МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" травня 2024 р. Справа №370/3416/23
Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Білоцької Л.В., із секретарями Гребінською Н.П., Хоменко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження у залі суду у смт Макарів Київської області справу за позовом
ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Макарівської селищної ради про продовження строку прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 (відповідач-1), Макарівської селищноїради Київськоїобласті (далі відповідач-2), про продовженнястроку прийняттяспадщини, в якому вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 , після смерті якої відкралася спадщина на земельну ділянку площею 2.0399 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3222785500:03:002:0076, яка розташована на території Небелицької сільської ради Бучанського (Макарівського) району Київської області. Будучи донькою померлої позивач належить до спадкоємців першої черги за законом, крім неї до числа спадкоємців належить її брат ОСОБА_2 . Оскільки у встановлений законодавством строк нею не було подано заяву про прийняття спадщини, тому у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом їй було відмовлено у зв`язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду.
Щодо поважності причини, з якої позивач пропустила визначений законом строк для подачі заяви про прийняття спадщини до нотаріуса вказала, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України вона перебувала за межами місця свого проживання у Закарпатській області та у неї не було всіх необхідних документів для подачі заяви про прийняття спадщини, а саме свідоцтва про смерть матері, свідоцтва про народження та про одруження. Зазначені обставини вважає поважними, оскільки не залежали від її волі.
За вказаних обставин позивач на даний час не може реалізувати своє право на прийняття спадщини, так як нотаріус не має можливості та підстав для видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно за законом, що залишилося після смерті спадкодавця, а тому змушена звернутись до суду з даною позовною заявою.
Враховуючи викладене, позивач, просила суд визначити їй додатковий строк у три місяці для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 11.01.2024 року позов ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд цивільної справи постановлено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 05.03.2024 року, встановлено відповідачу 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для поданнявідзиву на позовну заяву відповідно дост. 178 ЦПК України. В подальшому підготовче засідання відкладено на 18.03.2024 року.
Ухвалою суду від 18.03.2024 року залучено до участі у даній справі в якості співвідповідача Макарівську селищну раду, встановлено строк на подачі відзиву на позов, підготовче засідання відкладено на 01.05.2024 року.
У встановлений судом строк відповідач Макарівська селищна рада подала відзив, в якому заперечуючи викладені позивачем у позові обставини, просила відмовити у задоволенні позовних вимог. Вважає, що позивач безпідставно не зверталася до нотаріальної контори з відповідною заявою, не направляла заяву засобами поштового зв`язку, що підтверджує, що строк на прийняття спадщини пропущений не з поважних причин.
Ухвалою суду від 01.05.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 29.05.2024 року.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач заперечуючи викладені відповідачем обставини у відзиві, просила позовні вимоги задовольнити з підстав викладених у позові.
У судове засідання 29.05.2024 року належним чином повідомлені сторони не з`явилися.
Від позивача ОСОБА_1 надійшла заява про підтримання позовних вимог, справу просила розглянути без її участі.
Від відповідача ОСОБА_2 надійшла заява про визнання позовних вимог та про розгляд справи у його відсутність.
Від відповідача Макарівськоїселищної радинадійшло клопотанняпро розглядсправи завідсутності представника, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог на підставі поданого відзиву.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослі дивши письмові матеріали справи, суд встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_3 (а.с. 10-12).
Згідно довідки № 169 від 17.11.2023 року Макарівської селищної ради, ОСОБА_3 дійсно до дня смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті разом з нею ніхто не проживав та не був зареєстрований (а.с. 13).
Після смерті ОСОБА_3 відкралася спадщина на земельну ділянку площею 2.0399 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3222785500:03:002:0076, яка розташована на території Небелицької сільської ради Бучанського (Макарівського) району Київської області (а.с. 14-16).
Позивач будучи донькою померлої належить до спадкоємців першої черги за законом.
Як вказала позивач та що визнав відповідач-1, крім неї до числа спадкоємців належить її брат ОСОБА_2 .
06.12.2023 року № 68/01-16 приватний нотаріус Дарнопих Т.М. відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з пропуском нею строку подачі заяви про прийняття спадщини (а.с. 17).
Щодо поважності пропуску строку звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті матері позивач вказала, що нею було пропущено строк подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 з поважних причин, а саме у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 в Україні було введено воєнний стан, строк дії якого на теперішній час продовжено. Нотаріальні дії в умовах воєнного стану вчиняються відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №164.
Пунктом 3 Постанови встановлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від прийняття спадщини призупиняється на час воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
Позивач зазначає, що строк для прийняття спадщини або відмови від прийняття спадщини закінчився 12.12.2022 року.
Оскільки позивач перебувала за межами місця проживання та у неї не було всіх необхідних документів для подачі заяви про прийняття спадщини, а саме: свідоцтва про смерть матері, свідоцтва про народження та про одруження позивача, тому не могла подати за місцем свого знаходження у Закарпатській області відповідної заяви. Зазначені перешкоди у подачі заяви до нотаріуса про прийняття спадщини не залежали від її волі.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги суд керується наступним.
У відповідності до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК України).
Згідно ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
У відповідності до ст. ст. 76-83 ЦПК України - доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статті 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до статті 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до статті 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, повинен подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до статті 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Верховний Суд у своїй постанові від 26 червня 2019 року у справі №565/1145/14 висловив свою позицію, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, суд приймає доводи позивача, що строк подачі заяви про прийняття спадщини позивачем був пропущений з поважних та об`єктивних причин і підлягає поновленню із наданням додаткового строку достатнього для звернення до нотаріальної контори. Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування.
Також слід зазначити, що визначення позивачу додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті матері не порушить прав жодних третіх осіб, оскільки інших спадкоємців, які прийняли спадщину до майна померлої ні за законом, ні за заповітом немає.
Тож, суд оцінюючи належність,допустимість,достовірність кожногодоказу окремо,а такождостатність івзаємний зв`язокдоказів уїх сукупності наданих сторонами на підтвердження своїх обґрунтувань та заперечень, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що позивач є спадкоємцем за законом першої черги після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , пропустила строк для прийняття спадщини з поважної причини. Інших спадкоємців, які би прийняли спадщину судом не встановлено.
Судові витрати з відповідача не стягуються та покладаються на позивача, оскільки відповідач не вчиняв протиправних дій, що стали підставою позову.
Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст.5,76-81,83,95,141,259,263-265,268, 354-355 ЦПК України суд, -
у х в а л и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Макарівської селищної ради про продовження строку прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк у три місяці, з дня набрання рішенням суду законної сили, для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося з дати складання повного його тексту.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України.
Повний текст рішення складено 29.05.2024 року.
Реквізити сторін:
ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
ОСОБА_2 : АДРЕСА_2 .
Макарівська селищна рада Бучанського району Київської області: 08001, Київська обл., Бучанський р-н, смт Макарів, вул. Димитрія Ростовського, 30, код ЄДРПОУ 04362183.
Суддя Л.В. Білоцька
Суд | Макарівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2024 |
Оприлюднено | 24.06.2024 |
Номер документу | 119887950 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Макарівський районний суд Київської області
Білоцька Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні