Ухвала
від 27.05.2024 по справі 358/1853/18
БОГУСЛАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 358/1853/18 Провадження № 1-кп/358/15/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2024 року м. Богуслав

Богуславський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

обвинуваченого ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Богуславі кримінальне провадження (справа № 358/1853/18, провадження № 1-кп/358/15/24) щодо

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Мурманськ, Російська Федерація, громадянина України, українця, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , маючого професійно-технічну освіту, неодруженого, непрацюючого, раніше не судимого,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною третьою статті 185, частиною першою статті 304, частиною другою статті 185, частиною першою статті 309 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Богуславський районний суд Київської області перебуває кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною третьою статті 185, частиною першою статті 304, частиною другою статті 185, частиною першою статті 309 КК України.

Ухвалою Богуславського районного суду Київської області від 23 лютого 2018 року було оголошено розшук обвинуваченого ОСОБА_5 та зупинено судове провадження до розшуку обвинуваченого, у зв`язку з його ухиленням від суду.

05 грудня 2022 року на підставі ухвали суду судове провадження по обвинуваченню ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною третьою статті 185, частиною першою статті 304, частиною другою статті 185, частиною першою статті 309 КК України, відновлено та призначено продовження до судового розгляду.

В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_5 заявив клопотання про закриття кримінального провадження та звільнення його від кримінальної відповідальності за ч.1 ст. 309 КК України на підставі п.2 ч.1 ст.49 КК України, у зв`язку із закінченням строку давності.

Прокурор ОСОБА_4 не заперечував проти задоволення клопотання обвинуваченого ОСОБА_5 .

Суд, вирішуючи клопотання обвинуваченого ОСОБА_5 враховує наступне.

Так, відповідно до обвинувального акту ОСОБА_5 обвинувачується у тому, що на початку вересня 2016 року, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, він, перебуваючи на окраїні міста Богуслав Київської області на території міського звалища сміття по вул. Окружна, помітив дикоростучу рослину коноплі та достовірно знаючи про заборону придбання, виготовлення та зберігання наркотичних засобів та кримінальну відповідальність за вказане діяння, маючи прямий умисел на вчинення вказаного кримінального правопорушення, незаконно придбав, відділивши від стебла листя дикоростучої рослини коноплі, які сховав на вказаній території з метою подальшого виготовлення з неї наркотичного засобу для власного вживання, чим здійснив незаконне придбання вказаного наркотичного засобу без мети збуту і розпочав незаконне його зберігання.

В подальшому, з метою продовження злочинного умислу, спрямованого на незаконне виготовлення наркотичного засобу, - подрібненої рослини коноплі, приблизно через два тижні, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 вдень прибув на територію звалища сміття за вказаним місцем розташування, де з раніше придбаного ним та прихованого висушеного листя рослини коноплі за допомогою фізичної сили, шляхом подрібнення руками, незаконно виготовив наркотичний засіб, який з метою подальшого зберігання та вживання переніс його в недобудований нежитловий будинок по АДРЕСА_2 , де переховав його біля будинку за вказаною адресою, чим здійснив незаконне виготовлення та продовжив незаконне зберігання наркотичного засобу без мети збуту.

25.12.2016 близько 11.00 години ОСОБА_5 прибув до приміщення недобудованого нежитлового будинку по АДРЕСА_2 , де з метою вживання раніше виготовленого та перехованого ним наркотичного засобу, взяв зі схованки наркотичний засіб - подрібнену рослину коноплі, яку поклав до своєї кишені та направився на велосипеді в напрямку до АДРЕСА_3 . Проїжджаючи по вказаній вулиці ОСОБА_5 , будучи поміченим ОСОБА_6 в зв`язку із підозрою останнього у вчиненні ОСОБА_5 крадіжки велосипеда, та на його пропозицію прибув до Богуславського відділення поліції Миронівського відділу поліції ГУ НП в Київській області для з`ясування обставин законності користування вказаним велосипедом.

Того ж дня, 25.12.2016 в ході з`ясування обставин законності користування викраденим велосипедом в приміщенні службового кабінету № 24 Богуславського ВП Миронівського ВП ГУНП в Київській області ОСОБА_5 видав для вилучення паперовий згорток з вмістом у ньому подрібненої рослинної маси з морфологічними ознаками рослини коноплі.

Згідно з висновком судової експертизи матеріалів речовин та виробів № 4868х від 16.01.2017, надана на дослідження подрібнена речовина рослинного походження зеленого кольору особливо небезпечний наркотичний засіб - канабіс. Маса канабісу (в перерахунку на суху речовину) становить 11,80 г.

Згідно зі «Списком №1 Особливо небезпечних наркотичних засобів, обіг яких заборонено» в Таблиці 1 «переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 за №770, зі змінами внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2008 за №518, канабіс є особливо небезпечним наркотичним засобом, обіг якого заборонено.

Своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинив кримінальний проступок, передбачений ч.1 ст. 309 КК України, тобто незаконне придбання, виготовлення та зберігання наркотичних засобів без мети збуту.

Заслухавши думку прокурора, обвинуваченого, перевіривши наявні в розпорядженні суду матеріали, роз`яснивши обвинуваченому суть обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави, суд приходить до наступних висновків.

Згідно із ст. 44 КК України, особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Підозрюваному, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз`яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо підозрюваний чи обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, досудове розслідування та судове провадження проводяться в повному обсязі в загальному порядку (ч.3 ст.285 КПК України).

Відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо кримінального провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Згідно з п.1 ч.2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності. Закриття кримінального провадження з цієї підстави не допускається, якщо обвинувачений проти цього заперечує (ч. 8 ст. 284 КПК України).

Положеннями ст. 49 КК України визначено строки давності з огляду на тяжкість вчиненого кримінального правопорушення, після закінчення яких особа звільняється від кримінальної відповідальності; підстави такого звільнення від кримінальної відповідальності; обчислення перебігу строків давності, його відновлення, зупинення та переривання.

Строк давності - це передбачений ст. 49 КК України певний проміжок часу з дня вчинення кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили, закінчення якого є підставою звільнення особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч.1 ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: 1) два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі; 2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років; 3) п`ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини; 4) десять років - у разі вчинення тяжкого злочину; 5) п`ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.

Згідно із ч. 2 ст. 49 КК України, перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила кримінальне правопорушення, ухилилася від досудового розслідування або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з`явлення особи із зізнанням або її затримання, а з часу вчинення кримінального проступку - п`ять років. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення кримінального правопорушення минуло п`ятнадцять років.

Перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин, за винятком нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк не більше двох років (ч. 3 ст. 49 КК України).

Пленум Верховного Суду України, у п.1 постанови «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» №12 від 23.12.2005р. зазначив, що звільнення особи від кримінальної відповідальності із закриттям справи можливо на будь яких стадіях судового розгляду справи, за умови вчинення особою суспільно-небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбачений Особливою частиною Кримінального кодексу України, та за наявності визначених законом матеріально правових підстав звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Матеріально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з закінченням строків давності є закінчення встановлених ч.1 ст.49 КК України строків та відсутність обставин, що порушують їх перебіг (ч.ч.2-4 ст.49 КК України). Процесуально - правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з закінченням строків давності є виключно згода обвинуваченого на таке звільнення від кримінальної відповідальності.

За наявності підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності, передбачених ст.49 КК України, та за згодою обвинуваченого суд ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності.

Згідно з правовою позицією, яка викладена в постанові об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 05.04.2021 року у справі №328/1109/19, (провадження №51-5464 кмо 20), особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули зазначені у ч.1 ст.49 КК диференційовані строки давності за умови, що протягом вказаних строків особа не вчинила нового злочину, за винятком нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років (перебіг давності не перерваний); особа не ухилялася від досудового слідства або суду (перебіг давності не зупинявся); законом не встановлено заборону щодо застосування давності до вчиненого особою злочину.

Перебіг строків давності зупиняється, якщо особа, котра вчинила кримінальне правопорушення, ухилилася від досудового розслідування або суду. У цьому разі перебіг давності відновлюється з дня з`явлення особи із зізнанням або її затримання. Одночасно факт умисного вчинення особою будь-яких дій, спрямованих на ухилення від слідства або суду є обставиною, яка виключає благополучне закінчення строків давності, і зупиняє диференційовані строки, визначені в ч.1 ст. 49 КК. В цьому випадку закон передбачає загальний строк давності притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які ухиляються від слідства чи суду: п`ятнадцять років з часу вчинення злочину, п`ять років з часу вчинення кримінального проступку.

Відповідно до Закону України №2617-VIII від 22.11.2018р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», який набув чинності 01.07.2020, кримінальне правопорушення за ч.1 ст. 309 КК України є кримінальним проступком.

Датою інкримінованого ОСОБА_5 кримінального правопорушення, за ч.1 ст.309 КК України, а саме придбання, виготовлення та зберігання наркотичних засобів без мети збуту є - початок вересня 2016 року.

З дати вчинення інкримінованого ОСОБА_5 правопорушення, а саме з вересня 2016 року пройшло понад сім років, тобто більше п`яти років, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_5 , починаючи з вересня 2016 року до кримінальної відповідальності не притягувався.

Судом обвинуваченому ОСОБА_5 роз`яснено і останньому зрозуміло, що звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з закінченням строків давності є нереабілітуючою підставою, тобто не свідчить про його виправдання, оскільки провадження припиняється не за відсутності події злочину й не за відсутності в діянні особи складу злочину, а внаслідок збігу строку давності повноваження держави щодо кримінального переслідування осіб, які вчинили злочин.

При цьому, обвинувачений ОСОБА_5 обізнаний про наслідки закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав, клопотання про закриття кримінального провадження підтримав.

При цьому суд зазначає, що дотримання умов, передбачених частинами 1-3 ст.49 КК України є безумовним і звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі закінчення строків давності є обов`язковим.

Відтак суд, встановивши наявність усіх передбачених законом обставин, зобов`язаний звільнити особу від кримінальної відповідальності за цією підставою, незалежно від того, на якій стадії перебуває кримінальне провадження (справа) - досудове розслідування, підготовче судове засідання, судовий розгляд справи судом першої інстанції, на стадії провадження в суді апеляційної інстанції, але до набрання вироком суду законної сили.

Відповідно до ч. 3 ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

З огляду на викладене, за відсутності обставин, що перешкоджають закриттю кримінального провадження, враховуючи те, що звільнення від кримінальної відповідальності з підстав ч.1 ст.49 КК України за згодою обвинуваченого є обов`язком суду, ОСОБА_5 слід звільнити від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.309 КК України, в зв`язку з закінченням строків давності, передбачених п.2 ч.1 ст.49 КК України, а кримінальне провадження стосовно нього в порядку ст.ст.284-288 КПК України - закрити.

Процесуальні витрати за проведення експертизи №3980х від 04.01.2017 в розмірі 660 (шістсот шістдесят) гривень 30 коп., необхідно відшкодувати з обвинуваченого на користь держави.

Долю речових доказів вирішити відповідно до ст.100 КПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.49 КК України, ст.284-286, 369-372 КПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Клопотання обвинуваченого ОСОБА_5 про закриття кримінального провадження та звільнення його від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 309 КК України у зв`язку із закінченням строків давності - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального проступку, передбаченого частиною першою статті 309 КК України, в зв`язку із закінченням строків давності, та кримінальне провадження щодо нього, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016110090000522 від 08.11.2016 - закрити.

Речові докази по справі: подрібнену речовину рослинного походження зеленого кольору - канабіс, масою в перерахунку на суху речовину 11,80 г, яка знаходиться в герметично запакованому спеціальному пакеті №3500668 та зберігається в кімнаті зберігання речових доказів відділення поліції №2 Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, знищити після набрання ухвалою законної сили.

Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави судові витрати за проведення експертизи №3980х від 04.01.2017 в розмірі 660 (шістсот шістдесят) гривень 30 коп.

Копію ухвали направити учасникам кримінального провадження.

Ухвала може бути оскаржена протягом семи днів з дня її оголошення до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Богуславський районний суд Київської області.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Головуючий: суддя ОСОБА_1

СудБогуславський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення27.05.2024
Оприлюднено29.05.2024
Номер документу119294471
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —358/1853/18

Ухвала від 11.07.2024

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Сахно Роман Іванович

Ухвала від 20.06.2024

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Сахно Роман Іванович

Ухвала від 11.06.2024

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Сахно Роман Іванович

Вирок від 27.05.2024

Кримінальне

Богуславський районний суд Київської області

Тітов М. Б.

Ухвала від 27.05.2024

Кримінальне

Богуславський районний суд Київської області

Тітов М. Б.

Ухвала від 25.04.2024

Кримінальне

Богуславський районний суд Київської області

Тітов М. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні