Рішення
від 20.06.2024 по справі 381/3931/19
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua


2/381/39/24

381/3931/19

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2024 року Фастівський міськрайонний суд Київської області

в складі:

головуючого судді: Осаулової Н.А.,

за участю секретаря: Цвик А.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Фастів в приміщенні суду питанняухвалення за ініціативою суду додаткового рішення у цивільній справі №381/3931/19за позовом ОСОБА_1 , яка діє у своїх інтересах та в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до ОСОБА_4 як спадкоємця ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , третя особа: Служба у справах дітей та сім`ї виконавчого комітету Фастівської міської ради, про визнання права власності на майно та зустрічним позовом ОСОБА_4 як спадкоємця ОСОБА_5 та ОСОБА_6 до ОСОБА_1 , яка діє у своїх інтересах та в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на майно,-

в с т а н о в и в:

15 травня 2024 року Фастівським міськрайонним судом Київської області ухвалено рішення у цивільній справі №381/3931/19, яким первісний позов залишено без задоволення, а зустрічний позов було задоволено частково.

Між тим, у подальшому було встановлено, що стосовно вимоги зустрічної позовної заяви про визнання за ОСОБА_4 права власності на 1/6 частину статутного (складеного) капіталу СФГ «Тризуб» не ухвалено рішення.

Ухвалою суду від 11 червня 2024 року у справі призначено судове засідання.

У судове засідання учасники справи не з`явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Суд,що ухваливрішення,ухвалює додатковесудове рішенняв томусамому складіпротягом десятиднів іздня надходженнявідповідної заяви.Додаткове судоверішення ухвалюєтьсяв томусамому порядку,що йсудове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви (ч.ч. 3, 4 ст. 270 ЦПК України).

В силу вимог ч.ч. 3, 4 ст. 270 ЦПК України, суд не вбачає перешкод для розгляду даного питання.

Суд, повно та всебічно вививши матеріали вищезазначеної справи вважає за необхідне зазначити наступне.

У відповідності до вимог ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядаєсправи неінакше якза зверненнямособи,поданим відповіднодо цьогоКодексу,в межахзаявлених неювимог іна підставідоказів,поданих учасникамисправи абовитребуваних судому передбаченихцим Кодексомвипадках.

Згідно п.1ч.1ст.270ЦПКУкраїни,суд,що ухваливрішення,може зазаявою учасниківсправи чиз власноїініціативи ухвалитидодаткове рішення,якщо стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення.

Як вбачається із змісту зустрічних позовних вимог, ОСОБА_4 просив суд визнати за ним право власності на 1/6 частину статутного (складеного) капіталу СФГ «Тризуб». Стосовно цієї вимоги учасники справи подавали докази і давали пояснення.

Проте, судом не було вирішено дане питання, а тому, існує необхідність в ухваленні додаткового рішення на підставі п. 1 ч.1 ст.270ЦПК України.

Вирішуючи дану вимогу судом встановлено наступні обставини.

За життя ОСОБА_7 був засновником Селянського фермерського господарства "ТРИЗУБ", що підтверджується Статутом Селянського фермерського господарства "ТРИЗУБ" (т. 4 а.с. 48-56).

Як вбачається із заповіту від 20 лютого 2019 року, посвідченого приватним нотаріусом Фастівського районного нотаріального округу Київської області Вінічук Т.В. та зареєстрованого в реєстрі за № 171, ОСОБА_7 зробив наступне розпорядження на випадок його смерті: все майно та майнові права, що будуть належати йому на день його смерті, незалежно від їх складу та місця знаходження (розташування) в Україні, і взагалі все те, що буде за законом належати йому на день його смерті та що згідно законодавства України може бути успадкованим, у повному обсязі, без будь-яких винятків заповів ОСОБА_3 та ОСОБА_2 в рівних частках кожному (т. 1 а.с. 75).

Згідно зі статтею 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу, тобто згідно визначеної законом черговості спадкоємців.

При цьому, за ч. 1ст. 1241 ЦК Українималолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатні вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).

Згідно ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Як вбачається із матеріалів справи, на день смерті ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було 73 роки (т. 2 а.с. 40), а ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 77 років (т. 2 а.с. 41).

Між тим, ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_6 , в смт. Бородянка Бородянського району Київської області, у віці 79 років, про що зроблено відповідний актовий запис № 420 (Свідоцтво про смерть Серія НОМЕР_1 ) (т. 3 а.с. 27).

ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , в місті Фастів Фастівського району Київської області, у віці 76 років, про що зроблено відповідний актовий запис № 855 (Свідоцтво про смерть Серія НОМЕР_2 ) (т. 3 а.с. 200).

Спадкоємцем майна померлих ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , є ОСОБА_4 .

Відповідно до п. 4.8. Статуту Селянського фермерського господарства "ТРИЗУБ", успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України «Про фермерське господарство», успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до Закону.

Згідно зіст. 22 Закону України «Про фермерське господарство»,фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання. За рішенням членів фермерського господарства відповідно до закону фермерське господарство як цілісний майновий комплекс може бути відчужене на підставі цивільно-правових угод громадянам України, які мають право на створення фермерського господарства, або юридичним особам України для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Громадяни, які придбали майно фермерського господарства як цілісного майнового комплексу на підставі цивільно-правової угоди, подають у встановленому порядку Статут фермерського господарства на державну реєстрацію.

Відповідно до положень ст. 23 Закону України «Про фермерське господарство», успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону. Якщо фермерське господарство успадковується двома або більше спадкоємцями, то земельна ділянка поділу не підлягає, якщо в результаті її поділу утвориться хоча б одна земельна ділянка менше мінімального розміру, встановленого для даного регіону.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23 червня 2020 року у справі № 922/989/18 вказувала, що з моменту створення селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства) до фермерського господарства переходять правомочності володіння і користування та юридичні обов`язки щодо використання земельної ділянки його засновника.

У разі смерті громадянина - засновника селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства) право постійного користування земельною ділянкою, наданою для ведення фермерського господарства його засновнику, не припиняється зі смертю цієї особи, а зберігається за фермерським господарством до якого воно перейшло після створення фермерського господарства. Звідси право постійного користування земельною ділянкою саме через перехід його до селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства) не входить до складу спадщини. Спадкувати можна права померлого засновника (члена) щодо селянського (фермерського) господарства (фермерського господарства), а не земельну ділянку, яка перебуває в користуванні такого господарства.

У випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі. (п. 63 постановиВП ВС від 23 червня 2020 року у справі№ 179/1043/16-ц).

ОСОБА_3 і ОСОБА_2 є спадкоємцями ОСОБА_7 за заповітом та прийняли спадщину. До складу спадщини входять правазасновникаселянського (фермерського) господарства.

Оскільки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 станом на час смерті свого сина були непрацездатними батьками спадкодавця, у відповідності до ч. 1 ст. 1241 ЦК України, їм належить до спадкування, незалежно від змісту заповіту, половина частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка), тобто за першою чергою спадкування згідно ст. 1261 ЦК України.

Заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_7 подали дружина спадкодавця ОСОБА_1 , діти спадкодавця ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_8 , батьки спадкодавця ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , тобто всього 6 осіб.

Таким чином, спадкування майна померлого здійснюється за заповітом від 20.02.2019 року на користь його дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , а також обов`язкову частку успадковує у відповідності до ч. 1 ст. 1241 ЦК України ОСОБА_4 як спадкоємець ОСОБА_6 та ОСОБА_5 .

ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , як непрацездатні батьки спадкодавця, успадкувалиобов`язкову частку у спадковому майні, а самекожен1/12 його частку. Оскільки їх спадкоємцем є ОСОБА_4 , ним успадковано правозасновника1/6 частин СФГ "ТРИЗУБ" з усіма правами та обов`язками засновника господарства, що належали спадкодавцю.

У той же час, ОСОБА_4 заявлена вимога про визнання за рішенням суду права власності на 1/6 частину статутного (складеного) капіталу СФГ «Тризуб».

Так, згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Як зазначено у постанові Верховного Суду від 16 лютого 2022 року у справі № 308/8430/19, ЦПК України не надає суду такого права, як вихід за межі позовних вимог з власної ініціативи, оскільки норми матеріального права не повинні суперечити нормам процесуального права, якими суд керується при вирішенні спору (стаття 3 ЦПК України).

Таким чином, оскільки ОСОБА_4 не заявляє вимог про визнання за ним права власності на частину прав засновника у господарському товаристві, а лише на частину у статутному капіталі, за відсутності у суду повноважень на вихід за межі позовних вимог, у задоволенні вимог зустрічного позову у цій частині слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 1223, 1241, 1261 ЦК України, ст.ст. 259, 260, 270, 353 ЦПК України, Законом України «Про фермерське господарство», суд, -

у х в а л и в:

У задоволенні вимог зустрічного позову ОСОБА_4 як спадкоємця ОСОБА_5 та ОСОБА_6 до ОСОБА_1 , яка діє у своїх інтересах та в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на майно, в частині визнання права власності на 1/6 частину статутного (складеного) капіталу Селянського фермерського господарства "ТРИЗУБ", код ЄДРПОУ 38070540, - відмовити.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, визначенихЦивільним процесуальним кодексом, не подані апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Реквізити учасників:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 , яка є законним представником малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_4 ;

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ;

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_3 ;

Служба у справах дітей та сім`ї виконавчого комітету Київської міської ради: адреса місця знаходження: площа Соборна, 1, м. Фастів, Київська область.

Суддя: Осаулова Н.А.

Додаткове рішення суду виготовлено 20.06.2024 року

СудФастівський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення20.06.2024
Оприлюднено26.06.2024
Номер документу119927565
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —381/3931/19

Ухвала від 11.07.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Мережко Марина Василівна

Ухвала від 11.07.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Мережко Марина Василівна

Рішення від 20.06.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Ухвала від 11.06.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Рішення від 15.05.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Рішення від 15.05.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Ухвала від 20.03.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Ухвала від 19.03.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Ухвала від 24.01.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Ухвала від 24.01.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні