Справа № 583/1435/24
1-кп/583/180/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" червня 2024 р. Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого-судді ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
розглянувши в підготовчому відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка обвинувальний акт, внесений до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42022202520000236 від 19.07.2022 року по обвинуваченню ОСОБА_3 за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч.1 ст.209 КК України,
з участю учасників судового провадження:
прокурора ОСОБА_4
захисника ОСОБА_5
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов обвинувальний акт стосовно обвинуваченої ОСОБА_3 за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч.1 ст.209 КК України.
У підготовчому судовому засіданні прокурор просив призначити справу до судового розгляду у порядку спеціального судового провадження з огляду на те, що відносно обвинуваченої було проведено спеціальне досудове розслідування у порядкуст.297-1КПК України і на даний час остання переховується від слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності. Вважає, що при складанні обвинувального акту дотримані вимогиКПК України, обставин, які перешкоджають призначенню справи до судового розгляду не встановлено. Також заявив клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою за відсутності обвинуваченої та без визначення розміру застави.
Захисник обвинуваченої ОСОБА_5 проти проведення спеціального судового проваження та обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою заперечив, зазначив, що сам факт виїзду ОСОБА_3 за межі України не свідчить про факт ухилення від кримінальної відповідальності.
Представник потерпілого ОСОБА_6 в підготовче судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
08.05.2024 року від представника ОСББ «Зв`язківець» надійшов цивільний позов, в якому просять стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСББ «Зв`язківець» матеріальну шкоду в розмірі 641710,62 грн.
Суд, заслухавши думку учасників кримільного провадження, ознайомившись з обвинувальним актом та долученими до нього додатками, дійшов наступного висновку.
Кримінальне провадження підсудне Охтирському міськрайонному суду Сумської області.
Відповідно ч. 2ст.314КПК України підготовче засідання відбувається з обов`язковою участю обвинуваченого.
Частиною 3ст. 323 КПК Українивизначено, що судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другійстатті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та /або оголошений в міжнародний розшук.
Згідно ч. 5ст. 139 КПК Україниухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до абз. 2 пункту 20-1 розділуХІПерехідних положеньКПК Україничастини п`ятоїстатті 139 КПК України, у разі вчинення злочинів, визначених в абзаці другому цього пункту, поширюються також на осіб, які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Пунктом 20-1розділу ХІ КПК Українитакож передбачено, що судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другійстатті 297-1 КПК України, а також у цьому пункті, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Частиною 2статті 297-1 КПК Українивизначено перелікзлочинів,щодо якихможе здійснюватисьспеціальне досудоверозслідування таспеціальне судовепровадження,у томучислі за ч. 4 ст. 191, ч.1 ст.209 КК України, за якою обвинувачуються ОСОБА_3 .
Прокурор, заявляючи клопотання про здійснення спеціального судового провадження посилається на те, що стосовно обвинуваченої було проведено спеціальне досудове розслідування у порядкуст. 297-1 КПК України, і на даний час остання переховуються від органів досудового розслідування та суду.
Згідно зст. 323 КПК України, однією з підстав для здійснення спеціального судового провадження є переховування особи від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Дані про дату, час та місце проведення підготовчого засідання у кримінальному провадженні опубліковано на офіційній сторінці суду на веб-порталі «Судова влада України».
Повістки про виклик обвинуваченої у підготовче судове засідання також опубліковані в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, зокрема газеті "Урядовий кур`єр".
Зазначені обставини в своїй сукупності, на переконання суду, є достатніми доказами на підтвердження можливості обвинуваченої ознайомитись із змістом виклику за обставин, що її місцезнаходження не відоме.
Як вбачається з матеріалів справи та клопотання прокурора про спеціальне судове провадження та доданих до нього матеріалів, обвинувачена ОСОБА_3 дійсно переховується від органів слідства та суду, не прибуває на виклики органу досудового розслідування та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, у зв`язку з чим перебуває в розшуку.
Судом та стороною обвинувачення вжито достатньо встановлених законом дій для інформування обвинуваченої про розпочате стосовно неї досудове розслідування, повідомлення про підозру та пред`явлення обвинувачення, а також про перебування кримінального провадження на розгляді суду.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що перешкод для призначення провадження до судового розгляду немає, підстав для прийняття рішень, передбачених п.п.1-4 ч. 3ст. 314 КПК Українине встановлено, дане кримінальне провадження слід призначити до судового розгляду у відкритому судовому засіданні за відсутності обвинуваченої (in absentia).
Стосовно запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою суд зазначає слідуюче.
Обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 4 ст. 191, ч.1 ст.209 КК України обґрунтовується протоколом допиту представника потерпілого, протоколом тимчасового доступу до речей та документів з приводу банківських рахунків ОСББГ «Зв`язківець», аудиторським звітом аналізу руху грошових коштів ОСББГ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.
Беручи до уваги те, що ОСОБА_3 обґрунтовано обвинувачується у вчиненні тяжких злочинів, за які передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк до шести та до восьми років, обвинувачена ОСОБА_3 з метою уникнення кримінальної відповідальності переховується від суду, залишила місце мешкання, покинула межі України, на даний час розшук ОСОБА_3 триває, перебуваючи на волі ОСОБА_3 продовжує переховуватися від суду, може незаконно впливати на потерпілого, свідків у кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Таким чином, доцільним та здатним запобігти ризикам, передбаченим
ст. 177 КПК України, є обрання до обвинуваченої лише запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Застосування більш м`якого запобіжного заходу не забезпечить судовий розгляд кримінального провадження в розумні строки, додержання обвинуваченою процесуальних обов`язків та виконання процесуальних рішень суду, тому є всі підстави обрати стосовно обвинуваченої найбільш суворий запобіжний захід тримання під вартою.
Згідно із ст. 177 КПК України, підставою обрання запобіжного заходу тримання під вартою є наявність обґрунтованої підозри, наразі обвинувачення у вчиненні злочинів, передбачених ч.4 ст. 191, ч.1 ст.209 КК України, а також наявних ризиків, які дають достатні підстави вважати, що обвинувачена ОСОБА_3 може:
- переховуватися від органів суду, оскільки обвинувачується у вчиненні тяжких злочинів, за які передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк до шести та до восьмироків,місце їїперебування невідомета останнявиїхала замежі України з метою переховування від суду та уникнення кримінальної відповідальності за ч.1 ст.209, ч.4 ст.191 КК України;
-незаконно впливати на представника потерпілого та свідків у кримінальному провадженні, оскільки враховуючи тяжкість покарання, яке їй загрожує у разі визнання її винною може схиляти їх до надання неправдивих свідчень на свою користь (проживала разом з ними в одному будинку);
-перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, у тому числі своєю відмовою у прибутті за викликами до суду.
Також, слід зауважити, що з правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у справі «W проти Швейцарії» від 26.01.1993 року, слідує, що врахування тяжкості злочину має свій раціональний зміст, оскільки вона свідчить про ступінь суспільної небезпеки цієї особи та дозволяє спрогнозувати з достатньо високим ступенем імовірність її поведінки, беручи до уваги, що майбутнє покарання за тяжкий злочин підвищує ризик того, що обвинувачений може ухилитися від суду.
Згідно з ч. 4 ст. 197 КПК України у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно обвинуваченого на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
Відповідно до ч. 4 ст. 183 КПК України при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.
Щодо заявленого цивільного позову суд зазначає наступне.
Цивільний позов відповідає вимогамстатей 175-177 ЦПК, підстави, визначеністаттями 185-186 ЦПК України, для залишення позову без руху, повернення чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні, а тому суд вважає за необхідне прийняти цивільний позов до розгляду з кримінальним провадженням, що відповідає вимогамстатті 127 КПК.
Між тим слід зазначити, що відповідно достатті 61 КПКцивільним позивачем у кримінальному провадженні є юридична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, та яка в порядку, встановленому цим Кодексом, пред`явила цивільний позов. Права та обов`язки цивільного позивача виникають з моменту подання позовної заяви органу досудового розслідування або суду.
Згідностатті 62 КПКцивільним відповідачем у кримінальному провадженні може бути фізична або юридична особа, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану злочинними діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, та до якої пред`явлено цивільний позов у порядку, встановленому цим Кодексом. Права та обов`язки цивільного відповідача виникають з моменту подання позовної заяви органу досудового розслідування або суду.
З огляду на вищенаведене,пред`явлений представником потерпілого цивільний позов відповідає вимогам ст.ст. 127, 128КПК України, статті 175ЦПК України, у зв`язку з чим суд доходить висновку про можливість прийняття його до розгляду у кримінальному провадженні.
Керуючись ст.ст.61,62,139,193,183,297-1,314,316,323,371,372,376,395 КПК України, суд
УХВАЛИВ:
Призначити судовий розгляд у кримінальному провадженні № 42022202520000236 від 19.07.2022 року по обвинуваченню ОСОБА_7 за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч.1 ст.209 КК України у відкритому судовому засіданні в приміщенні Охтирського міськрайонного суду Сумської області за адресою м. Охтирка, вул. Ярославського,2 на 01.07.2024 року на 10 год.
Розгляд кримінального провадження здійснювати у спеціальному судовому провадженні за відсутності обвинуваченої ОСОБА_7 .
Кримінальне провадження розглядати суддею одноособово.
Здійснити виклик обвинуваченої ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Доброславівка, Охтирського району, зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , у судове засідання, яке відбудеться 01.07.2024 року на 10 год., (резервна дата 11.07.2024 року на 10 год) у приміщенні Охтирського міськрайонного суду Сумської області (вул.Ярославського, 2 м.Охтирка, Сумської області).
Вважати вказаний виклик судовою повісткою для обвинуваченої ОСОБА_7 .
Про місце і час розгляду судового засідання повідомити шляхом опублікування судової повістки в засобах масової інформації газеті "Урядовий кур`єр" ( АДРЕСА_2 ), а також на офіційному веб-сайті Охтирського міськрайонного суду Сумської області, наступного змісту:
«Охтирський міськрайонний суд Сумської області викликає обвинувачену ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку с.Доброславівка, Охтирського району, зареєстровану за адресою АДРЕСА_1 , у судове засідання, яке відбудеться 01.07.2024 року на 10 год. (резервна дата 11.07.2024 року на 10 год.), у приміщенні Охтирського міськрайонного суду Сумської області (вул.Ярославського, 2 м.Охтирка, Сумської області) у кримінальному провадженні №42022202520000236 від 19.07.2022 року по обвинуваченню ОСОБА_7 за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених за ч.4 ст.190, ч.1 ст.209 КК України.
Для отримання інформації про стан розгляду справи звертайтесь до канцелярії суду за тел: (05446) 2-31-60. Явка до суду обов`язкова. Відповідно до вимог ст. 323 КПК України, з моменту опублікування даного оголошення обвинувачений вважається належним чином ознайомленим з його змістом. У разі неявки обвинуваченого до суду, кримінальне провадження буде здійснюватися за відсутності обвинуваченого в порядку спеціального судового провадження».
Копію ухвали та судову повістку надіслати до редакції газети «Урядовий кур`єр» для виконання.
Копію ухвали направити до територіального управління ДСА України у Сумській області України для виконання в частині оплати розміщення повістки в засобах масової інформації газеті "Урядовий кур`єр".
Обрати стосовно ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,РНОКПП НОМЕР_1 ,уродженки с.Доброславівка Охтирськогорайону Сумськоїобласті,українки,громадянки України,зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 ,запобіжний західу виглядітримання підвартою завідсутності обвинуваченої та без визначення розміру застави.
Прийняти заявлений Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Зв`язківець»цивільний позов до ОСОБА_3 провідшкодування матеріальної шкоди в розмірі 641710,62 грн до провадження з кримінальним провадженням по обвинуваченню ОСОБА_3 за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч.1 ст.209 КК України.
ВизнатиОб`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Зв`язківець» цивільним позивачем, а обвинувачену ОСОБА_3 цивільним відповідачем у вказаному кримінальному провадженні.
Роз`яснитиОб`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Зв`язківець» права цивільного позивача відповідно достатті 61 КПК, а обвинуваченій ОСОБА_3 - права цивільного відповідача відповідно достатті 62 КПК.
Ухвала в частині обрання запобіжного заходу може бути оскаржена безпосередньо до Сумського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення, в іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду: ОСОБА_1
Суд | Охтирський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2024 |
Оприлюднено | 21.06.2024 |
Номер документу | 119835883 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем |
Кримінальне
Охтирський міськрайонний суд Сумської області
Ярошенко Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні