Рішення
від 05.06.2024 по справі 178/394/24
КРИНИЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 178/394/24

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

05 червня 2024 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого Цаберябого Б.М.

при секретарі Янченко Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.Кринички справу за позовом ОСОБА_1 до Божедарівської селищної ради Кам`янського району Дніпропетровської області про визнання права на довічне успадковувань володіння на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулась до суду з цим позовом і вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 23 червня 2021 року Саксаганським районним у місті Кривому Розі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро). Позивачка зазначає, що вона є спадкоємицею за законом майна, що залишилось після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , що підтверджується витягом про реєстрацію у спадковому майні № 66424713 від 15 вересня 2021 року, спадкова справа № 77/2021 та свідоцтвом про право на спадщину за законом від 03 листопада 2023 року, реєстровий № 2187, виданим приватним нотаріусом Криворізького районного нотаріального округу Ставніченко Оленою Петрівною. Інший спадкоємець першої черги, дружина померлого, ОСОБА_3 від прийняття спадщини відмовилась на користь позивачки.

Позивачка вказує, що за життя ОСОБА_2 , крім іншого майна, був власником корпоративних прав та обов`язків на статутний (складений) капітал Фермерського господарства «Ром-Макс» / ЄДРПОУ 21901836 / у розмірі 100 гривень. Зазначене фермерське господарство було засноване за рахунок наданої ОСОБА_2 земельної ділянки, площею 52,0 га на території Божедарівської / Жовтневої / селищної ради Кам`янського / Криничанського / району Дніпропетровської області. Право довічного успадковуваного володіння на вказану земельну ділянку підтверджується державним актом на право довічного успадкованого володіння землею від 07 грудня 1992 року б/н, виданого ОСОБА_2 на підставі рішення виконкому Жовтневої сільської ради народних депутатів від 04 грудня 1992 року за № 41 для організації фермерського господарства, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право довічного успадкованого володіння на землю за № 73, оскільки згідно вимог ЗУ «Про селянське (фермерське) господарство» необхідною умовою для створення і функціонування СФГ була земельна ділянка, яка мала перебувати або у власності, або у постійному користуванні осіб, які виявили бажання створити фермерське господарство.

Після смерті ОСОБА_2 часткускладеного капіталугосподарства урозмірі 50гривень отрималапозивачка напідставі свідоцтвапро спадщинуза закономта частку складеногокапіталу урозмірі 50гривень отрималадружина померлого, ОСОБА_3 ,яка доводитьсяматір`ю позивачці.З метоюоформлення спадковихправ намайно,яке складаєтьсяіз земельноїділянки площею52,0га,сільськогосподарського призначення,яка відповіднодо Державногоакту направо довічногоуспадкованого володіння землею, видана ОСОБА_2 на підставі рішення виконкому Жовтневої сільської ради народних депутатів від 04 грудня 1992 року за № 41 для організації фермерського господарства, кадастровий номер 1222082500:01:001:0452 та розташована на території Божедарівської селищної ради Кам`янського району Дніпропетровської області, 20 грудня 2023 року позивачка звернулась до приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Ставніченко О.П. Проте, нотаріусом було відмовлено позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з неналежним оформленням прав на земельну ділянку спадкодавцем за його життя.

Тому, з урахуванням наведеного позивачка звернулась до суду з цим позовом та просить визнати за нею в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , право довічного успадкованого володіння на земельну ділянку площею 52,0 га, кадастровий номер 1222082500:01:001:0452, згідно Державного акту на право довічного успадкованого володіння землею, виданого на підставі рішення виконкому Жовтневої сільської ради народних депутатів від 04 грудня 1992 року за № 41 для організації фермерського господарства, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право довічного успадкованого володіння землею за № 73, розташованої на території Божедарівської селищної ради Кам`янського району Дніпропетровської області.

Представник Божедарівської селищної ради в судове засідання не з`явився, про дату та час судового засідання сповіщений, причини своєї неявки до суду не повідомив.

Оцінивши докази по справі суд вважає встановленим, що ОСОБА_2 на підставі рішення виконкому Жовтневої сільської ради народних депутатів від 04 грудня 1992 року за № 41 для організації фермерського господарства видано у довічне успадковане володіння 52,0 га землі в межах згідно плану для створення фермерського господарства, що підтверджується державним актом на право довічного успадкованого володіння землею. Відповідно до статуту селянського (фермерського) господарства «Ром-Макс» його засновником та головою є ОСОБА_2 . На підставі рішення виконкому Жовтневої сільської ради народних депутатів Криничанського району Дніпропетровської області від 04 грудня 1992 року № 41 ОСОБА_2 , 07 грудня 1992 року виданий Державний акту на право довічного успадкованого володіння вказаною земельною ділянкою. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 23 червня 2021 року Саксаганським районним у місті Кривому Розі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).

20 грудня 2023 року позивачка звернулась до приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Ставніченко О.П. Але у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, нотаріусом було відмовлено позивачці, у зв`язку з неналежним оформленням прав на земельну ділянку спадкодавцем за його життя.

Відповідно дост.131 ЗК Українигромадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод. Укладення таких угод здійснюється відповідно доЦивільного кодексу Україниз урахуванням вимог цьогоКодексу.

Статтею 125 ЗК Українивизначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно ч.5 ст.1021ЗК України, укладення договорів про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови здійснюється відповідно доЦивільного кодексу Україниз урахуванням вимог цьогоКодексу.

Відповідно до ч.1, 2ст.407 ЦК Україниправо користування чужою земельною ділянкою встановлюється договором між власником земельної ділянки і особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (далі - землекористувач). Право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) може відчужуватися і передаватися у порядку спадкування, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті.

Статтею 1216 ЦК Українивизначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У пункті 10постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", роз`яснено, що відповідно дост.1225 ЦК Україниправо власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).

Отже, з аналізу зазначених матеріально-правових норм можна дійти висновку, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини крім тих, які носять договірний характер, між іншим право (можливість) користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб.

Оскільки діючим законодавством України не передбачено такої форми володіння землею, як довічне успадковане володіння та не визначено механізму успадкування права на земельні ділянки, які належали спадкодавцям на праві довічного успадкованого володіння, а визначено лише договірний порядок установлення емфітевзису, кожна особа наділена правом звернення до власника земельної ділянки для оформлення своїх прав на користування нею, яке посвідчується Державним актом на право користування земельною ділянкою таке право користування припиняється у зв`язку зі смертю особи, тобто право користування земельною ділянкою не може переходити спадкоємцю, оскільки діє лише доки особа наділена цивільно-правовою дієздатністю. Наведені обставини обумовлюють висновок суду про неможливість задоволення позовних вимог, а відмова в задоволенні позову покладає на позивачку обов`язок по сплаті судових витрат, як те передбачено ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 259, 263-265, 280, 282 ЦПК України суд, -

В И Р І Ш И В:

ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог щодо визнання в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , права довічного успадкованого володіння на земельну ділянку площею 52,0 га, кадастровий номер 1222082500:01:001:0452, яке належало померлому на підставі Державного акту на право довічного успадкованого володіння землею, виданого на підставі рішення виконкому Жовтневої сільської ради народних депутатів від 04 грудня 1992 року за № 41 відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Криничанський районний суд шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.

Суддя: Б. М. Цаберябий

р

СудКриничанський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення05.06.2024
Оприлюднено06.06.2024
Номер документу119516058
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —178/394/24

Ухвала від 29.01.2025

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Ухвала від 24.01.2025

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Ухвала від 17.01.2025

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Ухвала від 12.12.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Ухвала від 20.11.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Лісняк В. В.

Ухвала від 25.07.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Свистунова О. В.

Ухвала від 10.07.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Свистунова О. В.

Рішення від 05.06.2024

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Цаберябий Б. М.

Ухвала від 13.05.2024

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Цаберябий Б. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні