Рішення
від 11.06.2024 по справі 344/7590/23
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 344/7590/23

Провадження №: 2/343/126/24

Р І Ш Е Н Н Я

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 червня 2024 року м. Долина

Долинський районний суд Івано - Франківської області в складі:

головуючого судді Андрусіва І.М.,

з участю: секретаря судового засідання Нікіфорової К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі відеоконференції, в порядку загального позовного провадження в приміщенні Долинського районного суду Івано - Франківської області цивільну справу № 344/7590/23 за позовом ОСОБА_1 до Долинського обласного центру соціальної підтримки дітей та сімей «Теплий дім» Івано Франківської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 , про виключення відомостей із актового запису про народження, припинення стягнення аліментів, звільнення від сплати заборгованості за аліментами,

за участю: представника позивача ОСОБА_1 адвоката Буняка Д.М.,

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позицій сторін:

позивач ОСОБА_1 , в інтересах якого діє його представник адвокат Буняк Д.М., звернувся до суду із позовом (а.с. 105-106), в якому просить:

- виключити відомості про нього, як батька дитини, із актового запису №1227 про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного 18.06.2013 відділом державної реєстрації актів цивільного стану Івано Франківського міського управління юстиції;

- припинити стягнення з нього аліментів на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- звільнити його від сплати заборгованості за аліментами на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги мотивує тим, що 22.11.2002 між ним та ОСОБА_3 було зареєстровано шлюб. На той час він працював на сезонних роботах, у зв`язку із чим його довго не було дома. Його дружина ОСОБА_3 зловживала алкогольними напоями, через що, з 2008 вони перестали спільно проживати. ІНФОРМАЦІЯ_1 його дружина народила дитину ОСОБА_2 , та оскільки вони перебували у шлюбі, він записаний батьком дитини, однак таким не є. Вважає, що оскільки він не є біологічним батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відомості про нього, як батька дитини необхідно виключити із актового запису та у зв`язку із цим у нього відсутній обов`язок зі сплати аліментів і він повинен бути звільнений від сплати заборгованості за аліментами.

Представниця відповідача Долинського обласного центру соціальної підтримки дітей та сімей «Теплий дім» Івано Франківської обласної ради ОСОБА_4 подала письмові пояснення (а.с. 157-159), в яких просить у задоволенні позову відмовити, оскільки позивачем не доведено обставин, на які він посилається. Зазначила, що всі можливі виплати на дитину ОСОБА_2 отримував саме він, при чому жодних заперечень щодо свого батьківства на той час в нього не було. Позивачем також не доведено, що він не є біологічним батьком дитини.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 адвокат Буняк Д.М. позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представниця відповідача Долинського обласного центру соціальної підтримки дітей та сімей «Теплий дім» Івано Франківської обласної ради Куцалаба Н.В. у судове засідання не з`явилась, хоча про місце, дату і час проведення такого була повідомленою належним чином. Через канцелярію суду подала заяву (а.с. 163), в якій просить розгляд справи проводити без її участі.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 у судове засідання також не з`явився, хоча про місце, дату і час проведення такого був повідомлений належним чином.

ІІ. Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі:

у порядку ст. 31 ЦПК України, дана справа надійшла 08.11.2023 до Долинського районного суду Івано Франківської області із Івано Франківського міського суду Івано Франківської області.

Враховуючи те, що спори між судами про підсудність не допускаються, ухвалою суду від 13.11.2023 дану справу прийнято до провадження Долинським районним судом Івано Франківської області та призначено підготовче судове засідання.

Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Буняк Д.М. 04.12.2023 подав заяву про проведення судових засідань в режимі відеоконференції, яке ухвалою суд від 11.12.2023 задоволено.

13 грудня 2023 року від представниці відповідача Долинського обласного центру соціальної підтримки дітей та сімей «Теплий дім» Івано Франківської обласної ради надійшли письмові пояснення та заява про розгляд справи без її участі.

08 січня 2024 року ухвалою суду призначено у даній справі судово молекулярно генетичну експертизу, провадження у справі на час проведення експертизи зупинено.

30 квітня 2024 року на адресу суду надійшов висновок судово молекулярно генетичної експертизи.

Ухвалою суду від 30.04.2024 поновлено провадження у справі.

23 травня 2024 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин:

згідно із копією свідоцтва про народження (повторне) серії НОМЕР_1 , виданого 23.03.2016 (а.с. 109), ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 18.06.2013 складено відповідний актовий запис №1227. Його батьками записані: ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . Місце державної реєстрації відділ державної реєстрації актів цивільного стану Івано Франківського міського управління юстиції.

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (повторне) серії НОМЕР_2 , виданого 22.03.2023 (а.с. 110).

Позивач ОСОБА_1 та померла ОСОБА_5 , перебували у зареєстрованому шлюбі з 22.11.2002, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя (а.с. 111).

Згідно із рішенням Івано Франківського міського суду Івано Франківської області від 11.04.2019, яке набрало законної сили 23.05.2019 (а.с. 113-116), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , позбавлено батьківських прав відносно малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Стягнуто з ОСОБА_1 на користь малолітнього ОСОБА_2 аліменти в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення дитиною повноліття. Стягнення аліментів розпочато з 21.11.2018.

Відповідно до висновку судово молекулярно генетичної експертизи №СЕ-19/111-24/7119-БД від 15.04.2024 (а.с. 199-202), ОСОБА_1 не може бути біологічним батьком ОСОБА_2 . Біологічне батьківство ОСОБА_1 відносно ОСОБА_2 виключається.

Таким чином, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 2002 перебував із ОСОБА_3 у зареєстрованому шлюбі, який припинено 25.06.2016 у зв`язку із смертю останньої. ІНФОРМАЦІЯ_1 народився ОСОБА_2 , батьком якого, враховуючи те, що позивач та померла ОСОБА_3 перебували у зареєстрованому шлюбу, записано ОСОБА_1 . Останній оспорює своє батьківства відносно малолітнього ОСОБА_2 та у зв`язку із цим вважає, що в нього відсутній обов`язок, як зі сплати аліментів, так і з погашення заборгованості за аліментними платежами на утримання дитини.

Спірні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку із оспорюванням батьківства позивачем ОСОБА_1 щодо малолітнього ОСОБА_2 та у зв`язку із цим відсутності обов`язку у позивача сплачувати аліменти і сплачувати заборгованість за аліментами.

ІV. Оцінка суду:

суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази у їх сукупності, долучені на обґрунтування позову, з`ясувавши таким чином фактичні обставини справи, взявши до уваги позицію представниці відповідача, доходить такого висновку.

Частиною 1 статті 2 Цивільно процесуального кодексу України встановлено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно із ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

За правилами встановленими ч. 1 ст. 122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.

Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини (абз. 1 ч. 1 ст. 122 СК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 133 СК України, якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловік - батьком дитини.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 136 СК України, особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 цього Кодексу, має право оспорити своє батьківство, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження.

Предметом доказування у справах про оспорювання батьківства є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком і дитиною. Доводити відсутність кровного споріднення з дитиною можливо будь - якими допустимими доказами, у тому числі висновками судово медичної, біологічної чи генетичної експертиз.

ЄСПЛ у справі «Йевремович проти Сербії», вказав, що відповідно до статті 8 Конвенції під час розгляду скарги про встановлення батьківства суди мають приділяти особливу увагу інтересам конкретної дитини («Jevremovic v. Serbia», заява № 3150/05, § 09, рішення ЄСПЛ від 17.05.2007).

Законодавством передбачено певні обов`язки батьків щодо їх дитини, а також вимогу ухвалювати судові рішення з урахуванням найкращих інтересів дитини, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, інших осіб.

В усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів (ч. 1, 2 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989)

Отже, вирішуючи справу про оспорювання батьківства, суди повинні керуватися найкращими інтересами дитини, забезпечуючи баланс між інтересами дитини та сторонами справи.

Як зауважив ЄСПЛ, на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини. Його доказова цінність суттєво переважає будь - який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства (Рішення ЄСПЛ у справі «Калачова проти російської федерації» від 07.05.2009 № 3451/05, § 34, «Кalacheva V. Russian Federation»).

У постанові Верховного Суду від 16.10.2019, у справі № 149/2562/18 (провадження № 61-12881св19) вказано, що відповідно до статті 136 СК України особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 цього Кодексу, має право оспорити своє батьківство, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Предметом доказування у справах про оспорювання батьківства є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. Доводити відсутність кровного споріднення з дитиною можливо будь-якими допустимими доказами, у тому числі висновками судово-медичної, біологічної чи генетичної експертиз, при цьому для з`ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла, тощо, суд призначає експертизу за заявою осіб, які беруть участь у справі.

Так, в судовому засіданні встановлено, що згідно із висновком судово молекулярно генетичної експертизи №СЕ-19/111-24/7119-БД від 15.04.2024 позивач ОСОБА_1 не може бути біологічним батьком малолітнього ОСОБА_2 . Біологічне батьківство позивача відносно дитини виключається.

Таким чином, оскільки позивач ОСОБА_1 записаний батьком дитини лише через те, що перебував із померлою ОСОБА_3 , яка була матір`ю малолітнього ОСОБА_2 , в зареєстрованому шлюбі, хоча згідно із висновком експерта не є таким, суд вважає, що позов в частині виключення запису про позивача як батька з актового запису про народження дитини слід задовольнити.

Щодо позовних вимог в частині припинення стягнення із позивача ОСОБА_1 аліментів та звільнення його від сплати заборгованості за аліментними платежами, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Факт походження дитини від певної особи є підставою для виникнення у цієї особи обов`язків щодо дитини, визначених розділом ІІІ Сімейного кодексу України, у тому числі обов`язків щодо утримання дитини.

За загальним змістом цих норм обов`язок утримання дитини батьком дитини виникає з підстав походження дитини саме від цього батька або на підставі акта про визнання особи батьком.

Такого обов`язку в особи, яка не визнана батьком дитини, не виникає.

За змістом ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Сплата аліментів за рішенням суду є одним зі способів виконання обов`язку утримувати дитину тим з батьків, хто проживає окремо від дитини.

Відповідно до ч. 3 ст. 181СК України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Одним із основних прав дитини є право на утримання, яке кореспондується з конституційним обов`язком батьків утримувати дітей до їх повноліття та знайшло своє закріплення у СК України.

Стягнення аліментів на утримання дитини є одним із способів захисту інтересів дитини, забезпечення одержання нею коштів, необхідних для її життєдіяльності.

Згідно з ч. 2 ст. 197 СК України, за позовом платника аліментів суд може повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості за аліментами, якщо вона виникла у зв`язку з його тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення.

Повне або часткове звільнення платника аліментів від сплати заборгованості за аліментами можливе лише за його позовом і лише тоді, коли заборгованість виникла у зв`язку із його тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення (наприклад, у зв`язку із перебуванням платника аліментів у лавах Збройних Сил України, тяжким матеріальним становищем тощо).

Дана норма не встановлює конкретного, вичерпного переліку обставин, які можуть бути підставою для звільнення від сплати заборгованості за аліментами.

Питання про те, чи мають обставини, на які посилається платник аліментів, істотне значення, у кожному конкретному випадку вирішує суд.

Лише за наявності обставин, що мають істотне значення, платник аліментів може бути повністю або частково звільнений від сплати заборгованості за ними на підставі судового рішення.

У даній справі, позивач ОСОБА_1 посилався як на обставину, яка має істотне значення для звільнення його від сплати аліментів та сплати заборгованості за аліментами, на те, що він не є біологічним батьком дитини ОСОБА_2 .

Аліментний обов`язок позивача був заснований на факті батьківства, а виключення відомостей про батька з актового запису про народження дитини у зв`язку з тим, що позивач не є біологічним батьком дитини, підтверджує, що позивач не є і, відповідно, ніколи не був батьком дитини.

Отже, оскільки суд дійшов висновку про необхідність виключення з актового запису про народження дитини ОСОБА_2 відомостей про нього як батька дитини, у позивача із самого початку стягнення аліментів відсутній обов`язок утримувати дитину, адже за змістом положень ст. 180 СК України, обов`язок утримання дитини несуть лише її батьки.

Отже, виключення запису про батьківство позивача є обставиною, що має істотне значення у розумінні ч. 2 ст. 197 СК України, і відповідно, є підставою для звільнення його від сплати аліментів та сплати заборгованості за аліментами, яка утворилась за період, коли він був записаний батьком дитини.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що позов є підставним та підлягає задоволенню у повному обсязі.

При цьому, доводи сторони відповідача про те, що позивачем ОСОБА_1 не надано доказів того, що він не є батьком малолітнього ОСОБА_2 . суд відхиляє, оскільки даний факт підтверджений висновком експертизи, який в силу ст. 76 ЦПК України, є належним, допустимим, достовірним та достатнім доказом.

На підставі викладеного, ст. 122, 133, 136, 197 СК України, керуючись ст. 258, 259, 264, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

позов ОСОБА_1 до Долинського обласного центру соціальної підтримки дітей та сімей «Теплий дім» Івано Франківської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 , про виключення відомостей із актового запису про народження, припинення стягнення аліментів, звільнення від сплати заборгованості за аліментами задовольнити.

Виключити відомості про ОСОБА_1 як батька дитини з актового запису №1227 про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного 18.06.2013 відділом державної реєстрації актів цивільного стану Івано Франківського міського управління юстиції.

Припинити щомісячне стягнення аліментів з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, визначених рішенням Івано Франківського міського суду Івано Франківської області від 11.04.2019.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати заборгованості за аліментами, стягнутих на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рішенням Івано Франківського міського суду Івано Франківської області від 11.04.2019.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Івано - Франківського апеляційного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , житель АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач: Долинський обласний центр соціальної підтримки дітей та сімей «Теплий дім» Івано Франківської обласної ради, місцезнаходження м. Долина, вул. Івасюка, 16 Калуського району Івано Франківської області, ЄДРПОУ 43678123.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 , проживає за адресою АДРЕСА_2 .

Повний зміст рішення суду складено 11 червня 2024 року.

Суддя: І.М.Андрусів

СудДолинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення11.06.2024
Оприлюднено12.06.2024
Номер документу119636015
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —344/7590/23

Рішення від 11.06.2024

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Андрусів І. М.

Рішення від 11.06.2024

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Андрусів І. М.

Ухвала від 23.05.2024

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Андрусів І. М.

Ухвала від 22.05.2024

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Андрусів І. М.

Ухвала від 30.04.2024

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Андрусів І. М.

Ухвала від 08.01.2024

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Андрусів І. М.

Ухвала від 11.12.2023

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Андрусів І. М.

Ухвала від 13.11.2023

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Андрусів І. М.

Ухвала від 19.09.2023

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Атаманюк Б. М.

Ухвала від 19.09.2023

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Атаманюк Б. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні