Ухвала
від 21.05.2024 по справі 557/811/24
ГОЩАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 557/811/24

Провадження № 2/557/262/2024

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2024 року селище Гоща

Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Тишкун П.В. розглянувши позовну заяву адвоката Рудика Віталія Романовича в інтересах ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Офісу Генерального прокурора, Державного казначейства України про відшкодування моральної шкоди, завданої незаконним притягненням до кримінальної відповідальності, незаконним засудженням та доведенням до самогубства ОСОБА_2

ВСТАНОВИВ:

16.05.2024 до Гощанського районного суду із Рівненського районного суду надійшла ця позовна заява.

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Гощанського районного суду Рівненської області з цим позовом, в якому просив стягнути з Міністерства внутрішніх справ України, Офісу Генерального прокурора, Державного казначейства України на його користь 1500000 грн. за незаконне притягнення до кримінальної відповідальності, незаконне засудження, незаконне застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, незаконні обшуки щодо його сина ОСОБА_2 , а також 13500000 грн. моральної шкоди, заподіяної доведенням до самогубства його сина ОСОБА_2 незаконним притягнення до кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КК України.

Свої вимоги мотивував тим, що вироком Дарницького районного суду міста Києва від 16.12.2019, залишеним без змін ухвалою Київського апеляційного суду від 30.09.2020, його сина ОСОБА_2 засуджено за вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 156 КК України. В подальшому, постановою Верховного Суду від 17.01.2023 вказані вирок суду першої інстанції та постанова апеляційного суду були скасовані, кримінальне провадження закрито на підставі п. 3 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Вивчивши позовну заяву та додані до неї документи, суддя дійшов до висновку про необхідність передання справи до належного суду. При цьому суддя виходив з наступних міркувань.

Частинами 1, 2 та 7 статті 1176 ЦК України передбачено, що шкода, завдана фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту чи виправних робіт, відшкодовується державою у повному обсязі незалежно від вини посадових і службових осіб органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду. Право на відшкодування шкоди, завданої фізичній особі незаконними діями органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду, виникає у випадках, передбачених законом. Порядок відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, органу досудового розслідування, прокуратури або суду, встановлюється законом.

Таким спеціальним нормативно-правовим актом є Закон України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду» від 01 грудня 1994 року № 266/94-ВР.

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду», розмір відшкодування моральної шкоди та сум, сплачених громадянином у зв`язку з наданням йому юридичної допомоги, залежно від того, який орган провадив слідчі (розшукові) дії чи розглядав справу, у місячний термін з дня звернення громадянина визначають відповідні органи, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратура і суд, про що виносять постанову (ухвалу). Якщо кримінальне провадження закрито судом при розгляді кримінальної справи в апеляційному або касаційному порядку, зазначені дії провадить суд, що розглядав справу у першій інстанції.

Відповідно до ст.3 вказаного Закону у наведених в ст.1 цього Закону випадках громадянинові відшкодовуються (повертаються): 1) заробіток та інші грошові доходи, які він втратив внаслідок незаконних дій; 2) майно (в тому числі гроші, грошові вклади і відсотки по них, цінні папери та відсотки по них, частка у статутному фонді господарського товариства, учасником якого був громадянин, та прибуток, який він не отримав відповідно до цієї частки, інші цінності), конфісковане або звернене в доход держави судом, вилучене органами досудового розслідування, органами, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, а також майно, на яке накладено арешт; 3) штрафи, стягнуті на виконання вироку суду, судові витрати та інші витрати, сплачені громадянином; 4) суми, сплачені громадянином у зв`язку з поданням йому юридичної допомоги; 5) моральна шкода.

Згідно з ч.ч.1, 3 ст.13 вказаного Закону, питання про відшкодування моральної шкоди за заявою громадянина вирішується судом відповідно до чинного законодавства України в ухвалі, що приймається згідно з ч.1 ст.12.

Тобто, законом установлено, що визначення розміру відшкодування шкоди, включаючи моральну, якої зазнав громадянин внаслідок незаконних дій, у разі, якщо кримінальне провадження закрито судом при розгляді кримінальної справи в апеляційному або касаційному порядку, зазначені дії провадить суд, що розглядав справу у першій інстанції.

Таким судом у цивільній справі, що надійшла на розгляд до суду, є Дарницький районний суд міста Києва, який ухвалив вирок.

Згідно п.1 ч.1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Згідно з ст. 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються. Справа передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому ст. 32 ЦПК України, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.

Керуючись п.1 ч.1 ст.31, 32 ЦПК України, Законом України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду», суд

ПОСТАНОВИВ:

Направити матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Офісу Генерального прокурора, Державного казначейства України про відшкодування моральної шкоди, завданої незаконним притягненням до кримінальної відповідальності, незаконним засудженням та доведенням до самогубства ОСОБА_2 за підсудністю до Дарницького районного суду міста Києва.

Передача справи на розгляд до іншого суду за підсудністю здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Рівненського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на її апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу було подано протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

С у д д я П.В.Тишкун

СудГощанський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення21.05.2024
Оприлюднено30.05.2024
Номер документу119352973
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення

Судовий реєстр по справі —557/811/24

Рішення від 20.02.2025

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Сирбул О. Ф.

Рішення від 20.02.2025

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Сирбул О. Ф.

Ухвала від 10.10.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Сирбул О. Ф.

Ухвала від 10.10.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Сирбул О. Ф.

Ухвала від 10.10.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Сирбул О. Ф.

Ухвала від 12.07.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Сирбул О. Ф.

Ухвала від 21.05.2024

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Тишкун П. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні