Ухвала
від 26.06.2024 по справі 760/26347/19
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

26 червня 2024 року

м. Київ

справа № 760/26347/19

провадження № 61-8923ск24

Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Осіяна О. М. розглянув касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Джас Ірини Василівни на постанову Київського апеляційного суду від 08 травня 2024 року у справі за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Авіа» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2020 року представник об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Авіа» (далі - ОСББ «Авіа») звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

Заочним рішенням Солом`янського районного суду м. Києва від 27 травня 2022 року позов ОСББ «АВІА» до ОСОБА_1 задоволено. Стягнуто із ОСОБА_1 на користь ОСББ «АВІА» заборгованість зі сплати внесків та платежів на утримання будинку та прибудинкової території з 01 квітня 2017 року по 01 вересня 2019 року з урахуванням інфляційного нарахування та 3% річних у розмірі 62 039 (шістдесят дві тисячі тридцять дев`ять гривень) 31 коп., судовий збір у розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) грн., витрати на послуги з підготовки до розгляду та розгляду справи в суді у розмірі 4 988 (чотири тисячі дев`ятсот вісімдесят вісім гривень) 40 коп.

Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва суду від 27 вересня 2023 року задоволено заяву представника ОСОБА_1 про перегляд заочного рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 27 травня 2022 року у цивільній справі № 760/26347/19 за позовом ОСББ «АВІА» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

Скасовано заочне рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 27 травня 2022 року у цивільній справі № 760/26347/19 за позовом ОСББ «АВІА» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 12 жовтня 2023 року провадження в справі за позовом ОСББ «АВІА» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості закрито.

Постановою Київського апеляційного суду 08 травня 2024 року апеляційну скаргу ОСББ «Авіа» задоволено. Ухвалу Солом`янського районного суду м. Києва від 12 жовтня 2023 року скасовано. Цивільну справу за позовом ОСББ «Авіа» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

21 червня 2024 року, тобто з пропуском строку на касаційне оскарження, представник ОСОБА_1 - адвокат Джас І. В.подала до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просить поновити строк на касаційне оскарження, скасувати постанову Київського апеляційного суду від 08 травня 2024 року й залишити в силі ухвалу Солом`янського районного суду м. Києва від 12 жовтня 2023 року.

Клопотання заявника про поновлення строку на касаційне оскарження, мотивовано тим, що як вказує представник ОСОБА_1 - адвокат Джас І. В., згідно з проїзних документів з 09 по 18 травня 2024 року знаходилась за кордоном у Польщі, а отже не мала можливості отримати оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції, однак суду касаційної інстанції не надано даних щодо дати надіслання (отримання/неотримання) ОСОБА_1 копії судового рішення апеляційного суду, помилково вважаючи це достатніми підставами для поновлення строку на касаційне оскарження. Крім того заявник зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у вечорі в м. Києві та Київській області енергетики застосували екстрені відключення електроенергії, а з 16 травня 2024 року у м. Києві діють графіки відключень електроенергії, що кожного дня повідомляються засобами масової інформації, а також на офіційному сайті ДТЕК, що є загальновідомими обставинами, що перешкоджали своєчасному поданню касаційної скарги у визначені законом строки. Також представник ОСОБА_1 - адвокат Джас І. В. вказує на те, що за її місцем здійснення адвокатської діяльності неодноразово було оголошені повітряні тривоги у зв`язку із збройною агресією російської федерації та запровадженням в Україні воєнного стану з 24 лютого 2022 року.

Подана касаційна скарга не може бути прийнята касаційним судом до розгляду та вирішення питання про відкриття касаційного провадження з огляду на наступне.

Відповідно до статті 390 ЦПК України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.

Строк на касаційне оскарження може бути також поновлений у разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині третій статті 394 цього Кодексу.

Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення та пов`язані з перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджені належними доказами.

Безпідставне поновлення строку на оскарження судового рішення, що набрало законної сили, є порушенням вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду у такому його елементі як правова визначеність.

З метою виконання процесуального обов`язку дотримання строку на касаційне оскарження судового рішення, особа, яка має намір подати касаційну скаргу, повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії, у тому числі, спрямовані на своєчасне одержання судових рішень, а також підготовку касаційної скарги, яка за своїм змістом і формою буде відповідати усім вимогам процесуального закону.

Наведені особою, яка подала касаційну скаргу, підстави для поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження не можуть бути визнані поважними, оскільки нею не надано доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку з огляду на тривалість пропущеного строку на касаційне оскарження судового рішення, враховуючи, також, що представник ОСОБА_1 - адвокат Джас І. В. брала активну участь при розгляді цієї справи в суді апеляційної інстанції, як вбачається з тексту оскаржуваного судового рішення.

Відповідно до частин першої-п`ятої статті 272 ЦПК України Копії повного судового рішення вручаються учасникам справи, які були присутні у судовому засіданні, негайно після проголошення такого рішення. У разі проголошення тільки скороченого (вступної та резолютивної частин) судового рішення, учасникам справи, які були присутні у судовому засіданні, за їхньою заявою негайно після його проголошення видаються копії скороченого судового рішення. У разі проголошення в судовому засіданні скороченого рішення суд надсилає учасникам справи копію повного судового рішення протягом двох днів з дня його складення в електронній формі у порядку, встановленому законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення. За заявою учасника справи копія повного судового рішення вручається йому під розписку безпосередньо в суді. Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Заявником не надано доказів на підтвердження того, що апеляційним судом було порушено порядок вручення копії судового рішення, передбачений статтею 272 ЦПК України, та про обставини, що об`єктивно перешкоджали отримати вказане судове рішення і подати касаційну скаргу, у передбачений ЦПК України строк, з огляду на тривалість пропущеного строку.

Заявник зобов`язаний слідкувати за рухом справи, оскільки обов`язок дотримання строку подання касаційної скарги, передбаченого статтею 390 ЦПК України, покладено саме на учасника справи.

Отже, на підтвердження наведених обставин, у разі пропуску процесуального строку на касаційне оскарження, заявник має надати відповідні докази в оригіналах або завірені в установленому порядку їх копії, якими можуть бути, наприклад: поштовий конверт з трек-номером поштового відправлення, довідка із суду щодо дати первинного надіслання (отримання/неотримання) ОСОБА_1 та її представником адвокатом Джас І. В. копії судового рішення апеляційного суду, поштового відділення зв`язку тощо, або навести інші підстави та надати до суду разом із відповідними доказами.

Звернення до Верховного Суду як найвищого суду в системі судоустрою України, що забезпечує сталість та єдність судової практики при реалізації права на справедливий суд, передбачає надання до суду належних доказів дійсної волі особи, що є учасником справи, відтак такі докази повинні виключати будь-які сумніви стосовно справжності та чинності намірів забезпечення права на оскарження судового рішення.

Згідно з частиною третьою статті 393 ЦПК України касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 390 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строку або навести інші підстави для поновлення строку.

Ураховуючи викладене, касаційну скаргу слід залишити без руху та надати заявнику строк для усунення її недоліків.

Керуючись статтями 185, 389, 392, 393 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Визнати наведені представником ОСОБА_1 - адвокатом Джас Іриною Василівною підстави для поновлення строку на касаційне оскарження неповажними.

Касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Джас Ірини Василівни на постанову Київського апеляційного суду від 08 травня 2024 року залишити без руху.

Надати для усунення зазначених вище недоліків касаційної скарги строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали.

У разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали касаційна скарга вважатиметься неподаною та буде повернута заявникові.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О. М. Осіян

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення26.06.2024
Оприлюднено28.06.2024
Номер документу120029706
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них

Судовий реєстр по справі —760/26347/19

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 03.09.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 24.07.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 26.06.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Верещінська І. В.

Постанова від 08.05.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кафідова Олена Василівна

Ухвала від 03.04.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кафідова Олена Василівна

Ухвала від 02.04.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кафідова Олена Василівна

Ухвала від 04.03.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кафідова Олена Василівна

Ухвала від 12.10.2023

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Усатова І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні