Ухвала
від 27.05.2024 по справі 910/17914/23
КАСАЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

27 травня 2024 року

м. Київ

cправа № 910/17914/23

Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суду Баранця О.М.

розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Стар Ажіо"

на ухвалу Господарського суду міста Києва

у складі судді Балаца С.В.,

від 25.12.2023

та на постанову Північного апеляційного господарського суду

у складі колегії суддів: Кравчука Г.А., Коробенка Г.П., Тарасенко К.В.,

від 18.04.2024

у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Стар Ажіо"

до Національного Банку України

про відшкодування шкоди, завданої учаснику банку внаслідок протиправного (незаконного) віднесення банку до категорії неплатоспроможних, відкликання у банку банківської ліцензії та ліквідації банку.

ВСТАНОВИВ:

Позов було подано про стягнення з відповідача шкоди, завданої позивачу як учаснику банку внаслідок протиправного (незаконного) віднесення Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" до категорії неплатоспроможних та протиправного (незаконного) відкликання у Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь" банківської ліцензії, а саме реальні збитки у розмірі вартості акцій банку на день прийняття рішення Національного Банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних / відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, визначеної у звіті про стан фінансово-господарської діяльності банку, складеної міжнародно визнаною аудиторською фірмою.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.12.2023 у справі №910/17914/23, залишеною без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 18.04.2024, позовну заяву і додані до неї документи повернуто заявнику.

08.05.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "Стар Ажіо" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою на ухвалу Господарського суду міста Києва від 25.12.2023 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.04.2024 і направити справу №910/17914/23 для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Склад колегії суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду визначено відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.05.2024 (головуючий суддя - Баранець О.М., судді Бакуліна С.В., Кондратова І.Д.).

Перевіривши матеріали касаційної скарги судом встановлено, що вона подана без дотримання вимог статті 290 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 290 Господарського процесуального кодексу України у касаційній скарзі повинно бути зазначено, серед іншого, підстава (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 287 цього Кодексу підстави (підстав).

Предметом касаційного оскарження у цій справі є ухвала Господарського суду міста Києва від 25.12.2023 та постанова Північного апеляційного господарського суду від 18.04.2024 у справі № 910/17914/23, якою: позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Стар Ажіо" і додані до неї документи повернуто заявнику.

Отже, скаржником оскаржується рішення суду, передбачене пунктом 2 частини першої статті 287 Господарського процесуального кодексу України.

Підставою касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 2 частини першої статті 287 Господарського процесуального кодексу України є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Приписами частини 3 статті 311 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону, або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

З системного аналізу наведених норм вбачається, що у разі подання касаційної скарги на судове рішення, зазначене у пункті 2 частини першої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, в касаційній скарзі зазначається обґрунтування того, в чому полягає неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення (рішень) з обов`язковим наведенням у взаємозв`язку із посиланням на відповідну підставу передбачену статтею 287 цього Кодексу.

Таким чином процесуальний закон покладає на скаржника обов`язок зазначати у касаційній скарзі про неправильне застосування яких конкретно норм матеріального та/або порушення норм процесуального права припустилися суди нижчих інстанцій при прийнятті оскаржуваних судових рішень та чітко визначити конкретну підставу (підстави) касаційного оскарження судового рішення, передбаченої (передбачених) статтею 287 Господарського процесуального кодексу України.

Зміст касаційної скарги не відповідає вимогам пункту 5 частини 2 статті 290 Господарського процесуального кодексу України, оскільки скаржник у касаційній скарзі, хоча і посилається на те, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, проте чітко не зазначає, які конкретно норми матеріального та/або процесуального права (пункт, частина, стаття) були неправильно застосовані та/або порушені судами попередніх інстанцій при прийнятті оскаржуваних судових рішень.

З урахуванням змін до Господарського процесуального кодексу України, які набрали чинності 08.02.2020, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, а тому відсутність у касаційній скарзі визначених законом підстав касаційного оскарження унеможливлює її прийняття та відкриття касаційного провадження.

Отже, перевіркою щодо форми та змісту касаційної скарги на відповідність вимогам статті 290 Господарського процесуального кодексу України, Верховним Судом встановлено, що касаційна скарга не відповідає вимогам пункту 5 частини другої статті 290 Господарського процесуального кодексу України враховуючи вищевикладені недоліки.

Таким чином, скаржнику слід виконати вимоги пункту 5 частини другої статті 290 Господарського процесуального кодексу України та усунути недоліки касаційної скарги у спосіб, визначений судом, а саме протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали подати до суду касаційну скаргу в новій редакції.

При цьому, касаційну скаргу в новій редакції слід подати в Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у встановлений цією ухвалою строк, а також надати суду докази надіслання копії касаційної скарги в новій редакції іншим учасникам справи.

Згідно з частиною другою статті 292 Господарського процесуального кодексу України у разі, якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 290 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала.

Відповідно до частини другої статті 174 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Стар Ажіо" на ухвалу Господарського суду міста Києва від 25.12.2023 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.04.2024 у справі №910/17914/23 має бути залишена без руху.

Усунувши недоліки касаційної скарги, скаржнику необхідно подати суду докази про дату вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху, для визначення дотримання заявником касаційної скарги строку на усунення недоліків касаційної скарги, встановленого частиною 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись статтями 174, 234, 235, 290, 292 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Стар Ажіо" на ухвалу Господарського суду міста Києва від 25.12.2023 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 18.04.2024 у справі №910/17914/23 залишити без руху.

2. Надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Стар Ажіо" строк для усунення зазначених у цій ухвалі недоліків, який становить 10 днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху.

3. Товариству з обмеженою відповідальністю "Стар Ажіо" усунути недоліки, встановлені в даній ухвалі у такий спосіб:

- надати касаційну скаргу у новій редакції з обґрунтуванням неправильного застосування та/або порушення судом (судами) норм матеріального та/або процесуального права із зазначенням підстав касаційного оскарження судових рішень, передбачених статтею 287 Господарського процесуального кодексу України, а також надати докази надіслання копії касаційної скарги у новій редакції іншим учасникам справи.

4. Роз`яснити, що у разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали скарга буде вважатись неподаною та буде повернута скаржнику

5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя - доповідач О. Баранець

СудКасаційний господарський суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення27.05.2024
Оприлюднено29.05.2024
Номер документу119331570
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/17914/23

Ухвала від 08.07.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Баранець О.М.

Ухвала від 27.05.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Баранець О.М.

Постанова від 18.04.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Ухвала від 19.02.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Ухвала від 12.02.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Ухвала від 05.01.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Кравчук Г.А.

Ухвала від 25.12.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Балац С.В.

Ухвала від 04.12.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Балац С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні