Рішення
від 05.06.2024 по справі 461/5336/22
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 461/5336/22

Провадження № 2/466/276/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 травня 2024 року Шевченківський районний суд м. Львова

в складі: головуючого-судді Зими І.Є.

за участю секретаря Колодій Я.П.

представника відповідача ОСОБА_1

представника третьої особи ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку загального провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Львівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог споживчий кооператив «Геофізик», про зобов`язання визнати право власності на земельну ділянку,-

в с т а н о в и в:

06 січня 2023 року з Галицького районного суду м.Львова, за територіальною підсудністю, надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_3 до Львівської міської ради про зобов`язання визнати право власності на земельну ділянку.

Зокрема, позивачка просить суд ухвалити рішення, яким зобов`язати Львівську міську раду виконати обов`язок в натурі та визнати, що ОСОБА_3 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 4610137500:08:002:1271, площею 0,0698 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що знаходяться у АДРЕСА_1 ,в споживчому кооперативі « Геофізик».

Свої вимоги позивачка мотивує тим, що вона є користувачем вказаної земельної ділянки та виявила бажання на безоплатне отримання такої у власність згідно ст. 40 ЗК України. З цією метою вона подала 19.07.2022р. до Львівської міської ради відповідну заяву, до якої долучила проект відведення, витяг з ДЗК та докази, що вона є підставним користувачем.

Після спливу місячного терміну, вона 07.09.2022р. подала запит до секретаріату ЛМР, в якому просила повідомити про прийняте міською радою рішення з приводу її питання. Не отримавши відповіді, позивачка 29.09.2022р. скерувала до ЛМР вимогу , в якій просила визнати її власником спірної земельної ділянки. Станом на день звернення до суду, позивачка не отримала від міської ради жодної відповіді, внаслідок чого змушена звернутись до суду із заявленими вимогами, а саме про зобов`язання ЛМР визнати за нею право власності на земельну ділянку 4610137500:08:002:1271.

Ухвалою судді від 09.01.23р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі.

20.02.2023р. представником відповідача ОСОБА_4 подано відзив на позовну заяву, в якому він повністю заперечує вимоги позивачки. Свою позицію мотивує тим, що належним способом захисту в даній справі є визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання розглянути міську раду на черговій або позачерговій сесії заяви про затвердження проекту щодо відведення земельної ділянки, оскільки затвердження або відмова у затвердженні проекту землеустрою є повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу - Львівської міської ради. За таких обставин вважає, що суд не може перебирати на себе функцій ЛМР та визнати право власності на земельну ділянку за відповідачем, а позивачка обрала неналежний спосіб захисту.

Також зазначає, що Закон № 2145-ІХ від 24.03.2022 р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" встановлює абсолютну заборону під час дії воєнного стану на вчинення дій уповноваженими органами виконавчої влади чи місцевого самоврядування стосовно безоплатної передачі земель державної та комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі та формування земельної ділянки.

Ухвалою суду від 26.04.23р. закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляд.

Ухвалою судді від 15.01.24р. у зв`язку з рішенням Вищої ради правосуддя від 19.12.2023 року про відставку судді ОСОБА_5 та виключенням його зі штату, цивільну справу прийнято до провадження судді Зими І.Є. Розгляд справи постановлено розглядати в загальному позовному провадженні.

Ухвалою суду від 25.04.24р. закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляд.

Позивачка ОСОБА_3 подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить її заяву задовольнити .

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_1 позов заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Представник третьої особи споживчого кооперативу «Геофізик», ОСОБА_2 , в судовому засіданні позов просив задовольнити.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши зібрані по справі докази, з`ясувавши дійсні обставини справи суд дійшов наступного висновку.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом.

Відповідно до положень, викладених у ст. ст. 13, 81 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У ст. 76 ЦПК України зазначено, що доказами є будь - які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування. (ст. 77 ЦПК України).

Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. (ст. 78 ЦПК України).

Згідно з вимогами статті 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; та докази на їх підтвердження.

Згідно витягу з Державного кадастру про земельну ділянку (а.с.4) № НВ-6115378872021, земельна ділянка з кадастровим № 4610137500:08:002:1271, площею 0,0698 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, знаходяться у АДРЕСА_1 , в споживчому кооперативі «Геофізик».

Позивачка посилається на те, що вона є належним користувачем вказаної земельної ділянки та виявила бажання на безоплатне отримання такої у власність згідно ст. 40 ЗК України.

Згідно її клопотання до Львівської міської ради від 19.07.22р. (а.с. 9), остання зазначає, що є користувачем спірної земельної ділянки, право землекористування СК «Геофізик» затверджено рішенням № 51 від 06.02.1998р. виконкому Львівської міської ради, відтак просить прийняти рішення про передачу земельної ділянки з кадастровим № 4610137500:08:002:1271 їй у власність.

Аналогічну за змістом вимогу позивачка скерувала Львівській міській раді 29.09.2022р. (а.с. 11).

Оскільки відповіді від міської ради вона не отримала, просить суд зобов`язати відповідача визнати за нею право власності на ділянку .

Так, згідно ст. 40 Земельного кодексу України, громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.

Розпорядження землями територіальних громад відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин та території сіл, селищ, міст. (ст. 12 ЗК України).

Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Так, Львівська міська рада є органом місцевого самоврядування, який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та якій надано повноваження здійснювати від імені та в інтересах територіальної громади м. Львова функції права суб`єкта комунальної власності, зокрема здійснювати повноваження щодо володіння, користування та розпорядження землями в межах території міста.

Як зазначено у частині 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць. (ч.ч.1, 5 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно ч. 9 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

14.09.2017р. Львівською міською радою прийнято ухвалу № 2372 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада», в якій зазначено необхідні документи для отримання адміністративної послуги щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Зокрема необхідно подати заяву на ім`я Львівського міського голови, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, виготовлений юридичними особами, у складі яких працює не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, або фізичними особами-підприємцями, які є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, і володіють необхідним технічним та технологічним забезпеченням, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, виданий державним кадастровим реєстратором Відділу у місті Львові Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, довіреність або нотаріально засвідчена копія довіреності - для уповноваженої особи.

Після отримання заяви про затвердження проекту землеустрою, орган місцевого самоврядування згідно зі ст. 118 ЗК України, повинен у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою прийняти відповідне рішення.

В даному випадку суд вважає, що позивачка обрала неналежний спосіб захисту своїх порушених прав.

Належним способом захисту в даній справі є визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання розглянути відповідача на черговій або позачерговій сесії заяви про затвердження проекту щодо відведення земельної ділянки.

Адже затвердження або відмова у затвердженні проекту землеустрою є повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу - Львівської міської ради. Суд не може перебирати на себе функцій відповідача та визнати право власності на земельну ділянку за позивачем.

Окрім того, суд зазначає, що з 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введено режим воєнного стану, який неодноразово продовжений Указами президента України, який діє по теперішній час.

Відповідно до підпункту 5 пункту 27 розділу X Земельного кодексу України у період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, в межах України або окремої її місцевості, у якій введено воєнний стан, безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Таким чином, вказана норма Закону встановлює абсолютну заборону під час дії воєнного стану на вчинення дій уповноваженими органами виконавчої влади чи місцевого самоврядування стосовно безоплатної передачі земель державної та комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі та формування земельної ділянки.

Встановивши наведені обставини справи, дослідивши та оцінивши усі надані сторонами письмові докази й наведені доводи за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд дійшов висновку про те, що в задоволенні позову слід відмовити за безпідставністю.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 76, 77, 82, 89, 141, 247, 259, 263-265, 273 ЦПК України, , суд ,-

ухвалив:

У задоволенні позову ОСОБА_3 до Львівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог споживчий кооператив «Геофізик», про зобов`язання визнати право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 4610137500:08:002:1271, площею 0,0698 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що знаходяться у АДРЕСА_1 , в споживчому кооперативі « Геофізик» - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення.

Позивач: ОСОБА_3 , АДРЕСА_2 ;

Відповідач: Львівська міська рада , м. Львів пл. Ринок, 1 , код ЄДРПОУ 04055896 ;

Третя особа : Споживчий кооператив «Геофізик», м. Львів вул. Туркменська,12/2.

Повний текст судового рішення виготовлено 05 червня 2024 року.

Суддя І. Є. Зима

СудШевченківський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення05.06.2024
Оприлюднено06.06.2024
Номер документу119509204
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —461/5336/22

Постанова від 03.10.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Приколота Т. І.

Постанова від 03.10.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Приколота Т. І.

Ухвала від 16.07.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Приколота Т. І.

Ухвала від 01.07.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Приколота Т. І.

Рішення від 05.06.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Зима І. Є.

Рішення від 29.05.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Зима І. Є.

Ухвала від 25.04.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Зима І. Є.

Ухвала від 04.03.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Савуляк Р. В.

Ухвала від 21.02.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Зима І. Є.

Ухвала від 20.02.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м.Львова

Єзерський Р. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні