Справа № 740/5076/22
Провадження № 2/740/48/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 червня 2024 року м. Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Карпуся І.М.,
із секретарем судового засідання Кубрак Н.М.,
за участю
представника позивача адвоката Вертелецької Л.А.,
представника відповідача адвоката Прокопця С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАША ОСЕЛЯ 8» (далі ОСББ «НАША ОСЕЛЯ 8») до ОСОБА_1 про стягнення боргу,
В С Т А Н О В И В :
До суду 23.12.2022 звернулося ОСББ «НАША ОСЕЛЯ 8» з позовом, у якому просить стягнути на свою користь зі ОСОБА_1 60551,42 грн заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком за період з 01 червня 2019 року по 31 жовтня 2022 року, 147,55 грн пені, 1836,70 грн 3% річних, 6426,40 грн інфляційних втрат та понесені судові витрати.
Позовні вимоги аргументує тим, що відповідач ОСОБА_1 є власником торгово-офісного приміщення АДРЕСА_1 .
Згідно з рішеннями загальних зборів співвласників ОСББ «НАША ОСЕЛЯ 8» відповідач зобов`язаний сплачувати щомісячні платежі співвласників в розмірі 4,39 грн за 1 м кв загальної площі житлового приміщення. Добровільно у період з 01.06.2019 по 31.10.2022 відповідач платежі не сплачував, у зв`язку з чим утворився борг у сумі 60 551,42 грн, а тому позивач звернувся до суду з позовом про стягнення основної суми заборгованості, інфляційних втрат і 3% річних на підставі ст.625 ЦК України, а також пені згідно з п. 7 Порядку сплати внесків і платежів співвласників.
Ухвалою судді 30.12.2022 відкрито спрощене позовне провадження, постановлено розгляд справи проводити в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання.
У судовому засіданні 14.03.2023 представник позивача - адвокат Вертелецька Л.А. підтримала позов за вищевикладених у ньому обставин та просила його задовольнити.
Представник відповідача адвокат Прокопець С.М. заперечував проти задоволення позову. За клопотанням представника відповідача про надання часу для подання контррозрахунку оголошено перерву.
У подальшому судові засідання неодноразово відкладалися з різних причин.
Ухвалою суду 13.02.2024 у задоволенні клопотання відповідача ОСОБА_1 про залишення без розгляду позовної заяви відмовлено.
Ухвалою суду 13.02.2024 провадження по цивільній справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 927/355/23 за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАША ОСЕЛЯ 8» про визнання недійсними та скасування рішень загальних зборів ОСББ «НАША ОСЕЛЯ 8».
Постановою Чернігівського апеляційного суду 08.05.2024 ухвалу про зупинення провадження у справі скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
У судовому засіданні 20.06.2024 представник позивача - адвокат ВертелецькаЛ.А. підтримала позов за вищевикладених у ньому обставин та просила його задовольнити. Зазначила, що докази розміру витрат, які позивач сплатив або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, будуть подані протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.
Представник відповідача адвокат Прокопець С.М. в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову. Вказував на їх безпідставність, оскільки рішень зборів співвласників про встановлення розмірів внесків на утримання будинку на 2021 та 2022 роки не надано. Зазначав про безпідставність вимог про стягнення 3% річних і інфляційних втрат, так як вимога про сплату боргу до відповідача не висувалася. Заявив про застосування позовної давності. У задоволенні клопотань відповідача про витребування доказів, виклик і допит свідків, призначення почеркознавчої експертизи, у судовому засіданні 20.06.2024 протокольними ухвалами суду відмовлено.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини, і дійшов наступного висновку.
Позивач ОСББ «НАША ОСЕЛЯ 8» є юридичною особою, державна реєстрація створення якої здійснена, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.6). Діє згідно Статуту, затвердженого 19.04.2019 установчими зборами об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наша оселя 8" (а.с. 72).
Відповідач ОСОБА_1 за відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно є власником торгово-офісного приміщення АДРЕСА_1 загальною площею 314,7 кв м, про що свідчить Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (а.с.5).
Рішенням від 31.05.2019 загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 , оформленого протоколом загальних зборів ОСББ (а.с.7-8), затверджено кошторис ОСББ «НАША ОСЕЛЯ 8» на 2019 рік, яким передбачено розмір внеску на утримання будинку та прибудинкової території співвласників нежитлових приміщень у сумі 4,39 грн за 1 м кв загальної площі житлового приміщення (а.с. 9).
Цим же рішенням встановлено перелік внесків співвласників: на утримання будинку і прибудинкової території; до ремонтного фонду; до резервного фонду, і затверджено розмір внесків відповідно до затвердженого кошторису на 2019 рік та Порядок сплати внесків і платежів, оформлений додатком №3 до протоколу загальних зборів ОСББ (а.с. 9 на звороті). Згідно з п. 2-4 Порядку співвласники зобов`язані сплачувати внески згідно з квитанціями на сплату внесків, сформованими та наданими правлінням Об`єднання виключно шляхом безготівкогового розрахунку на рахунки Об`єднання в банківських установах, зазначені у таких квитанціях. Внески сплачуються щомісячно, не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, якщо інші періодичність і термін сплати не визначені загальними зборами Об`єднання. У разі якщко співвласник не отримав сформовану правлінням Об`єднання квитанцію на сплату внесків, він зобов`язаний самостійно розрахувати суму внесків, що підлягає сплаті, та внести її на рахунок Об`єднання в банківській установі. Відповідно до п.7 Порядку за несвоєчасну сплату внесків на суму прострочених платежів нараховується пеня в розмірі 0,1% від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, але не більше суми прострочених платежів. Нарахування пені є обов`язковим при зверненні правління Об`єднання до суду для стягнення прострочених платежів зі співвласника.
Рішенням від 26.03.2020 загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 , оформленого протоколом загальних зборів ОСББ (а.с.10-11), затверджено внески співвласників на 2020 рік у розмірі 4,95 грн за м кв з 01.04.2020.
У відповідача виникла заборгованість зі сплати вказаних внесків, яка становить 60551,42 грн грн.
Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що житлово-комунальні послуги результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно із ч. 1 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.
Статтею 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що за рішенням співвласників багатоквартирного будинку (уповноваженого органу управління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку), прийнятим відповідно до закону, договір про надання комунальної послуги укладається з виконавцем відповідної комунальної послуги, визначеним статтею 6 цього Закону: кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно (індивідуальний договір); від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою (колективний договір); об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір про надання комунальних послуг, як колективним споживачем.
Згідно із ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» багатоквартирний будинок житловий будинок, в якому розташовано три та більш квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна.
Співвласниками багатоквартирного будинку є власники квартири або нежитлового приміщення в багатоквартирному будинку. Частка співвласника частка, яку становить площа квартири та /або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всі квартир та нежитлових приміщень розташованих у багатоквартирному будинку.
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (ст. 1 Закону України "Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку").
Відповідно до ст. 4 цього Закону обєднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обовязків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Обєднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Об`єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону. Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Об`єднання відповідає за своїми зобов`язаннями коштами і майном об`єднання, від свого імені набуває майнові і немайнові права та обов`язки, виступає позивачем та відповідачем у суді.
Заположеннямистатті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»вищим органом управління об`єднання є загальні збори, до виключної компетенції яких належить затвердження статуту об`єднання, внесення до нього змін, затвердження кошторису об`єднання, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Згідно з ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Частиною 6 ст. 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» з метою надання населенню, що проживає в багатоквартирних будинках, у яких створено об`єднання, пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг визначається розмір внесків (платежів) на відповідні потреби, затверджений загальними зборами об`єднання, але не більше найвищого у відповідному населеному пункті тарифу на відповідні комунальні послуги, встановленого відповідним державним органом або органом місцевого самоврядування для суб`єктів господарювання.
Положеннями ч. 3 ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
За змістом ст. 319, 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» кожний співвласник багатоквартирного будинку несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Відповідно достатті 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідно зі ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, серед іншого, приймати рішення про надходження та витрати коштів об`єднання; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.
Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання (ч. 2 ст. 21 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Відповідно до наведених норм законодавства ОСОБА_1 , який є власником торгово-офісного приміщення в будинку, в якому створено ОСББ, зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, які були затверджені рішеннями загальних зборів співвласників, а об`єднання наділено правом у разі нездійснення ним таких дій звернутися до суду про стягнення нарахованих платежів по цим витратам.
По справі встановлено, що розмірів внесків співвласників на утримання будинку та прибудинкової території було встановлено рішеннями загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку від 31.05.2019 та від 26.03.2020.
Доказів про скасування зазначених рішень, визнання їх недійсними, станом на час розгляду справи суду не подано, а відтак вони є чинними. Згідно зіст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Відповідач не довів належними і допустимими доказами незаконність прийнятих ОСББ рішень, які стосуються встановлення тарифів оплати послуги, а тому їх правомірність презюмується.
Оскільки відповідач є споживачем наданих позивачем послуг, але не сплачує їх вартість, що призвело до утворення заборгованості, то наявні правові підстави для стягнення заборгованості.
Згідно ч.1 ст.509ЦКУкраїни зобов`язання є правовідношенням, у якому одна сторона (боржник) зобов`язаний вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо), або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконати його обов`язок.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст.530ЦКУкраїни якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягаю виконанню у цей термін.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Аналогічні висновки щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги за відсутності між сторонами договірних відносин, а також щодо стягнення з споживача трьох відсотків річних та інфляційних втрат також висловлені Верховним Судом у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду під час розгляду цивільної справи № 639/10591/14-ц (постанова від 14 лютого 2018 року), які відповідно до ч.4 ст. 263 ЦПК України суд зобов`язаний враховувати.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідальність за порушення зобов`язань щодо сплати внесків у вигляді пені в розмірі 0,1% від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, але не більше суми прострочених платежів, передбачено пунктом 7 Порядку сплати внесків і платежів співвласників, відрахувань до резервного та ремонтного фондів в Об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку «НАША ОСЕЛЯ 8», затвердженого рішенням від 31.05.2019 загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 .
Ураховуючи, що на час подання позову та розгляду справи судом відповідачем не сплачено внески на утримання будинку та прибудинкової території, наявні правові підстави для стягнення з відповідача боргу на користь позивача, а також позивач має право на стягнення з відповідачки сум інфляційних втрат та трьох процентів річних від прострочених сум боргу за весь час прострочення.
Згідно розрахунку, наданого позивачем, загальний розмір трьох процентів річних від простроченої суми сплати внесків по 24.02.2022 відповідачем становить 1836,70 грн. Загальний розмір збитків від інфляції за час прострочення сплати внесків по 24.02.2022 відповідачем становить 6426,40 грн. Розмір пені, нарахованої на прострочену суму сплати внесків за період з 01.06.2019 по 17.03.2020 відповідачем становить 147,55 грн.
Відповідачем не подано суду доказів на спростування наданого позивачем розрахунку заборгованості за основною сумою боргу зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території, 3% річних та інфляційних втрат і пені.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 206 від 05березня 2022 року «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні з 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022року строком на 30 днів введено воєнний стан. У подальшому дію воєнного стану неодноразово було продовжено, у тому числі на час ухвалення рішення судом.
Таким чином, ураховуючи порушення відповідачем виконання зобов`язань зі сплати житлово-комунальних послуг, суд визнає правомірною вимогу позивача щодо стягнення пені в сумі 147,55 грн, 3% річних у сумі 1836,70 грн, інфляційних втрат у сумі 6426,40 грн, розмір яких підтверджується наданим позивачем розрахунком, оскільки вони нараховані до 24 лютого 2022 року, тобто до введення воєнного стану.
Щодо заяви представника відповідача про застосування позовної давності суд ураховує наступне.
Позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст. 256 ЦК України).
Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦК України).
Відповідно до ст. 258 ЦК України для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю. Позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог: про стягнення неустойки (штрафу, пені).
З 17.03.2022 набрали чинності положення пункту 19 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України, згідно з якими у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану строки, визначені статтями 257-259, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк його дії.
З 30.01.2024 положення пункту 19 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України діють в наступній редакції: "У період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, перебіг позовної давності, визначений цим Кодексом, зупиняється на строк дії такого стану".
Розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Оскільки за прострочення виконання грошового зобов`язання зі сплати отриманих житлово-комунальних послуг відповідальність несе відповідач, а заборгованість за послуги позивач нараховував щомісяця, то загальна позовна давність починає спливати за кожним таким щомісячним платежем окремо.
Ураховуючи, що позивачем заявлено вимоги про стягнення боргу за періодичними платежами зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01 червня 2019 року по 31 жовтня 2022 року, закінчення строку загальної позовної давності за першим періодичним платежем у спірному періоді мало припадати на 21 липня 2022 року.
Позов подано до суду 23.12.2022.
Однак, оскільки в силу наведених змін до Цивільного кодексу України з 17.03.2022 (тобто до спливу позовної давності за заявленими позивачем вимогами) строки загальної позовної давності продовжені на строк дії воєнного стану, який введений з 24.02.2022 і діє до цього часу, а з 30.01.2024 перебіг позовної давності зупинено на строк дії воєнного стану, суд доходить висновку, про відсутність правових підстав для застосування позовної давності до вимог про стягнення суми основного боргу за увесь спірний період, 3% річних та інфляційних втрат.
Водночас, згідно розрахунку, наданого позивачем, пеня в розмірі 147,55 грн нарахована на прострочену суму сплати внесків за період з 01.06.2019 по 17.03.2020. Отже, позовні вимоги про стягнення пені заявлені поза межами річного строку спеціальної позовної давності, установленої п. 1 ч. 2 ст. 258 ЦПК України.
Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (частини третя та четверта статті 267 ЦК України).
Суд застосовує позовну давність лише тоді, коли є підстави для задоволення позовної вимоги. Тобто, перш ніж застосувати позовну давність, суд має з`ясувати та зазначити у судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний закономінтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. Якщо таке право чи інтерес не порушені, суд відмовляє у задоволенні позову через його необґрунтованість. Лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний закономінтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла, і про це зробила заяву інша сторона спору, суд відмовляє у позові через сплив позовної давності за відсутності поважних причин її пропуску, наведених позивачем (постанови Великої Палати Верховного Суду від 22 травня 2018 року у справі №369/6892/15-ц, від 31 жовтня 2018 року у справі № 367/6105/16-ц, від 7 листопада 2018 року у справі № 575/476/16-ц, від 14 листопада 2018 року у справі № 183/1617/16 (пункт 73), від 28 листопада 2018 року у справі № 504/2864/13-ц (пункт 80), від 5 грудня 2018 року у справах № 522/2202/15-ц (пункт 61), № 522/2201/15-ц (пункт 62) та № 522/2110/15-ц (пункт 61), від 7 серпня 2019 року у справі № 2004/1979/12 (пункт 71), від 18 грудня 2019 року у справі №522/1029/18 (пункт 134), від 16 червня 2020 року у справі № 372/266/15-ц (пункт 51)).
За такого, у задоволенні позовної вимоги про стягнення пені слід відмовити через сплив позовної давності.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСББ «НАША ОСЕЛЯ 8» підлягають частковому задоволенню.
Виходячи з того, що вимоги позивача задоволено судом на 99,79% (68814,52 : 68962,07 коп х 100), з урахуванням приписів пункту 3 частини другої статті 141 ЦПК України, понесені позивачем судові витрати з оплати судового збору підлягають відшкодуванню пропорційно розміру задоволених вимог, а саме: 2 475,79 грн (2 481 х 99,79%).
Керуючись ст. 141, 263-265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позовну заяву об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАША ОСЕЛЯ 8» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території задовольнити частково.
Стягнути зі ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживаннязареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 ) на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАША ОСЕЛЯ 8» (код ЄДРПОУ 429955117, р/ НОМЕР_2 в АТ КБ Приватбанк в м.Дніпро) 60551,42 грн заборгованості і сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01 червня 2019 року по 31 жовтня 2022 року, 1836,70 грн 3% річних, 6426,40 грн інфляційних втрат, а також 2475 грн 79 коп. витрат зі сплати судового збору, а всього стягнути з нього 71 290 (сімдесят одну тисячу двісті дев"яносто) грн 79 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений і підписаний 20.06.2024.
Суддя І.М. Карпусь
Суд | Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2024 |
Оприлюднено | 24.06.2024 |
Номер документу | 119881503 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Карпусь І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні