Постанова
від 27.05.2024 по справі 547/6/24
ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 547/6/24 Номер провадження 22-ц/814/2125/24Головуючий у 1-й інстанції Миркушіна Н.С. Доповідач ап. інст. Прядкіна О. В.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2024 року м. Полтава

Полтавський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

головуючої судді Прядкіної О.В.,

суддів: Бутенко С.Б., Обідіної О.І.,

розглянувши в м.Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , приватного сільськогосподарського підприємства «Дружба» про стягнення неустойки за договором позики

за апеляційною скаргою адвоката Олійник Лілії Михайлівни в інтересах ОСОБА_1

на ухвалу Хорольського районного суду Полтавської області від 18 березня 2024 року, прийнятої під головуванням судді Миркушіної Н.С. в м.Хоролі, зі складанням повного тексту судового рішення 18.03.2024 року,-

в с т а н о в и в :

У січні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до районного суду з позовом до ОСОБА_2 , приватного сільськогосподарського підприємства «Дружба» про стягнення неустойки за договором позики.

Зазначав, що між ним та відповідачем 30.03.2019 року укладено договір позики, за яким ОСОБА_1 передав у власність ОСОБА_2 безвідсоткову позику (грошові кошти) у розмірі 300000 доларів США.

На забезпечення виконання зобов`язання за договором позики між ОСОБА_1 та приватним сільськогосподарським підприємством «Дружба» укладено договір поруки.

Посилаючись на неналежне виконання позичальником своїх обов`язків, просив стягнути солідарно з відповідачів 15000 доларів США штраф за прострочення виконання зобов`язання та пеню в розмірі 2276427 грн. за період з 02.11.2019 року по 13.10.2021 року.

Ухвалою Хорольського районного суду Полтавської області від 18 березня 2024 року задоволено клопотання представника відповідача приватного сільськогосподарського підприємства «Дружба» - адвоката Христич О.С. про зупинення провадження по цій справі.

Зупинено провадження по цивільній справі №547/6/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та приватного сільськогосподарського підприємства «Дружба» про стягнення неустойки за договором позикидо набрання законної сили рішенням у цивільній справі №537/2060/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , приватного сільськогосподарського підприємства "Дружба" про солідарне стягнення заборгованості за договором позики та солідарне стягнення 3 % річних від простроченої суми боргу.

Ухвалу обґрунтовано обов`язком суду зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи.

Ухвалу оскаржила адвокат Олійник Л.М. в інтересах ОСОБА_1 , в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить ухвалу скасувати, а справу направити до Хорольського районного суду Полтавської області.

Вважає, що суд першої інстанції в оскаржуваній ухвалі не навів мотивів, на підставі яких дійшов висновку про об`єктивну неможливість розгляду цієї справи до розгляду справи про солідарне стягнення заборгованості за договором позики та стягнення 3% річних, неможливість встановити та оцінити певні конкретні обставини (факти), що мають суттєве значення для вирішення цього спору на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Вказує, що сама по собі взаємопов`язаність двох справ ще не свідчить про неможливість розгляду цієї справи до набрання законної сили рішенням у цивільній справі №537/2060/22.

Зазначає, що необґрунтоване зупинення провадження у справі призводить до затягування строків її розгляду і перебування в стані невизначеності учасників процесу.

Відповідно до частини першої статті 368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими главою 1 розділу V Цивільного процесуального кодексу України.

Відповідно до ч.3 статті 369 ЦПК України апеляційні скарги на ухвали суду, зазначені, зокрема, в п.14 ч.1 ст. 353 цього Кодексу, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

Перевіривши справу в межах заявлених вимог і апеляційного оскарження, колегія суддів приходить до висновку про залишення без задоволення апеляційної скарги з таких підстав:

З матеріалів справи вбачається, що у січні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до районного суду з позовом до ОСОБА_2 , приватного сільськогосподарського підприємства «Дружба» про стягнення неустойки за договором позики.

Позовні вимоги обґрунтував, тим що між ним та відповідачем 30.03.2019 року укладено договір позики, за яким ОСОБА_1 передав у власність ОСОБА_2 безвідсоткову позику (грошові кошти) у розмірі 300 000 доларів США.

На забезпечення виконання зобов`язання за договором позики між ОСОБА_1 та приватним сільськогосподарським підприємством «Дружба» укладено договір поруки.

Посилаючись на неналежне виконання позичальником своїх обов`язків, просив стягнути солідарно з відповідачів 15000 доларів США штраф за прострочення виконання зобов`язання та пеню в розмірі 2 276 427 грн. за період з 02.11.2019 року по 13.10.2021 року.

У судовому засіданні представник відповідача приватного сільськогосподарського підприємства «Дружба» - адвокат Христич О.С. заявила клопотання про зупинення провадження по цій цивільній справі, мотивуючи його тим, що в провадженні Полтавського апеляційного суду перебуває цивільна справа №537/2060/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , приватного сільськогосподарського підприємства "Дружба" про солідарне стягнення заборгованості за договором позики та солідарне стягнення 3 % річних від простроченої суми боргу.

На момент ухвалення оскарженого судового рішення суду першої інстанції справа № 537/2060/22 перебувала на розгляді Полтавського апеляційного суду.

Районний суд, зупиняючи провадження у справі, вважав, що дана справа не може бути розглянута до набрання законної сили рішенням у цивільній справі №537/2060/22, так як це судове рішення має безпосереднє відношення до предмету та підстав розгляду даної цивільної справи №547/6/24 та може вплинути на результат її розгляду.

Такі висновки суду відповідають обставинам справи та вимогам закону.

За частиною першою статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Розумність строків розгляду справи судом є одним із принципів цивільного судочинства.

Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що розумність тривалості провадження повинна оцінюватись з урахуванням обставин справи та таких критеріїв як складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також важливості спору для заявника.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).

У постанові Верховного Суду України від 07 жовтня 2015 року у справі № 6-1367цс15 зазначено, що зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об`єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.

У постанові Верховного Суду від 08 грудня 2021 року у справі № 761/33089/20 (провадження № 61-18470св21) вказано, що тлумачення пункту 6 частини першої статті 251 ЦПК України свідчить, що обов`язкове зупинення провадження у справі можливе за наявності у сукупності таких умов:

1) об`єктивної неможливості розгляду справи до вирішення іншої справи, тобто неможливість для суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі;

2) пов`язаність справ - пов`язаною зі справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; у тому числі йдеться про факти, які мають преюдиційне значення.

У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14 лютого 2022 року у справі № 357/10397/19 (провадження № 61-5752сво21) зазначено, що метою зупинення провадження у справі згідно з пунктом 6 частини першої статті 251 ЦПК України є виявлення обставин (фактів), які не можуть бути з`ясовані та встановлені в цьому провадженні, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено.

Об`єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої справи полягає у тому, що рішення суду в іншій справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у справі, провадження у якій зупинено, зокрема факти, що мають преюдиційне значення.

З огляду на вимоги закону для вирішення питання про зупинення провадження у справі суду слід у кожному конкретному випадку з`ясовувати: як пов`язана справа, яка розглядається, зі справою, що розглядається іншим судом; чим обумовлюється об`єктивна неможливість розгляду справи.

Отже, необхідність в зупиненні провадження у справі виникає у випадку, якщо неможливо прийняти рішення у конкретній справі до ухвалення рішення в іншій справі. Тобто між справами, що розглядаються, повинен існувати тісний матеріально-правовий зв`язок, який виражається в тому, що факти, встановлені в одній із справ, будуть мати преюдиційне значення для іншої справи.

Разом із тим необхідно враховувати, що відповідно до пункту 6 частини першої статті 251 ЦПК України суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суду необхідно у кожному конкретному випадку з`ясовувати: як пов`язана справа, яка розглядається, зі справою, що розглядається іншим судом; чим обумовлюється об`єктивна неможливість розгляду справи.

Отже, необхідність у зупиненні провадження у справі виникає у випадку, якщо неможливо ухвалити рішення у цій справі до ухвалення рішення в іншій справі. Тобто між справами, що розглядаються, повинен існувати тісний матеріально-правовий зв`язок, який виражається в тому, що факти, встановлені в одній із справ, будуть мати преюдиційне значення для іншої справи.

Зупиняючи провадження у справі, яка переглядається, суд першої інстанції вірно зазначив, що існує необхідність зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили рішенням у справі № 537/2060/22, адже предметом її розгляду є встановлення права позивача на стягнення заборгованості за договором позики, за яким відповідно у справі №547/6/24, заявлена позовна вимога про стягнення неустойки за невиконання умов цього договору.

Помилковими є посилання в апеляційній скарзі на те, що в оскаржуваній ухвалі районного суду не наведені мотиви зупинення провадження у справі, адже із суті предметів позовів обох справ вбачається їх взаємозв`язок та неможливість вирішення питання стягнення неустойки за невиконання договору, без набрання законної сили рішення про стягнення заборгованості за даним договором.

Доводи апеляційної скарги в їх сукупності зводяться до незгоди із судовим рішенням районного суду щодо зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили рішенням у справі № 537/2060/22 і такі доводи не дають передбачених законом підстав для скасування оскарженого рішення, яке відповідає вимогам щодо його законності та обґрунтованості.

Зазначені скаржником доводи, у взаємозв`язку із дослідженими судом обставинами щодо необхідності зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили рішенням у справі № 537/2060/22, не дають апеляційному суду підстав вважати, що оспорений висновок суду першої інстанції є непропорційним втручанням у право сторони спору на доступ до правосуддя або призводить до затягування строків розгляду справи і перебування у стані невизначеності її учасників.

Враховуючи викладене, колегією суддів не встановлено порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення.

Таким чином, апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а ухвала Хорольського районного суду Полтавської області від 18 березня 2024 року підлягає залишенню без змін.

Разом з тим, апеляційний суд, зауважує, що учасники судового процесу у разі усунення підстав зупинення провадження у справі (в даному випадку набрання законної сили рішення у справі) мають право звернутися до суду, що ухвалив рішення про зупинення провадження, із клопотанням про поновлення провадження у справі у відповідності до вимог ст. 254 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381, 384 ЦПК України, апеляційний суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу адвоката Олійник Лілії Михайлівни в інтересах ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Ухвалу Хорольського районного суду Полтавської області від 18 березня 2024 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови складено 30.05.2024 року.

Головуюча суддя О.В. Прядкіна

Судді: С.Б. Бутенко

О.І. Обідіна

СудПолтавський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення27.05.2024
Оприлюднено05.06.2024
Номер документу119481068
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —547/6/24

Ухвала від 11.09.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Постанова від 27.05.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Прядкіна О. В.

Ухвала від 09.04.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Прядкіна О. В.

Ухвала від 09.04.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Прядкіна О. В.

Ухвала від 18.03.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Ухвала від 18.03.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Ухвала від 27.02.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Ухвала від 29.01.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Ухвала від 11.01.2024

Цивільне

Семенівський районний суд Полтавської області

Харченко В. Ф.

Ухвала від 11.01.2024

Цивільне

Семенівський районний суд Полтавської області

Харченко В. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні