ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.06.2024м. ХарківСправа №922/4288/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Добрелі Н.С.
за участю секретаря судового засідання Хруслової А.К.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовомФермерського господарства "СЕЛЯНСЬКЕ (ФЕРМЕРСЬКЕ) ГОСПОДАРСТВО "ДРУЖБА" до MVP Group Sp.zo.o. простягнення коштів
за участю представників:
позивача Чернюк В.В.
відповідача не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
ФГ "СФГ "ДРУЖБА" звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до MVP Group Sp.zo.o., в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість в сумі 644.350,89 грн та витрати зі сплати судового збору в розмірі 9.665,26 грн.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 09.10.2023 у справі №922/4288/23 позовну заяву ФГ "СФГ "ДРУЖБА" залишено без руху.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 18.10.2023 відкрито загальне провадження у справі №922/4288/23.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 17.05.2024 закрито підготовче провадження у справі №922/4288/23 та призначено справу до судового розгляду по суті.
Присутній у судовому засіданні по суті 11.06.2024 позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити їх в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Правом на участь представника під час розгляду даної справи відповідач не скористався, відзиву на позов не надав, про розгляд справи повідомлений належним чином у відповідності до Договору між Україною і Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах від 24.05.1993. А саме - шляхом звернення Господарського суду Харківської області до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для надання правової допомоги, шляхом направлення клопотання про надання правової допомоги у цивільній справі до голови окружного суду Республіки Польща.
Згідно з отриманим від окружного суду Республіки Польща підтвердженням про вручення від 20.02.2024 ухвала Господарського суду Харківської області від 18.10.2023 про відкриття провадження у справі №922/4288/23 була отримана представником відповідача MVP Group Sp.zo.o. 01.02.2024.
Згідно з частиною другою статті 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що судом вчинено всі передбачені процесуальні дії для належного повідомлення MVP Group Sp.zo.o. про розгляд даної справи, суд дійшов висновку про наявність у справі достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши вступне слово представника позивача, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги, суд встановив наступне.
Між MVP Group Sp.zo.o. (покупець) та ФГ "СФГ "ДРУЖБА" (продавець) був укладений Контракт від 24.02.2023 №3 (далі - Контракт). Згідно з його умовами продавець зобов`язався поставити покупцю зерно пшениці (товари), а покупець зобов`язався прийняти та розвантажити доставлений товар та оплатити обумовлену ціну, відповідно до умов цього Контракту та оплатити товар відповідно до специфікації (пункт 1.1.).
Пунктами 3.1.-3.3. Контракту передбачено, що ціна, загальна вартість та кількість кожної партії товару вказується в інвойсах та специфікаціях, які складають невід`ємну частину цього Контракту. Загальна вартість контракту складає суму всіх інвойсів та специфікацій, підписаних протягом дії даного контракту. Покупець зобов`язується здійснити оплату за товар шляхом банківського переказу на рахунок продавця на умовах післяплати в термін, що не перевищує попередньої поставки. Можлива оплата згідно інвойсів. Валюта платежу по Контракту - Злоті.
Контракт укладено терміном до 31.12.2023. За згодою сторін термін дії контракту може бути продовжений, що потребує укладення в письмовій формі додатку до цього контракту (пункт 11.1. Контракту).
Додатковою угодою від 09.09.2023 №28-02/23 сторонами внесено зміни до пункту 3.2. Контракту та викладено його в наступні редакції - покупець зобов`язується здійснити оплату за товар шляхом банківського переказу на рахунок продавця на умовах післяплати у термін, що не перевищує 14 календарних днів від дати оформлення міжнародної товарно-транспортної накладної (CMR).
Між сторонами була погоджена та підписана Специфікація від 13.03.2023 №2 до Контракту, відповідно до якої кількість товару, що постачається продавцем становить 75,72 тон та вартістю 77.613,00 Злотих.
На виконання умов Контракту позивачем був поставлений відповідачу товар у кількості 75,72 тони на загальну суму 77.613,00 Злотих, про що свідчать наявні в матеріалах справи міжнародні товарно-транспортної накладні (CMR). Також позивачем були виставлені відповідачу рахунки-фактури (invoice) від 13.03.2023 №4 на суму 25.686,50 Злотих, від 13.03.2023 №5 на суму 26.260,50 Злотих та від 13.03.2023 №6 на суму 25.666,00 Злотих.
Як зазначає позивач у позовній заяві, відповідач за поставлений позивачем товар за Контрактом на загальну суму 77.613,00 Злотих не розрахувався, що стало підставою для звернення ФГ "СФГ "ДРУЖБА" до господарського суду з даним позовом з метою захисту порушених прав та охоронюваних законом інтересів.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
На підставі статті 76 Закону України "Про міжнародне приватне право", статті 38 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" спори, що виникають між суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності, іноземними суб`єктами господарської діяльності у процесі такої діяльності можуть розглядатися судами України, зокрема у випадку, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України.
Відповідно до положень частини першої статті 5 Закону України "Про міжнародне приватне право" у випадках, передбачених законом, учасники (учасник) правовідносин можуть самостійно здійснювати вибір права, що підлягає застосуванню до змісту правових відносин.
З урахуванням положень частини першої статті 9 Конституції України, частини першої статті 10 Цивільного кодексу України, частини першої статті 19 Закону України "Про міжнародні договори України" невід`ємною частиною матеріального права України є Конвенція Організації Об`єднаних Націй «Про договори міжнародної купівлі продажу товарів» від 11.04.1980 року (далі - Конвенція), що була ратифікована Україною.
Відповідно до статті 1 Конвенції вона застосовується до договорів купівлі-продажу товарів між сторонами, комерційні підприємства яких перебувають у різних державах, зокрема, коли, згідно з нормами міжнародного приватного права застосовується право Договірної держави.
Згідно з пунктом 9.2. Контракту (в редакції Додаткової угоди від 09.09.2023 №28-02/23) всі суперечки та розбіжності, які можуть виникнути за цим договором або у зв`язку з ним, будуть вирішуватися шляхом переговорів. Якщо в ході переговорів сторони не дійдуть згоди щодо спірних питань, даний спір буде передано до Господарського суду Харківської області на розгляд у відповідності з чинним законодавством України.
З огляду на викладене до вказаних спірних взаємовідносин повинно бути застосоване законодавство України.
Статтею 265 Господарського кодексу України передбачено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.
У відповідності до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Згідно статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Матеріалами справи підтверджено, що на виконання умов Контракту, з метою виконання взятих на себе зобов`язань, позивач поставив відповідачу обумовлених у Специфікації від 13.03.2023 №2 товар на загальну суму 77.613,00 Злотих.
Згідно з частиною першою статті 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Судом встановлено відсутність будь-яких заперечень з боку відповідача щодо виконання позивачем умов договору в частині поставки товару. Проте, як встановлено судом за матеріалами справи та зазначено позивачем в позовній заяві, відповідач за поставлений товар оплату у повному обсязі не здійснив. Станом на дату звернення до суду розмір заборгованості складає 77.613,00 Злотих, що еквівалентно 644.350,89 грн.
Всупереч вимог статті 13 та статті 74 Господарського процесуального кодексу України (судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень) відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем не спростував, доказів оплати заборгованості за Контрактом у сумі 77.613,00 Злотих (644.350,89 грн) не надав.
За таких обставин суд дійщов висновку про наявність у справі достатніх правових підстав для визнання позовних вимог у частині стягнення заборгованості в сумі 644.350,89 грн (77.613,00 Злотих) законними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується статтею 129 ГПК України, відповідно до якої судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підставі, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог. У зв`язку з чим, витрати зі сплати судового збору в розмірі 9.665,26 грн покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1, 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з MVP Group Sp.zo.o. (ul. Cienista 36, 05-077, Warszawa, NIP 7272798671) на користь Фермерського господарства "СЕЛЯНСЬКЕ (ФЕРМЕРСЬКЕ) ГОСПОДАРСТВО "ДРУЖБА" (Україна, 63541, Харківська область, Чугуївський район, с. Стара Гнилиця, вул. Дружна, буд. 1-А, код ЄДРПОУ 31668316) заборгованість у розмірі 644.350,89 грн (77.613,00 Злотих) та витрати зі сплати судового збору в розмірі 9.665,30 грн.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції Східного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено "18" червня 2024 р.
СуддяН.С. Добреля
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2024 |
Оприлюднено | 20.06.2024 |
Номер документу | 119805496 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань зовнішньоекономічної діяльності |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Добреля Н.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні