Справа № 761/7380/23
Провадження № 2/761/2089/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Сіромашенко Н.В.,
при секретарі Дем`янчук С.Р.,
за участю представника позивачів ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши в підготовчому засіданні в залі судув місті Києві клопотання представника ОСОБА_3 - адвоката Полєтаєва Ігоря Олексійовича про зупинення провадження у цивільній справі за ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до ОСОБА_6 , ОСОБА_3 про визнання недійсною довіреності, визнання частково недійсним договору та скасування державної реєстрації права власності, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачі звернулися до Шевченківського районного суду м. Києва із вищевказаним позовом до відповідачів.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.03.2023 вищевказана справа надійшла в провадження судді Сіромашенко Н.В.
Ухвалою Шевченківського райсуду м. Києва від 07.03.2023 позовну заяву було залишено без руху та надано позивачам строк для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 24.04.2023 відкрито провадження у даній справі, визначено розглядати справу в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
В підготовчому засіданні представник ОСОБА_3 - адвокат Полєтаєв Ігор Олексійович, заявив клопотання про зупинення провадження в даній справі до набрання законної сили судовим рішення в справі №761/38/22 за позовом ОСОБА_7 про витребування з чужого незаконного володіння ОСОБА_3 на його користь нерухомого майна, а саме: частини квартири АДРЕСА_1 .
Представник позивачів - адвокат Венгаренко Т.А., заперечувала проти задоволення даного клопотання, посилаючись на відсутність правових підстав для цього, оскільки вирішення даної справи ніяким чином не залежить від вирішення спору в справі №761/38/22.
Суд, вислухавши представника позивачів, представника відповідачки, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
В провадженні Шевченківського районного суду міста Києва знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_7 , ОСОБА_5 до ОСОБА_6 , ОСОБА_3 про визнання недійсною довіреності, визнання частково недійсним договору та скасування державної реєстрації права власності.
Також в провадженні Шевченківського районного суду міста Києва знаходиться справа №761/38/22 за позовом ОСОБА_7 , 3-ті особи: ОСОБА_8 , Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Левченко Євгенія Валеріївна, Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Сень-Силки Ірина Валеріївна, Центральне Міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) про витребування майна з чужого незаконного володіння.
Правові підстави для зупинення провадження у справі визначені у статтях 251 та 252 ЦПК України, перелік яких є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає (п. 33 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 за №2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції»).
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
В ч. 4 ст. 263 ЦПК України закріплено обов`язок суду враховувати практику Верховного Суду, відповідно до якої при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладених в постановах Верховного Суду.
У постанові у складі Об`єднаної палати КСЦ від 14.02.2022 у справі №357/10397/19 Верховний суд зазначив, що метою зупинення провадження у справі згідно з пунктом 6 частини першої статті 251 ЦПК України є виявлення обставин (фактів), які не можуть бути з`ясовані та встановлені в цьому провадженні, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено. Об`єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої справи полягає у тому, що рішення суду в іншій справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у справі, провадження у якій зупинено, зокрема факти, що мають преюдиційне значення.
З огляду на вимоги закону для вирішення питання про зупинення провадження у справі суду слід у кожному конкретному випадку з`ясовувати: як пов`язана справа, яка розглядається, зі справою, що розглядається іншим судом та чим обумовлюється об`єктивна неможливість розгляду справи.
Отже, нагальна потреба в зупиненні провадження у справі виникає у разі, якщо неможливо прийняти рішення у даній справі до ухвалення рішення в іншій справі. Тобто між справами, що розглядаються, повинен існувати тісний матеріально-правовий зв`язок, який знаходить прояв у тому, що факти, встановлені в одній із справ, будуть мати преюдиційне значення для іншої справи.
Разом із тим, необхідно враховувати, що відповідно до пункту 6 частини першої статі і 251 ЦПК України суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Аналогічний правовий висновок, викладений ВС у постановах від 26.10.2022 року у справі № 206/6366/17, від 16.12.2022 у справі № 757/31164/20.
Також, Верховний Суд у своїх висновках звертає увагу на те, що застосування формального підходу до вирішення питання про зупинення провадження у справі може мати наслідком порушення права особи на справедливий суд, що передбачене ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, елементом якого є реальний та ефективний доступ до правосуддя та розгляд справи протягом розумного строку.
Пунктом 1 статті 6 Конвенції визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що наявність у провадженні Шевченківського райсуду м. Києва цивільної справи №761/38/22 не може бути перешкодою для розгляду цієї справи, оскільки зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду, вирішення даного спору ніяким чином не залежить від вирішення спору щодо витребування майна із чужого незаконного володіння, а тому відсутні правові підстави для задоволення клопотання про зупинення провадження в цій справі.
Керуючись п.6 ч. 1ст. 251, ст. 252 ЦПК України, суд -
П О С Т А Н ОВ И В:
Клопотання представника ОСОБА_3 - адвоката Полєтаєва Ігоря Олексійовичапро зупинення провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_7 , ОСОБА_5 до ОСОБА_6 , ОСОБА_3 про визнання недійсною довіреності, визнання частково недійсним договору та скасування державної реєстрації права власності залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає; заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Н.В. Сіромашенко
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2024 |
Оприлюднено | 28.06.2024 |
Номер документу | 119996212 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Сіромашенко Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні