Справа №597/1173/23
Провадження №2/597/32/2024
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" червня 2024 р. Заліщицький районний суд Тернопільської області
в складі: судді Шевчук В.М.
за участі секретаря судового засідання Николайчук З.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Заліщики заяву судді Шевчук В.М. про відвід судді у справі за позовною заявою ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Олімп» та ОСОБА_3 про усунення збитків, спричинених незаконним будівництвом шляхом зобов`язання вчинити дії, -
у с т а н о в и в:
До Заліщицького районного суду Тернопільської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Олімп» та ОСОБА_3 про усунення збитків, спричинених незаконним будівництвом шляхом зобов`язання вчинити дії.
13.06.2024 року суддя Заліщицького районного суду Тернопільської області Шевчук В.М. подала заяву про самовідвід.
Свою заяву суддя мотивує тим, що від помічника судді Асєєва А.В. надійшла службова записка про те, що позивачка ОСОБА_2 є дружиною його дядька ОСОБА_4 , з яким він постійно спілкується у повсякденному житті.
Так, відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Підстави для відводу (самовідводу) передбачені статтею 36 ЦПК України, відповідно до якої, суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо:
1)він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;
2)він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі;
3)він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи;
4)було порушено порядок визначення судді для розгляду справи;
5)є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.
У відповідності до п.5 ч.1 ст.36 ЦПК України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.
Оскільки стаття 36 ЦПК України не містить вичерпного переліку обставин для відводу, вирішення питання про визнання тих чи інших обставин такими, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді (у випадку відсутності передбачених обов`язкових підстав, визначених, зокрема, у частинах першій-четвертій вказаної статті), належить до повноважень Суду. У свою чергу, посилання на відповідні обставини повинно бути обґрунтованим, а самі обставини - такими, що дійсно викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.
Відповідно до ч.3 ст.39 ЦПК України самовідвід може бути заявлений не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Згідно ч.ч.1, 2, 11 ст.40 ЦПК України питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі. Питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суддя задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обгрунтованість. За результатами вирішення заяви про відвід суд постановляє ухвалу.
Відповідно до ч.9 ст.40 ЦПК України питання про самовідвід судді вирішується в нарадчій кімнаті ухвалою суду, що розглядає справу.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, в межах питання, яке вирішується, суд приходить до наступного висновку.
У заяві про самовідвід суддя Шевчук В.М. зазначила підставу для самовідводу п.5 ч.1 ст.36 ЦПК України, а саме: обставини, що викликають сумнів в неупередженості та об`єктивності судді, з огляду на те, що позивачка ОСОБА_5 є дружиною дядька помічника судді Асєєва Андрія Вікторовича - ОСОБА_4 , який постійно спілкується з ним та його сім`єю у повсякденному житті. Дані міжособисті відносини виходять за межі спілкувань помічника судді з стороною судового провадження і можуть викликати сумнів в неупередженості або об`єктивності головуючого судді.
За приписами ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожна особа має право на справедливий і публічний розгляд його справи безстороннім судом.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, судді зобов`язані викликати довіру в учасників судового розгляду, а тому будь-який суддя, стосовно якого є підстави для підозри у недостатній неупередженості, повинен брати самовідвід або бути відведений.
Враховуючи вищевикладене, вважаю, що з метою уникнення сумнів в об`єктивності та неупередженості головуючого судді під час розгляду справи заява судді Шевчук В.М. про самовідвід підлягає до задоволення.
До вказаного висновку суддя прийшов, виходячи не тільки із вимог національного законодавства України, а і з висновків Європейського Суду з прав людини.
Так, зокрема в п.48 рішення у справі «Хаусшильд проти Данії» від 24.05.1989, п. 24 рішення у справі «Де Куббера проти Бельгії» від 26.10.1984 ЄСПЛ зазначив, що будь-який суддя, щодо безсторонності якого є підстави для побоювань, повинен дати відвід.
Згідно з Положенням про помічника судді, затвердженого рішенням Ради суддів України за №21 від 18 травня 2018 року (із змінами), ч.1 ст.157 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" кожний суддя має помічника (помічників). Помічник судді - це працівник патронатної служби у суді, який забезпечує виконання суддею повноважень щодо здійснення правосуддя.
Як вбачається з наказу №30-К від 05.10.2023 року «Про призначення ОСОБА_6 » ОСОБА_6 призначено на посаду помічника судді на час виконання Шевчук В.М. повноважень судді з 06.10.2023 року.
А тому, керуючись ст.ст.33, 36, 37, 40, 258, 260, 261 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Заяву судді Шевчук Валентини Михайлівни про самовідвід від участі у справі за позовом ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Олімп» та ОСОБА_3 про усунення збитків, спричинених незаконним будівництвом шляхом зобов`язання вчинити дії, задовольнити.
Передати справу № 597/1173/23 провадження №2/597/32/2024 до канцелярії Заліщицького районного суду Тернопільської області для повторного автоматизованого розподілу справи у встановленому до ч.1 ст.33 ЦПК України порядку.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя В.М.ШЕВЧУК
Суд | Заліщицький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2024 |
Оприлюднено | 18.06.2024 |
Номер документу | 119768437 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою |
Цивільне
Заліщицький районний суд Тернопільської області
Шевчук В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні