Справа № 420/35967/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЛАД ОЙЛ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЛАД ОЙЛ» до Головного управління ДПС в Одеській області в якому просить суд:
визнати протиправною відмову Головного управління Державної податкової служби в Одеській області від 03.11.2023 р. вих. №44919/6/15-32-09-04-06, у видачі товариству з обмеженою відповідальністю «ВЛАД ОЙЛ» ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою місця торгівлі: Україна, 68720, Одеська область, Болградський район, село Кубей, вулиця Обзорна, 2А;
зобов`язати Головне управління Державної податкової служби України в Одеській області видати товариству з обмеженою відповідальністю «ВЛАД ОЙЛ» (код ЄДРПОУ 45190101) ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Україна, 68720, Одеська область, Болградський район, село Кубей, вулиця Обзорна, 2А.
В обґрунтування позовних вимог та відповіді на відзив зазначено, що 16.10.2023 року ТОВ «ВЛАД ОЙЛ» звернулося до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області із заявою про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: 68720, Одеська область, Болградський район, село Кубей, вулиця Обзорна, 2А. Головне управління ДПС в Одеській області, розглянувши заяву позивача та додані до неї документи, листом від 03.11.2023 р. вих. №44919/6/15-32-09-04-06 надіслало письмову відмову в отриманні ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним в зв`язку з «відсутністю в поданих документах акту вводу в експлуатацію об`єкта або акту готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єкта в експлуатацію відповідно до законодавства». Позивач не погоджується з відмовою Головного управління ДПС в Одеській області, викладеною у листі від 03.11.2023 р. вих. №44919/6/15-32-09-04- 06, та вважає її протиправною, необґрунтованою, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України.
Від ГУ ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач позов не визнає, не погоджується з доводами позивача, вважає що позов не підлягає задоволенню.
Відповідач зазначає, що не має підстав для видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним в зв`язку з відсутністю в поданих документах акту вводу в експлуатацію об`єкта або акту готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єктів експлуатацію відповідно до законодавства.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги позову, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне: 16.10.2023 року ТОВ «ВЛАД ОЙЛ» звернулося до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області із заявою про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: 68720, Одеська область, Болградський район, село Кубей, вулиця Обзорна, 2А.
До вказаної заяви Позивачем було додано документи, визначені статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», зокрема: - Заява щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним; - Платіжна інструкція №3 від 28.09.2023р.; - Договір оренди та сплати за користування земельною ділянкою №2 від 01.10.2023p. (з відповідним повідомленням за формою №20-ОПП); - Дозвіл №.ДЗ-4229/ГІД//1-23 від 05.10.2023р.; - Дозвіл №-ДЗ-4230/ТІД//1-23 від 05.10.2023р.; - Довідка про опломбування реєстратора розрахункових операцій №14428 від 02.10.2023p.; - Реєстраційне посвідчення №3030 від 02.10.2023р. (з відповідним повідомленням за формою №20-ОПП); - Паспорт Модуль для заправки автомобілів зрідженим газом "ШЕЛЬФ".
Головне управління ДПС в Одеській області, розглянувши заяву позивача та додані до неї документи, листом від 03.11.2023 р. вих. №44919/6/15-32-09-04-06 надіслало письмову відмову в отриманні ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним в зв`язку з «відсутністю в поданих документах акту вводу в експлуатацію об`єкта або акту готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єкта в експлуатацію відповідно до законодавства.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне: Закон України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Закон №481/95-ВР) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України.
Згідно з статтею 15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.
Ліцензія видається за поданою нарочно, поштою або в електронному вигляді заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (крім ліцензії на оптову торгівлю пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібну торгівлю пальним, зберігання пального з метою подальшої його реалізації іншим споживачам).
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.
Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.
Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Отже, для здійснення господарської діяльності, зокрема, з роздрібної торгівлі пальним, суб`єкт господарювання має отримати ліцензію на здійснення такої діяльності.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Суд встановив, що 16.10.2023 року ТОВ «ВЛАД ОЙЛ» звернулося до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області із заявою про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: 68720, Одеська область, Болградський район, село Кубей, вулиця Обзорна, 2А.
Відповідно до наданих позивачем документів, останній для здійснення роздрібної торгівлі пальним має намір використовувати модуль для заправки автомобілів зрідженим газом "Шельф-1-10H1/1/100-1LPG ТУ У 29.1-30838462-006:2009" виготовлений ТОВ "Науково-виробнича компанія "Шельф" зав. №975 дата випуску 17.07.2018 року відповідно до ТУ У 29.1-30838462-006:2009 (сертифікат відповідності №UA276.043.03-18, декларація про відповідність вимогам №UA.D.043.03-18), призначений для прийому, зберігання та заправки зрідженим вуглеводневим газом автомобілів обладнаних газобалонними установками з надлишковим тиском не більше 1,57 МПа.
Цей модуль зберігання є наземним обладнанням, яке складається з декількох частин є рухомим майном, тобто матеріальним об`єктом, який може бути переміщеним без заподіяння йому шкоди.
Положеннями частини 1 статті 2 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що забудова територій - діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, будівництво об`єктів; реконструкцію існуючої забудови та територій.
Відповідно до паспорта модуля для заправки автомобілів зрідженим газом "Шельф-1-10H1/1/100-1LPG ТУ У 29.1-30838462-006:2009" виготовлений ТОВ "Науково-виробнича компанія "Шельф" зав. №975 модуль для заправки автомобілів зрідженим газом виконаний у блоковому виконанні повної заводської готовності, який складається із взаємозв`язаних функціональних модулів таких як резервуар, паливозаправна колонка, насосний агрегат.
Судом встановлено, що відповідно до паспорту МЗАЗГ.00.00.ПР модуль для заправки автомобілів зрідженим газом "Шельф" ТУ У 29.1-30838462-006:2009 повинен розміщуватись на відкритому майданчику на фундаменті у відповідності до проекту установки МЗАЗГ на об`єкті.
Суд враховує правовий висновок Верховного Суду, викладений, зокрема, у постанові від 08 червня 2022 року у справі № 340/3135/20, відповідно до якого правомірною є відмова у видачі ліцензії суб`єкту господарювання на роздрібну торгівлю пальним у разі неподання таким суб`єктом акта вводу в експлуатацію об`єкта, акта готовності об`єкта до експлуатації або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, а саме стаціонарного заправного комплексу. Водночас, установлення на бетонний майданчик АГЗС, які виконані як цілісний заводський виріб і для їх установлення не передбачено будь-яких будівельних робіт, зокрема, улаштування фундаменту, не є будівництвом, а тому при розміщені такої АГЗС не виникає обов`язку щодо прийняття в експлуатацію об`єкта будівництва.
Відповідно до наданих документів модуль для заправки автомобілів зрідженим газом "Шельф-1-10H1/1/100-1LPG ТУ У 29.1-30838462-006:2009" виготовлений ТОВ "Науково-виробнича компанія "Шельф" зав. №975 потребує улаштування фундаменту що свідчить про необхідність виконання будівельних робіт.
Наведене в своїй сукупності не спростовує твердження контролюючого органу в частині не подання позивачем необхідних документів, передбачених статтею 15 Закону №481/95-ВР, що свідчить про правомірність висновків відповідача щодо наявності підстав для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення Головного управління ДПС в Одеській області про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним є правомірним.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно з пунктом 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає, що у зв`язку із відмовою у задоволенні позовних вимог, відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 4, 7-14, 19, 139, 143, 241-246, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЛАД ОЙЛ» (вул.Обзорна, 2а, с. Кубей, Болградський район, Одеська область, 68720, код ЄДРПОУ 45190101) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП:44069166) про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.К. Василяка
.
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2024 |
Оприлюднено | 21.06.2024 |
Номер документу | 119845775 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Василяка Д.К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні