Рішення
від 09.05.2024 по справі 465/3298/23
ФРАНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

465/3298/23

2/465/1489/24

РІШЕННЯ

Іменем України

09.05.2024 року м. Львів

Франківський районний суд м. Львова у складі:

головуючої - судді Марків Ю.С.

за участі секретаря судового засідання Мучинської Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «АВГ РЕНТ» про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «АВГ РЕНТ» про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.

В обґрунтування позову покликається на те, що 16.02.2021 відповідно до Наказу (розпорядження) про прийняття на роботу №08/21 від 15.02.2021 він був прийнятий на роботу в ТОВ "АВГ Рент" на посаду охоронця з посадовим окладом 6100,00 грн. Починаючи з 01.03.2021 відповідач всупереч прямому обов`язку припинив виплату заробітної плати позивачу, хоча позивач неодноразово усно та письмово звертався до відповідача як до роботодавця та просив виплатити належну йому заробітну плату, проте такі звернення відповідач проігнорував та продовжив порушувати трудові права позивача, не виплачуючи останньому заробітну плату. Вказує, що у період часу від 01.03.2021 по 31.10.2021 позивач не отримував заробітну плату ні в готівковій формі, ні в безготівковій формі на рахунки; жодних документів, які б підтверджували виплату заробітної плати не підписував. Попри це, протягом періоду невиплати заробітної плати позивач виходив на робоче місце відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку та продовжував виконувати трудову функцію як найманий працівників відповідача та виконувати інші обов`язки до моменту його фактичного звільнення. 13.10.2022 позивач ознайомився із Наказом №05/10/22-К від 05.10.2022, яким його було вивільнено через виключення посади "охоронець" та скорочення трьох штатних одиниць за посадою "охоронець". Зазначає, що з 13.12.2022 позивач був звільнений із ТОВ "АВГ Рент" з причини скорочення штату працівників на підставі п.1 ст.40 КУпАП відповідно до Наказу (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту) №00000000002 - 0000000008 від 13.12.2022; письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні позивач не отримав. Зазначає, що визначаючи у наказі (розпорядженні) вихідну допомогу у розмірі 7043,00 грн., відповідач умисно не врахував туди заробітну плату позивача за період від 01.03.2021 до 31.10.2021, яка фактично є невиплаченою. Вказує, що сума до виплати з урахуванням утримання загально за цей період становить 39485,25 грн. В подальшому, після звернення до із заявою про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.175 КК України до правоохоронних органів та до відповідача із адвокатськими запитами, 15.02.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про досудове врегулювання спору, однак така залишилась без належного реагування та відповідь на таку не отримано.

Окрім цього, зазначає, що враховуючи те, що відповідач порушив терміни виплати заробітної плати позивачу за період від 01.03.2021 до 31.10.2021 та беручи до уваги математичні розрахунки, надані ним, на його користь з відповідача підлягає стягненню компенсація втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати у розмірі 456,45 грн.

Також, вказує, що при затримці розрахунку при звільненні роботодавець повинен виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку а непроведення з вини роботодавця розрахунку з працівником у визначені законом строки є підставою для відповідальності, передбаченої ст.117 КЗпП України. На думку позивача, є всі підстави для стягнення з відповідача середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку на користь позивача, оскільки відповідач, як роботодавець не здійснив виплату всіх належних грошових сум, а саме суми нарахованої, але не виплаченої заробітної плати за період від 01.02.2021 по 31.10.2021 позивачу у день його звільнення та станом на момент звернення до суду, а також письмово не повідомив про розміри нарахованих та виплачених сум. Враховуючи вищевикладене, з урахуванням заяви, поданої представником позивача 07.05.2024, просить стягнути з відповідача на користь позивача середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні у розмірі 19860,40 грн.

Враховуючи вищевикладене, просить стягнути на користь позивача з відповідача нараховану, але не виплачену заробітну плату у розмірі 39485,25 грн., суму компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати у розмірі 456,45 грн. та середній заробіток за час затримки розрахунку під час звільнення у розмірі 19860,40 грн.

Позивач в судове засідання не з`явився, однак його представник подала до суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримує, просить такі задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоча й належним чином повідомлявся судом про дату, час та місце проведення такого, відзиву та будь-яких інших клопотань до суду не подав. В попередніх судових засіданнях заперечував щодо задоволення позову у повному обсязі, покликаючись на те, що у ТОВ "АВГ Рент" відсутня заброгованість перед позивачем по виплаті заробітної плати, оскільки така виплачувалась позивачу як у готівковій, так і у безготівковій формі.

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, оскільки учасники процесу в судове засідання не з`явились.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити, з наступних підстав.

Відповідно дост. 2 ЦПК України, завдання цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно дост. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.

Згідно зст. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.

Судом встановлено, що наказом (розпорядженням) керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "АВГ Рент" ОСОБА_2 №08/21 від 15.02.2021 ОСОБА_1 прийнято на посаду охоронця з окладом 6100,00 грн. з 16.02.2021.

Наказом директора ТОВ "АВГ Рент" Шляхтич В.В. №05/10/22-К від 05.10.2022 "Про скорочення штатного розпису працівників товариства" внесено з 05 жовтня 2022 зміни до штатного розпису ТОВ "АВГ Рент", виключивши посаду "охоронець" та скоротивши три штатні одиниці за посадою "охоронець".

Відповідно до Наказу (розпорядження) керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "АВГ Рент" Шляхтич В.В. №00000000002 - 0000000008 від 13.12.2022 "Про припинення трудового договору (контракту)" ОСОБА_1 звільнено з посади охоронця на підставі п.1 ст.40 КЗпП України у зв`язку з скороченням штату працівників; вихідна допомога - 7043,96 грн.

Статтею 43 Конституції Українигарантовано право кожного на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Статтею 47 КЗпП України передбачено, що роботодавець зобов`язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні (стаття 116) та провести з ним розрахунок у строки, визначені статтею 116 цього Кодексу, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.

Відповідно до статті 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. У разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен у зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

Згідно з ч.2 ст.233 КЗпП України працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116).

Позивач, звертаючись до суду з позовом до відповідача, зазначив, що письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні він не отримав.

Відповідач, в свою чергу, вказані покликання позивача не спростував та не надав доказів отримання позивачем письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні, а тому суд приходить до висновку, що позивачем не порушено строків звернення до суду з позовом про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні.

Згідно зст. 94 Кодексу законів про працю Українизаробітна платаце винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується.

Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається цим Кодексом, Законом України "Про оплату праці"та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно дост. 97 КЗпП України, оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці. Оплата може провадитися за результатами індивідуальних і колективних робіт.

Оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються роботодавцем після виконання зобов`язань щодо оплати праці.

Статтею 103 КЗпП Українипередбачено, що про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення роботодавець повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.

Згідно зст. 115 КЗпП України, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органівпредставниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Згідно з ст. 21 Закону України "Про оплату праці", працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.

Згідно зст. 22 цього Законусуб`єкти організації оплати праці не мають права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами і колективними договорами.

Згідно довідки №00000000008 від 07.11.2022 ОСОБА_1 працював у ТОВ "АВГ Рент" на посаді охоронця; дохід за період з 16.02.2021 по 31.10.2022 склав 128291,95 грн., а саме: лютий 2021 - 2414,02 грн.; березень 2021 - 4910,50 грн.; квітень 2021 - 4910,50 грн.; травень 2021 - 4910,50 грн.; червень 2021 - 4950,75 грн.; липень 2021 - 4950,75 грн.; серпень 2021 - 4950,75 грн.; вересень 2021 - 4950,75 грн.; жовтень 2021 - 4950,75 грн.; листопад 2021 - 5032,41 грн.; грудень 2021 - 5272,75 грн.; січень 2022 - 5272,75 грн.; лютий 2022 - 3735,10 грн.; березень 2022 - 5272,75 грн.; квітень 2022 - 5272,75 грн.; травень 2022 - 5313,00 грн.; червень 2022 - 5313,00 грн.; липень 2022 - 5313,00 грн.; серпень 2022 - 5329,10 грн.; вересень 2022 - 5329,10 грн.; жовтень 2022 - 5123,82 грн.

Як вбачається з відповіді директора ТОВ "АВГ РЕНТ" Шляхтича В.В. №09/11/22 від 09.11.2022 на адвокатський запит ОСОБА_3 , який діяв в інтересах ОСОБА_1 , №03-2021 від 25.10.2022, у такій зазначено, що внаслідок зміни в організаційній структурі ТОВ "АВГ РЕНТ", до штатного розпису було внесено зміни, а саме виключено посаду "охоронець" та скорочено три штатні одиниці. Зазначає, що з 05.10.2022 по дату відповіді на запит у товаристві відсутні вакансії, тому ОСОБА_1 не було запропоновано роботу за відповідною професією чи спеціальністю. Також відповідно до довідки №00000000008 від 07.11.2022 дохід ОСОБА_1 з 16.02.2021 по 31.10.2022 становить 128 291,95 грн.

Окрім цього, на повторний адвокатський запит №03-2021 від 16.11.2022 року ОСОБА_3 , який діяв в інтересах ОСОБА_1 , директор ТОВ "АВГ РЕНТ" ОСОБА_2 надав відповідь №26/11/22 від 26.11.2022 у якій зазначив, що заробіня плата ОСОБА_1 виплачувалась як у готівковій, так і в безготівковій формі.

З відповіді директора ТОВ "АВГ РЕНТ" Шляхтича В.В. №21/12/22 від 21.12.2022 на повторний адвокатський запит ОСОБА_3 , який діяв в інтересах ОСОБА_1 , №03-2021 від 07.12.2022, вбачається, що компанією не було надано копій документів, що підтверджують виплату ОСОБА_1 заробітної плати та її суми, оскільки внаслідок перепадів напруги електроенергії з ладу вийшов прилад, що здійснює копіювання.

Окрім цього, повторною відповіддю на адвокатський запит №13/01/2023 від 13.01.2023, директор ТОВ "АВГ РЕНТ" вказав, що на підставі ухвали слідчого судді Пустомитівського райлонного суду Львівської області Мельничук І.І. було вилучено фінансово-господарські та бухгалтерські документи, про що надав копію протоколу тимчасового досутупу до речей і документів від 23.12.2022.

Як зазначила Велика Палата Верховного Суду в постанові у справі №905/361/19 від 19 травня 2020 року, зобов`язання з виплати заробітної плати мають пріоритет перед іншими зобов`язаннями суб`єкта господарювання, у тому числі тими, які виконуються в примусовому порядку виконання судових рішень.

На підставі ст.ст. 76-81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Статтею 89 ЦПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Під час розгляду справи представник відповідача покликався на ті обставини, що докази, якими може бути спростовано позов ОСОБА_1 містяться у матеріалах кримінального провадження №12022142430000236 від 07.10.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.175 КК України, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей та документів.

Відповідно до ч.1 ст.84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Разом з тим, з клопотанням про витребування доказів, якими відповідач міг б спростувати покликання позивача, представник відповідача до суду не звертався.

Відтак, покликаючись на те, що заробітна плата ОСОБА_1 виплачувалась як у готівковій, так і в безготівковій формі, представником відповідача в ході розгляду справи жодними доказами вказаного не доведено, покликань позивача не спростовано, контррозрахунку таким не наведено.

Враховуючи викладене, за період , який позивач зазначає у позовних вимогах - з 01.03.2021 по 31.10.2021, заборгованість по заробітній платі становить 39485,25 грн., а тому позовна вимога про стягнення з відповідача заборгованості по заробітній платі підлягає задоволенню.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача на його користь втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, суд зазначає наступне.

Згідно зіст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Згідно ст.2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" передбачено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: заробітна плата (грошове забезпечення).

Відповідно дост.3 вказаного Закону, сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується дохід, до уваги не береться).

Наведене кореспондується зст.34 Закону України "Про оплату праці", згідно якої компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.

Пунктом 2, 3 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, який затвердженогопостановою КМУ від 21.02.2001 № 159 компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року. Компенсації підлягають такі грошові доходи, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема і заробітна плата.

Відповідно до п.4 вищевказаного Порядку, сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Державною службою статистики України.

Розмір компенсації за березень 2021 року згідно із вищевказаною формулою становить 66,25 гривень (100,70% ? 101,30% ? 100,20% ? 100,10% ? 99,80% x 101,20% ? 100,90% ? 100,80% ? 100,60% ? 101,30% ? 101,60% ? 104,50% ? 103,10% x 102,70% ? 103,10% ? 100,70% ? 101,10% ? 101,90% ? 102,50% ? 100,70% ? 100,70% ? 100,80% = 134,929% * 4 910,5 гривень (заробітна плата за березень 2021 року) : 100.

Розмір компенсації за квітень 2021 року згідно із вищевказаною формулою становить 65,79 гривень (101,30% ? 100,20% ? 100,10% x 99,80% ? 101,20% ? 100,90% ? 100,80% ? 100,60% ? 101,30% ? 101,60% ? 104,50% ? 103,10% x 102,70% ? 103,10% ? 100,70% ? 101,10% ? 101,90% ? 102,50% ? 100,70% ? 100,70% x 100,80% = 133,992% * 4 910,5 гривень (заробітна плата за квітень 2021 року) : 100.

Розмір компенсації за травень 2021 року згідно із вищевказаною формулою становить 64,95 гривень (100,20% ? 100,10% ? 99,80% ? 101,20% ? 100,90% ? 100,80% ? 100,60% ? 101,30% ? 101,60% ? 104,50% ? 103,10% x 102,70% ? 103,10% ? 100,70% ? 101,10% ? 101,90% ? 102,50% ? 100,70% ? 100,70% ? 100,80% = 132,272% * 4 910,5 гривень (заробітна плата за травень 2021 року) : 100.

Розмір компенсації за червень 2021 року згідно із вищевказаною формулою становить 65,35 гривень (100,10% ? 99,80% х 101,20% ? 100,90% ? 100,80% ? 100,60% ? 101,30% ? 101,60% ? 104,50% ? 103,10% ? 102,70% ? 103,10% x 100,70% x 101,10% x 101,90% x 102,50% x 100,70% ? 100,70% x 100,80% = 132,008% * 4 950,75 гривень (заробітна плата за червень 2021 року) : 100.

Розмір компенсації за липень 2021 року згідно із вищевказаною формулою становить 65,28 гривень (99,80% ? 101,20% ? 100,90% x 100,80% x 100,60% x 101,30% x 101,60% x 104,50% x 103,10% x 102,70% ? 103,10% * 100,70% ? 101,10% ? 101,90% ? 102,50% ? 100,70% ? 100,70% ? 100,80% = 131,876% *4 950,75 гривень (заробітна плата за липень 2021 року) : 100.

Розмір компенсації за серпень 2021 року згідно із вищевказаною формулою становить 65,41 гривень (101,20% х 100,90% ? 100,80% x 100,60% ? 101,30% ? 101,60% x 104,50% ? 103,10% ? 102,70% ? 103,10% ? 100,70% ? 101,10% ? 101,90% * 102,50% * 100,70% ? 100,70% ? 100,80% = 132,140% *4 950,75 гривень (заробітна плата за серпень 2021 року) : 100.

Розмір компенсації за вересень 2021 року згідно із вищевказаною формулою становить 64,64 гривень (100,90% ? 100,80% х 100,60% x 101,30% ? 101,60% ? 104,50% ? 103,10% ? 102,70% ? 103,10% ? 100,70% ? 101,10% ? 101,90% ? 102,50% ? 100,70% ? 100,70% ? 100,80% = 130,574% *4 950,75 гривень (заробітна плата за вересень 2021 року) : 100.

Розмір компенсації за жовтень 2021 року згідно із вищевказаною формулою становить 64,06 гривень (100,80% х 100,60% x 101,30% ? 101,60% ? 104,50% ? 103,10% ? 102,70% ? 103,10% ? 100,70% ? 101,10% ? 101,90% ? 102,50% ? 100,70% ? 100,70% ? 100,80% = 129,409% *4 950,75 гривень (заробітна плата за вересень 2021 року) : 100.

Отже, загальна сума компенсації становить 456,45 грн., яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, враховуючи, що такий розрахунок не оспорюється відповідачем та ним не спростований.

Щодо вимоги про стягнення з відповідача середнього заробітку за час затримки розрахунку під час звільнення, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 15.02.2023 адвокат Дзіковський М.Р., який діяв в інтересах ОСОБА_1 скерував до ТОВ "АВГ Рент" заяву про досудове врегулювання спору, в якій запропонував добровільно погасити заборгованість із заробітної плати у розмірі 39485,25 грн. та сплатити компенсацію у розмірі 456,45 грн. шляхом здійснення грошового переказу за банківськими реквізитами ОСОБА_1 або запропонувати інші можливі шляхи досудового врегулювання трудового спору між ОСОБА_1 та ТОВ "АВГ Рент", а також повідомлено, що у випадку ігнорування цієї заяви або відмови добровільно погасити заборгованість із виплати заробітної плати та сплати компенсації, ОСОБА_1 буде змушений звертатись до суду з позовом з метою захисту своїх порушених трудових прав.

Як вже зазначалось судом, статтею 47 КЗпП України передбачено, що роботодавець зобов`язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні (стаття 116) та провести з ним розрахунок у строки, визначені статтею 116 цього Кодексу, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.

Відповідно до статті 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. У разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен у зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

За змістом статті 117 КЗпП України, у разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені статтею 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, але не більш як за шість місяців. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника.

Відповідно до ч. 1 ст.27 Закону України «Про оплату праці» порядок обчислення середньої заробітної плати працівника у випадках, передбачених законодавством, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 8 Порядку нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

Судом встановлено, що середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 за два місяці, що передували звільненню становить 283,72 грн. (6100,00 грн. (посадовий оклад позивача) * 2 : 43 (кількість відпрацьованих робочих днів).

Кількість днів за період з 16.02.2023 (наступного дня після дня пред`явлення позивачем письмової вимоги) по 26.04.2023 (дата надсилання до суду позовної заяви засобами поштового зв`язку) складає 70 днів.

Таким чином, розмір середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, а саме за період з 16.02.2023 по 26.04.2023 складає 19860,40 грн. (283,72 грн. х 70 днів = 19860,40 грн.).

Вказаний розрахунок відповідачем не оспорено та не спростовано, власного розрахунку не надано, а, отже, такий приймається судом до уваги, а вимога про стягнення розміру середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, підлягає задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов є підставним та підлягає до задоволення у повному обсязі.

На підставі наведеного, керуючись статтями 2, 10, 12,19, 141, 247,258, 259, 263-265,268,351-356 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «АВГ РЕНТ» про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні - задоволити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АВГ РЕНТ» на користь ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену заробітну плату у розмірі 39485 (тридцять дев`ять тисяч чотириста вісімдесят п`ять) гривень 25 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АВГ РЕНТ» на користь ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати у розмірі 456 (чотириста п`ятдесят шість) гривень 12 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АВГ РЕНТ» на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку під час звільнення у розмірі 19860 (дев`ятнадцять тисяч вісімсот шістдесят) гривень 40 коп.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «АВГ РЕНТ», код ЄДРПОУ 43676854, адреса: Волинська область, с.Струмівка, вул.Рівненська, 74.

Повний текст рішення виготовлено 14.05.2024.

Суддя Марків Ю.С.

СудФранківський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення09.05.2024
Оприлюднено30.05.2024
Номер документу119360071
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати

Судовий реєстр по справі —465/3298/23

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Ніткевич А. В.

Ухвала від 30.08.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Ніткевич А. В.

Ухвала від 30.08.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Ніткевич А. В.

Ухвала від 22.07.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Ніткевич А. В.

Ухвала від 22.07.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Ніткевич А. В.

Рішення від 09.05.2024

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Марків Ю. С.

Рішення від 17.05.2024

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Марків Ю. С.

Рішення від 09.05.2024

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Марків Ю. С.

Ухвала від 21.12.2023

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Марків Ю. С.

Ухвала від 15.05.2023

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Марків Ю. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні