Справа № 404/904/24
Номер провадження 1-кс/404/1993/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2024 року м. Кропивницький
Слідчий суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання, внесене у кримінальному провадженні №42024122010000059, про застосування запобіжного заходу у вигляді застави стосовно підозрюваного: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Кіровоградської області, м. Кіровограда, українця, громадянина України, з вищою освітою, маючого на утриманні неповнолітню дитину, одруженого, працевлаштованого на посаді заступника директора Департаменту капітального будівництва Кіровоградської обласної державної адміністрації ЄДРПОУ 43876025 - начальника управління капітального будівництва Департаменту капітального будівництва, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
- підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
Слідчий СВ Кропивницького РУП ГУ Національної поліції в Кіровоградській області старший лейтенант поліції ОСОБА_6 за погодженням з прокурором Кропивницької окружної прокуратури ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді із клопотанням у вказаному кримінальному провадженні про застосування стосовно підозрюваного: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 108 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 328000 (триста двадцять вісім тисяч) гривень 00 коп.
На обґрунтування клопотання слідчий зазначила, що нею здійснюється досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні, яке внесене 01.02.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Під час досудового розслідування ОСОБА_4 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, встановлено наявність ризиків, передбачених у п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а тому слідчий просить застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді застави.
Прокурор подане клопотання підтримала та просила його задовольнити, посилаючись на обставини наведені в клопотанні. Наразі досудове слідство триває, ще необхідно допитати в якості свідків працівник Держаудитслужби, вилучити документи, які перебувають у володінні КМР.
Щодо доводів захисник, які стосуються необґрунтованості підозри, вказала, що на даний час вина ОСОБА_4 доведена, та навіть, якщо врахувати, що підйомник в укритті був встановлений та шахта облаштована, все одно збитки завдані злочином, становлять склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Щодо проведення огляду місця події (укриття), вказала, що слідство було вимушено двічі звертатись до слідчого судді з клопотанням про проведення огляду, зважаючи на те, що під час первинного огляду у 2024 році було оглянуто тільки зовнішнє оздоблення укриття, оскільки в самому приміщенні укриття була свіжопофарбована підлога, не зважаючи на те, що акти виконаних робіт були закриті ще в грудні 2023 року. Під час звернення з клопотанням до слідчого судді вдруге, було надано дозвіл експерту на руйнівні роботи.
Застосування більш м`якого запобіжного заходу до підозрюваного, ніж запропоновано слідчим не можливо, не зважаючи на те, що злочин у якому підозрюється ОСОБА_4 є не тяжким, оскільки кримінальне правопорушення, передбачене ст. 364 КК України є корупційним, та в разі ухвалення обвинувального вироку до нього не може бути застосовано покарання, у вигляді іспитового строку.
Підозрюваний заперечив проти задоволення клопотання. Сплатити заставу ні він, ні за рахунок його знайомих, рідних не має змоги.
Щодо себе вказав, що зареєстрований та проживає у належній йому кватирі, за адресою: АДРЕСА_1 разом з дружиною та дитиною. Дружина офіційно працевлаштована, ОСОБА_7 працює на посаді заступника директора Департаменту капітального будівництва Кіровоградської обласної державної адміністрації ЄДРПОУ 43876025 - начальником управління капітального будівництва Департаменту капітального будівництва, отримує заробітну плату біля 25 тис грн. на місяць.
Крім зазначеної вище квартири, має також у власності транспортний засіб, придбаний у шлюбі, накопичень не має. Групи інвалідності та хронічних захворювань не має.
Вину не визнає, вказав, що всі роботи по ремонту укриття виконані в повному обсязі.
Захисник проти задоволення клопотання заперечив, посилаючись на свої письмові заперечення, вказував, що прокурором недоведені ризики визначені ст. 177 КПК України, як і сама підозра.
При цьому, вказав, що буде ініціювати питання про проведення повторних експертних, оскільки вони не згодні з висновками експертів, яким не було надано дозвіл на проведення руйнівних робіт.
При прийнятті рішення, по даному клопотанню просив врахувати, що його підзахисний наразі займається будівництвом фортифікаційних споруд у Запорізькій області, в зв`язку з чим йому потрібно залишати межі Кіровоградської області, тому ні в якому разі не можна покладати на ОСОБА_7 обов`язок, у вигляді заборони покидати межі Кіровоградської області.
Заслухавши прокурора, підозрюваного, його захисника, слідчий суддя приходить до таких висновків.
Слідчим відділом Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному проваджені, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024122010000059 від 01.02.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
17.05.2024 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч ч. 1 ст. 364 КК України.
Обґрунтованість підозри підтверджується, такими доказами, як: рапорт про виявлення кримінального правопорушення прокурора Кропивницької окружної прокуратури від 01.02.2024 року, заява гр. ОСОБА_8 , показами свідків, а саме: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та інших, висновком експерта за результатами проведення судової економічної експертизи № СЕ-19/112-24/6251-ЕК від 15.05.2024, висновком експерта за результатами проведення судово-почеркознавчої експертизи № 35 від 16.05.2024, висновком експерта за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи № 262/24-27 від 24.04.2024, іншими фактичними даними отриманими в передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України спосіб, які викривають ОСОБА_4 у вчиненні ним у зловживання службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що завдало істотної шкоди державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Так, ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Згідно з ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вік та стан здоров`я підозрюваного; міцність соціальних зв`язків підозрюваного в місці його постійного проживання, у тому числі наявність у нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, постійного місця роботи або навчання; наявність судимостей.
Згідно з вимогами ст. ст. 178, 183 КПК України, слідчий суддя враховує, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні умисного не тяжкого кримінального правопорушення, раніше до кримінальної відповідальності не притягався, має вік 51 рік, має постійне місце проживання та реєстрації, одружений, має у власності нерухоме та рухоме майно, набуте під час перебування у шлюбі, офіційно працевлаштований, має на утриманні неповнолітню дитину, відтак має міцні соціальні зв`язки.
Прокурором не надано жодного документа які б, підтверджували твердження, що в разі застосування до ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді особистого зобовязання, підозрюваний буде порушувати покладені на нього процесуальні обов`язки чи вчинить інше кримінальне правопорушення.
Так, слідчий суддя вважає наявними ризики переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду з метою уникнути можливої кримінальної відповідальності, зважаючи на те, у зв`язку із воєнним станом впровадженим на території України, тобто може переховуватись на тимчасовою непідконтрольній частини території країни - ризик переховування підозрюваного на таких територіях є можливим.
Водночас, враховуючи, що ОСОБА_4 має сталі соціальні зв`язки, тому ризик переховування від органу досудового розслідування є мінімальним.
Ризики незаконного впливу на свідків, також є мінімальними. У разі спроб незаконно впливати на свідків - ризик унеможливлюється та зменшується шляхом застосування щодо підозрюваного обов`язків, передбачених ст. 194 КПК України, а також попередженням підозрюваного, що у разі невиконання покладених на нього процесуальних обов`язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід. У разі вчинення таких спроб та наявності відповідних заяв від свідків - запобіжний захід стосовно ОСОБА_4 може бути змінений.
Наявність всіх інших ризиків, регламентованих ст. 177 КПК України, органом досудового розслідування станом на даний час не доведена.
Ризик вчинити інше кримінальне правопорушення - не підтверджується фактичними даними. ОСОБА_4 не судимий, до кримінальної відповідальності не притягався, тобто, за відсутності кримінальної історії минулого підозрюваного та належних доказів про його протиправну поведінку у матеріалах клопотання - неможливо стверджувати про схильність підозрюваного до протиправної поведінки, до вчинення ним протиправних вчинків на постійній основі. Під час розгляду клопотання про застосування щодо підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави слідчий та прокурор на основі наданих доказів не довели наявність обставин, які у своїй сукупності свідчать про те, що застосування більш м`якого запобіжного заходу для запобігання доведеним ризикам, зазначеним у клопотанні, буде недостатнім. Тим паче, підозрюваний під час розгляду клопотання вказав, що накопичень немає, а доходів отриманих ним не вистачить для сплати суми застави запропоновую стороною обвинувачення.
Крім того, відповідно до положень ч. 5 ст. 182 КПК України у виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов`язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно. Відтак, слідчий суддя у будь-якому випадку не може застосувати запобіжний захід у вигляді застави у розмірі запропонованому стороною обвинувачення.
З запропонованої слідчим суми застави вбачається, що слідчий виходив з суми збитків встановлених експертизою, яка з огляду на матеріальний стан підозрюваного є непомірною для нього та його рідних.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя вважає за необхідне зазначити, що встановлення надто великого розміру застави відсуває на другий план досягнення його мети - забезпечення процесуальної поведінки особи, зокрема забезпечення явки підозрюваного, висуваючи наперед перспективу отримання якомога більшої суми грошей державою.
Застава для особи не має бути надмірним тягарем і призвести до скрутного матеріального становища її та її родини - це не покарання. Застава лише має забезпечити виконання особою (підозрюваним) процесуальних обов`язків на час досудового розслідування чи судового розгляду і не може забезпечувати виконання вироку.
З огляду на це, враховуючи дані про особу підозрюваного, зокрема, наявність обов`язків щодо утримання неповнолітньої дитини, міцні соціальні зв`язки за місцем свого проживання, слідчий суддя дійшов висновку, що вагомі підстави для застосування відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави відсутні. Ризик переховування від органів досудового розслідування чи суду, хоча і доведений, але не досягає такого рівня інтенсивності, що свідчило б про необхідність про застосування запобіжного заходу про яке клопотала, враховуючи наявність у підозрюваного стійких соціальних зв`язків і стримуючих від втечі факторів. Так само і реалізацію ризиків незаконного впливу на свідків, знищення важливих для цього кримінального провадження речей і документів та ризик вчинення іншого кримінального правопорушення можна запобігти покладенням на підозрюваного певних обов`язків, яких він має дотримуватися.
З огляду на зазначене вище: встановлено наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення; наявні достатні підстави вважати, що існують деякі із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, на які вказує прокурор, проте імовірність їх настання є мінімальною.
Отже, з матеріалів клопотання та пояснень прокурора встановлено, що стороною обвинувачення не доведено всіх ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, не доведено недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України, якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м`який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.
Оскільки в силу ст. 194 КПК України слідчий суддя має право застосувати більш м`який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, таким чином більш м`яким запобіжним заходом у даному випадку є особисте зобов`язання, що і підлягає застосуванню.
Враховуючи вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним злочину, постійне місце проживання, вважаю, що у відповідності до ч. 4 ст. 194 КПК України, щодо нього слід обрати запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, оскільки саме цей запобіжний захід повністю забезпечить виконання підозрюваним процесуальних обов`язків та попередить вчинення ним дій, передбачених п. 1, п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України. Надасть можливість працювати на благо нашої Держави, яка потерпає від рук військової агресіє РФ.
Особиста порука, яка полягає у наданні особам, яких слідчий суддя, вважає такими, що заслуговують на довіру, письмового зобов`язання про те, що вони поручаються за виконання підозрюваним, покладених на нього обов`язків і зобов`язуються за необхідністю доставити його до органу досудового розслідування, не може бути застосована, так як в ході розслідування даного провадження встановлено, що осіб які б могли взяти ОСОБА_4 , на поруки не встановлено.
Щодо доводів підозрюваного та його захисника про необґрунтованість підозри і як наслідок необхідності відмови у задоволенні клопотання, слідчий суддя вважає за необхідне зазначити, що термін «обґрунтована підозра», згідно практики Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011 року, означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача у тому, що особа про яку йдеться мова, могла вчинити правопорушення. На час розгляду клопотання зазначені умови виконанні. З досліджених матеріалів вбачається, що на даному етапі розслідування, підозра відносно ОСОБА_4 , є обґрунтованою, що підтверджується відповідними висновками експертів.
Враховуючи вище вказані обставини, слідчий суддя переконаний, що на даний момент виключно такий запобіжний захід, як особисте зобов`язання забезпечить дотримання підозрюваним процесуальних обов`язків під час досудового слідства та в суді, унеможливить спілкування із свідками. Тим паче, навіть за умови обрання ОСОБА_4 запобіжного заходу про який клопотав слідчий, настання вказаного ризику не можливо буде запобігти, зважаючи на можливість спілкування з вказаними особами шляхом телефонних розмов.
Разом з цим, наявність контролю з боку уповноважених осіб стане надійною запорукою щодо унеможливлення ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, в тому числі на які посилався прокурор та при виявленні обставин, які будуть свідчити про фактичну неефективність особистого зобов`язання прокурор/слідчий не позбавлені процесуальної можливості, в будь-який момент звернутись з відповідним клопотанням до слідчого судді, щодо зміни запобіжного заходу на більш тяжкий.
Окрім цього, застосовуючи, щодо підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на нього обов`язки передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 131-132, 176-178, 181, 184, 186, 193-194, 309-310, 376, 392-393, 395, 532 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання про застосування запобіжного заходу - задовольнити частково.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, поклавши на нього наступні обов`язки:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора та суду;
- здати на зберігання до відповідного територіального органу Управління Державної міграційної служби у Кіровоградській області паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
- утриматись від спілкування із свідками у даному кримінальному проваджені або будь-якою особою визначеною слідчим/прокурором, за винятком їх участі в процесуальних діях;
Особисте зобов`язання встановити у межах існуючого двохмісячного строку досудового розслідування, тобто до 17.07.2024 року.
Строк дії цієї ухвали слідчого судді про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно підозрюваного ОСОБА_4 закінчується 17.07.2024 року.
Підозрюваному ОСОБА_4 роз`яснити, що в разі невиконання перерахованих обов`язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення.
Контроль за виконанням особистого зобов`язання покласти на слідчого, а на стадії перебування справи у провадженні суду, на прокурора.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя Кіровського
районного суду
м.Кіровограда ОСОБА_1
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2024 |
Оприлюднено | 11.06.2024 |
Номер документу | 119596899 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів застава |
Кримінальне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Галаган О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні