Справа № 462/7789/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(додаткове)
10 червня 2024 року м.Львів
Залізничний районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді Боровкова Д.О.
при секретарі Данилович Н.В.,
за участю представника відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Львові заяву представника позивача ОСОБА_2 про ухвалення додаткового рішення,
встановив:
У провадженні Залізничного районного суду м. Львова перебувала цивільна справа за позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гал Партс» (треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_4 , Товариство з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Гардіан») про відшкодування майнової та моральної шкоди завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
23травня 2024року рішенням Залізничного районного суду м. Львова позов ОСОБА_3 задоволено та ухвалено стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Гал Партс» на користь ОСОБА_3 285338 гривень 24 коп. майнової шкоди, 10000 гривень 00 коп. моральної шкоди та 3490 гривень 19 коп. судового збору, 3500 гривень 00 коп. витрат на складання звіту. Всього стягнуто на суму 302328 (триста дві тисячі триста двадцять вісім) гривень 42 коп..
У позовній заяві позивач просив суд стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати.
28 травня 2024 року представник позивача звернувся до суду зі заявою, в якій просить ухвалити додаткове рішення, яким вирішити питання про стягнення на користь позивача з відповідача сплачені ним судові витрати, пов`язані із витратами на правничу допомогу в розмірі 15000 грн.
Представник позивача ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, однак 10 червня 2024 року подав заяву про розгляд справи у його відсутності. Заяву підтримує, просить суд її задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні просив зменшити розмір судових витрат, пов`язаніих із витратами на правничу допомогу, які просить стягнути позивач з відповідача на його користь.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
Рішенням Залізничного районного суду м. Львова від 23травня 2024року позов ОСОБА_3 задоволено та ухвалено стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Гал Партс» на користь ОСОБА_3 285338 гривень 24 коп. майнової шкоди, 10000 гривень 00 коп. моральної шкоди та 3490 гривень 19 коп. судового збору, 3500 гривень 00 коп. витрат на складання звіту. Всього стягнуто на суму 302328 (триста дві тисячі триста двадцять вісім) гривень 42 коп.
За правилом п. 1 ч. 2ст. 141 ЦПК Україниінші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Відповідно до ч. 8ст. 141 ЦПК Українирозмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
У судовому засіданні 23 травня 2024 року, представник позивача заявив про розподіл судових витрат та зобов`язався надати суду відповідні докази протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, що виконано 28 травня 2024 року шляхом подання відповідної заяви.
Таким чином, позивачем виконано вимоги ч. 8ст. 141 ЦПК Українищодо подання доказів на підтвердження розміру витрат, понесених у зв`язку з розглядом справи у суді, протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
З матеріалів справи убачається, що 04 серпня 2023 року між Адвокатським об`єднанням «Вестлекс» та замовником ОСОБА_3 , укладений Договір про надання правничої допомоги №76/2023, за умовами якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе обов`язок надавати замовнику правову допомогу в порядку та на умовах, визначених договором /а.с.223, зворот -224/.
Відповідно до Додатку № 1 до Договору про надання правової допомоги №76/2023 від 04 серпня 2023 року за надання правової допомоги клієнт оплачує Адвокатському об`єднанню «Вестлекс» аванс у розмірі 15000 грн.
Відповідно до ч. 1 п. 1, ч. 3ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно дост. 137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Витрати на правничу допомогу адвоката можуть включати в себе гонорар адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката.
Для того, щоб суд міг визначити розмір понесених витрат на правничу допомогу з метою їх подальшого розподілу, сторона по справі повинна подати детальний опис наданих робіт (послуг) та здійснених нею витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
При відшкодуванні витрат на правничу допомогу розмір судових витрат встановлюється судом на підставі поданих доказів (договори, рахунки, акти виконаних робіт тощо). У такому випадку важливо, щоб договір про надання правничої допомоги був з прозорим ціноутворенням, аби суд міг об`єктивно оцінити вартість та обсяги роботи адвоката. Адвокат повинен також надати детальний опис виконаних робіт з наданням доказів (документального підтвердження) факту виконаних адвокатом робіт.
Розмір витрат на правничу допомогу адвоката встановлюється судом на підставі детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу та їх відшкодування за рахунок опонента у судовому процесі, сторонам необхідно надати суду такі докази: 1) договір про надання правничої допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.); 2) документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження та ін.); 3) докази щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт (акти наданих послуг, акти виконаних робіт та ін.); 4) інші документи, що підтверджують обсяг, вартість наданих послуг або витрати адвоката, необхідні для надання правничої допомоги.
Отже, зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені.
У постанові Верховного Суду від 30 вересня 2020 року у справі № 379/1418/18 (провадження № 61-9124св20) вказано, що «склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та інше), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Отже, якщо стороною буде документально доведено, що нею понесено витрати на правову допомогу, а саме: надано договір на правову допомогу, акт приймання-передачі наданих послуг, платіжні документи про оплату таких послуг, розрахунок таких витрат, то у суду відсутні підстави для відмови у стягненні таких витрат стороні, на користь якої ухвалено судове рішення».
Відповідно до Акту прийняття наданих послуг за Договором про надання правової допомоги №76/2023 від 04 серпня 2023 року, виконавець надав замовнику юридичні послуги, розмір яких складає 15000 грн. /а.с.226/.
ОСОБА_3 10 серпня 2023 року сплатив Адвокатському об`єднанню «Вестлекс» 15000,00 грн. за надання правничої допомоги за Договором про надання правничої допомоги №76/2023 від 04 серпня 2023 року, що підтверджується квитанцією №0.0.3139367705.1 /а.с.225, зворот/.
Як убачається із заяви про розподіл судових витрат ознайомлення із матеріалами справи та формулювання правової позиції Адвокатського об`єднання «Вестлекс» становила 2 години; ознайомлення із матеріалами адміністративної справи №462/6924/22 становила 1,5 години; складання та подання адвокатських запитів становила 1,5 години; складання позовної заяви про відшкодування матеріальної шкоди становила 2,5 години; складання та подання до суду клопотання про витребування доказів становила 1,5 години; складання та подання до суду клопотання про забезпечення позову становила 1 годину; ознайомлення із відзивом, поясненнями третьої особи становила 1,5 години; складання та подання про виклик свідка становила 30 хвилин; участь в судовому засіданні 05 грудня 2023 року та 23 травня 2024 року становила 3 години; складання та подання заяви про розподіл судових витрат становила 1 годину.
У постановах Верховного Суду від 07 листопада 2019 року у справі № 905/1795/18 та від 08 квітня 2020 року у справі № 922/2685/19 висловлено правову позицію, за якою суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
Верховний Суд неодноразово вказував на те, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 755/9215/15-ц).
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності) та критерію розумності їхнього розміру, з урахуванням конкретних обставин справи та доводів сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема, у рішеннях від 12 жовтня 2006 року у справі «Двойних проти України» (пункт 80), від 10 грудня 2009 року у справі «Гімайдуліна і інших проти України» (пункти 34-36), від 23 січня 2014 року у справі «East/West Alliance Limited» проти України», від 26 лютого 2015 року у справі «Баришевський проти України» (пункт 95) зазначається, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими (необхідними), а їхній розмір - обґрунтованим.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» від 28 листопада 2002 року зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір (аналогічна правова позиція викладена Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду у додаткових постановах від 20 травня 2019 у справі №916/2102/17, від 25 червня 2019 у справі № 909/371/18, у постановах від 05 червня 2019 року у справі № 922/928/18, від 30 липня 2019 року у справі №911/739/15 та від 01 серпня 2019 року у справі № 915/237/18).
Відповідно до положень статей1,26,27,30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги, за яким, зокрема, клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору. До договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.
Устатті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»визначено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Дослідивши матеріали справи, а також додані до справи договір про надання правової допомоги,акти прийняття-передачі наданих послуг, взявши до уваги рівень складності юридичної кваліфікації правовідносин у справі, обсяг та обґрунтованість підготовлених та поданих до суду адвокатом документів, їх значення для справи, суд дійшов висновку, що 6000 грн. є співмірними із складністю справи; виконаними адвокатом роботами (наданими послугами); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт.
Керуючись ст.141,270,353 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву представника позивача ОСОБА_2 про ухвалення додаткового рішення задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Гал Партс» на користь ОСОБА_3 витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката Васечко Юрія Андрійовича під час розгляду справи № 462/7789/23 у розмірі 6000 (шість тисяч) гривень 00 коп.
В іншій частині заяви - відмовити.
Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На додаткове рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його оголошення.
Повний текст рішення складаний 14 червня 2024 року.
Позивач: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Гал Партс» (79040, м. Львів, вул. Конюшинна, буд. 4; ЄДРПОУ 37824786).
Суддя:
Оригінал рішення.
Суд | Залізничний районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2024 |
Оприлюднено | 17.06.2024 |
Номер документу | 119728198 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Залізничний районний суд м.Львова
Боровков Д. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні