Справа № 274/1624/24
Провадження № 2/0274/704/24
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
"17" червня 2024 р. м. Бердичів
БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
в складі: головуючого судді Хуторної І.Ю.,
з участі секретаря Дерманської О.В.,
учасники справи, присутні в судовому засіданні
позивач ОСОБА_1 , його представник адвокат Гуменюк О.В.,
представник відповідач ОСОБА_2 ,
розглянувши впорядку спрощеногопозовного провадженняцивільну справуза позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сокіл-1» про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
21.02.2024 ОСОБА_3 звернувся до суду із позовною заявою до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сокіл-1», у якій просить:
- визнати протиправними дії Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сокіл-1» щодо нарахування ОСОБА_1 , як співвласнику квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , внесків за утримання будинку згідно встановлених тарифів за загальною площею 79,1 кв.м.;
- зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сокіл-1» здійснити перерахунок заборгованості ОСОБА_1 , як співвласника квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , щодо сплати внесків за утримання будинку згідно встановлених тарифів за площею 65,6 кв.м.;
- стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сокіл-1» на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати, в тому числі витрати на правничу допомогу.
Короткий виклад доводів позивача, заперечень відповідача
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 являється співвласником квартири розташованої за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до свідоцтва про право власності на житло від 14.12.2006 року, а також технічного паспорта загальна площа квартири складає 65,5 кв.м.
Мешканці житлового будинку АДРЕСА_2 , з метою організації його управління, створили ОСББ «Сокіл-1».
Власникам квартири АДРЕСА_3 до липня 2021 року здійснювалось нарахування комунальних платежів за управлянні будинку по тарифу відповідно до загальної площі, належної їм квартири, тобто 65,5 кв.м.
Разом з тим, з липня 2021 року з невідомих позивачу причин та підстав у повідомлення про сплату внесків за утримання будинку до розрахунку почала братися площа 79,1 кв.м, що не відповідаєналежній йому на праві спільної часткової власності площі, а отже вказує на протиправні дії керівництва ОСББ.
З огляду на це ОСОБА_1 неодноразово звертався із відповідними заявами щодо надання роз`яснень з підтверджуючими документами та проведення перерахунку заборгованості, проте жодної відповіді не отримав.
У відзиві на позовну заяву представник ОСББ «Сокіл-1» Єсипенко С.В. просила відмовити у задоволенні позову. Заперечення проти позову мотивувала тим, що ОСББ «Сокіл-1» створене співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 . Рішення загальних зборів співвласників, прийняте відповідно до статуту є обов`язковим для всіх співвласників. ОСББ «Сокіл-1» наділене правом розпоряджатися допоміжними приміщеннями будинку. До загальної площі об`єкта житлової нерухомості визначається як сумарна площа житлових кімнат і підсобних приміщень, з урахуванням лоджій, балконів, веранд і терас. За законодавством, якщо житлова площа збільшилася, власник має звернутися з документами про право власності та технічним паспортом для внесення даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. ОСОБА_4 не виконав своїх обов`язків власника житла та із 2007 року при будівництві секції десятиповерхівки по АДРЕСА_4 , над аркою були побудовані балкони, половина яких відійшла десятиповерховому будинку, а половина їх будинку. Власники квартир із 2 до 9 поверху фактично отримали в користування незареєстровану житлову площу. Кожен балкон має площу, яка виходячи із площі квартир АДРЕСА_5 , який перебуває у користуванні ОСОБА_5 утеплений та засклений і він ним користується, як житловою кімнатою. ОСОБА_6 не переробив технічний паспорт, фактично використовує більшу житлову площу та не сплачує податки. У 2021 році за вимогою членів ОСББ включити площу балконів до загальної площі квартир було прийнято рішення на загальних зборах. Протокол загальних зборів неодноразово був вручений ОСОБА_3 через дільничного ОСОБА_7 , депутата ОСОБА_8 та працівників виконкому за його запитами.
Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі
Ухвалою судді від 26.02.2024 у справі відкрито спрощене позовне провадження.
Ухвалою суду від 27.03.2024 у ОСББ «Сокіл-1» витребувано докази: розрахунок нарахуваньплати заутримання будинкуспіввласникам квартири,розташованої заадресою: АДРЕСА_1 за періодз 01.01.2021року по21.02.2024року; копію СтатутуОСББ «Сокіл-1»; кпію протоколузагальних зборівщодо зміниплати заутримання будинку,за якимщодо співвласниківквартири,розташованої заадресою: АДРЕСА_1 у розрахункузмінилася загальнаплоща із65,5кв.м.до 79,1кв.м.
У судовому засіданні позивач підтримав позов, із підстав, наведених у позовній заяві. Пояснив додатково, що коли будували сусідню багатоповерхівку, спорудили арку. Той балкон, яким він користується, на плані забудови міста відсутній, тому балкон не можуть внести до площі його квартири. Із цього приводу він звертався до виконкому. Яка площа балкону йому невідомо.
Представник позивача адвокат Гуменюк О.В. підтримав позов.
Представник відповідача ОСОБА_2 проти задоволення позову заперечила із підстав, вказаних у відзиві. Допоснила, що актуального технічого паспорту позивач не надав, на відміну від власника квартири на ним, яким площу балкону включили до загальної площі.
Фактичні обставини, встановлені судом, докази на їх підтвердження
Відповідно до свідоцтва про право власності на житло, виданого КЕЧ району у м. Бердичів 14.12.2006 та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 24.04.2007 ОСОБА_1 , ОСОБА_9 , ОСОБА_3 та ОСОБА_10 є співвласниками квартири загальною площею 65,5 кв. м АДРЕСА_6 (а.с. 6, 6).
Із технічного паспорта, виготовленого станом на 13.11.2006 квартира АДРЕСА_6 складається із трьох кімнат, загальною площею, 65,5 кв.м. (а.с. 8-9).
Із повідомлення ОСББ «Сокіл-1», довідки про стан розрахунків кв. АДРЕСА_3 за період із червня 2021 року до квітня 2024 року - із липня 2021 року ОСОБА_1 (кв. АДРЕСА_6 ) нараховано сплату внесків на утримання будинку із площі квартири - 79,1 кв. м та розмір внеску складає 435, 05 грн. До липня 2021 року внески на утримання будинку ОСББ обраховувало із площі квартири - 65,5 кв. м та розмір внесків складав 360, 25 грн (а.с. 10, 93).
Відповідно до статуту ОСББ «Сокіл-1» - дане ОСББ створено власниками квартир багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 з метою захисту прав співвласників, дотримання ними своїх зобов`язань, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутом (п. 1 Розділу І, п. 1 Розділу ІІ).
Вищим органом управління об`єднання є загальні збори співвласників, які вправі приймати рішення з усіх питань діяльності об`єднання (п.2 Розділу ІІІ).
До виключної компетенції загальних зборів належить визначення порядку сплати, перелік та розмір внесків (п. 3 Розділу ІІІ).
Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту є обов`язковим для всіх співвласників (п. 11 Розділу ІІІ).
Рішення загальних зборів може бути оскаржене до суду.
Пунктом 2 Розділу ІV Статуту визначено, що сплата встановлених загальними зборами об`єднання внесків і платежів, у тому числі нарахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об`єднання є обов`язковими для всіх співвласників.
Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного та капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та або приміщень, що перебувають у його власності.
Порядок сплати внесків , перелік та розмір внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до статуту.
Відповідно до протоколу № 1 загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку по АДРЕСА_2 ОСББ «Сокіл-1» від 08.07.2021 у який взяли участь 41 особа, яким належить квартири, площею 2432,8 кв.м., що становить 59,2 %, серед інших питань прийняли рішення, за яке проголосувало 38 співвласників про включення із 01.07.2021 площі неврахованих балконів до загальної площі кутових квартир у під`їзді № НОМЕР_1 (з 2-го до 9-го поверхів) для нарахування плати за послуги з управління будинком на всю фактичну площу цих квартир (а.с. 73-86).
Із технічного паспорта на квартиру, розташовану на квартирою позивача АДРЕСА_7 вбачається, що площа квартири складає 79,1 кв.м. На плані кваритри, на відміну від квартири АДРЕСА_3 , вказано балкон площею 13,8 кв.м. (а.с. 87-89).
Наявність у фактичному користуванні власників квартир балконів, споруджених над аркою між двома будинками багатоквартирного будинку, зокрема, утеплений та засклений балкон на 3 поверсі вбачається із фотозображення, долученого до відзиву (а.с. 92). Позивач не заперечив проти того, що на фото зображено балкон, який перебуває у його фактичному користуванні.
Відповідно до акта від 04.06.2024, власники квартир АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 , АДРЕСА_12 , АДРЕСА_13 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_15 , АДРЕСА_16 , АДРЕСА_17 , АДРЕСА_18 , АДРЕСА_19 , АДРЕСА_20 , АДРЕСА_21 , АДРЕСА_22 при будівництві сусіднього будинку за адресою : АДРЕСА_4 до квартир АДРЕСА_23 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_24 , АДРЕСА_25 , АДРЕСА_26 , АДРЕСА_27 , АДРЕСА_28 були прибудовані балкони, які з того часу використовуються квартирами та заселені. Квартирою ОСОБА_1 ( дослівно як у акті) прибудований балкон засклений, утеплений ззовні пінопластом та використовується як кімната (а.с. 96).
Норми права застосовані судом, аналіз доводів сторін, висновки суду
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначеніЗаконом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Статтею 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»(далі - Закону) об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку є юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Згідно зістаттею 4 Законуосновна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння такористування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам вотриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно достатті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»вищим органом управління об`єднання є загальні збори.
Рішення загальнихзборів,прийняте відповіднодо статуту,є обов`язковимдля всіхспіввласників. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та робити з них копії. Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку.
Статтею 14 Закону визначено, що співвласник багатоквартирного будинку має право знайомитися з протоколами установчих та загальних зборів (крім конфіденційної інформації про фізичних осіб), власними листками опитування, зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників (крім конфіденційної інформації про фізичних осіб), а також за власний рахунок робити з них виписки і копії та отримувати їх копії в електронній формі.
За приписами пункту 6 статті 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
За положеннями ч. 1 статті 20 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Статтею 2ЦПК Українизавданням цивільногосудочинства єсправедливий,неупереджений тасвоєчасний розгляді вирішенняцивільних справз метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до частини першої статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Статтею 6 Конвенції визнається право людини на доступ до правосуддя, а статтею 13 Конвенції - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення. Пряма чи опосередкована заборона законом захисту певного цивільного права чи інтересу не може бути виправданою.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від виду та змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (подібні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17, від 11 вересня 2018 року у справі № 905/1926/16, від 30 січня 2019 року у справі № 569/17272/15-ц, від 11 вересня 2019 року у справі № 487/10132/14-ц, від 06 квітня 2021 року у справі № 925/642/19).
Водночас застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Спосіб захисту порушеного права або інтересу має бути таким, щоб у позивача не виникала необхідність повторного звернення до суду(постанова Великої Палати Верховного Суду від 19 жовтня вересня 2022 року у справі910/14224/20).
Неправильно обраний спосіб захисту зумовлює прийняття рішення про відмову в задоволенні позову незалежно від інших встановлених судом обставин (постанова Великої Палати Верховного Суду від 29 вересня 2020 року у справі № 378/596/16-ц).
Як вставлено судом, рішенням загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку по АДРЕСА_29 від 08.07.2021 - із 01.07.2021 для нарахування плати власникам квартир під`їзду АДРЕСА_30 (з 2-го до 9-го поверхів) за послуги з управління будинком до загальної площі квартир включено невраховані балкони (а.с. 73-86).
Позивач не оскаржив рішення загальних зборів ОСББ «Сокіл-1» від 08.07.2021та доказів що це рішення загальних зборів визнано недійсним, суду не надано.
За такого, суд вважає, що обраний позивачем спосіб захисту про визнання протиправними дії Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сокіл-1» щодо нарахування ОСОБА_1 , як співвласнику квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 внесків за утримання будинку згідно встановлених тарифів за загальною площею 79,1 кв.м. є неефективним, оскільки за наявності чинного рішення загальних зборів, такий спосіб захисту не призведе до поновлення прав позивача.
Крім того, за умови чинності рішення загальних зборів ОСББ «Сокіл-1» від 08.07.2021, яке є обов`язковим до виконання, та того факту, що суд встановив, що квартира позивача входить до переліку тих квартир у під`їзді № НОМЕР_1 , яким відповідно до рішення загальних зборів ОСББ «Сокіл-1» від 08.07.2021 при сплаті внесків враховано всю фактичну площу квартир, та позивач підтвердив, що у його користуванні перебуває незареєстрований балкон, підстав для зобов`язання Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сокіл-1» здійснити перерахунок заборгованості ОСОБА_1 , як співвласника квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , щодо сплати внесків за утримання будинку згідно встановлених тарифів за площею 65,6 кв.м. суд не вбачає.
За таких встановлених обставин, суд відмовляє у задоволенні позову.
Оскільки за положеннями ст. 178 ЦПК України у відзиві відповідач висловлює заперечення проти позову, проте не вправі висувати самостійні вимоги, не пов`язані із ставленням до пред`явленого позову, суд не аналізує зазначені у відзиві прохання ОСББ «Сокіл-1» про зобов`язання ОСОБА_3 вчинити ряд дій.
Щодо судових витрат
Відповідно до частин 1 та 2 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, судові витрати позивача не компенсуються, а відповідач про судові витати не заявив, підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сокіл-1» про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексу рішення безпосередньо до Житомирського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
Відповідач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Сокіл-1», місцезнаходження за адресою: м. Бердичів, вул. Є. Старікова, 1, ЄДРПОУ 40649058.
Повний текст рішення складено 24.06.2024
Суддя І.Ю. Хуторна
Суд | Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2024 |
Оприлюднено | 26.06.2024 |
Номер документу | 119926817 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Хуторна І. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні