [ВП] (Oneryildiz v. Turkey [GC]), заява №48939/99, параграф 128, ECHR 2004-XII; "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява №21151/04, параграф 72; "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява №10373/05, параграф 51).

Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного суду від 14.12.2023 у справі №260/5659/22.

У подальшому законодавець усунув неоднозначність правового регулювання закріпивши у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України положення про те, що операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин. Ці зміни внесені до підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України згідно із Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX, який набрав чинності 8 лютого 2023 року.

Як встановлено судом, контролюючим органом встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації (терміном 1 день) наступних податкових накладних (а.с.34, зворотній бік а.с.34):

-№402 від 03.06.2022, №403 від 06.06.2022, №405 від 06.06.2022, №406 від 07.06.2022, №404 від 09.06.2022, №413 від 14.06.2022, №410 від 14.06.2022, №411 від 14.06.2022, №412 від 15.06.2022, що зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних 01.07.2022, при граничному терміні реєстрації 30.06.2022;

-№626 від 19.10.2022, №636 від 21.10.2022, №638 від 21.10.2022, №653 від 28.10.2022, №657 від 31.10.2022, які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних 16.11.2022, при граничному терміні реєстрації 15.11.2022;

-№3 від 02.01.2023, №4 від 02.01.2023, №9 від 03.01.2023, №15 від 04.01.2023, №22 від 06.01.2023, №21 від 06.01.2023, №28 від 11.01.2023, №27 від 11.01.2023, реєстрація яких в Єдиному реєстрі податкових накладних 01.02.2023, при граничному терміні реєстрації, здійснено 31.01.2023.

Разом з тим, ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" стверджує, що коментовані вище податкові накладні подані (направлені) на реєстрацію в ЄРПН в межах операційного дня, визначеного пунктом 3 Порядку №1246, тобто з 8:00 години до 20:00 години.

Так, як слідує із копій зображень екрану персонального комп`ютера/планшету "screenshot" з відомостями з ІКС "Єдине вікно подання електронної звітності" (особистий кабінет платника податків) податкові накладні №403 від 06.06.2022, №406 від 07.06.2022, №404 від 09.06.2022 направлені позивачем на реєстрацію в ЄРПН 30.06.2022 о 19:48-19:49 годинах (а.с.41, 45, 46). Згідно квитанцій про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН коментовані податкові накладні зареєстровані в ЄРПН 01.07.2022 (а.с.42, 43, 48).

Податкові накладні №3 від 02.01.2023, №4 від 02.01.2023, №9 від 03.01.2023, №15 від 04.01.2023, №21 від 06.01.2023, №22 від 06.01.2023, №27 від 11.01.2023, №28 від 11.01.2023 направлені платником податків на реєстрацію в ЄРПН 31.01.2023 о 18:30-18:31 годинах, свідченням чого є наявні в матеріалах справи копії зображень екрану персонального комп`ютера/планшету "screenshot" з відомостями з ІКС "Єдине вікно подання електронної звітності" особистого кабінету платника податків (а.с.51, 54, 57, 58, 63, 66, 69, 70). У відповідності до квитанцій про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН вказані податкові накладні зареєстровані в ЄРПН 01.02.2023 (а.с.53, 55, 60, 62, 65, 67, 72).

Податкові накладні №569 від 14.09.2022, №571 від 15.09.2022 направлені на реєстрацію в ЄРПН 30.09.2022 о 17:55-17:56 годинах, що підтверджується копії зображень екрану персонального комп`ютера/планшету "screenshot" з відомостями з ІКС "Єдине вікно подання електронної звітності" особистого кабінету платника податків (а.с.75-76). Такі податкові накладні за даними квитанцій про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН зареєстровані в ЄРПН 03.10.2022 (а.с.74, 78).

Як слідує з копії зображень екрану персонального комп`ютера/планшету "screenshot" з відомостями з ІКС "Єдине вікно подання електронної звітності" особистого кабінету платника податків, податкові накладні №636 від 21.10.2022, №638 від 21.10.2022, №653 від 28.10.2022, №626 від 19.10.2022, №657 від 31.10.2022 направлені на реєстрацію в ЄРПН 15.11.2022 в часових проміжках від 18:09 до 18:18 годин (а.с.81, 82, 87, 88, 91). Згідно квитанцій про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН вказані податкові накладні зареєстровані в ЄРПН 16.11.2022 (а.с.79, 84, 85, 90, 93).

Слід звернути увагу на те, що відповідач не заперечує факту надсилання товариством податкових накладних саме в таких конкретних годинах в проміжку часу д 18:00 до 20:00 годин, а лише вказує на те, що підлягає застосуванню підпункт 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, яким визначено тривалість дня прийому електронних документів до 18:00 години.

В свою чергу, від контролюючого органу до позивача за результатами направлення вказаних вище податкових накладних не надходило в електронному вигляді у текстовому форматі відповідних квитанцій про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Враховуючи положення пункту 201.10 статті 201 ПК України, у разі відсутності у межах операційного дня надісланої контролюючим органом квитанції, що підтверджує прийняття податкової накладної або відмову у її прийнятті, така податкова накладна вважається зареєстрованою датою її надсилання.

З огляду на приписи пункту 3 Порядку №1246 перелічені вище податкові накладні подані ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" в межах операційного дня (тобто до 20:00 години) без пропущення граничних строків реєстрації, передбачених пунктом 201.10 статті 201 ПК України.

У розглядуваному випадку суд звертає увагу на те, що податковим порушенням є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених Податковим кодексом України та іншим законодавством контроль за дотримання якого покладено на контролюючі органи.

За усталеною практикою Верховного Суду (постанови від 23 липня 2019 року у справі №620/3609/18, від 14 серпня 2018 року у справі №803/1583/17, від 30 січня 2018 року у справі №815/2745/17, №816/390/17 від 2 липня 2019 року у справі №2340/3802/18, від 20 серпня 2019 року у справі №1640/3125/18) вчинення платником податків всіх залежних від нього дій для своєчасної реєстрації податкової накладної, яка не відбулась внаслідок протиправної поведінки суб`єкта владних повноважень, від якого залежало забезпечення можливості належним чином виконати цей обов`язок, унеможливлює притягнення такого платника податків до відповідальності.

Варто також відзначити, що дана категорія спорів була предметом неодноразового розгляду судом касаційної інстанції. Зокрема, у постановах від 15 липня 2021 року по справі №640/12237/19, від 12 липня 2019 року по справі №0940/1600/18 Верховний Суд, за результатами системного аналізу норм матеріального права, дійшов висновку, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДФС, та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на яку (які) платник податку не має впливу.

Відтак, податкове повідомлення-рішення за №0141370410 від 04.12.2023 в частині накладення штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації В ЄРПН податкових накладних №403 від 06.06.2022, №406 від 07.06.2022, №404 від 09.06.2022, №3 від 02.01.2023, №4 від 02.01.2023, №9 від 03.01.2023, №15 від 04.01.2023, №21 від 06.01.2023, №22 від 06.01.2023, №27 від 11.01.2023, №28 від 11.01.2023, №569 від 14.09.2022, №571 від 15.09.2022, №636 від 21.10.2022, №638 від 21.10.2022, №653 від 28.10.2022, №626 від 19.10.2022, №657 від 31.10.2022, - є протиправним.

Відтак, із загального обсягу виявлених фактів несвоєчасного подання на реєстрацію податкових накладних, зафіксованих у акті перевірки (81), 29 подій реєстрації за якими оскаржуються позивачем з підстав помилковості висновків контролюючого органу, лише 18 випадків надіслання на реєстрацію знайшли своє підтвердження як такі, що поданні своєчасно.

В частині решти 11 випадків (податкові накладні №402 від 03.06.2022, №412 від 15.06.2022, №411 від 14.06.2022, №413 від 14.06.2022, №410 від 14.06.2022, №405 від 06.06.2022, №526 від 09.08.2022, №616 від 12.10.2022, №661 від 24.10.2022, №660 від 28.10.2022 і №746 від 06.12.2022.) суд не знайшов достатніх правових підстав вважати, що мало місце належне виконання платником податків свого обов`язку по своєчасному направленні на реєстрацію коментованих податкових накладних.

З огляду на висновок суду про додержання ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" граничних строків реєстрації в ЄРПН вищенаведених податкових накладних, передбачених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, то суд вказує про відсутність підстав для застосування до позивача штрафу, передбаченого пунктом 1201.1 статті 1201 ПК України. Отже, підлягає до скасування повідомлення-рішення за №0141370410 від 04.12.2023 в частині застосування штрафних санкцій, виходячи з наступного розрахунку.

Відповідно до розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (додаток до оскаржуваного ППР) загальна сума штрафних санкцій застосованих до позивача складає 62 946,80 гривень (а.с.37-38).

Не підлягають застосуванню до товариства штрафні санкції за наступні податкові накладні:

-№403 від 06.06.2022, на суму ПДВ 8750,00 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 875,00 гривень;

- №406 від 07.06.2022, на суму ПДВ 7917,00 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 791,70 гривень;

-№404 від 09.06.2022, на суму ПДВ 12748,75 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 1274,88 гривень;

-№3 від 02.01.2023, на суму ПДВ 910 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 91,00 гривень;

-№4 від 02.01.2023, на суму ПДВ 910 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 91,00 гривень;

-№9 від 03.01.2023 на суму ПДВ 910 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 91,00 гривень;

-№15 від 04.01.2023 на суму ПДВ 910 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 91,00 гривень;

-№21 від 06.01.2023 на суму ПДВ 910 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 91,00 гривень;

-№22 від 06.01.2023 на суму ПДВ 650 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 65,00 гривень;

-№27 від 11.01.2023 на суму ПДВ 780 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 78,00 гривень;

-№28 від 11.01.2023 на суму ПДВ 650 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 65,00 гривень;

-№569 від 14.09.2022, на суму ПДВ 1246,67 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 124,67 гривень;

-№571 від 15.09.2022, на суму ПДВ 1430,00 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 143,00 гривень;

-№636 від 21.10.2022, на суму ПДВ 14875,00 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 1487,50 гривень;

-№638 від 21.10.2022, на суму ПДВ 11193,00 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 1119,30 гривень;

-№653 від 28.10.2022, на суму ПДВ 660,00 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 66,00 гривень;

-№626 від 19.10.2022, на суму ПДВ 3500,00 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 350,00 гривень;

-№657 від 31.10.2022 на суму ПДВ 4106,66 гривень, розмір штрафу 10%, сума штрафних санкцій 410,67 гривень.

Загальна сума штрафних санкцій, яка не підлягає застосуванню до ТОВ "ТБК-ГАРАНТ" відповідно до податкового повідомлення-рішення за №0141370410 від 04.12.2023 становить 7 305,72 гривень.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В той же час, в адміністративному судочинстві діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з`ясування всіх обставин у справі (пункт 4 частини 3 статті 2, частини 2, 4 статті 9, частина 3 статті 77, частина 6 статті 94 КАС України).

Суд вжив всіх заходів на з`ясування обставин, які мають значення для даної справи, в тому числі витребував додаткові пояснення і докази з власної ініціативи.

Відповідачем під час розгляду справи не доведено правомірність податкового повідомлення-рішення за №0141370410 від 04.12.2023 в частині застосування до "ТБК-ГАРАНТ" штрафу в розмірі 7 305,72 гривень, у зв`язку з чим останнє підлягає частковому скасуванню.

Усі інші аргументи і доводи відповідача, визначених у відзиві на позов, не змінюють висновків, до яких суд дійшов у даній справі.

В сукупності вказаного вище, суд робить висновок про обґрунтованість адміністративного позову, а позовні вимоги такими, що підлягають до часткового задоволення.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд відзначає, що позивачем за подання до суду адміністративного позову майнового характеру сплачено судовий збір в розмірі 2150,00 гривень, на підтвердження чого в матеріалах справи міститься платіжна інструкція №3311 від 12.12.2023 (а.с.8).

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

У зв`язку із вказаним, підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 645,00 гривень, що пропорційно становить 30 відсотків задоволених позовних вимог від загального розміру сплаченого судового збору.

Водночас, в силу правого регулювання частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Пунктом 1 частини 3 статті 132 КАС України визначено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до приписів статті 134 КАС України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. Для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Представник позивача адвокат Щадей Надія Василівна в адміністративному позові просить стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТБК-ГАРАНТ" витрати на професійну правничу допомогу в сумі 6 000,00 гривень (а.с.6).

На підтвердження понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 6 000,00 гривень, подано суду:

- договір про надання правової допомоги від 08.09.2021 за №2021/09-5 та додаток до договору про надання правової допомоги від 08.09.2021 за №2021/09-5, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "ТБК-ГАРАНТ" та Адвокатським об`єднанням "Кей партнерс", в яких вказано, що вартість послуг є фіксованою і складає 6 000,00 гривень, не залежить від кількості фактично складених процесуальних документів, кількості судових засідань у справі (а.с.95-97);

- платіжну інструкцію про оплату 6 000,00 гривень від 12.12.2023 за №3312 за надання правової допомоги згідно договору №2021/09-5 (а.с.98);

- копію ордеру АТ №1056944 від 20.12.2023, виданого Адвокатським об`єднанням "Кей партнерс" на надання правничої (правової) допомоги Товариству з обмеженою відповідальністю "ТБК-ГАРАНТ" на підставі договору про надання правової допомоги від 11.12.2023 за №2021/09-5 адвокатом Щадей Надією Василівною (а.с.30).

- акт надання послуг від 11.12.2023 до договору про надання правової допомоги №2021/09-5 від 08.09.2021 (а.с.94).

На виконання вимог статті 134 КАС України, у акті надання послуг від 11.12.2023, надано перелік робіт, які були виконані у межах справи Об`єднанням, зокрема, підготовлено проект позовної заяви, здійснено підготовку додатків до позовної заяви 8 годин.

Відтак, позивачем надані належні документи про понесення останнім витрат на правничу допомогу в розмірі 6 000,00 гривень, що дає підстави для вирішення судом питання відшкодування витрат.

Оцінюючи характер наданої Адвокатським об`єднанням "Кей партнерс" правничої допомоги відповідно до договору про надання правової допомоги від 08.09.2021 за №2021/09-5 та акту надання послуг від 11.12.2023 про виконання договору, слід виходити із наступного.

В даному випадку, суд враховує висновки викладені Верховним Судом у постанові від 23.12.2021 у справі №520/11348/2020, за змістом яких суд касаційної інстанції дійшов наступних висновків:

"74. Водночас колегія суддів Верховного Суду вважає за необхідне зазначити, що вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, повинен бути співрозмірним з ціною позову, тобто не має бути явно завищеним порівняно з ціною позову. Також судом мають бути враховані критерії об`єктивного визначення розміру суми послуг адвоката. У зв`язку з цим суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.

75. При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

76. При цьому суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципом справедливості як одного з основних елементів принципу верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, зважаючи на складність справи, ціну позову, якість підготовлених документів, витрачений адвокатом час, тощо - є неспівмірним.".

В цьому випадку суд також звертає увагу на те, що рішенням Вищої Ради Правосуддя від 24.11.2020 за №3237/0/15-20 рекомендовано Державній судовій адміністрації України та Раді правосуддя України застосування показники середньої тривалості розгляду судовий справ при ухвалені судових рішень та здійсненні заходів з питань організаційного забезпечення діяльності судів. Так, відповідно до вказаних показників середній час, необхідний для розгляду місцевими загальними судами судових справ адміністративного судочинства становить 379 хв. (6,31 год).

Із вказаного слідує, незалежним конституційним органом державної влади та суддівського врядування для розгляду судами в цілому адміністративної справи визначено середню затрату часу в значенні 6,31 год., в той час як представником позивача у даній справі надання консультації та вивчення матеріалів справи, правової позиції, а також підготовка позовної заяви і участь в судовому засіданні окреслено затратою часу 14 год., що перевищує необхідний час розгляду справи по суті.

З огляду на вищевказане, суд переконаний, що розмір витрат на правничу допомогу, заявлений до відшкодування за рахунок відповідача, є завищеним та неспівмірним із складністю і характером даної справи.

Аналогічний правовий висновок викладений Восьмим апеляційним адміністративним судом у постановах від 20.06.2022 і від 22.06.2022 у справах за №300/6408/21 та №300/6333/21 відповідно, змінюючи судове рішення і зменшуючи присуджений судом першої інстанції в користь позивача розмір судових витрат на професійну правничу допомогу.

Оцінюючи зміст адміністративного позову, його юридичні і фактичні підстави, зважаючи на їх часткову обґрунтованість та підставність, суд у даній справі дійшов висновку про частково задоволення вимог, що пропорційно становить 30 відсотків від загального обсягу заявлених позовних вимог.

Підсумовуючи свої аргументи і мотиви, суд вважає справедливим можливе відшкодування позивачу судових витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 1 800,00 гривень.

Учасниками справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області за №0141370410 від 04.12.2023, в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТБК-ГАРАНТ" штрафу у розмірі 7 305,72 гривень (сім тисяч триста п`ять гривень сімдесят дві копійки) за затримку реєстрації податкових накладних №403 від 06.06.2022, №406 від 07.06.2022, №404 від 09.06.2022, №3 від 02.01.2023, №4 від 02.01.2023, №9 від 03.01.2023, №15 від 04.01.2023, №21 від 06.01.2023, №22 від 06.01.2023, №27 від 11.01.2023, №28 від 11.01.2023, №569 від 14.09.2022, №571 від 15.09.2022, №636 від 21.10.2022, №638 від 21.10.2022, №653 від 28.10.2022, №626 від 19.10.2022 і №657 від 31.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 43968084) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТБК-ГАРАНТ" (ідентифікаційний код юридичної особи 39906006) сплачений судовий збір в розмірі 645 (шістсот сорок п`ять) гривень 00 (нуль) копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 43968084) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТБК-ГАРАНТ" (ідентифікаційний код юридичної особи 39906006) судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1800 (одну тисячу вісімсот) гривень 00 (нуль) копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "ТБК-ГАРАНТ" (ідентифікаційний код юридичної особи 39906006), вул. М. Витвицького, будинок 9, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018;

представник позивача адвокат Щадей Надія Василівна (ордер на надання правничої допомоги серії АТ №1056944 від 20.12.2023, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 ;

відповідач Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код відокремленого структурного підрозділу юридичної особи 43968084), вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя Чуприна О.В.

СудІвано-Франківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.05.2024
Оприлюднено27.05.2024
Номер документу119268565
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них