Рішення
від 31.05.2024 по справі 200/6226/23
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2024 року Справа№200/6226/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовомДобропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області

доГоловного управління Державної податкової служби у Донецькій області

провизнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області № 1/05-99-24-09 від 5 липня 2023 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Головним управлінням ДПС у Донецькій області за зверненням позивача у зв`язку з реорганізацією відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 року № 925 була проведена документальна позапланова перевірка Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, за наслідком якої складено акт перевірки від 21 лютого 2022 року № 1850/05-99-07-16/37755477.

В акті перевірки зафіксовано окремі порушення позивачем законодавства через несвоєчасне нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування внаслідок несвоєчасно поданих звітів, а саме: за жовтень 2014 року у сумі 109 442,47 грн; за червень 2016 року у сумі 77 573,21 грн.

1 березня 2022 року позивач направив на офіційну електрону адресу ГУ ДПС у Донецькій області заперечення на Акт перевірки, але відповідь не отримав.

13 червня 2023 року позивач повторно направив на адресу ГУ ДПС у Донецькій області заперечення на Акт перевірки.

Листом від 22 червня 2023 року ГУ ДПС у Донецькій області повідомило, що визначений законодавством термін подання заперечень до Акту перевірки сплив.

Отже, заперечення позивача на акт перевірки не розглядались контролюючим органом.

За результатами означеної перевірки 5 липня 2023 року відповідачем було прийнято рішення № 1/05-99-24-09 про застосування до позивача штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яке направлено позивачеві листом Головного управління ДПС у Донецькій області від 10 липня 2023 року (вих. № 638/5/05-99-07-01).

18 липня 2023 року позивачем направлено скаргу на податкове повідомлення-рішення до ДПС України, про що повідомлено ГУ ДПС у Донецькій області.

1 серпня 2023 року позивачем повторно спрямовано скаргу на спірне податкове-повідомлення рішення до ДПС України.

Рішенням ДПС України від 24 серпня 2023 року скарга позивача була залишена без розгляду.

Позивач вважає спірне рішення протиправним, так як відповідно до абз. 3 п. 9-4 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов`язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення АТО, до платників єдиного внеску не застосовуються.

Посилається на правову позицію, викладену в рішенні Верховного Суду від 30 березня 2018 року у зразковій справі № 812/292/18 (а.с. 1-6, … 84-86 т. 1).

Відповідач у відзиві на позов заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, обґрунтовуючи свої заперечення наступним.

У зв`язку з припиненням діяльності Добропільського об`єднаного управління ПФУ Донецької області Головним управлінням ДПС у Донецькій області була проведена документальна позапланова перевірка з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства, своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків і зборів, додержання іншого законодавства за період діяльності з 1 січня 2017 року по 7 лютого 2022 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 26 жовтня 2011 року по 7 лютого 2022 року, військового збору за період з 1 січня 2017 року по 7 лютого 2022 року, за результатом якої 21 лютого 2023 року було складено акт № 1850/05-99-07-16/ НОМЕР_1 .

Згідно із вказаним актом перевіряючими були встановлені наступні порушення:

- п. 1 ч. 2 ст. 6, ч.ч. 4, 5 ст. 7, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI (Закон № 2264) у сумі 187 015,78 грн - внаслідок несвоєчасно поданих звітів за жовтень 2014 у сумі 109 442,47 грн та червень 2016 у сумі 77 573,31 грн;

- п. 1 ч. 2 ст. 6, абз. 1 п. 1 ч. 1, ч.ч. 4, 5 ст. 7, ч.ч. 2, 8 ст. 9 Закону № 2464 в частині несвоєчасного нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 3982,94 грн внаслідок самостійного донарахування платником єдиного внеску.

5 липня 2023 року відповідачем були прийняті рішення:

- № 1/05-99-24-09 про застосування штрафних санкцій за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску;

- № 2/05-99-24-09 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», - які були спрямовані позивачеві листом від 5 липня 2023 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 на вказані рішення до ДПС України було подано скаргу без зазначення дати та номера, яка рішенням ДПС України від 24 серпня 2023 року була залишена без розгляду.

Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області у зв`язку із правомірністю податкового повідомлення-рішення від 5 липня 2023 року № 1/05-9-24-09 про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску у зв`язку із правомірністю рішення Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області № 1/05-99-24-09 від 5 липня 2023 року (а.с. 175-178 т. 1).

У відповіді на відзив позивач наполягає на обґрунтованості заявлених ним позовних вимог та зазначає, що фактично управлінням єдиний соціальний внесок на суму нарахованої заробітної плати працівникам за жовтень 2014 року та червень 2016 року нарахований та сплачений своєчасно, що підтверджується бухгалтерськими документами, а саме: розрахунковими відомостями нарахування заробітної плати; меморіальним ордером № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій», книгою «Журнал-Головна» та випискою з банку по відповідному рахунку за жовтень 2014 року та червень 2016 року. Зазначені суми були включені до Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за жовтень 2014 року та червень 2016 року.

Вищеозначені випадки з фактичною датою звітування не є порушенням п. 1 ч. 2 ст. 6 та ч. 2, ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI в частині нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в силу абз. 3 п. 9-4 розділу VІІІ Закону № 2464-VI; також не є підставою для фінансової відповідальності страхувальника, так як відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов`язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення АТО, до платників єдиного внеску не застосовуються.

На момент виникнення зобов`язань (жовтень 2014 року та червень 2016 року) в межах дії п. 9-3 (п. 9-4 в редакції з 13 березня 2015 року) пп. «б» розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI (зі змінами, внесеними підпунктом 8 п. 4 ст. 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII) управління було платником єдиного внеску, який визначений ст. 4 Закону № 2464-VI, та перебувало на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону № 1669-VII, де проводилась антитерористична операція, що є підставою для зупинення застосування до управління заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону № 2464-VI (а.с. 192-193 т. 1).

У додаткових поясненнях, отриманих судом 7 березня 2024 року, Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області також зазначило, що твердження в акті перевірки про не своєчасне нарахування управлінням єдиного внеску у загальній сумі 3982,94 грн не відповідає дійсності, так як управлінням проведені перерахунки заробітної плати по працівникам, на суму якої донараховано та сплачено єдиний внесок, саме в місяці нарахування заробітної плати та в день її виплати; зазначені суми включені до Звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) зареєстрованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Згідно з абз. 13 п. 2 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449, якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв`язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, нараховані суми включаються до заробітної плати того місяця, в якому були здійснені нарахування.

Керуючись наведеними приписами, управлінням за наслідком самоперевірки було самостійно виправлено помилки щодо нарахованого єдиного внеску та самостійно донарахованого суми єдиного внеску на загальну суму 3982,94 грн, які сплачені у місяці нарахування, що підтверджується Звітами про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) зареєстрованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (а.с. 1-2 т. 2).

У додаткових поясненнях, отриманих судом 26 квітня 2024 року від Головного управління ДПС у Донецькій області, зазначено наступне.

Під час проведення перевірки позивача у лютому 2022 року було встановлено, крім іншого, несвоєчасне нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 3 982,94 грн, в т.ч.: у листопаді 2017 у сумі 180,07 грн, у липні 2018 у сумі 299,81 грн, у вересні 2018 у сумі 110,19 грн, у березні 2019 у сумі 189,04 грн, у червні 2019 у сумі 455,65 грн, у листопаді 2019 у сумі 175,98 грн, у травні 2020 у сумі 699,46 грн, у червні 2020 у сумі 242,00 грн, у липні 2020 у сумі 354,88 грн, у листопаді 2020 у сумі 779,81 грн, у грудні 2020 у сумі 496,05 грн.

Згідно з п. 1 розділу III Наказу Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435 страхувальники, крім зазначених у п.п. 5, 6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені в п.п. 2, 4 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, […], у частині подання Звіту за таких осіб зобов`язані формувати та подавати до фіскальних органів Звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду. Звітним періодом є календарний місяць.

Пунктом 1 розділу IV встановлено, що Звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок.

Відповідно до п. 9 Таблиця 6 додатка 4 до цього Порядку, призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці, які формуються з урахуванням кодів категорій застрахованих осіб, визначених у додатку 2 до цього Порядку.

Якщо донараховують або зменшують суму єдиного внеску на суму заробітної плати (доходу), нарахованої в попередніх звітних періодах, застосовують коди типу нарахувань «2» та «3»: «2» - сума заробітної плати (доходу), нарахована у попередніх звітних періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку страхувальником самостійно донараховано суму єдиного внеску; […].

Добропільським ПФУ своєчасно не було нараховано та не відображено у звітності єдиний внесок із заробітної плати працівників, у подальшому подано звіти та здійснено донарахування сум єдиного внеску на суми заробітної плати, нарахованої у попередніх періодах за кодом типу нарахувань «2», а саме: по ОСОБА_1 своєчасно не нараховано та не відображено у звітності єдиний внесок за серпень 2017 року у розмірі 44,46 грн та за вересень 2017 року у розмірі 135,61 грн, який було донараховано та відображено у звітності за листопад 2017 року; по ОСОБА_2 своєчасно не нараховано та не відображено у звітності єдиний внесок за квітень 2018 року у розмірі 299,88 грн, який було донараховано та відображено у звітності за липень 2018 року; за лютий 2018 року у розмірі 110,19 грн, який було нараховано та відображено у звітності за вересень 2018 року; за січень 2019 року у розмірі 189,04 грн, який було донараховано та відображено у звітності за березень 2019 року; за серпень 2019 року у розмірі 175,98 грн, який було донараховано та відображено у звітності за листопад 2019 року; по ОСОБА_3 не нараховано та не відображено у звітності єдиний внесок за березень 2019 року у розмірі 455,65 грн, який було донараховано та відображено у звітності за червень 2019 року; по ОСОБА_4 не нараховано та не відображено у звітності єдиний внесок за березень 2020 року у розмірі 43,93 грн, який було донараховано та відображено у звітності за травень 2020 року, за березень 2020 року у розмірі 121,00 грн, який було донараховано та відображено у звітності за червень 2020 року, за квітень 2020 року у розмірі 655,53 грн, який було донараховано та відображено у звітності за травень 2020 року; за квітень 2020 року у розмірі 121,00 грн, який було донараховано та відображено у звітності за червень 2020 року; по ОСОБА_5 не нараховано та не відображено у звітності єдиний внесок за квітень 2020 року у розмірі 354,88 грн, який було донараховано та відображено у звітності за липень 2020 року; по ОСОБА_6 не нараховано та не відображено у звітності єдиний внесок за квітень 2014 року у розмірі 779,81 грн, який було донараховано та відображено у звітності за листопад 2020 року; по ОСОБА_7 не нараховано та не відображено у звітності єдиний внесок за жовтень 2020 року у розмірі 496,05 грн, який було донараховано та відображено у звітності за грудень 2020 року.

Враховуючи наведене, рішення Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області № 1/05-99-24-09 від 5 липня 2023 року в частині накладення на позивача штрафу в розмірі 1142,71 грн є правомірним (а.с. 127-130 т.2).

Ухвалою суду від 6 листопада 2023 року позовна заява залишена без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків (а.с. 77-78 т. 1).

10 листопада та 13 листопада 2023 року на виконання вимог ухвали суду від 6 листопада 2023 року позивачем надано суду документи, в тому числі уточнений адміністративний позов та докази на підтвердження сплати судового збору у розмірі 2684,00 грн (а.с. 82-133 т. 1).

Ухвалою суду від 20 листопада 2023 року відкрито провадження у справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому порядку; запропоновано відповідачу надати суду відзив на позов та зобов`язано відповідача надати засвідчені належним чином копії всіх наявних у відповідача документів, які були ним враховані при прийнятті рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску № 1/05-99-24-09 від 5 липня 2023 року (а.с. 134-135 т. 1).

6 грудня 2023 року судом отримано клопотання відповідача про продовження строку на подання відзиву на позов (а.с. 140-141 т. 1).

Ухвалою суду від 7 грудня 2023 року клопотання відповідача про продовження строку для надання відзиву на позов та додаткових доказів по справі задоволено; продовжено строк для надання відзиву на позов (а.с. 155-156 т. 1).

14 грудня 2023 року до суду надійшов відзив на позов від Головного управління ДПС у Донецькій області та клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а.с. 165-183 т. 1).

18 грудня 2023 року від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с. 192-193 т. 1).

Ухвалою суду від 22 грудня 2023 року відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Донецькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а.с. 195-196 т. 1).

Ухвалою суду від 26 лютого 2024 року запропоновано позивачу у встановлений судом строк надати суду додаткові пояснення та докази на підтвердження цих пояснень; зобов`язано відповідача у встановлений судом строк надати суду додаткові пояснення та докази (а.с. 218-219 т. 1).

29 лютого 2024 року судом отримано від позивача клопотання про продовження процесуального строку, встановленого для подання додаткових пояснень та доказів (а.с. 225 т. 1).

Ухвалою суду від 1 березня 2024 року внесено виправлення в ухвалу суду від 26 лютого 2024 року (а.с. 227-228 т. 1).

Ухвалою суду від 1 березня 2024 року продовжено позивачу строк для надання додаткових пояснень та доказів по справі (а.с. 229 т. 1).

4 березня 2024 року до суду надійшли пояснення від відповідача та додаткові докази (а.с. 236-250 т. 1).

7 та 13 березня 2024 року до суду надійшли додаткові пояснення від позивача та додаткові докази (а.с. 1-5, 8-105 т. 2).

Ухвалою суду від 29 березня 2024 року зобов`язано позивача та відповідача надати суду додаткові пояснення та докази (а.с. 106-108 т. 2).

Ухвалою суду від 9 квітня 2024 року продовжено позивачу строк для надання додаткових пояснень та доказів по справі (а.с. 114-115 т. 2).

Ухвалою суду від 19 квітня 2024 року зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Донецькій області надати суду додаткові докази по справі та пояснення (а.с. 122-123 т. 2).

26 квітня 2024 року судом отримано від відповідача пояснення та додаткові докази (а.с. 236-250 т. 1).

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи відповідно до Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 6 травня 2024 року № 271/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про продовження дії воєнного стану в Україні» від 8 травня 2024 року № 3684-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5 год 30 хв 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

Станом на день розгляду даної справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, код ЄДРПОУ 37755477, зареєстроване місцезнаходження: 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, буд. 28А; з 11 листопада 2020 року перебуває у стані припинення (а.с. 50, 87, 131, 216 т. 1).

Відповідач, Головне управління ДПС у Донецькій області, код ЄДРПОУ ВП 44070187, зареєстроване місцезнаходження: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, є відокремленим підрозділом Державної податкової служби України (без статусу юридичної особи) та належним відповідачем у справі (а.с. 217 т. 1).

Як встановлено судом, Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відповідно до п.п. 1, 12 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, є територіальним органом Пенсійного фонду України та юридичною особою публічного права, яке з 12 листопада 2020 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 року № 925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» (далі - Постанова № 925) знаходиться в процедурі реорганізації шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області; перебуває на обліку в Головному управлінні Державної податкової служби у Донецькій області як платник єдиного соціального внеску (а.с. 9, 216 т. 1).

В період з 8 лютого 2022 року по 14 лютого 2022 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області на підставі наказу Головного управління ДПС у Донецькій області «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки» від 25 січня 2022 року № 70-п, із посиланням на п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78, ст. 81, п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України була проведена документальна позапланова виїзна перевірка позивача за період діяльності з 1 січня 2017 року по 7 лютого 2022 року з питань, в тому числі, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 26 жовтня 2011 року по 7 лютого 2022 року, за наслідком якої складено Акт перевірки від 21 лютого 2022 року №1850/05-99-07-16/37755477 (а.с. 7-44, 88-106 т. 1).

Відповідно до вказаного акту, перевіркою встановлені порушення Добропільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області, в тому числі:

[…]

4) п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та п. 1 розділу III Наказу Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435 «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», в частині несвоєчасного подання «Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», а саме:

за жовтень 2014 року (граничний термін надання звіту 20 листопада 2014 року, фактично звіт наданий 1 грудня 2014 року за реєстраційним номером № 1414337715, сума нарахування єдиного внеску 109442,47 грн);

за червень 2016 року (граничний термін надання звіту 20 липня 2016 року, фактично звіт наданий 21 липня 2016 року за реєстраційним номером № 1600003241, сума нарахування єдиного внеску 77573,31 грн) (п. 4 розділу 4 Акту перевірки);

5) п. 1 ч. 2 ст. 6, ч. 4 та ч. 5 ст. 7, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», внаслідок чого встановлено несвоєчасне нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 187015,78 грн внаслідок несвоєчасно поданих звітів, а саме:

за жовтень 2014 року у сумі 109442,47 грн (граничний термін нарахування єдиного внеску 20 листопада 2014 року, фактично за даними ІКП єдиний внесок нараховано 1 грудня 2014 року);

за червень 2016 року у сумі 77573,31 грн (граничний термін нарахування єдиного внеску 20 липня 2016 року, фактично за даними ІКП єдиний внесок нараховано 21 липня 2016 року) (п. 5 розділу 4 Акту перевірки);

6) порушення п. 1 ч. 2 ст. 6, абз. 1 п. 1 ч. 1, ч. 4 ч. 5 ст. 7, ч. 2 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» в частині несвоєчасного нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 3 982,94 грн (у т.ч. у листопаді 2017 у сумі 180,07 грн, у липні 2018 у сумі 299,81 грн, у вересні 2018 у сумі 110,19 грн, у березні 2019 у сумі 189,04 грн, у червні 2019 у сумі 455,65 грн, у листопаді 2019 у сумі 175,98 грн, у травні 2020 у сумі 699,46 грн, у червні 2020 у сумі 242,00 грн, у липні 2020 у сумі 354,88 грн, у листопаді 2020 у сумі; […] (а.с. 43, 106 т. 1).

Як вбачається з мотивувальної частини акту (сторінка акту № 29), під час перевірки було встановлено, що внаслідок самостійного донарахування платником єдиного внеску за попередні періоди мало місце несвоєчасне нарахування єдиного внеску у сумі 3 982,94 грн по наступним працівникам:

1) ОСОБА_1 за серпень 2017 року нараховано заробітну плату в розмірі 202,10 грн, єдиний внесок у розмірі 44,46 грн нарахований у листопаді 2017 року;

2) ОСОБА_1 за вересень 2017 року нараховано заробітну плату в розмірі 616,40 грн, єдиний внесок у розмірі 135,61 грн нарахований у листопаді 2017 року;

3) ОСОБА_2 у квітні 2018 року нараховано заробітну плату в розмірі 1362,76 грн, єдиний внесок у розмірі 299,81 грн нарахований у липні 2018 року;

4) ОСОБА_2 у лютому 2018 року нараховано заробітну плату в розмірі 500,86 грн, єдиний внесок у розмірі 110,19 грн нарахований у вересні 2018 року;

5) ОСОБА_2 у січні 2019 року нараховано заробітну плату в розмірі 859,25 грн, єдиний внесок у розмірі 189,04 грн нарахований у березні 2019 року;

6) ОСОБА_3 у березні 2019 року нараховано заробітну плату в розмірі 2071,12 грн, єдиний внесок у розмірі 455,65 грн нарахований у червні 2019 року;

7) ОСОБА_2 у серпні 2019 року нараховано заробітну плату в розмірі 799,89 грн, єдиний внесок у розмірі 175,98 грн нарахований у листопаді 2019 року;

8) ОСОБА_4 у березні 2020 року нараховано заробітну плату в розмірі 199,67 грн, єдиний внесок у розмірі 43,93 грн нарахований у травні 2020 року;

9) ОСОБА_4 у квітні 2020 року нараховано заробітну плату в розмірі 2979,68 грн, єдиний внесок у розмірі 655,53 грн нарахований у травні 2020 року;

10) ОСОБА_4 у березні 2020 року нараховано заробітну плату в розмірі 550,00 грн, єдиний внесок у розмірі 121,00 грн нарахований у червні 2020 року;

11) ОСОБА_4 у квітні 2020 року нараховано заробітну плату в розмірі 550,00 грн, єдиний внесок у розмірі 121,00 грн нарахований у червні 2020 року;

12) ОСОБА_5 у квітні 2020 року нараховано заробітну плату в розмірі 1613,09 грн, єдиний внесок у розмірі 354,88 грн нарахований у липні 2020 року;

13) ОСОБА_6 у квітні 2014 року нараховано заробітну плату в розмірі 3544,58 грн, єдиний внесок у розмірі 779,81 грн нарахований у листопаді 2020 року;

14) ОСОБА_7 у жовтні 2020 року нараховано заробітну плату в розмірі 2254,77 грн, єдиний внесок у розмірі 496,05 грн нарахований у грудні 2020 року (а.с. 35, 102 т. 1).

Відповідно до відмітки на цьому акті, позивач отримав акт (із запереченнями) 21 лютого 2022 року (а.с. 44, зв.бік а.с. 106 т. 1).

1 березня 2022 року Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернулось до Головного управління ДПС у Донецькій області із запереченнями на акт перевірки від 21 лютого 2022 року № 1850/05-99-07-16/377554477, в яких зазначено наступне.

Щодо своєчасності нарахування єдиного внеску в сумі 187015,78 грн внаслідок несвоєчасно поданих звітів за жовтень 2014 у сумі 109 442,47 грн та за червень 2016 у сумі 77 573,31 грн.

Єдиний соціальний внесок на суму нарахованої заробітної плати працівникам управління за жовтень 2014 року та червень 2016 року нарахований та сплачений своєчасно, про що свідчать бухгалтерські документи, а саме: розрахункова відомість нарахування заробітної плати за жовтень 2014 року, червень 2016 року, меморіальний ордер № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій» за жовтень 2014 року, червень 2016 року, книга «Журнал-Головна» за 2014 рік та 2016 рік, витяги з реєстраційного рахунку.

Зазначені суми включені до Звіту про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за жовтень 2014 року та червень 2016 року.

Нарахування єдиного внеску проведено на суми нарахованої заробітної плати, яка відображена у розрахункових відомостях нарахування заробітної плати за жовтень 2014 року та червень 2016 року, облікових регістрах, меморіальному ордері № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій», книзі «Журнал - Головна».

Щодо своєчасності нарахування єдиного внеску в сумі 3982,94 грн.

Твердження про несвоєчасне нарахування єдиного внеску в сумі 3 982,94 грн не відповідає дійсності, так як управлінням проведені перерахунки заробітної плати по працівникам, на суму якої донарахований та сплачений єдиний внесок, в місяці нарахування заробітної плати та в день її виплати.

Зазначені суми включені до Звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на державне соціальне страхування.

Згідно з абз. 13 п. 2 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449, якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв`язку із уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, нараховані суми включаються до заробітної плати того місяця, в якому були здійснення нарахування.

Управлінням у результаті самоперевірки самостійно виправлено помилки щодо сум нарахованого єдиного внеску та самостійно донараховано суми єдиного внеску за попередні періоди на загальну суму 3 982,94 грн та сплачені у місяці нарахування.

Також у запереченнях наведено прохання розглянути ці заперечення за участю представника управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - як правонаступника відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України № 925 (а.с. 107-108 т. 1).

Вказані заперечення були зареєстровані податковим органом 14 червня 2023 року (вх. № 3027) (а.с. 123 т. 1).

За поясненням позивача, 13 червня 2023 року управління знов звернувся до Головного управління ДПС у Донецькій області із запереченнями на акт перевірки від 21 лютого 2022 року № 1850/05-99-07-16/377554477 (а.с. 5 т. 1).

Копію вказаних заперечень суду не надано, як і не надано доказів їх направлення податковому органу.

Листом від 22 червня 2023 року (вих. № 542/5/05-99-07-01) Головне управління ДПС у Донецькій області на звернення позивача від 1 березня 2023 року повідомило, що в порушення п. 1 ч. 2 ст. 6, ч. 4 ч. 5 ст. 7, ч. 2 ст. 9 Закону № 2464-VI внаслідок несвоєчасно наданих звітів за жовтень 2014 року у сумі 109 442,47 грн та червень 2016 року у сумі 77 573,31 грн нарахування єдиного внеску за даними ІКП відбулось: за жовтень 2014 року в сумі 109 442,47 грн - 1 грудня 2014 року (граничний термін до 20 листопада 2014 року), за червень 2016 року в сумі 77573,31 грн - 21 липня 2016 року (граничний термін - 20 липня 2016 року). В порушення п. 1 ч. 2 ст. 6, абз. 1 п. 1 ч. 1, ч. 4, ч. 5 ст. 7, ч. 2 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI мало місце несвоєчасне нарахування єдиного внеску внаслідок самостійного донарахування платником єдиного внеску за попередні періоди у сумі 3 982,94 грн: у листопаді 2017 у сумі 180,07 грн, у липні 2018 у сумі 299,81 грн, у вересні 2018 у сумі 110,19 грн, у березні 2019 у сумі 189,04 грн, у червні 2019 у сумі 455,65 грн, у листопаді 2019 у сумі 175,98 грн, у травні 2020 у сумі 699,46 грн, у червні 2020 у сумі 242,00 грн, у липні 2020 у сумі 354,88 грн, у листопаді 2020 у сумі 779,81 грн, у грудні 2020 у сумі 496,05 грн.

Також зазначено, що враховуючи, що Акт перевірки від 21 лютого 2022 року № 1850/05-99-07-16/37755477 вручено платнику 21 лютого 2022 року, станом на час розгляду заперечень сплив визначений законодавством термін подання заперечень на акт (а.с. 66-70, 123-125 т. 1).

5 липня 2023 року на підставі висновків, викладених в акті перевірки від 21 лютого 2022 року, Головним управлінням ДПС у Донецькій області було прийнято, в тому числі, податкове повідомлення-рішення № 1/05-99-24-09, яким у зв`язку із порушеннями Добропільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України абз. 1 п. 1 ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 6, ч. 4, ч. 5 ст. 7, ч. 2 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та донарахуванням єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 120997,72 грн, із посиланням на п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» до позивача застосовано штраф у сумі 12844,29 грн (а.с. 118-119, 185-186 т. 1).

Відповідно до розрахунку штрафних санкцій сума штрафних санкцій складається з сум штрафу за:

1) несвоєчасне нарахування єдиного внеску внаслідок самостійного донарахування платником єдиного внеску:

звітний місяць - серпень 2017 року, термін подання звітності - вересень 2017 року, місяць фактичного нарахування єдиного внеску - листопад 2017 року, несвоєчасно нараховано єдиного внеску платником податків - 44,46 грн, розмір штрафу 13,34 грн;

звітний місяць - вересень 2017 року, термін подання звітності - жовтень 2017 року, місяць фактичного нарахування єдиного внеску - листопад 2017 року, несвоєчасно нараховано єдиного внеску платником податків - 135,61 грн, розмір штрафу 27,12 грн;

звітний місяць - квітень 2018 року, термін подання звітності - травень 2018 року, місяць фактичного нарахування єдиного внеску - липень 2018 року, несвоєчасно нараховано єдиного внеску платником податків - 299,81 грн, розмір штрафу 89,94 грн;

звітний місяць - лютий 2018 року, термін подання звітності - березень 2018 року, місяць фактичного нарахування єдиного внеску - вересень 2018 року, несвоєчасно нараховано єдиного внеску платником податків - 110,19 грн, розмір штрафу 55,10 грн;

звітний місяць - січень 2019 року, термін подання звітності - лютий 2019 року, місяць фактичного нарахування єдиного внеску - березень 2019 року, несвоєчасно нараховано єдиного внеску платником податків - 189,04 грн, розмір штрафу 37,81 грн;

звітний місяць - березень 2019 року, термін подання звітності - квітень 2019 року, місяць фактичного нарахування єдиного внеску - червень 2019 року, несвоєчасно нараховано єдиного внеску платником податків - 455,65 грн, розмір штрафу 136,70 грн;

звітний місяць - серпень 2019 року, термін подання звітності - вересень 2019 року, місяць фактичного нарахування єдиного внеску - листопад 2019 року кількість звітних періодів -3, несвоєчасно нараховано єдиного внеску платником податків 175,98 грн, розмір штрафу до 2015 року та з 2015 року 52,79 грн;

звітний місяць - березень 2020 року, термін подання звітності - квітень 2020 року, місяць фактичного нарахування єдиного внеску - травень 2020 року, несвоєчасно нараховано єдиного внеску платником податків - 43,93 грн, розмір штрафу 8,79 грн;

звітний місяць - березень 2020 року, термін подання звітності - квітень 2020 року, місяць фактичного нарахування єдиного внеску - червень 2020 року, несвоєчасно нараховано єдиного внеску платником податків - 121,00 грн, розмір штрафу 36,30 грн;

звітний місяць - квітень 2020 року, термін подання звітності - травень 2020 року, місяць фактичного нарахування єдиного внеску - червень 2020 року, несвоєчасно нараховано єдиного внеску платником податків - 121,00 грн, розмір штрафу 24,20 грн;

звітний місяць - квітень 2020 року, термін подання звітності - травень 2020 року, місяць фактичного нарахування єдиного внеску - червень 2020 року, несвоєчасно нараховано єдиного внеску платником податків - 354,88 грн, розмір штрафу 106,46 грн;

звітний місяць - квітень 2014 року, термін подання звітності - травень 2014 року, місяць фактичного нарахування єдиного внеску - листопад 2020 року, несвоєчасно нараховано єдиного внеску платником податків - 778,81 грн, розмір штрафу 389,41 грн;

звітний місяць - жовтень 2020 року, термін подання звітності - листопад 2020 року, місяць фактичного нарахування єдиного внеску - грудень 2020 року, несвоєчасно нараховано єдиного внеску платником податків - 496,05 грн, розмір штрафу 99,21 грн;

всього: 1 142,71 грн;

2) несвоєчасне нарахування єдиного внеску внаслідок несвоєчасного подання звітів за:

жовтень 2014 року (подання звітності до 20 листопада 2014 року, нараховано внесок 1 грудня 2014 року; несвоєчасно нараховано єдиного внеску платником податків - 109442,47 грн; розмір штрафу 10944,25 грн;

червень 2016 року (подання звітності до 20 липня 2016 року, нараховано внесок 21 липня 2016 року; несвоєчасно нараховано єдиного внеску платником податків 7 573,31 грн; розмір штрафу 757,33 грн;

всього: 11701,58 грн;

загальна сума штрафу - 12844,29 грн (а.с. 186 т. 1).

Листом від 5 липня 2023 року (вих. 1827/6/09-99-24-09) Головне управління ДПС у Донецькій області направило Голові комісії з припинення Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним додатковим органом або платником своєчасного не нарахованого єдиного внеску № 1/05-99-24-09 із розрахунком штрафних санкцій та рішення про застосування штрафних санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 2/05-99-24-09 від 5 липня 2023 року із розрахунком штрафних санкцій (а.с. 117-122, 184-189 т. 1).

18 липня 2023 року позивачем подано скаргу на спірне повідомлення-рішення до ДПС України (а.с. 6, 132 т. 1).

1 серпня 2023 року позивачем знов подано скаргу на спірне повідомлення-рішення до ДПС України (а.с. 6, 132 т. 1).

Рішенням ДПС України від 17 серпня 2023 року (вих. № 10061/5/99-00-06-02-01-05) скарга Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 18 липня 2023 року залишена без розгляду (а.с. 132 т. 1).

Рішенням ДПС України від 24 серпня 2023 року (вих. № 24602/6/99000-06-02-01-06) повторна скарга Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області залишена без розгляду. В рішенні зазначено, що скарга на рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 5 липня 2023 року № 1/05-99-24-09 та рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 5 липня 2023 року № 2/05-99-24-09 ГУ ДПС у Донецькій області, - не містить дати та номера, не підлягає розгляду ДПС України, оскільки скаржником до апарату ДПС раніше було подано скаргу з цього самого питання, яка у свою чергу була без розгляду 17 серпня 2023 року і за наслідком розгляду якої було прийнято рішення № 10061/5/99-00-06-02-01-05, яке надіслано скаржнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення в порядок та спосіб визначений чинним законодавством. За таких обставин, керуючись п. 4 розділу VIII Порядку розгляду податковим органом скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 9 грудня 2015 року № 1124, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 лютого 2016 року за № 178/28308 (із змінами) скарга Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області без зазначення дати та номера залишена без розгляду (а.с. 71-72, 132 т. 1).

Будучи не згодним з рішенням Головного управління ДПС у Донецькій області про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску № 1/05-99-24-09 від 5 липня 2023 року, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.

Відповідно дост. 67 Конституції Україникожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 8 липня 2010 року (далі - Закон № 2464-VI, Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VIєдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VIплатниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6Закону № 2464-VIплатник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску.

Відповідно до абз. 1 ч. 8 ст. 9Закону № 2464-VIплатники єдиного внеску, крім платників, зазначених у п.п. 4 і 5 ч. 1 ст. 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Такі ж приписи містяться і у пп. 1, 6 п. 3 розділу ІV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 20 квітня 2015 року № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28 березня 2016року № 393), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 травня 2015 року за № 508/26953 (далі Інструкція № 449).

Згідно з п. 1 розділу ІV Інструкції № 449 нарахування єдиного внеску платниками здійснюється відповідно дост. 7Закону, порядок обчислення і сплати - дост. 9Закону.

Відповідно до абз. 2 ч. 8ст. 9 Закону № 2464-VI та пп. 7 п. 3 розділу ІV Інструкції № 449, платники, зазначені у п. 1 ч. ст. 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов`язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). […] Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. […].

Пунктом п. 4 ч. 2ст. 6 Закону № 2464-VI визначено, що платник єдиного внеску зобов`язаний подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановленіПодатковим кодексом України. Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та Фондом загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття […].

Згідно з абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до податкового органу (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 ч. 1 ст. 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.

Відповідно до п. 1 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 травня 2018 року№ 511), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 року за № 460/26905 (далі Порядок № 435) страхувальники, крім зазначених у п.п. 5, 6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені в п.п. 2, 4 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, […], у частині подання Звіту за таких осіб зобов`язані формувати та подавати до фіскальних органів Звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду. Звітним періодом є календарний місяць.

Пунктом 1 розділу IV Порядку № 435 встановлено, що Звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок.

Згідно з абз. 1 п. 9 розділу IV таблиця 6додатка 4до цього Порядку призначена для формування страхувальниками у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) у звітному місяці. Такі відомості формуються з урахуванням кодів категорій застрахованих осіб, визначених удодатку 2до цього Порядку.

Відповідно до абз. 4-6 п. 9 розділу IV Порядку № 435 коди типу нарахувань 2-9 зазначаються лише у випадках донарахування або зменшення суми єдиного та страхового внесків застрахованій особі. Якщо донараховують або зменшують суму єдиного внеску на суму заробітної плати (доходу), нарахованої (нарахованого) в попередніх звітних періодах, застосовують коди типу нарахувань «2» та «3»: «2» - сума заробітної плати (доходу), нарахована у попередніх звітних періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) страхувальником самостійно донараховано суму єдиного внеску; […].

Частиною 1 ст. 25 Закону № 2464-VI, яка регламентує заходи впливу та стягнення, встановлено, що рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цьогоЗакону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами […].

Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону № 2464-VI за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність.

Пунктом 3 ч. 11 ст. 25Закону № 2464-VIпередбачено, що податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску; за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) накладаються штрафи, передбачені за порушення порядку подання інформації про фізичних осіб - платників податків у розмірах та порядку, встановленихст. 119Податкового кодексу України.

Підпункт 3 п. 2 розділу VІІ Інструкції № 449 містить уточнення щодо розрахунку штрафу за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску і яким встановлено, що за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску до 1 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми, а після 1 січня 2015 року - 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску. Для розрахунку зазначеного штрафу кількість звітних періодів розраховується, починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми єдиного внеску, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким платником акта перевірки від податкового органу або в якому він подав звітність, що містить відомості про суми нарахованого єдиного внеску, де зазначено такі донараховані суми. Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих місяцях суми донарахованого (своєчасно не обчисленого) єдиного внеску, за кожне таке донарахування (кожний місяць) відповідно доЗаконунакладається штраф у порядку та розмірах, визначених в абзацах першому та другому цього підпункту.

Як встановлено судом, загальна сума штрафу, нарахована рішенням відповідача № 1/05-99-24-09 від 5 липня 2023 року, складається із суми штрафу в розмірі 1142,71 грн, нарахованого за несвоєчасне нарахування позивачем єдиного внеску внаслідок самостійного донарахування платником єдиного внеску, та суми штрафу в розмірі 11701,58 грн, нарахованого за несвоєчасне нарахування позивачем єдиного внеску внаслідок несвоєчасного подання звітів.

Визначаючись щодо правомірності/неправомірності накладення на позивача штрафної санкції в розмірі 11701,58 грн за несвоєчасне нарахування позивачем єдиного внеску внаслідок несвоєчасного подання звітів, суд виходить з наступного.

Відповідно до приписів п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI (із посиланням на які прийнято спірне рішення) за донарахування податковим органом або платником своєчасно н е н а р а х о в а н о г о єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму […] .

Як зазначалось вище, відповідно до абз. 2 ч. 8ст. 9 Закону № 2464-VI та пп. 7 п. 3 розділу ІV Інструкції № 449, платники, зазначені у п. 1 ч. ст. 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов`язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). […] Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. […].

Суд зазначає, що матеріали справи не містять копій документів, на які позивач посилається у позові, відповіді на відзив та додаткових поясненнях (розрахункових відомостей нарахування заробітної плати; меморіального ордеру № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій», книги «Журнал-Головна» за жовтень (грудень) 2014 року та за червень (липень) 2016 року).

Разом із цим до позову було додано банківську виписку за жовтень 2014 року та червень 2016 року, з якої вбачається, що:

- у жовтні 2014 року позивачем при нарахуванні та сплаті працівникам управління заробітної плати (а також відпускних та лікарняних) було нараховано та сплачено єдиний внесок в загальному розмірі 109442,47 грн (3 жовтня 23361,00 грн, 6 жовтня 2 746,00 грн, 7 жовтня 1148,00 грн, 20 жовтня 22378,00 грн, 31 жовтня 44108,60 грн та 15700,87 грн);

- у червні 2016 року позивачем при нарахуванні та сплаті працівникам заробітної плати (а також відпускних та лікарняних) було нараховано та сплачено єдиний внесок в загальному розмірі 77573,31 грн (2 червня 14227,00 грн, 3 червня 2400,00 грн, 8 червня 2815,00 грн, 9 червня 1578,00 грн, 10 червня 580,00 грн, 16 червня 22400,00 грн, 17 червня 100,00 грн, 21 червня 985,00 грн, 30 червня 32488,31 грн (а.с. 51-65, 109-116 т. 1).

Враховуючи наведене, суд висновує, що позивачем своєчасно було нараховано та сплачено єдиний внесок за жовтень 2014 року в розмірі 109442,47 грн та червень 2016 року в розмірі 77573,31 грн.

Отже, спірне рішення в частині накладення на позивача штрафу в розмірі 11701,58 грн за несвоєчасне нарахування єдиного внеску внаслідок несвоєчасного подання звітів є необґрунтованим.

Крім цього суд зазначає, що частиною 1 ст. 25 Закону № 2464-VI передбачено, що положення цієї статті поширюються лише щодо тих платників, які відповідно до цьогоЗакону з о б о в ` я з а н і нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

2 вересня 2014 року Верховною Радою України був прийнятий Закон «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII (далі Закон № 1669-VII, Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»), яким встановлювались тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Абзацом 2ст. 1 зазначеного Законувизначено, що територія проведення антитерористичної операції це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Місто Добропілля Донецької області, на території якого розташований позивач, та місто Маріуполь, де зареєстрований відповідач, включені до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р(втратило чинність) ірозпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р(чинне).

Підпунктом 8 п. 4 ст. 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни доЗакону № 2464-VI, а саме: підпункт «б» розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 такого змісту:

«9-4. Платники єдиного внеску, визначеністаттею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним устатті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цимЗакономза невиконання обов`язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.».

Законом України від 2 березня 2015 року № 219-VIII «Про внесення змін до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці, до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» внесено такі зміни: пункт 9-3 в редакції Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII вважати пунктом 9-4.

Законом № 440-IX від 14 січня 2020 року, який набрав чинності 13 лютого 2020 року, пункт 9-4 розділу VIII виключено.

Отже, у періоди з 14 квітня 2014 року по 12 лютого 2020 року платники єдиного соціального внеску, які перебувають (перебували) на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним уст. 2Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, були звільнені від виконання обов`язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI, в тому числі від виконання обов`язку щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску.

Таким чином, спірне рішення в частині застосування до позивача штрафної санкції в сумі 11701,58 грн за несвоєчасне нарахування єдиного внеску внаслідок несвоєчасно поданих звітів за жовтень 2014 року та червень 2016 року є необґрунтованим та неправомірним.

Визначаючись щодо правомірності/неправомірності накладення на позивача штрафу в розмірі 1142,71 грн за несвоєчасне нарахування єдиного внеску внаслідок самостійного донарахування позивачем єдиного внеску в розмірі 3982,94 за: квітень 2014 року, серпень, вересень 2017 року, лютий, квітень 2018 року, січень, березень, серпень 2019 року, березень, квітень, жовтень 2020 року, а саме:

штрафу в розмірі 389,41 грн внаслідок самостійного нарахування позивачем єдиного внеску за квітень 2014 року у сумі 778,81 грн;

штрафу в розмірі 13,34 грн внаслідок самостійного нарахування позивачем єдиного внеску за серпень 2017 року у сумі 44,46 грн;

штрафу в розмірі 27,12 грн внаслідок самостійного нарахування позивачем єдиного внеску за вересень 2017 року у сумі 135,61 грн;

штрафу в розмірі 55,10 грн внаслідок самостійного нарахування позивачем єдиного внеску за лютий 2018 року у сумі 110,19 грн;

штрафу в розмірі 89,94 грн внаслідок самостійного нарахування позивачем єдиного внеску за квітень 2018 року у сумі 299,81 грн;

штрафу в розмірі 37,81 грн внаслідок самостійного нарахування позивачем єдиного внеску за січень 2019 року у сумі 189,04 грн;

штрафу в розмірі 136,70 грн внаслідок самостійного нарахування позивачем єдиного внеску за березень 2019 року у сумі 455,65 грн;

штрафу в розмірі 52,79 грн внаслідок самостійного нарахування позивачем єдиного внеску за серпень 2019 року у сумі 175,98 грн, - суд виходить з такого.

Як зазначено в акті перевірки від 21 лютого 2022 року, позивачем було донараховано єдиний внесок в загальному розмірі 3982,94 грн у період з листопада 2017 року по грудень 2020 року за попередні періоди, а саме:

1) ОСОБА_1 за серпень 2017 року нараховано заробітну плату в розмірі 202,10 грн, єдиний внесок у розмірі 44,46 грн нарахований у листопаді 2017 року;

2) ОСОБА_1 за вересеньі 2017 року нараховано заробітну плату в розмірі 616,40 грн, єдиний внесок у розмірі 135,61 грн нарахований у листопаді 2017 року;

3) ОСОБА_2 у квітні 2018 року нараховано заробітну плату в розмірі 1362,76 грн, єдиний внесок у розмірі 299,81 грн нарахований у липні 2018 року;

4) ОСОБА_2 у лютому 2018 року нараховано заробітну плату в розмірі 500,86 грн, єдиний внесок у розмірі 110,19 грн нарахований у вересні 2018 року;

5) ОСОБА_2 у січні 2019 року нараховано заробітну плату в розмірі 859,25 грн, єдиний внесок у розмірі 189,04 грн нарахований у березні 2019 року;

6) ОСОБА_3 у березні 2019 року нараховано заробітну плату в розмірі 2071,12 грн, єдиний внесок у розмірі 455,65 грн нарахований у червні 2019 року;

7) ОСОБА_2 у серпні 2019 року нараховано заробітну плату в розмірі 799,89 грн, єдиний внесок у розмірі 175,98 грн нарахований у листопаді 2019 року;

8) ОСОБА_4 у березні 2020 року нараховано заробітну плату в розмірі 199,67 грн, єдиний внесок у розмірі 43,93 грн нарахований у травні 2020 року;

9) ОСОБА_4 у квітні 2020 року нараховано заробітну плату в розмірі 2979,68 грн, єдиний внесок у розмірі 655,53 грн нарахований у травні 2020 року;

10) ОСОБА_4 у березні 2020 року нараховано заробітну плату в розмірі 550,00 грн, єдиний внесок у розмірі 121,00 грн нарахований у червні 2020 року;

11) ОСОБА_4 у квітні 2020 року нараховано заробітну плату в розмірі 550,00 грн, єдиний внесок у розмірі 121,00 грн нарахований у червні 2020 року;

12) ОСОБА_5 у квітні 2020 року нараховано заробітну плату в розмірі 1613,09 грн, єдиний внесок у розмірі 354,88 грн нарахований у липні 2020 року;

13) ОСОБА_6 у квітні 2014 року нараховано заробітну плату в розмірі 3544,58 грн, єдиний внесок у розмірі 779,81 грн нарахований у листопаді 2020 року;

14) ОСОБА_7 у жовтні 2020 року нараховано заробітну плату в розмірі 2254,77 грн, єдиний внесок у розмірі 496,05 грн нарахований у грудні 2020 року (а.с. 35, 102 т. 1).

За поясненням позивача, управлінням були проведені перерахунки заробітної плати по працівникам, на суму якої донараховано та сплачено єдиний внесок, саме в місяці нарахування заробітної плати та в день її виплати; зазначені суми відповідно до абз. 13 п. 2 розділу IV Інструкції № 499 були включені до Звітів про суми нарахованої заробітної плати зареєстрованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (а.с. 1-2 т. 2).

Матеріали справи не містять копій документів, на підставі яких можна було підтверджити або навпаки спростувати факт нарахування єдиного внеску за вказані періоди із пропуском встановленого Законом № 2464-VI та Інструкцією № 499 строку.

Суд зазначає, що відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Ухвалами суду від 29 березня 2024 року та від 19 квітня 2024 року було зобов`язано відповідача надати суду доказина підтвердження наведеного в акті перевірки висновку про несвоєчасне нарахування позивачем єдиного внеску внаслідок самостійного його нарахування за: квітень 2014 року, серпень, вересень 2017 року, квітень, лютий 2018 року, січень, березень, серпень 2019 року, березень, квітень, жовтень 2020 року в загальній сумі 3 982,94 грн (а.с. 106-108, 122-123 т. 2).

13 березня 2024 року та 26 квітня 2024 року суду були надані копії Звітів позивача про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів (далі - Звіти) за: квітень 2014 року, серпень, вересень 2017 року, лютий, квітень 2018 року, січень, березень, серпень 2019 року, березень, квітень 2020 року (у додатку зазначено також файл зі звітом «жовтень 2020 року», разом із цим вказаний файл в обох випадках містить копію Звіту за квітень 2020 року) (а.с. 14-105, 134-225 т. 2).

При цьому копії Звітів за листопад 2017 року, липень, вересень 2018 року, червень, листопад 2019 року, травень, червень, липень, листопад, грудень 2020 року (за місяці, у я к і за даними перевірки позивачем було нараховано єдиний внесок за п о п е р е д н і періоди) - суду надані не були.

Як вбачається з таблиці 6 додатку 4 до Звіту позивача за серпень 2017 року (п. 56), ОСОБА_1 у серпні 2017 року було нараховано заробітну плату за серпень 2017 року у розмірі 681,58 грн, нараховано та утримано страховий внесок у розмірі 149,95 грн(22%) (зв.бік а.с. 141 т. 2).

Відповідно до таблиці 6 додатку 4 до Звіту позивача за вересень 2017 року, у вказаному місяці ОСОБА_1 заробітна плата не нараховувалась та не сплачувалась, страховий внесок не нараховувався та не утримувався (а.с. 151-152 т. 2).

Відповідно таблиці 6 додатку 4 до Звіту позивача за квітень 2018 року (п. 10, 11), ОСОБА_2 у квітні 2018 року було нараховано заробітну плату за квітень 2018 року у загальному розмірі 2169,42 грн (984,86 грн та 1184,56 грн), нараховано та утримано страховий внесок у загальному розмірі 477,27 грн(216,67 грн та 260,60 грн) (22%) (а.с. 169 т. 2).

Відповідно таблиці 6 додатку 4 до Звіту позивача за лютий 2018 року, у вказаному місяці ОСОБА_2 заробітна плата не нараховувалась та не сплачувалась, страховий внесок не нараховувався та не утримувався (а.с. 160-161 т. 2).

Відповідно таблиці 6 додатку 4 до Звіту позивача за січень 2019 року (п. 12) ОСОБА_2 у січні 2019 року було нараховано заробітну плату за січень 2019 року у розмірі 2735,23 грн, на яку нараховано та утримано страховий внесок у розмірі 601,75 грн(22%) (а.с. 181 т. 2).

Відповідно таблиці 6 додатку 4 до Звіту позивача за березень 2019 року (п. 63) ОСОБА_3 у березні 2019 року було нараховано заробітну плату за березень 2019 року у розмірі 2101,88 грн, нараховано та утримано страховий внесок у розмірі 462,41 грн(22%) (а.с. 190 т. 2).

Відповідно таблиці 6 додатку 4 до Звіту позивача за серпень 2019 року, у вказаному місяці ОСОБА_2 заробітна плата не нараховувалась та не сплачувалась, страховий внесок не нараховувався та не утримувався (а.с. 196-198 т. 2).

Відповідно таблиці 6 додатку 4 до Звіту позивача за березень 2020 року (п. 43) ОСОБА_8 у березні 2020 року було нараховано заробітну плату за березень 2020 року у розмірі 3973,33 грн, нараховано та утримано страховий внесок у розмірі 874,13 грн(22%) (зв.бік а.с. 205 т. 2).

Відповідно таблиці 6 додатку 4 до Звіту позивача за квітень 2020 року, у вказаному місяці ОСОБА_8 заробітна плата не нараховувалась та не сплачувалась, страховий внесок не нараховувався та не утримувався (а.с. 213-215 т. 2).

Відповідно таблиці 6 додатку 4 до Звіту позивача за квітень 2020 року (п. 6) ОСОБА_5 у квітні 2020 року було нараховано заробітну плату за квітень 2020 року у розмірі 861,52 грн, нараховано та утримано страховий внесок у розмірі 189,53 грн(22%) (а.с. 213 т. 2).

Звіт за квітень 2014 року не містить додатків із диференціацією за працівниками (а.с. 134-137 т. 2).

Отже, надані суду копії Звітів позивача не підтверджують факт несвоєчасного нарахування позивачем єдиного внеску внаслідок самостійного донарахування платником єдиного внеску за попередні періоди.

Проаналізувавши наведене, враховуючи приписи ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, суд дійшов висновку, що відповідачем як суб`єктом владних повноважень, який прийняв спірне рішення, не доведено його обґрунтованості в частині застосування до позивача штрафу у розмірі 1104,91 грн за несвоєчасне нарахування єдиного внеску внаслідок самостійного донарахування позивачем єдиного внеску в загальному розмірі 3793,90 грн за: квітень 2014 року, серпень, вересень 2017 року, лютий, квітень 2018 року, березень, серпень 2019 року, березень, квітень, жовтень 2020 року.

Щодо застосування до позивача штрафу у розмірі 37,81 грн за несвоєчасне нарахування єдиного внеску внаслідок самостійного донарахування єдиного внеску у березні 2019 року в розмірі 189,04 грн за січень 2019 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. 13 п. 2 розділу IV Інструкції № 449 якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв`язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, нараховані суми включаються д о заробітної плати т о г о місяця, в я к о м у були здійснені нарахування.

Як вбачається з копії Звіту позивача за березень 2019 року, поданого 10 квітня 2019 року, та таблиці 6 додатку 4 до цього Звіту, нарахована позивачем заробітна плата у розмірі 859,25 грн у звіті включена не заробітної плати, нарахованої за звітний місяць (розділ 1), а до п. 4.4 розділу 4 (донараховано та/або доутримано єдиний внесок у зв`язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах); у таблиці 6 додатку 4 до цього Звіту (п. 11) зазначено, що нарахована ОСОБА_2 заробітна плата в розмірі 859,25 грн нарахована з а січень 2019 року; має позначку коду типу нарахувань «2», що відповідає коду позначення суми заробітної плати (доходу), яка нарахована у п о п е р е д н і х звітних періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку страхувальником самостійно донараховано суму єдиного внеску.

Сума заробітної плати, нарахованої працівникам позивача за березень 2019 року (719703,97 грн), та заробітної плати, нарахованої ОСОБА_2 за січень 2019 року в розмірі 859,25 грн (не включеної до розділу 1) складають загальний розмір заробітної плати, що наведена у таблиці 6 додатку 4 до цього Звіту (720563,22 грн) (а.с. 187, 189-190 т. 2).

На підставі викладеного суд висновує, що відповідно до наявних у справі документів позивачем було несвоєчасно нараховано єдиний внесок внаслідок самостійного донарахування єдиного внеску у березні 2019 року в розмірі 139,04 грн за січень 2019 року.

Разом із цим як вже зазначалось вище, у періоди з 14 квітня 2014 року по 12 лютого 2020 року позивач, як платник єдиного внеску, який перебуває (перебував) на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним уст. 2Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, був звільнений від виконання обов`язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI, в тому числі від виконання обов`язку щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску.

Враховуючи встановлені судом обставини та наведені нормативно-правові приписи, керуючись ст.ст. 9, 76, 90, 242 КАС України суд приходить до висновку про те, що спірне рішення є неправомірним та підлягає скасуванню в повному обсязі.

Як наслідок, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1ст. 132 КАС Українисудові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно платіжної інструкції 5619 (#1425965023406) від 10 листопада 2023 року та виписки про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, позивачем за подання даного позову сплачено судовий збір у розмірі у сумі 2 684,00 грн (а.с. 126 т. 1, 228 т. 2).

Згідно з ч. 1ст. 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати останнього зі сплати судового збору в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 72-77, 90, 94, 132-134, 139, 192-193, 242-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477, зареєстроване місцезнаходження: 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, буд. 28А) до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (код ЄДРПОУ 44070187, зареєстроване місцезнаходження: 87515, Донецька область, Маріупольський район, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області № 1/05-99-24-09 від 5 липня 2023 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.

Стягнути з Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП 44070187, зареєстроване місцезнаходження: 87515, Донецька область, Маріупольський район, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59) на користь Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477, зареєстроване місцезнаходження: 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, буд. 28А) судові витрати у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення31.05.2024
Оприлюднено07.06.2024
Номер документу119528300
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо