Ухвала
від 28.05.2024 по справі 626/1772/24
КРАСНОГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 626/1772/24

Провадження № 2/626/387/2024

У Х В А Л А

з питань прийняття змінених позовних вимог

28.05.2024 року м. Красноград

Суддя Красноградський районний суд Харківської області Дудченко В.О. перевіривши заяву ОСОБА_1 про зміну позовних вимог по цивільній справі №626/1772/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Красноградського комунального підприємства «Водоканал» про порушення прав споживача,

В С Т А Н О В И В:

До Красноградського районного суду Харківської області 02.05.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Красноградського комунального підприємства «Водоканал» про порушення прав споживача, в якій просив:

- визнати, що відповідач не виконав відносно нього «Порядок інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності», затвердженого наказом Міністерства регіональної розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 року №130, при зміні тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення з 01.07.2023 року;

- визнати, що відповідач порушив Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 01.06.2011 року №869 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року №291) при розрахунку тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 2023 рік; зобов`язати відповідача зайво сплачені ним кошти в сумі 497,15 грн, віднести на рахунок майбутніх платежів;

- визнати порушення відповідачем відносно нього Законів України «Про доступ до публічної інформації», «Про порушення прав споживачів» щодо ненадання доступу до публічної інформації, ненадання документів про ціну продукції при зміні тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення з 01.07.2023 року;

- зобов`язати відповідача надати йому офіційне письмове вибачення за нанесення моральної шкоди своїми діями (бездіяльністю) щодо не виконання відносно нього: Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, 05 червня 2018 року № 130, при зміні тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення з 01.07.2023 року; Законів України «Про доступ до публічної інформації», «Про захист прав споживачів».

Ухвалою від 07.05.2024 року відмовлено у відкритті провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Красноградського комунального підприємства «Водоканал» про порушення прав споживача в частині позовних вимог про визнання порушеним відповідачем відносно нього Закону України «Про доступ до публічної інформації» щодо ненадання доступу до публічної інформації, ненадання документів про ціну продукції при зміні тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення з 01.07.2023 року та зобов`язання надати йому офіційне письмове вибачення за нанесення моральної шкоди своїми діями (бездіяльністю) щодо не виконання відносно нього ЗУ «Про доступ до публічної інформації».

Роз`яснено ОСОБА_1 , що з вищевказаними позовними вимогами він має право звернутися до адміністративного суду.

В іншій частині позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Красноградського комунального підприємства «Водоканал» про порушення прав споживача.

У зв`язку з віднесенням частини позовних вимог до повноважень адміністративного суду, від позивача ОСОБА_1 до суду надійшла заява про зміну позовних вимог по цивільній справі №626/1772/24, в якій просить:

1. визнати, що відповідач не виконав відносно нього «Порядок інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвідку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 року №130, при зміні тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення з 01.07.2023 року; не надав можливості ознайомитись з інформацією щодо обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу із визначенням форми (способу) його зміни, відсотка, зміни основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка зміни тарифу; тобто зміна тарифу відбулась неналежним чином, з відстороненням споживача від участі в обговоренні тарифу;

2. визнати, що відповідач порушив Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року №291) при розрахунку тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 2023 рік;

3. Встановити у судовому засіданні:

- фактичний обсяг спожитої відповідачем електроенергії як на технологічні потреби водопостачання, так і на опалення і освітлення виробничих приміщень, та її фактичну ціну у 2023 році;

- факт відокремлення витрат відповідача на іншу діяльність від тарифу на водопостачання та водовідведення;

- фактичні витрати відповідача на розв`язання спорів у судах у 2023 році.

4. Зобов`язати відповідача зайво сплачені мною кошти в сумі 497,15 грн. віднести на рахунок майбутніх платежів.

5. Визнати порушення відповідачем відносно нього Закону України «Про захист прав споживачів» щодо ненадання документів про ціну продукції при зміні тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення з 01.07.2023 року.

6. Зобов`язати відповідача надати йому офіційне письмове вибачення за нанесення моральної шкоди своїми діями (бездіяльністю) щодо не виконання відносно нього: «Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвідку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 року №130, при зміні тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення з 01.07.2023 року; Закону України «Про захист прав споживачів».

Вирішуючи питання прийняття до розгляду вказаної заяви про зміну позовних вимог, суд приходить до наступного.

Відповідно до п.2 ч.2 ст.49 ЦПК України, позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Пунктами 6, 7 частини другої статті 43 ЦПК України встановлено, що учасники справи зобов`язані: виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.

При поданні вказаних заяв (клопотань) позивач має дотримуватися правил вчинення відповідної процесуальної дії, недодержання яких тягне за собою процесуальні наслідки, передбачені ЦПК України.

Відповідно до позиції Верховного Суду, висловленої в постанові № 922/404/19 від 09 липня 2020 року, позовом є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстав позову.

Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог необхідно розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві.

Збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір вимог майнового характеру.

При цьому не вважається збільшення розміру позовних вимог заявлення нових (додаткових) вимог. У разі подання позивачем заяви про збільшення позовних вимог, в якій по суті йдеться про нові вимоги, суд повинен у прийнятті заяви відмовити.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦПК України, до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.

Отже, в силу ст. ст. 43,49 ЦПК позивач має право шляхом подання письмової заяви змінити предмет або підставу позову.

Крім того, загальні положення ЦПК України вказують, що підстава позову це фактичні обставини, на яких ґрунтується вимога позивача. Зміна підстав позову це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.

Зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача.

Предмет позову це частина позову, яка становить матеріально-правову вимогу позивача до відповідача, щодо якої суд повинен ухвалити рішення. Ця вимога повинна мати правовий характер, тобто бути врегульованою нормами матеріального права, а також підпадати під цивільну юрисдикцію.

Підстава позову це частина позову, яка відображає обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги і докази, що підтверджують кожну обставину, а також наявність підстав для звільнення від доказування.

Так, постановою Верховного Суду у справі № 922/404/19 від 09.07.2020 року, зроблено висновок: «позовом є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстави позову. При цьому під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу».

Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.

Зміна підстав позову можлива у такі способи: 1) заміна одних фактичних чи правових підстав позову іншими; 2) доповнення фактичних чи правових підстав новими; 3) вилучення деяких із зазначених фактичних чи правових підстав.

Зміна предмету позову можлива у такі способи: 1) заміна одних позовних вимог іншими; 2) доповнення позовних вимог новими; 3) вилучення деяких із позовних вимог; 4) пред`явлення цих вимог іншому відповідачу в межах спірних правовідносин.

Як вбачається з заяви про зміну позовних вимог, поданої 27.05.2024 позивач змінює предмет та підстави позову, а саме заявляє вимоги:

- про визнання, що відповідач не надав можливості ознайомитись з інформацією щодо обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу із визначенням форми (способу) його зміни, відсотка, зміни основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка зміни тарифу; тобто зміна тарифу відбулась неналежним чином, з відстороненням споживача від участі в обговоренні тарифу;

- встановити у судовому засіданні:

- фактичний обсяг спожитої відповідачем електроенергії як на технологічні потреби водопостачання, так і на опалення і освітлення виробничих приміщень, та її фактичну ціну у 2023 році;

- факт відокремлення витрат відповідача на іншу діяльність від тарифу на водопостачання та водовідведення;

- фактичні витрати відповідача на розв`язання спорів у судах у 2023 році.

Отже по суті вказані позовні вимоги є новим позовом з інших мотивів.

Верховний Суд вказує, що якщо в процесі розгляду справи повністю змінюються підстави й предмет позову, то це слід розглядати як нові позовні вимоги, які мають бути оформлені письмовою заявою у відповідності з ЦПК України і одночасною відмовою від раніше заявлених вимог.

З системного аналізу вищевикладених правових норм вбачається, що у разі подання позивачем клопотання (заяви), направленого на одночасну зміну предмета і підстави позову, суд з урахуванням конкретних обставин повинен відмовити в задоволенні такого клопотання (заяви).

Крім того, процесуальним законом не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про «доповнення» або «уточнення» позовних вимог, або заявлення «додаткових» позовних вимог, що повністю узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 03.08.2020 року у справі № 911/2139/19.

У своїй постанові від 30 жовтня 2019 року у справі № 370/2201/15-ц Верховний Суд звернув увагу на те, що доповнення позовних вимог новими вимогами та новими обставинами по своїй суті є новим позовом.

З огляду на те, позивач по суті подав новий позов, тому у прийнятті цієї заяви про зміну позовних вимог необхідно відмовити та повернути її позивачу.

Ухвала суду першої інстанції про відмову в прийнятті заяви про зміну розміру позовних вимог безпосередньо не входить до переліку ухвал, які можуть бути оскаржені окремо від рішення суду в порядку ст. 353 ЦПК України.

Разом із тим наслідком відмови в прийнятті заяви про зміну позовних вимог є повернення такої заяви позивачеві.

Водночас у п. 6 ч. 1 ст. 353 ЦПК України визначено, що окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо повернення заяви позивачеві (заявникові).

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.49, 260-261, 353 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Відмовити у прийнятті до розгляду заяви ОСОБА_1 про зміну позовних вимог, поданої в межах цивільної справи №626/1772/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Красноградського комунального підприємства «Водоканал» про порушення прав споживача.

Роз`яснити позивачу ОСОБА_1 , що відмова в прийнятті заяви про зміну позовних вимог не перешкоджає зверненню із позовною заявою до суду в загальному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Харківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення.

Суддя

СудКрасноградський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення28.05.2024
Оприлюднено30.05.2024
Номер документу119358109
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів»

Судовий реєстр по справі —626/1772/24

Ухвала від 26.11.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Ухвала від 26.11.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Ухвала від 04.11.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Рішення від 07.10.2024

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Дудченко В. О.

Рішення від 02.10.2024

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Дудченко В. О.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Дудченко В. О.

Ухвала від 28.05.2024

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Дудченко В. О.

Ухвала від 21.05.2024

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Дудченко В. О.

Ухвала від 07.05.2024

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Дудченко В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні