Рішення
від 20.05.2024 по справі 682/419/24
СЛАВУТСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 682/419/24

Провадження № 2/682/263/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2024 року

Славутський міськрайонний суд

Хмельницької області у складі:

головуючої судді Мотонок Т. Я.,

за участі

секретаря судових засідань Мелашенко О.В.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Славута цивільну справу № 682/419/24 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про зменшення розміру аліментів на утримання повнолітньої дитини,

в с т а н о в и в:

13.02.024 року до суду надійшов позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про зменшення розміру аліментів.

В обґрунтування поданого позову вказано, що 18.10.2023 року було винесено рішення Славутського міськрайонного суду Хмельницької області про стягнення з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 аліментів на утримання повнолітньої дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/6 частки заробітку щомісячно, починаючи з дня подачі заяви 23.08.2023 року і до завершення навчання, але не більше як до досягнення дочкою ОСОБА_5 віку 23 років. ОСОБА_3 не отримував від суду судове рішення від 18.10.2023 року та не знав про розгляд такої справи. Позивач довідався про судове рішення лише після відкриття виконавчого провадження та блокування його банківського рахунку для виплати заробітної плати. Копію постанови про відкриття виконавчого провадження позивач отримав за місцем роботи в ТОВ «Кузнецовське налагоджувально-монтажне підприємство «Електропівденмонтаж» (копія додається). Позивач вважає, що має підстави для звернення до суду з позовом про зменшення розміру аліментів, оскільки на час винесення судового рішення про стягнення аліментів та визначення розміру аліментів, які підлягають стягненню не було враховано його сімейний стан. Зокрема 17.03.2023 року позивач уклав шлюб з ОСОБА_6 . Ще до укладення шлюбу в подружжя народилась дочка ОСОБА_7 , батьківство щодо якої позивач визнав. Зокрема 11.12.2016 року у позивача та його дружини ОСОБА_8 народилась дитина ОСОБА_3 . Наразі сім?я позивача фактично проживає в м. Вараш Рівненської області, тобто за місцем роботи позивача. Позивач, як батько ОСОБА_7 , утримує свою дочку. Вказані обставин щодо сімейного стану позивача є істотними у даній справі. Таким чином, визначений судом розмір аліментів на утримання повнолітньої дочки ОСОБА_9 в розмірі 1/6 частки, без урахування наявності на утриманні позивач неповнолітньої дочки ОСОБА_7 , призводить до порушення прав дитини ОСОБА_7 на належне та рівне забезпечення усіх дітей сторін. В судовій справі про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дочки ОСОБА_9 було враховано лише інтереси сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який є рідним молодшим братом ОСОБА_9 , а дочку ОСОБА_7 не було враховано. Водночас, даний позов не є підставою для ухилення позивача від виконання свого обов?язку з виховання та утримання своєї дочки ОСОБА_9 та сина ОСОБА_10 , а лиш подається до суду з наміром урівняти права усіх дітей позивача й не допускати порушення його прав на належне забезпечення своїх дітей. Виходячи з викладених обставин, позивач вважає, що визначення аліментів на утримання повнолітньої дочки ОСОБА_9 в розмірі 1/10 частки від його доходу буд доцільним, обґрунтованим та достатнім розміром аліментів на її утримання.

За таких обставин позивач звернувся до суду та просив: зменшити розмір аліментів, стягнутих з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 на підставі рішення Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 18.10.2023 на утримання дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 1/6 до 1/10 частки доходу (заробітку) батька щомісячно, починаючи з дня набрання рішенням суду законної сили та до закінчення навчання, але не більше як до досягнення дочкою ОСОБА_11 віку 23 років.

Ухвалою суду від 14 лютого 2024 у даній справі відкрито провадження в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 29.02.2024.

29.02.2024 підготовче судове засідання у справі відкладено за клопотанням представника відповідача.

15.03.2024 підготовче судове засідання у справі було відкладено за клопотанням представника відповідача.

02.04.2024 підготовче судове засідання у справі було відкладено за клопотанням представника відповідача.

26.04.2024 підготовче судове засідання у справі закрито та призначено судовий розгляд на 17.05.2024.

17.05.2024 розгляд справи не відбувався у зв`язку із зайнятістю головуючої судді в іншому кримінальному провадженні.

20.05.2024 в судовому засіданні представник позивача, адвокат Полюхович О.І., поданий позов підтримала з викладених у ньому підстав. Зазначила, що під час постановлення рішення від 18.10.2023 судом не було враховано, що у ОСОБА_3 змінився сімейний стан: народилась донька ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка перебуває на його утриманні. Як зазначила представник позивача, зміна сімейного стану є самостійною підставою для зменшення розміру аліментів, які підлягають стягненню із позивача.

Представник відповідача, адвокат Маринюк С.О., заперечував проти задоволення позову. Зауважив, що у позивача ОСОБА_3 не погіршився матеріальний стан, а народження дитини не може бути єдиною підставою для зменшення розміру стягуваних аліментів на утримання повнолітньої доньки.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

З рішення Славутського міськрайонного суду від 18.10.2023 у справі № 682/2170/23 вбачається, що батьками повнолітньої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що стверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 від 21 липня 2005 року.

Вказаним рішенням суду, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 18.10.2023, з ОСОБА_3 стягнуто в користь ОСОБА_4 аліменти на утримання повнолітньої дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в розмірі 1/6 частки заробітку щомісячно, починаючи з дня подачі заяви 23.08.2023 і до завершення навчання, але не більше як до досягнення дочкою ОСОБА_5 віку 23 років (а.с. 5, 6).

На підставі вказаного рішення суду було видано виконавчий лист № 682/2170/23, виданий 24.11.2023, який перебуває на примусовому виконанні у Славутському відділі державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), виконавче провадження № 73652486. В межах вказаного виконавчого провадження постановою державного виконавця від 10.01.2024 звернено стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника ОСОБА_3 (а.с. 8).

17 березня 2023 року ОСОБА_3 зареєстрував шлюб із ОСОБА_12 , про що свідчить копія свідоцтва про шлюбу серії НОМЕР_2 (а.с. 9). ОСОБА_3 та ОСОБА_13 є батьками ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,

Крім того, ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Отже, крім повнолітньої ОСОБА_9 , позивач має ще двох неповнолітніх дітей ОСОБА_7 та ОСОБА_10 .

Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 198 СК України батьки зобов`язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надати.

Відповідно до статті 199 Сімейного кодексу України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Відповідно до статті 200 Сімейного кодексу України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.

Статтею 182 СК України передбачено обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів, а саме: стан здоровя та матеріальне становище дитини; стан здоровя та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, доньки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини що мають істотне значення.

Згідно роз`яснень, викладених в п.20 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» № 3 від 16.05.2006 року, обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу. Стягуючи аліменти на повнолітню дитину, слід також мати на увазі, що з часу повноліття дитина стає працездатною та має фізичну можливість додатково здійснювати своє утримання за рахунок інших доходів, а тому слід з`ясовувати факт отримання повнолітньою дитиною іншого доходу ніж аліменти, зокрема доходу від орендної плати за земельний пай, стипендії тощо. При цьому, визначаючи розмір аліментів, суд має виходити з розумності та достатності вказаного розміру стягуваних аліментів, а також з реальної можливості відповідача вказаний розмір аліментів сплачувати щомісячно, не порушуючи прав останнього.

Відповідно до п.23 вищевказаної Постанови, розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв`язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров`я когось із них.

Згідно ч. 1 ст. 192 СК України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Виходячи з аналізу вказаних норм, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Підставами для зміни раніше встановленого розміру аліментів можуть бути: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом України.

Під зміною сімейного стану розуміється з`явлення у сім`ї платника або одержувача аліментів осіб, яким вони за законом зобов`язані надавати утримування і які фактично знаходяться на їх утриманні. Таким чином, особа, яка сплачує аліменти - платник аліментів, може звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів на дитину при наявності вищенаведених обставин.

Звертаючись до суду з позовом про зміну (зменшення) розміру аліментів, позивач посилався на те, що у нього змінився сімейний стан, при цьому зазначаючи, що визначений судом розмір аліментів на утримання повнолітньої дочки ОСОБА_9 в розмірі 1/6 частки, без урахування наявності на утриманні неповнолітньої дочки ОСОБА_7 , призводить до порушення прав дитини ОСОБА_7 на належне та рівне забезпечення усіх дітей сторін.

Згідно постанови Верховного суду від 10.10.2023 у справі № 682/2454/22-ц, вищевказана обставина (зміна сімейного стану) відповідно до положень статті 192 СК України є самостійною підставою для зміни розміру аліментів. Так, конструкція зазначеної статті визначає альтернативні підстави для застосування положень про зміну розміру аліментів. Це зокрема, зміна матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Таким чином, оскільки при визначенні розміру аліментів, яка підлягає стягненню із позивача, не було враховано зміну його сімейного стану, яка пов`язана із народженням дитини, суд приходить до висновку, що розмір аліментів, визначений за рішенням Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 18.10.2023 підлягає зменшенню.

Разом із тим, суд вважає за необхідне позов ОСОБА_3 задовольнити частково, а саме: стягувати із позивача аліменти на утримання повнолітньої дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в розмірі 1/8 частини всіх виді заробітку, щомісячно, починаючи з дня набрання рішенням законної сили і до завершення навчання, але не більше як до досягнення дочкою ОСОБА_5 віку 23 років. Саме такий розмір аліментів, за переконанням суду, буде достатнім для забезпечення продовження навчання повнолітньою ОСОБА_5 та не поставить платника аліментів у скрутне матеріальне становище і відповідатиме загальним засадам сімейних відносин справедливості, розумності, моральності.

Керуючись ст.ст. 76, 81, 263-265, 273, 352-354 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про зменшення розміру аліментів на утримання повнолітньої дитини задовольнити частково.

Змінити розмір раніше присуджених аліментів згідно рішення Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 18.10.2023 року та стягувати з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 на користь ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрованої в АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_4 , аліменти на утримання повнолітньої дочки - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в розмірі 1/8 частини всіх виді заробітку, щомісячно, починаючи з дня набрання рішенням законної сили і до завершення навчання, але не більше як до досягнення дочкою ОСОБА_5 віку 23 років.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та проголошено: 28.05.2024.

Суддя Мотонок Т. Я.

СудСлавутський міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення20.05.2024
Оприлюднено30.05.2024
Номер документу119328403
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —682/419/24

Постанова від 22.08.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Янчук Т. О.

Постанова від 22.08.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Янчук Т. О.

Ухвала від 15.08.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Янчук Т. О.

Ухвала від 11.06.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Янчук Т. О.

Ухвала від 11.06.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Янчук Т. О.

Рішення від 20.05.2024

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Мотонок Т. Я.

Рішення від 20.05.2024

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Мотонок Т. Я.

Ухвала від 07.05.2024

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Мотонок Т. Я.

Ухвала від 26.04.2024

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Мотонок Т. Я.

Ухвала від 18.04.2024

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Мотонок Т. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні